Amazon Kindle

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon May 30, 2011 6:57 pm

1. Тъч рийдърите, които обявиха, са е-инк, и не блестят. Петънцата не знам как ще се справят с тях, но сигурно има как.

2. От книгите, които имам на рийдъра, близо 2/3 че и повече са пдф, като повечето не-пдф са художествена литература. Очаквах конверсията от текстов (несканиран) ПДФ до Моби да е добра - не е, супер е зле и реално не става. Трудно намираеми книги са основно в пдф формат, често са и сканирани само. Не-художествена литература почти няма в нормален ибук формат или поне аз не нацелвам къде да я търся.

Но все пак всеки с Неговия Си Проблем, наистина. За мен тъч би бил ужасно полезен.

edit: Kindle вече имат версия (не знам дали е в продажба, но в рамките на седмица-две ще е), която е с реклами, струва 120 вместо 140 долара доколкото помня. Това, което казвам аз е, че вероятно цената ще падне значително повече и то на версията без реклами, просто поради факта, че излиза ново поколение четци в момента и старите киндъли няма да са толкова best buy колкото са сега.
This is it. Ground zero.

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Mon May 30, 2011 7:28 pm

Айде и аз да дам моите два цента, както се казва. ;)

Много хвалите тук Нуук на Б&Н но не знам какво толкова му е хубавото. За какво му е на човек да има това малко мултутъч поле, особенно при широката наличност на смартфони на пазара.

За Киндъла мога да кажа че дисплеят наистина е първокласен и е с най-добрата контрастност която има на пазара. Май че и на последния Сони Рийдър също му сложиха тази контрастност, но не съм ги сравнявал един до друг за да видя кой по прилича на книга. А Киндъла колкото пъти съм го виждал все ми се е струвал супер ясен, все едно книга. Но пък за сметка на това има много неща които не ми харесват, като започнем от зле направената клавиатура, ненужните бутони за сменяне на страницата и от двете страни и т.н. Но най-големият дефект който малко хора разбират преди да си го купят е че не потдържа формата .epub а използва на Амазон техния. Това е ужасно имайки в предвид че не само няма толкова програми за конвертиране, пък и отнема време, ами и защото .epub е страшно добър и бърз формат и е на практика универсален. (Е, освен ако не си купувате книгите само от Амазон де..)

Аз имам повече опит със Сони Рийдър Тъч, и определено мога да кажа че за класическите читатели на книги това е устройството което най-много се доближава до естественият начин на четене. Няма излишни бутони, можеш да го държиш отстрани без да се притесняваш че страниците ще бъдат сменени слуайно. Страшно добър е и тъч-интерфейса, като можеш да приплъзваш страници като на айпад ако не ти се използва бутоните отдолу. Можеш да драскаш бележки с ел. молив, да гледаш снимки, да слушаш музика. Няма уеб браузър като Амазон, но то зависи и от приоритетите. И има вграден речник, като само като кликнеш (докоснеш) някоя дума ти дава дефиницията на момента. Sounds like the future to me! 8-)

Рийдъра е в пъти по-добър четец от Киндъла, но много хора не осъзнават това. Което се дължи най-вече на факта че Амазон имат само един продукт да рекламират и промотират, (ако не броим сега и Клауд Сториджа) докато Сони са огромна компания с много различни сфери на развитие и за тях Рийдъра е като допълнителен продукт към останалата гама. И все пак ако следващият Киндъл има тъч и дизайна се дооправи може би ще са в правилната посока. Но дори и да подобрят е-инк четеца си, Амазон сега са се концентрирали да изкарат четец с мултутъч интерфейс, и най-вероятно Андроид ОС, който да се конкурира директно с Айпад. Това е 100% сигурно и сигурно ще го обяват до 2-3 месеца.
Moridin wrote:2. За момента не си взимай нищо. Виж по-горните постове в темата - вече излязоха два touch&e-ink рийдъри, Амазон вероятно ще извадят подходящ съперник до месец-два. Дори те да ти дойдат скъпи, почти 100% сигурно е, че цената на сегашното поколение рийдъри ще падне.
...
Под touch&e-ink рийдъри да нямаш предвид новата технология която може да превъща нормален ЛСД тъч екран в е-инк екран и обратно? Щото това доколкото четох е все още прототип. Не че Епъл вече не изследват как биха го вкарали в един от следващите Айпад-ове...
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon May 30, 2011 8:04 pm

Погледни линковете на последната страница. ДВА обявени вече е-инк тъч рийдъра има.

Не мисля, че Сонито е по-добро от Киндъла, честно казано, но съм съгласен, че тъчът прави нещата доста по-естествени за всичко извън чисто четене на художествена литература. Вярно, някои хора ползват четеца само за това и там предполагам няма нужда от тъч, но това си е ограничена работа :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Mon May 30, 2011 8:25 pm

Moridin wrote:Погледни линковете на последната страница. ДВА обявени вече е-инк тъч рийдъра има.

Не мисля, че Сонито е по-добро от Киндъла, честно казано, но съм съгласен, че тъчът прави нещата доста по-естествени за всичко извън чисто четене на художествена литература. Вярно, някои хора ползват четеца само за това и там предполагам няма нужда от тъч, но това си е ограничена работа :)
Да, новият Нуук го знам, но не ми се вижда кой знае колко по-напреднал от Сони и Киндъла.

Иначе за тъч интерфейса си е въпрос на предпочитание, мен лично само като ги гледам тея бутони от клавиатурата на Киндъла ми призлява но това си е лично мнение. Но по-важното наистина е формата на файловете, Амазон искат да се правят на Епъл и да държат по някакъв начин монопол на е-книгите с техният си proprietary формат, но са забравили че Епъл никога не е налагал примерно техен формат на песни и затова са толкова успешни. Ако успеят да го променят може и да имат успех и за в бъдеще, ако ли не...

Щях да забравя - ей това имах в предвид:
http://news.cnet.com/8301-17938_105-10256356-1.html
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Mon May 30, 2011 9:28 pm

Samail wrote:
Moridin wrote:Погледни линковете на последната страница. ДВА обявени вече е-инк тъч рийдъра има.

Не мисля, че Сонито е по-добро от Киндъла, честно казано, но съм съгласен, че тъчът прави нещата доста по-естествени за всичко извън чисто четене на художествена литература. Вярно, някои хора ползват четеца само за това и там предполагам няма нужда от тъч, но това си е ограничена работа :)
Да, новият Нуук го знам, но не ми се вижда кой знае колко по-напреднал от Сони и Киндъла.

Иначе за тъч интерфейса си е въпрос на предпочитание, мен лично само като ги гледам тея бутони от клавиатурата на Киндъла ми призлява но това си е лично мнение. Но по-важното наистина е формата на файловете, Амазон искат да се правят на Епъл и да държат по някакъв начин монопол на е-книгите с техният си proprietary формат, но са забравили че Епъл никога не е налагал примерно техен формат на песни и затова са толкова успешни. Ако успеят да го променят може и да имат успех и за в бъдеще, ако ли не...

Щях да забравя - ей това имах в предвид:
http://news.cnet.com/8301-17938_105-10256356-1.html
Аз не смятам че това е някакъв сериозен дроубек при положение че, първо в момента читанката има mobi конвертирана страница, която може да се браузва и от която може да се тегли директно от киндъла и второ, конвертирането към mobi отнема някакви секунди, които при положение че четеш една книга дни са нищожни. Ако настъпват някакви съществени промени в качеството за които не знам, това е друг въпрос, но засега не съм срещнал такива коментари.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon May 30, 2011 9:55 pm

Формално Калибре форматира само файлове без ДРМ, да напомня... ако ще говорим легално :)

Самаиле, втф не е по-напреднал от Сони и Киндъла? Друго нещо с тъч И е-инк на пазара няма освен въпросния нов нуук и това на кобо. Проблемът на тия с тъча беше липсата на е-инк и нормален за четене екран. Проблемът на тия с хубавия екран беше (според мен поне) недъгавият интерфейс. Сега имаме 2-в-1. Остава само да ги направят цветни и аз честно не се замислям какви повече фийчъри мога да искам.

Аз доколкото знам Сони не са вадили е-инк рийдър с тъч скрийн :)

п.п. това от линка ти не ме кефи, а и малко ми звучи журналистическа измислица. лцд-то не се държи добре на светлина. Да си сменя структурата ей така материала е малко сай-фай. Но дори да беше така, пак не ми звучи никак по-удобно от просто е-инк с тъч :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Tue May 31, 2011 9:24 am

Това ли е новата цена?

http://www.amazon.com/Kindle-Wireless-R ... d_i=507846

$139х1.37= ~190лв.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Tue May 31, 2011 9:34 am

Жоре, бате като не знаеш гугълни да еба.
http://www.sony.co.uk/product/rd-reader-ebook/prs-600
Един приятел си взе преди половин година и написах - цъкал съм го и не става. Юзабилитито му е гадно и бле-сти, на това отгоре, за да си спокоен ти трябва задължителен протектор, с който още повече бле-сти.
Новото поколение ерийдъри ще бъде с цветен еинк, а не тъч, а от цветния еинк имаш файда само в определени редки случаи, в които обикновено ти трябва рийдър над 6 инча.
Бтв и мен ми е може би малко излишна клавиатурата на киндълите, но между тази на 2ката и 3ката разликата е от земята до небето и си е доста приятна за редките случаи в които браузиш или търсиш книга от амазон.

Ето това е с рекламите, дето писах, че е най-далавера.
http://www.amazon.com/Kindle-Wi-Fi-Grap ... 720&sr=8-1

Все пак имай предвид, че поне корица ти трябва...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue May 31, 2011 9:49 am

С известна разлика, че тва е Визиплекс, а не Пърл, което може би е съществено за недоброто четене.

А и при достатъчни инвестиции в технологията, определено ще решат всякакви проблеми от сорта на блестене.

Т.е. да уточним - проблемът не е в тъч интерфейса, а в това, че не могат (евентуално засега) да го комбинират с подходящ неблестящ материал. Самият тъч интерфейс е доста по-удобен в случая (пак твърдя) от бутоните; особено и основно за зумване.
This is it. Ground zero.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Tue May 31, 2011 1:30 pm

Добре, щом основния ти довод е за зуумването, с ръка на сърцето - щом си стигнал до там да зуумваш книга за ебуук според теб ще може ли да се чете изобщо тая книга. Човек аз на телефона като чета, ако трябва да зуумвам се изнервям на втората минута, представи си го за книга. Да не говорим, че не мога да си представя кога изобщо ще ти трябва да зуумваш, освен за някой от най-кирливите пдфи...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue May 31, 2011 2:39 pm

Никакъв проблем не е зумването по тоя начин и да, определено често се налага. При мен наистина 2/3 от това, което имам, са сканирани пдф-и и няма друг формат.

А и по-добре да го има, отколкото да го няма, при равни други условия, не?
This is it. Ground zero.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Tue May 31, 2011 3:11 pm

Жоре сори, ама вече сериозно прекаляваш с това зуумване, та зуумване :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Tue May 31, 2011 3:16 pm

Някой може ли да ми каже този въпросният киндъл от $139, колко ще излезе с доставката до България? Плащането е чрез кредитна карта.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue May 31, 2011 3:17 pm

Moridin wrote:Никакъв проблем не е зумването по тоя начин и да, определено често се налага. При мен наистина 2/3 от това, което имам, са сканирани пдф-и и няма друг формат.

А и по-добре да го има, отколкото да го няма, при равни други условия, не?
тогава не бъди такъв cheap ass и просто си вземи DX. Там нямаш нужда от зумване.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Tue May 31, 2011 3:25 pm

Mindcrime wrote:Някой може ли да ми каже този въпросният киндъл от $139, колко ще излезе с доставката до България? Плащането е чрез кредитна карта.
Имахме го по-напред в темата, но се загуби поради техническите спорове :)
The Dragon wrote:
Trip wrote:Абе, да питам - поръчката от нета + разни такси и прочие равна ли е като сума на това, което човек се ръси, ако си го вземе от тук?
159$ ти излиза с доставката, върху тях 30% мито + ДДС = 206$ долара, по днешен курс = 290 кинта. плюс разправии в митницата. Продават го в бг магазините за 330 до 340.

Ти си прецени кое от двете има повече смисъл за теб.
edit: за подарък купих един от БГ - http://myebook.bg/
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests