Sci-fi help

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Mon May 14, 2007 1:43 pm

Аз бих ти препоръчал следното:

"Многоръкият бог на Далайна" - каза се достатъчно по-горе, определено си заслужава заради особения поглед. А пък и на моменти ми напомня на старите руски приказки, или за един цикъл от разкази на Гогол -

"Диамантената ера" - просто класика, наистина малко свършва посредата, но си е много добра книга

"Прашинка в божието око" - без думи, аз честно казано не харесвам всичко на Лари Нивън, но тази книга ме грабна направо

Тези трите са задължителни, ако не си ги чел, и трите са много завладяващи. След това аз лично ти препоръчвам следните две:

"Терминален експеримент" - тази книга ми е слабост, не само защото авторът е англичанин, доколкото си спомням. Но вътре има много наука, и изобщо напомня на най-добрите примери от класическата фантастика

"Радиото на Дарвин" - донякъде сходна с предишната по стил, също много наука, както и наблягане на социалните последствия от всичко. Освен това май има продължение, трябва да проуча :)

Просто са по-необичайни, но си остават много увлекателни. Освен това са малко по-хардкор фантастика, отколкото някои от другите. Иначе ако не беше ограничението от две книги, препоръчва също:

"Играчът на играчите" - нетрадиционна книга, интересна е, аз лично не съжалявам, че си я купих навремето

"За подмяна" - това си е брутален роман, макар и с усещането, че е писан за филмиране. Но определено историята е шашава, и на моменти доста натуралистична
This signature is not yet rated

User avatar
Moiraine
Paragon
Posts: 596
Joined: Sun Jan 11, 2004 5:01 am

Post by Moiraine » Mon May 14, 2007 1:50 pm

Могоръкият бог е страхотна книга, но ве4е си я имам... от предложените съм 4ела само нея и за подмяна, тя съ6то доста ми бе6е харесала. А промоцията никак не е ло6а, може би трябва и аз да попълня малко колекцията си от фантастика.
*Missing someone isn`t about how long it`s been since you´ve seen them last or amount of time since you last talked. It`s about that very moment when you`re doing something and you wish that they were right there with you*

User avatar
shannara
Misting
Posts: 260
Joined: Tue Jan 11, 2005 1:39 pm

Post by shannara » Mon May 14, 2007 1:50 pm

Мор, Benedict си диреше авер за общо взимане от промоцията, ако все пак не можеш да се решиш на цели 5 бройки.

Иначе и аз силно препоръчвам "Многоръки бог" - размазващ обрат в края на книгата!

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon May 14, 2007 1:59 pm

Ммммда, а аз съм идиот :) Така се отплеснах по другите, че съвсем забравих да дам много, много силна препоръка и за Радиото на Дарвин :) Много силна от социална гледна точка, както вече каза zhivik, а също така и не просто много наука, ами и много вярна наука. Е, разбира се, има едно-две неща, които още не е ясно дали са съвсем верни и възможни, но няма нищо, за което да може да се каже, че не е така - за разлика от прекалено много книги, които, разчитащи на това, че ще бъдат насочени към масовата публика, си базират основната сюжетна линия върху една идея, която, веднъж приемеш ли я, всичко е наред, само че тази една идея малко противоречи на сегашните ни разбирания за света.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Mon May 14, 2007 2:00 pm

Диамантената ера - Не съм фен на cyberpunk (ако изобщо е такъв), но ми хареса доста. Има добри идеи.

Протектор - Купих си я като излезе 1995-та, препрочитал съм я няколко пъти, явно ми е харесала. Отделен въпрос е, че в момента от цялата книга си спомням само описанието на извънземния. :)

Играчът на играчите - С мъка стигнах до около 40-та страница, и реших да не се тормозя повече. Другата книга на Бенкс, която съм чел (Фабрика за буболечки), не я оставих и за секунда - въпрос на предпочитания.

Траксас 2 - Забавни истории (2 на брой), харесаха ми. Не чета фентъзи систематично, така че дори да е с поредствени и прекалено стандартни герои (имаше май подобна тема наоколо из форума), пак не ми пречеше. Дори се каня да изчета всичките останали книги за Траксас, като ми остане време :)

Прашинка в божието око/Планетата в края на времето - Тези двете ги четох една след друга в рамките на 3-4 дни и малко са ми объркани. Общи спомени - и двете са готини, особено "Прашинка..." (ако тя беше тази за Сламката).

Edit: Това са мнения за книгите, които съм чел. За останалите - другите да помагат! :D

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon May 14, 2007 2:15 pm

А някой нещо по-подробно за Дяволски свят? И в амазон не го намирам :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon May 14, 2007 2:18 pm

"Терминален експеримент" - тази книга ми е слабост, не само защото авторът е англичанин, доколкото си спомням.
Сойър е канадец, ако не се лъжа. Но книгата наистина е много добра.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon May 14, 2007 2:21 pm

Дяволски свят... ммм, това май беше http://www.amazon.com/Satans-World-Poul ... 0425058514 ... Много забавна, много увлекателна, без много глупости, действието върви достатъчно бързо, за да я прочетеш на един дъх (за някои от Гейтуей-ите ми трябваха седмица-две)... и после основното, което поне аз си спомням, са убийствените (понякога почти буквално) размени на реплики между героите. Никълъс Ван Райн (Райн... Рийн... Райн пък!...) ми е един от любимите суеци изобщо във фантастиката, не само при Андерсън :) А все пак в книгата има и разумна голяма котка... как да не я хареса човек... :) Е, не е съвсем кзин, ама си е достатъчно небалансирана :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon May 14, 2007 2:28 pm

Роумър малко пообъркваш авторорите - Гейтуеите са на Фредерик Пол. Пол Андерън е автор на особено любимата ми Операция Хаос и неиздаденото и уви продължение в БГ. Иначе си е страхотна книга Дяволският свят.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon May 14, 2007 2:31 pm

Ъ. Опа. Мда. Така е. Отивам да си се срамувам тихо в ъгъла.

И, не, няма да се опитвам да се оправдавам с прекалено много Java или с това, че преди няколко часа открих рецепта #47 за светкавично събуждане: отиваш полузаспал на работа, изтягаш се около бюрото, мерваш с крайчеца на окото си бутилка студен зелен чай нейде по бюрото, протягаш рефлекторно лапа, отпиваш голяма глътка... и след това по необходимост се замисляш тази бутилка от колко време всъщност седи на бюрото, и коя точно съставка на студения чай е ферментирала. Мне, дори и това не става за оправдание.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Mon May 14, 2007 2:50 pm

Операция Хаос май бяха издадени две части на бг. Може и да се бъркам но поне аз си спомням две книжки...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Mon May 14, 2007 5:15 pm

Тери го е казало, но ако някой поръчва, но не му се събират 5 книги, да свирка. На мен ми трябва едиственото "Диамантената ера", тъй като си я загубих. :)
Sad But True - бaджакът ти ме натъжава истински

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon May 14, 2007 8:04 pm

Аз пък Андерсън не мога да го дишам. Ужасно тъпа ми беше Операция Хаос...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Mon May 14, 2007 8:57 pm

"Планета в края на времето" и "многоръкият бог на Далайна" са две от нешаблонните фантастики, които съм чел и горещо препоръчвам. И двете са написани в уникален стил и сюжетът е добре развит.
"Дяволски свят" също е добра книга, лека, но не чак толкова, че да я запомня с нещо особено.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests