Стругатски the Темата

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
B. Delvig
Sorcerer
Posts: 354
Joined: Tue May 18, 2004 6:58 pm

Стругатски the Темата

Post by B. Delvig » Fri May 21, 2004 12:08 am

Поради завишен интерес (мой личен интерес, вие какво си помислихте!?) бих искал да отворя отделна тема посветена на едни от най-известните и противоречиви представители на писателското СФ братство.

Ще започна със няколко Популярни Заблуди и FAQ.

1) Някои от произведенията на АБС са добри други са нечетими.

- Братя Стругатски са едни от малкото (единствени?) СФ писатели които НЯМАТ слаби книги. (имат слаби разкази.. 4 или 5 броя)

2) АБС са идеологично подковани! Глашатаи на комунизма и тн.! (и това съм го срещал..).

- Аркадий и Борис Натанич имат Собствена Философия! Тя е известна като Философията на Стругатски. Ако в определени детайли тя се припокрива с комунистическа или каквато и да е друга такава...Голям плюс за последната.

3)Стругатски са представители на 'хард научна фантастика'

- Не са. И във най-технологично-прогностичния роман на АБС има повече поезия отколкото в повечето 'меки' писатели.

4) АБС са old school! Имаме си киберпънк!

-Ако в SF има kласика то това е тя!

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri May 21, 2004 12:24 am

Съгласен съм общо взето по всички точки, освен първата, тъй като не съм чел всичките им книги, а и една от тях "Времето на дъжда" не че е нечетивна, но за мен е доста слаба и бесмислена.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
mitkohr
E'lir
Posts: 195
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:36 pm

Post by mitkohr » Fri May 21, 2004 9:34 am

Мдаа да караме по точки:
1. Ами от това което сам чел, наистина АБС(хехе какъв акроним), наистина нямат слаби книги(е "Хищните вещи на века" не ме изкефи много и мисля, че не е от най-силните .. :)). Но все пак дай да правим разлика ме между слаби и трудни за четене/нечетими. Защото например за мен "Вълните усмиряват вятъра" е една от на силните им философски книги, но е много сериозна и трудно четима.
2. Е не че се покрива в определени детайли но има книги, в които си личи как комунистическите идеи са сложени като кръпки(например "Обитаемия остров"), предполагам ги има за да могат да ги издадат . В по късните им книги това не е толкова биещо на очи, та даже е поднесено по доста хумористичен начин.
3. Абсолютно подкрепям.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri May 21, 2004 9:35 am

И аз така (за нечетенето на всичко), но засега не съм попаднал на слаба тяхна книга. Е, така или иначе имам всичко, излизало на бг, някой ден ще го докарам до края :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri May 21, 2004 2:23 pm

3)Стругатски са представители на 'хард научна фантастика'

- Не са. И във най-технологично-прогностичния роман на АБС има повече поезия отколкото в повечето 'меки' писатели.
А с какво точно поезията пречи даденият автор да е представител на 'хард научна фантастика' ? Все пак това определение, поне според мен се отнася до "научните" елемменти в книгата, не за стила.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
B. Delvig
Sorcerer
Posts: 354
Joined: Tue May 18, 2004 6:58 pm

Post by B. Delvig » Fri May 21, 2004 3:17 pm

Демандред wrote:Съгласен съм общо взето по всички точки, освен първата, тъй като не съм чел всичките им книги, а и една от тях "Времето на дъжда" не че е нечетивна, но за мен е доста слаба и бесмислена.
Разбирам. 'Времето на дъжда' всъщност е част от 'Хромая суд!ба' (история съставена от две почти равни части различни по идея, герои и място на действие но преплетени една в друга. първата си се казва ХС а втората е Гадкие лебеди - Времето на дъжда на бг.).

Първата 'Хромая суд!ба' (Куца съдба) е разказ за един застаряваш и не особено популярен (пък и добър) писател специализиран в създаването дебели романи на военно-патриотична тематика. За щастие (иначе щеше да е съвсем скучен) той си има и таен проект които според него (по-късно се оказва и не само.) ще изкупи всичките 'тaнкови атаки' и смели комисари' които е създал. Ръкописа е затворен в синя папка а на първата страница е нарисуван дракон обвил с тялото си мрачен сив град. Град в които не спира да вали...

Времето на дъжда (Гадкие лебеди) е преведена на български като отделна повест така че няма да я преразказвам.
По същесво това си е още едно философско решение на Теоремата на Възпитанието на АБС. Достигането на точката в която човешкото общество и вида хомо сапиенс ще еволюира до ново ниво на съзнание(Нещо като ереста на Св. Теилхард за феновете на Д. Симънс).

Виктор Банев. Много любим! Силно пиещ интелектуалец човека се хвърля насам натам между желанието да е прогресивен и да подкрепи 'новото начало' (е така от принципи!) и страха че в 'Прекрасният нов свят' може и да няма място за такъв като него. (Момента където се беше натровил с ягоди и реши че се 'преобразява') и реплики като: -Вие не сте били родени когато ние се хвърляхме срещу танкове в конен строй! И после веднага се поправи - Трябва да сме били пълни идиоти за да служим на държава довела армията си до такова състояние!

Освен това....ми омръзна да пиша. 'Времето' не е слаба или безсмислена просто изисква определена...нагласа.

User avatar
B. Delvig
Sorcerer
Posts: 354
Joined: Tue May 18, 2004 6:58 pm

Post by B. Delvig » Fri May 21, 2004 3:37 pm

Матрим wrote:
3)Стругатски са представители на 'хард научна фантастика'

- Не са. И във най-технологично-прогностичния роман на АБС има повече поезия отколкото в повечето 'меки' писатели.
А с какво точно поезията пречи даденият автор да е представител на 'хард научна фантастика' ? Все пак това определение, поне според мен се отнася до "научните" елемменти в книгата, не за стила.
Да ти кажа и аз я гледах тази 3) точка вчера и си викам -Сега ще ме захване някой за семантиката! И ето кво стана..

turin
Adept
Posts: 241
Joined: Tue Jan 13, 2004 12:23 am
Location: нейде из облаците (купесто-дъждовни)

Post by turin » Fri May 21, 2004 4:28 pm

Last edited by turin on Wed Sep 22, 2004 4:58 pm, edited 1 time in total.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri May 21, 2004 5:01 pm

Абе не ми е мястото тука ама... Чел съм съвсем малко книги на АБС (така ли беше?). На всичкото отгоре съм ги чел отдавна и още по- на всичкото отгоре, всичките ми харесаха. "Пикник край пътя" направо ме впечатли. Вероятно някой сега ще ме пребие ама аз да си тръбя моето... Та значи след като една книга си изпълнява добре експресивната функция, значи тя е добра (естествено има изключения). Това което съм чел на АБС ми е въздействало доста силно. Не съм побъркан експерт ама ги поставям сред стойностните и увлекателни писатели на които съм попадал (рядко съчетание)....
Като цяло- позитивна оценка. И... Ако искате говорете си... Дори на мен би ми било интересно да разбера за този...- "обречен град" ли беше?
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
B. Delvig
Sorcerer
Posts: 354
Joined: Tue May 18, 2004 6:58 pm

Post by B. Delvig » Fri May 21, 2004 5:10 pm

турин wrote:чичо Юри, добре си дошъл :)

и понеже в една друга тема първо ме похвали, после наруга, а след това се заля с кафе, да взема да се оправдая/обясня/сбия :)

като казах "идеологически подковани" имах предвид точно две конкретни произведения, а именно "Второто нашествие на марсианците" и "Хищните вещи на века"

имаше и мъъъничко (ама много мъничко) отклонение от допустимата норма (за мен :) ) в "Трудно е да бъдеш бог", но там не го броя, щото бяха едно-две изречения

а иначе съм абсолютно съгласен с теб и по трите точки!

иначе си търся отдавна човек, който да е чел/разбрал/възприел "Обреченият град" и ми си стува че ти си подходящия :)

дали пък да не поговорим за "Обреченият град" с риск да ни обвинят в чат ? :)
Турине! Това беше най-големия комплимент от времето когато една мадама морно ми каза....кхм... няма значение.

Никога досега не са ме бъркали с Генерала! (Към него изпитвам огромно уважение още от далечната 97'а когато ми стисна ръка за първи път по неговия своеобразен начин)

Обреченият град е произведението на АБС за което най-често съм чувал - Е това е прекалено ...... Не се чете!

Аз си го обичам! Писан през периода 73'-78' Време разделно. Оттeпель, вождух пахнет блинами и водкой! Във него има всичко. И честната злоба към жестокия експеримент които някои провежда със цял един народ (свят?). И сляпото желание да намериш изход, на всяка цена! И вбесяващото безсилие че един правилен път няма!

А, 'Красный кирпичный дом'? А, Изя Кацман? Велико!

Забележи как много от елементите се появят по-късно в едно друго по-зряло и много, много по-тъжно произведение - "27-та Теорема" на Витицки

Bместо завършваща мисъл, посвещението от 27-та:

Милым друзьям моим, с которыми я сегодня -
чаще или реже, но - встречаюсь, и тем из них
с которыми, может быть, не встречусь теперь
уже больше никогда.

turin
Adept
Posts: 241
Joined: Tue Jan 13, 2004 12:23 am
Location: нейде из облаците (купесто-дъждовни)

Post by turin » Fri May 21, 2004 10:44 pm

Last edited by turin on Wed Sep 22, 2004 4:59 pm, edited 1 time in total.

User avatar
B. Delvig
Sorcerer
Posts: 354
Joined: Tue May 18, 2004 6:58 pm

Post by B. Delvig » Tue May 25, 2004 4:13 pm

какъв е според теб Наставникът - ангел, дявол, Стругацкиев вариант на Големия брат или просто собствената (промита) съвест
Сигурен съм че Борис или Аркадий са отговорили на този въпрос в някое от мнoгoбройните интервюта и срещи с фенове. За мен лично Наставника е представител на тази раса/организация/група ръководеща Голямото Превъзпитание. Бих го нарекъл дори Странник но мисля че АБС са отделили специално място за Странниците и няма смисъл да се правят измъчени паралели.

Наставника със сигурност не е всемогъщ или еднополюсен (ангел/дявол) просто има по-високо ниво на отговорност (споммни си какво казваха братята за нивата на отговорност и устройството на обществото).
а каква е идеята на пътуването към Антиграда, само търсене на изход
?

Ако се опитам да отместя целия символизъм настрана (което ще е трудно, виж го колко е!..) бих казал абсолютно не. Аз самият бях забравил че 'участниците' в Града са доброволци!

Стругатски винаги са твърдяли че процеса на откриване е ценен сам по себе си. Освен това ми се струва че на авторите им се 'наложило' да извадят героите от клаустрофобията на Града. Разбира се това е 'повърхността' има още доста неща които трябва да се кажат..не става за форум..живот и здраве..ракия салата и ще изясним нещата!
и защо накрая героите са обратно в деството си, минали ли са през Чистилището и това е раят или са отново на стартова позиция?
Ами това си е направо и въпроса и отговора!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests