Самостоятелността на филмовата музика

Ми то името като че подсказва... търнокопи, хидродинамика и всякакви ортопедични приспособления...
User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Thu May 13, 2004 4:58 pm

Аз принципно никога не съм се вслушвала във филмовата музика.. Напоследък покрай вас взех да й обръщам внимание и то главно в аниметата, да си кажа, не нам що тъй... :Р Обаче доколкото помня нещо от наблюденията си, много много рядко мога да свържа някой момент от филм с музиката към него, когато я слушам отделно. Просто някак никога не я възприемам като част от филм, защото отдавна съм забравила какво къде е звучало.
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Koruin
E'lir
Posts: 152
Joined: Fri Feb 13, 2004 11:17 am

Post by Koruin » Thu May 13, 2004 5:49 pm

Мисля, че това е целта на филмовата музика - да не я разделяш от филма. Затова добрите филмови композитори не са толкова много. Mисля че е изключително трудно да се напише добра филмова музика - трябва и да е свързана със сюжета. Разбира се, класика за мене е 'Имало едно време в Америка", но не мога да се сетя за името на композитора.

Но ми харесват и филми със саундтрaков-е - "Родени убиици", въпреки че не съм фен на всичките групи. Но музиката беше употребена идеално.
:D

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 13, 2004 6:25 pm

Ами Али, как да ти кажа, то самата идея на музиката е да ти напомни моментите. Ако не става, значи или не е добра, или моментите не са нищо запомнящо се, или толкова внимаваш кво гледаш и кво слушаш :р
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Thu May 13, 2004 6:56 pm

От цялата филмова музика, която съм чула за втори път се върнах май само на Енио Мориконе.
Ако не се лъжа беше писал музиката към Туин Пийкс - направо страхотно и мисля че си беше доста хмммм...самостоятелно.
[quote.="Roland"]Оф, Сам, като земеш, че изцепиш някоя такава... По-добри били песните, скрий се бе :р[/quote]
Сега, тук наистина не си успял да видип точно гледната ми точка и затова ще се опитам да ти я покажа.
Но първо честито за 1000-та поста - незнам дали вчера или днес си ги направил, но си е наистина впечатляващо.:П
Не съм казал че не харесвам инструменатлните парчета към филмите, просто не е нещо което ще тръгна да си тананикам. Като с великит композитори - уважавам Моцарт и Бетовен, но това не ми е музика за всеки ден. И във някой филми има наистина много готини инструментални парчета, които до такава степен изпъкват че се отделят почти напълно от филма. Примерно онова инструменаталното парче от първата Матрица - просот неповторимо, никога не съм го свързвал с филма.
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Regsa
Sorcerer
Posts: 444
Joined: Sun May 09, 2004 12:46 pm
Location: the Bird's cave

Post by Regsa » Thu May 13, 2004 7:39 pm

Музиката към "Имало едно време в Америка" също е дело на Мориконе, Koruin. Но доколкото си спомням за Туин Пийкс композиторът там е Анджело Бадаламенти
"Somewhere over the rainbow way up high
There's a land that I've heard of once in a lullaby..."

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Thu May 13, 2004 7:53 pm

да не забравяме и музиката на "Добрия, лошия и злия"
(The Good The Bad and the Ugly)
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Thu May 13, 2004 8:56 pm

Ролик, аз винаги внимавам, ма пустата памет... :Р
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
raff
Scholar
Posts: 107
Joined: Thu May 13, 2004 10:23 pm
Location: in my own universe

Re: Самостоятелността на филмовата музика

Post by raff » Fri May 14, 2004 9:39 pm

е, аз маи не съм взискателна.
по отношение на първия ти пост, Roland "по-точно има ли такава според вас, или не? Аз твърдя, че определено няма. В общи линии не е имало случай някое парче от саундтрак да ми хареса кой знае колко преди да съм гледал момента от филма, към който принадлежи"
аз слушах OST на LOTR "The 2 towers" преди да гледам филма. и си харесах доста музикални темички. след като гледах филма това не се промени. сега разбира се свързвам темата със сцената от филма, но мога и да я слушам и да се наслаждажам на самата нея. а, същото се случи и с OST na LOTR3 :D не знам какво ти е мнението специално за него.
All we have to decide is what to do with the time that is given to us

User avatar
Caliostro
Farmer
Posts: 62
Joined: Tue Jan 20, 2004 3:08 pm

Re: Самостоятелността на филмовата музика

Post by Caliostro » Sat May 15, 2004 2:27 pm

Roland of Gilead wrote:...Има ги, естествено, нещастниците, които смятат, че не композират помощно средство към филми, а самостоятелни произведения. За справка - дедо ви Джон (Уилямс :р). Не отричам, че има много силни неща в старите си композиции, но от много време насам е решил, че не е просто фон, а стойностен композитор. И филмовата му музика на маса места изобщо не се връзва с филмите, а го избива на самостоятелност, което вреди и на нея (щото самостоятелно е бездарна, нали :р), и на филмите (щото остават без подходящ фон).
Домъчнело им на некои хора за Дедо Джон(Уилямс) гледам. :twisted: Пръчката не е играла скоро (диригентската палка имам предвид) и ги е фанал съклета? :twisted: Нема лошо.
Филмовата музика е пърфект тема, особено като в нея са намесени малки цигуларчета (Red Violin за справка :D )
Четеш, слушаш, четеш, слушаш и се не може да се наситиш!!! И си прав! Да ни се чуди човек на акъла , че ни забавляват некви набедени цигулари, дето в общия слушай вместо да следват картината дето тече си маат самоцелно чалгаджийската. :D
Ама пак нема лошо , дет се вика - Има фенове - има музика!

Наздраве! :D
По-добре късно, отколкото по-късно!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests