Enter Sandman, или Радини вълнения

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
raff
Scholar
Posts: 107
Joined: Thu May 13, 2004 10:23 pm
Location: in my own universe

Post by raff » Mon May 17, 2004 11:30 am

Ланнис, точно това ми дойде в ума, да знаеш :) опитвах се да се сетя какво беше казал Сам в LOTR точно за историите и приказките. това ми е любимия момент от цялата книга. а той беше казал точно че винаги се е чудил как героите във великите легенди никога не се предават а продължават до край. 'защото има още добро на този свят и си струва да се борим за него' (цитирам). може би ние имаме нужда точно от такава идея за едно добро за което да се борим и за това fantazy-то ни допада.
All we have to decide is what to do with the time that is given to us

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11241
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon May 17, 2004 11:38 am

Аз не помня коя ми беше първата подобна книга, навремето обаче попаднах в мои роднини на разни книжлета от библиотека "Галактика" и докато възрастните се оправяха с ракиите и салатите, аз се зарибих по фантастиката. Първото ми фентъзи пък беше "Хобит", който в интерес на истината доста ми хареса, ама тогава бях на 9 години. Явно е писан за хора в младенческа възраст:Р После до фентъзи не се бях докосвала, обаче ми попадна "Колелото" и верно ме зариби. Държа ме в такова състояние чак до 6 том:)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Mon May 17, 2004 11:57 am

Мен "Колелото" още си ме държи, но не с тази сила, с която беше преди.
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1652
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Mon May 17, 2004 12:07 pm

Преди да тръгна на библиотека реших да прочета книгите в нас(записах се в централната библиотека в шести клас :D ) и така минах през Галактиките, Мъглявината Андромеда, Одисея в космоса и след тях подхванах(вече от библиотеката) така любимата на всички поредица Избрана световна фантастика. А за fantasy-то не знам. Аз от малка си обичам приказки. Всичко, което бъкаше от дракони, елфи, гноми и магьосници ми беше супер интересно. В един прекрасен ден открих Тери Прътчет и вече си имам едно хубаво цветно рафтче :lol: Друг по-солиден рафт заемат Колелото, Властелина(който ще си остане май любимото ми fantasy) и Песен за огън и лед. Живот и здраве, ще продължа да си попълвам колекцията и с двата жанра.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Mon May 17, 2004 1:23 pm

Първа фантастична книга - "Аз, роботът" на Азимов. Първо фентъзи - старото издание на "Властелинът", на доста крехка възраст (8, 10?), но само с него си останах доскоро (Тери Пратчет не го броя за фентъзи) - чел съм предимно фантастика. И аз преравях библиотеките, вкъщи никой не беше фен на жанра, макар че се търкаляха разни книжки на Галактика ("Градът" - прочетох я четвърти клас май, и ми изкара акъла ;-))
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon May 17, 2004 1:49 pm

Честно казано, не помня коя ми беше първата фантастика, дота отдавна беше, може би нещо на Беляев или пък Азимов. За фентъзито също не съм много сигурен, като че ли беше някой от Конаните, но дълги години аз си четях почти само фантастика и тотално пренебрегвах фентъзито, освен когато в библиотеката нямаше нови фантастики. Бях доста невежв областта на фентъзито и дори ми харесваше "Белгариадата"(бях млад и глупав 8-)) Преди около 2-3 години се позапалих повече по фентъзито покрай "Колелото" 8-) и дискусиите на Бард форума, и Пратчет разбира се(въпреки че и него не го броя много за фентъзи), но и досега тотално си предпочитам фантастиката.
А защо ги чета тия жанрове - фантастиката заради големите възможности за развиване на интересни идеи, нови светове и нов поглед върху вечните въпроси на битието(леле, звуча като литературен критик ;P). Е, и за забавление, разбира се, зависи от автора и книгата.
Фентъзито с редки изключения го чета за отмора и забавление, с някои редки изключения( "Землемория" най-вече).
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1652
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Tue May 18, 2004 10:37 am

Днес се сетих как преди време с един приятел спорихме за fantasy-то. Според него ние, които четем такива книги, гледаме на живота с розови очила, бягаме от реалността и т.н. Той, разбира се, не беше чел нито една такава книга през живота си, да не говорим, че не чете по принцип. И аз му казах, че има много поздрави от мен, че аз със сигурност гледам на света по-ясно и от него точно заради това, че мога да правя разлика между реалното и нереалното. Освен това като се замислих, няма човек, който да обича да чете и да е лош човек в най-общия смисъл на думата. Няма да видите "книжен плъх", който да обича да тормози другите, да "буйства" под каквато и да е форма. Така след като му натрих носа на този мой псевдоприятел, осъзнах, че съм много щастлив човек, защото благодарение на книгите никога няма да бъда от онези ограничени хора, които нямат грам обща култура и не знаят елементарни неща по простата причина, че за тях е пълна глупост да седнат с книгата и да се просветят малко. Да е жив и здрав баща ми, който ме научи да чета :lol:

User avatar
raff
Scholar
Posts: 107
Joined: Thu May 13, 2004 10:23 pm
Location: in my own universe

Post by raff » Tue May 18, 2004 10:46 am

каке, много поздрави :D аз за нещастие още споря с упорити глави, които ми твърдят че четенето е глупаво нещо и само си губя времето с него. ама как да обясниш на човек, на които не му е в кръвта че една книга те прави по-щастлив и спокоен. е, някой ден може и да ми писне да убеждавам хората в това, дано пък един ден да има и по-малко които да трябва да убеждавам. макар че ми се струва че ще ги има винаги. 'книгомразците' е, нали ни има нас 'книголюбците' да се борим с тях. така че всичко е наред :)
All we have to decide is what to do with the time that is given to us

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Tue May 18, 2004 11:14 am

Mushu, ще ми е жал да те разочаровам, ама от 10-на години се занимавам с бойни изкуства, така че не съм от най-кротките, да ти кажа.
Raff, един съвет от г-н Блейк, Уилям: Always be ready to speak your mind, and a base man will avoid you.

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Tue May 18, 2004 2:03 pm

"Книголюбци", Мраколюбци, всякакви ги има ... :D
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Regsa
Sorcerer
Posts: 444
Joined: Sun May 09, 2004 12:46 pm
Location: the Bird's cave

Post by Regsa » Tue May 18, 2004 8:45 pm

А, защо трябва да стигаме до бой с "книгомразците", като можем висшочайшо да си ги презираме?
"Somewhere over the rainbow way up high
There's a land that I've heard of once in a lullaby..."

User avatar
raff
Scholar
Posts: 107
Joined: Thu May 13, 2004 10:23 pm
Location: in my own universe

Post by raff » Tue May 18, 2004 9:04 pm

тва е интересна идея Regsa :D може би трябва да ни е достатъчно да знаем, че сме много над тях и само те губят :P
All we have to decide is what to do with the time that is given to us

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Tue May 18, 2004 10:33 pm

Е, Регс, ти пък! А аз да се заблуждавам, че аз съм агресивният! Защо с лошо? Защо веднага "бой, е~~не и гръцка музика"? Може и по-кротко, по-полека...
Аз лично бих ги натикал в един ъгъл, бих ги заградил отвсякъде с Джордан и бих започнал да им чета Недовършените предания, докато и те преминат към недовършените (undead, един вид).

P.S. Все пак, не съм казал, че съм по-милостив, а само, че не съм толкоз агресивен. :D :D

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Wed May 19, 2004 10:20 am

На мен първото ми фентъзи беше една книжка с преведени руски приказки, на която се учих да чета - от нея съм върл фен на Баба Яга и Кашчей Безсмъртний (й-то на края е много важно :wink: ). Зарибявката по жанра стана обаче с "Билбо Бегинс...", четох я като бях на 7 и съответно много и се израдвах - определено за деца си е писана.
Първото ми НФ ако не се лъжа беше "Ариел" на Беляев, след това докопах каквото нашите бяха купували от Галактика и така...

Дилвиш, струва ми се, че зомбясването на обектите при така поставена ситуация ще е прекалено бързо и безболезнено - аз бих гарнирал с избрани откъси от Едингс и Брукс + 5 минутни почивки за връщане в съзнание :twisted:
Elves dig rocket launchers.

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Wed May 19, 2004 10:34 am

Хм, термит, може и да си прав. Но все пак смятам, че ще се пречупят, ако им намерим пиян хремав кореец, който да чете "Преданията" на френски с лек уелски акцент - или ако ги направим на чалгия :D .

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests