(Най-сетне) Игнориране на теми

Пишете за оплаквания, въпроси и/или предложения по форума. Или недейте...

Moderator: Moridin

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Thu Jun 14, 2007 2:19 pm

Не че ще опре до гласуване*, но все пак да си кажа, че и според мен няма много смисъл от това с игнорирането на цели същества, поне не и в този форум. Принципно имам топли спомени от разни нещица като FIDO и Usenet и всякакви други видове нюзгрупи, където имаше и флеймъри, и тролове, и просто лични непонасяния, и използването на killfiles за криене на съобщения от определени същества си беше нещо съвсем нормално. Само че... само че между една нюзгрупа и един уеб-базиран форум има принципни разлики - и в начина на разглеждане на съобщенията, и в начина на писане и цитиране на частите, на които отговаряш пряко (и не-цитиране на частите, на които не отговаряш), и в какво ли не още - и за не твърде големи форуми ми се струва, че няма смисъл от такова нещо.

Освен това всяка група и всеки форум си има собствени особености - и силно ми се иска да мисля, че повечето от хората в този форум могат да мислят трезво и да не пишат големи глупости, а и повечето от хората в този форум могат да мислят трезво и да не реагират първосигнално на провокации или просто глупости, а дори и да реагират веднъж-два пъти, могат да се спрат в един момент :)

Та... така де... мисля, че специално за форума на Shadowdance не би трябвало да има нужда от игнориране на цели същества - макар че май всичко, което би трябвало да кажа, е, че аз не бих ползвал такова нещо, дори и някой да седне и да рови и да търси как се прави и да се мъчи да го прави :)

* и не би и трябвало да опира до гласуване всъщност :) или поне не и до всеобщо гласуване... напълно нормално е да има някаква групичка суеци, които да решават какво да се случва с този форум, без да питат всичката останала непьющая сволоч :P И напълно нормално е тази групичка суеци да не се състои само от администратори или нещо такова, и да не са съвсем съгласни един с друг, и да си се карат и гнявят, пък понякога дори и публично :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jun 14, 2007 2:21 pm

(това за след поста на Морви, Роумър е писал междувременно)

Да, но това ще е мой избор. Аналогичен на простото прескачане на постовете, бтв, Рол, само че по-съвършен, защото няма да ми се налага да скролвам надолу или да се случи да прочета по невнимание първите редове на даден пост, който не ме интересува.

И какво точно е грозното?

Или още лелеете Форума като място на щастливо разбирателство между сплотена групичка приятели...
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jun 14, 2007 2:26 pm

Ако някой толкова пък няма и един читав пост, той наистина ще е баннат... освен това игнорирането на един в обща тема може да попреи на комуникацията с останалите в същата обща тема.
Ще се нароят реплики в стил "Ма кой пък е казал, че филмът не струва, кви са тия глупсоти? (инсърт още половин страница изясняване) А, Морви? Ма аз на Морви съм й игнорнал постовете, отде да знам..." и всякакви подобни неадекватни ситуации.

Гибли, това последното беше ненужно саркастично. Аз лелея, да.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jun 14, 2007 2:30 pm

Значи, както казах, това ще е избор на игнориращия - дали държи на пълноценната тема или предпочита да си спести нервите от нечии постове.
Игнорът на даден юзър засяга единствено човека, който го е избрал. Не се отразява нито на игнорирания юзър, нито на останалите от форума, нито на пълнотата на дискусията - просто защото ако човек държи да участва в дискусията качествено ще я прочете цялата специално за случая.
Ще се нароят реплики в стил "Ма кой пък е казал, че филмът не струва, кви са тия глупсоти? (инсърт още половин страница изясняване) А, Морви? Ма аз на Морви съм й игнорнал постовете, отде да знам..." и всякакви подобни неадекватни ситуации.
Пак да уточня, няма да има такива ситуации. Когато има дупка в разговора, очевидно е, че тя няма да остане незабелязана, още повече ако някой се позовава на нещо от нея. Съответно въпросите "ама къде го казаха това" ще са излишни.
Last edited by Ghibli on Thu Jun 14, 2007 2:32 pm, edited 1 time in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Jun 14, 2007 2:30 pm

Аз лично съм за наличие на ignore функция. Не че я ползвам много на форумите, където я има, пък и тук съм модератор и трябва да следя всичко, но не виждам защо да не се даде такава възможност на хората, които искат да я ползват. Ако е технически възможно, разбира се.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jun 14, 2007 2:33 pm

Гиб, това, че ти не би го ползвала ако искаш да участваш пълноценно в топика, не значи, че всички останали ще си дадат този труд. А и (не знам как е устроено) как ще разбереш, че игнорираният от теб въобще участва в топика?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Jun 14, 2007 2:35 pm

По празните му постове примерно? Не е казано, че трябва въобще да не излизат, просто може да не се вижда текстът им. Или дори да са автоматично сложени в някакво подобие на спойлър таг - за да могат да се четат определени отделни постове по избор.

Хехе, с Марфа сме писали едновременно едно и също.
Last edited by Ghibli on Thu Jun 14, 2007 2:36 pm, edited 2 times in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jun 14, 2007 2:35 pm

Ами просто му се появява аватара, но вместо пост има празно място, както и надпсиче, на което да кликнеш, ако искаш да прочетеш кво е казал:)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Thu Jun 14, 2007 2:36 pm

Morwen wrote:освен това игнорирането на един в обща тема може да попреи на комуникацията с останалите в същата обща тема.
Ще се нароят реплики в стил "Ма кой пък е казал, че филмът не струва, кви са тия глупсоти? (инсърт още половин страница изясняване) А, Морви? Ма аз на Морви съм й игнорнал постовете, отде да знам..." и всякакви подобни неадекватни ситуации.
Именно за това говорех - основната разлика в поднасянето на информация при пощенски или новинарски списъци и уеб-форуми. При новинарските списъци (а впоследствие и при пощенските) всяко съобщение е отделно - или поне нормалният начин за разглеждане много дълго време беше всяко съобщените да бъде отделно. Да, имаше хора, които ползваха архиви като dejanews (което в един момент се превърна в Google Groups) или marc.theaimsgroup.com или какво ли не, където човек може да види цялата нишка наведнъж - но нормалното беше всяко съобщение да бъде разглеждано отделно. Оттук съвсем естествено си идва практиката да отговаряш, като цитираш част от поста - ъъъъ, като се замисля, навик, който аз пренасям и по уеб-форумите, но аз съм си откачалка по принцип :) Оттук идва и това, че когато някой отговори на някой друг, някой трети много лесно разбира, че това е отговор на нещо, което той (третият) изобщо не е видял, и няма обърквания. А, да, и освен това във всяко съобщение съвсем ясно си пише на кого (не на кое съобщение, но поне на кого) отговаря.

При уеб-форумите нормалният начин за разглеждане е всичко изплякано наведнъж, откъдето пък съвсем естествено нормалният начин за отговор е просто да кажеш това, което искаш да кажеш, а третият, който иска да види на какво отговаряш, трябва само да премести поглед малко по-нагоре по страницата. Оттук и това, че много често дори не пишеш на кого, пък камо ли на какво, отговаряш... оттук и големият потенциал за обърквания.

Мдам, много ме бива да обяснявам очевидното в две страници. Да не вземе накрая да се окаже, че Роланд и Моридин ще въведат това с игнорирането на същества, само и само за да не ми четат излиянията :)

Edit: а, хм, опа, а явно излиза, че дори не съм бил разбрал за каква техника на поднасяне на игнорирането е ставало дума :) Пфууу, сега ще ме карате да мисля - ще ме карате да се мъча за себе си да оценявам предимства и недостатъци на *този* пък подход :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Jun 14, 2007 4:37 pm

Много играчка за момента, нема кво да го мислите ;р

Засега най-много да се добави на цял форум това, което добавих за топик.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests