Frank Miller's 300

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Apr 15, 2007 7:09 pm

Neltarion, като гледаш филмите за Х-мен и човекът паяк търсиш ли биологическа достоверност? :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sun Apr 15, 2007 7:11 pm

Всъщност 300 хич не е толкоз исторически недостоверен. Просто е силно преувеличен в някои аспекти (всичко с цел куулнес разбира се). За повече инфо четете статийката ми по въпроса в новия брой на Gamer's Workshop 8-)
Колкото до Гладиатор:
1. битки на гладиатори срещу животни не е имало (за тях са се използвали други бойци - bestiarii)
2. битки човек vs човек vs животно ептен не е имало
3. битките до смърт са били рядкост и то само със съгласието на участниците
4. Commodus не е бил на мама злобното детенце-мегаломанче, а некво лудо копеле, което се е изживявало като новия Херкулес, носело се е с брада, обличало се е в животински кожи и редовно е ходило да тупа гладиатори (които разбира се не са оказвали особена съпротива)
5. Както всички знаем, Максимус е измислен персонаж
6. Това с благородната идея за връщането на републиката е пълна глупост
7. И т.н. и т.н.
Last edited by AlDim on Sun Apr 15, 2007 7:13 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Neltarion
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Sun Apr 15, 2007 4:19 pm

Post by Neltarion » Sun Apr 15, 2007 7:13 pm

AlDim wrote:Всъщност 300 хич не е толкоз исторически недостоверен. Просто е силно преувеличен в някои аспекти (всичко с цел куулнес разбира се). За повече инфо четете статийката ми по въпроса в новият брой на Gamer's Workshop 8)
Колкото до Гладиатор:
1. битки на гладиатори срещу животни не е имало (за тях са се използвали други бойци - bestiarii)
2. битки човек vs човек vs животно ептен не е имало
3. битките до смърт са били рядкост и то само със съгласието на участниците
4. Commodus не е бил на мама злобното детенце-мегаломанче, а некво лудо копеле, което се е изживявало като новия Херкулес, носело се е с брада, обличало се е в животински кожи и редовно е ходило да тупа гладиатори (които разбира се не са оказвали особена съпротива)
5. Както всички знаем, Максимус е измислен персонаж
6. Това с благородната идея за връщането на републиката е пълна глупост
Само една забележка-битките животно vs гладиатор-наистина не са били използвани гладиатори,а крадци или убийци,осъдени на смърт.
Amelia-отклоняваш се от темата.Имало е битка за прохода Термопили,нали?Е точно защото е имало,в нея са учавствали хора,затова търся биологична достоверност.Когато ми дойне някакав шашавелни в костюм и почна да лети,тогава ще търся и в Човекът-паяк достоверност.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sun Apr 15, 2007 7:17 pm

Забележката ти не се приема.
bestiarii-те може да са и осъдени на смърт, и специално тренирани ловци (разбира се, и в двата случая НЕ става въпрос за гладиатори; както казах гладиаторите се бият само срещу други гладиатори).

User avatar
Neltarion
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Sun Apr 15, 2007 4:19 pm

Post by Neltarion » Sun Apr 15, 2007 7:21 pm

AlDim wrote:Забележката ти не се приема.
bestiarii-те може да са и осъдени на смърт, и специално тренирани ловци (разбира се, и в двата случая НЕ става въпрос за гладиатори; както казах гладиаторите се бият само срещу други гладиатори).
Не казвам,че няма bestiarii,имало ги е,но не си споменал за затворниците,осъдени на смърт,излизащи без оръжия и брони на арената,за да послужат за забавление на тълпата и храна на зверовете...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Post by трубадур » Sun Apr 15, 2007 7:26 pm

Neltarion wrote:.Когато ми дойне някакав шашавелни в костюм и почна да лети,тогава ще търся и в Човекът-паяк достоверност.
E, да ми беше дошъл на сбора на мою село. Сума шушумиги летя'я тогава. Особено през моста, то се сбиха там и почнаха да падат, то един мост - 5-6 метра, а от долу една бара, та мани беги. Ей, человека паяк не лети, аааааааамаха. Какво се пра'ите на историци без да знаете, баш за какво става дума, да не говорим, че ептем никой си няма на представа какво точно е било, е изруди е нямало, ма на кой му е зор, пак питам. За достоверност дискавъри, за кушия 300.

п.с. Вижданията ви за Римската империя са силно повлияни от филмите, така че не се впрягайте толкова, млади хора сте, ще хванете да си навехнете нещо :lol:

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Sun Apr 15, 2007 7:49 pm

AlDim wrote:Всъщност 300 хич не е толкоз исторически недостоверен. Просто е силно преувеличен в някои аспекти (всичко с цел куулнес разбира се).
напротив, ТОЛКОЗ недостоверен е, че и отгоре :lol:
даже, смея да предполагам, достоверните работи са останали вътре единствено и само, защото не противоречат на концепцията на създателите за куулнес - "аха, а тва как е било? оо, ми то е яко бе, айде ше си го остаим тъй."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Sun Apr 15, 2007 8:00 pm

Ами то Шайхири беше казал след като гледахме филма, че историята все пак е разказвана от участник, от спартанец. Много ясно, че ще преувеличава, та оттук хиперболата. Това обяснение на мен ми беше напълно задоволително и въобще не ми и пука чак толкова за историческата достоверност, при положение, че филмът си е правен по комикс.. а и като се има предвид, че и идея си нямам каква е била въпросната историческа достоверност (като гледам, тук повечето сме така), изобщо няма значение всъщност... :)
Ах, рекламата на Вивател ми пълни сърцето просто :lol:
"ТОВА Е ВИВАТЕЕЕЕЛ!"
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Sun Apr 15, 2007 9:12 pm

Извинете ама даже не изчетох постовете от АлДим натам!! :roll: Само да задам един въпрос, и веднага си дочитам всичко!! :twisted:
:idea:
AlDim wrote: 5. Както всички знаем, Максимус е измислен персонаж
AlDim, само за информация и понеже се поразрових след филма: Помня че намерих някаква информация за Максумус Емеритус от римската Емерита (днешна Мерида, Испания :mrgreen: ). От последните римски императорчета, преди западането на Римската империя (300 год. о нашата ера?? съвсем по памет говоря! :oops: ). От гладиатор се издига до император и загива в цирка! Обичал да си припоня старите времена! :lol: Хич не помня къде го намерих! Нещо ми чегърта за испанското издание на енциклопедичният Ларус или подобно, ама - старост нерадост (и склероза :twisted: )!! Буахахахахахахаха! Та ако искаш да се поровиш!! :roll: :P Озадачи ме историята на филма, толкова чувствена и надъхана :roll: , че после се порових за имената!!

Едит: хехе, изчетох! Та да си докажа по темата.
Ми знаем че 300 е по исторически факти! Но как и какво точно се е случило, повече или по малко са спекулации! И в този случай и на мен ми е все тая колко убедителен или исторически достоверен е самият филм!! Доста му се изкефих (Освен тоя гаден звук-леле още не ми е минало! :evil: ) и даже си ахках и си се възхищавах и си подксчах на място! :roll: Като хлапе в кино, ве! :oops: :lol:
Гладиатор не е зле, ама ме поиздразни малко, толкова ритане у глезенчето на зрителската чувствителност!
Таа, не всичко трябва да е прекрасно, перфектно, достоверно па и поучително! :lol: Киното също си е и развлечение! Тъй де!
:mrgreen:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Apr 15, 2007 10:41 pm

Пък аз вчера пак го гледах... и дори не ми хареса по-малко :shock: Смисъл все така слаб филм с няколко брутални визуално попадения. А според Марфа плочките на Спартанците приличали на костенурките нинджа :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
BaYa
Forsaken
Posts: 3002
Joined: Thu Jul 27, 2006 10:20 pm
Location: На топличко, във въображението ми!
Contact:

Post by BaYa » Sun Apr 15, 2007 10:53 pm

Ми точно. Не е кой знае какво, но попаденията са много точни! И ми издържаха целият филм! Много развлекателен! Ахх и тея цветове!! :oops: :P
А и аз обезателно би трябвало да го гледам отново, преди да изчезне от кино! Но първо трябва да проуча туй с озвучаването на залите. Просто предишният експириънс ме смаза буквално! :evil:
А Марфа е съвсем права! 8-) Само да притворя очи, и ми се връщат онея плочки у зеницата!! :lol: И верно че така изпъчени и лъщящи от пот (или оди питай кво :twisted: ), могат да се сбъркат! :lol: Бухахаха!
:mrgreen:
Luxury is a matter of having options!!!
Не е по-богат който има повече, а който се нуждае от по-малко!
¡Hagas lo que hagas - la cagas!!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6461
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Apr 15, 2007 11:55 pm

AlDim wrote:Колкото до Гладиатор:
1. битки на гладиатори срещу животни не е имало (за тях са се използвали други бойци - bestiarii)
2. битки човек vs човек vs животно ептен не е имало
3. битките до смърт са били рядкост и то само със съгласието на участниците
4. Commodus не е бил на мама злобното детенце-мегаломанче, а некво лудо копеле, което се е изживявало като новия Херкулес, носело се е с брада, обличало се е в животински кожи и редовно е ходило да тупа гладиатори (които разбира се не са оказвали особена съпротива)
5. Както всички знаем, Максимус е измислен персонаж
6. Това с благородната идея за връщането на републиката е пълна глупост
7. И т.н. и т.н.
8. В този филм научаваме, че двигателят с вътрешно горене е бил изобретен в древния Рим(вярно си е - при пресъздаването на битката между варварската орда на Ханибал и благородните легионери на Сципион Африкански една колесница се обръща и двигателят се вижда много ясно).

И какво от това? Всъщност, нито от "Гладиатор", нито от "300" съм искал историческа достоверност. Най-малкото, защото не съм компетентен. Но докато "Гладиатор" въпреки десетките си гафове ме остави без дъх, "300" беше просто тъп, но за сметка на това грозен екшън с претенции да бъде нещо повече от това, което е.

Между другото, част от оръжията в "Гладиатор" са разработени специално за филма - имаше едни арбалети, които изстрелваха по четири стрели. Имаше и други такива неща.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Mon Apr 16, 2007 1:32 am

най-добрата част от "гладиатор" беше началната исторически неиздържана битка (и музиката де, ма тя не се брои толкова), но така или иначе достоверност и якост са ортогонални, та няма причина да се обвързват.
при все това, бидейки типичен епос, "гладиатор" е в по-голяма степен филм, от който човек би очаквал някаква достоверност, в сравнение с комиксовия 300.
да, ама не :)

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Apr 16, 2007 6:40 am

BaYa wrote:AlDim, само за информация и понеже се поразрових след филма: Помня че намерих някаква информация за Максумус Емеритус
Такъв не съществува. Даже проверих пълен списък на римските императори. :roll:
Пък камо ли да е от 300 AD., когато са били Диоклециан и Константин.
Btw Maximus означава "най-добрия", тъй че доста хорица са имали подобни имена, че и титли (Pontifex Maximus примерно).
Как да е, въпросът е, че Максимус от Гладиатор е измислен персонаж.
Ето ти нещичко от wikipedia за информация: "The character of Maximus is entirely fictional, though he is similar in some respects to the historical figures of Narcissus (the character's name in the first draft of the screenplay and the real killer of Commodus), Spartacus (who led a significant slave revolt), and Cincinnatus (the savior of Rome who wished nothing more than to return to his farm)."
Scourge wrote:напротив, ТОЛКОЗ недостоверен е, че и отгоре
Чувал ли си приказката за краставичаря, на който се опитвали да му продават краставици?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Apr 16, 2007 9:21 am

На второ гледане - все така бесно як :mrgreen:
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests