Жизненият цикъл

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Thu Apr 29, 2004 11:02 pm

Moridin, наистина има клетки, които не могат да се дефиренецират - като нервните, например. Но за репаративната регенерация се отнасят следните твърдения:

*клетките, от които се изгражда възстановената част произхождат от неувредената част на организма или органа
*тъканните клетки, участващи в нея, търпят известно дедиференциране, при което възстановяват способността си да се размножават.

Репаративната регенерация протича по следния начин:

1) закриване на раната - предпазване от неблагоприятни външни въздействия (замърсяване и др.)
2) образуване на регенерационен зачатък - извършва се реорганизация на тъканните структури, намиращи се в близост с раневата повърхност
2.1. клетките загубват специфичните си морфологични и физиологични свойства, придобиват способност за усилено делене
2.2. такива клетки се характеризират със закръглена форма, увеличен обем на ядрата и особено на ядърцата, засилена базофилия (нарастнало количество РНК) на цитоплазмата и загубване на тъканноспецифичните си вътреклетъчни структури
3)нарастване на регенерационния зачатък и подреждане на клетките в нови тъканни и органни структури, които заместват разрушените.

На този принцип не само гущерчетата си порастват нови опашки, но и ако на някой човек му отрежат дори 1/3 от черния дроб, той може да го регенерира. А стволовите клетки, за които ти говориш, са алтернативен/бъдещ метод за регенерация, който определено би бил по-успешен. Но той все още не е развит - уените се чудят как да стимулират въпросните стволови клетки да се делят по точно определен начин, за да се получи точно определен тъкан/орган.

И основната разлика между двете е, че репаративната регенерация протича изцяло в тялото на организма, а стволовите клетки трябва да се извадят, развият, да се отгледа искания орган и чак тогава да бъде трансплантиран.
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Apr 30, 2004 1:10 am

За първото съм принуден да се съглася след несъмнено убедителната лекция, за която благодаря, но за стволовите клетки - не е известен механизмът, по който се определя началното им диференциране, затова не могат да се използват изкуствено, indeed, ама това не значи, че не могат да се използват от самия организъм, или... всъщност нещо се обърквам. Но ще прочета малко и ще се включа пак :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Apr 30, 2004 7:13 am

Тва не го ли минахте вече с Алексис, някой си друг и раковите клетки?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Apr 30, 2004 10:19 am

Аха, и аз имам подобен спомен! Тфю!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Apr 30, 2004 12:51 pm

И аз се присъединявам към последните 2 мнения.
И какво да ви кажа, и миналият път нищо не разбрах и ми беше скучно, и сега е така, дори в още по-голяма степен. 8-)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Fri Apr 30, 2004 4:48 pm

Стига ревали колко било скучно, ми вземете се образовайте малко, че да проразбирате! Ейй, мрънкала... ;ррр

И по темата - на мен ми е все едно откъде-накъде върви процесът, важното е, че и в двата случая накрая си безпомощен - това е отвратителното ;)
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Fri Apr 30, 2004 6:40 pm

Точно затова мисля че перфектният вариант би бил да живееш докъм средата на тридесетте :D ...

Уиуикс, споко бе, дете 8-)
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Apr 30, 2004 9:34 pm

А, не! Само ако започнеш живота си от около двеста години надолу!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Fri Apr 30, 2004 10:46 pm

Като не ви е интересно, не влизайте в час по биология. Не пишем неизвинени! :D

Мор, мисля, че стволовите клетки трудно биха могли да се използват от организма. Да речем, че ще регенерираш (нищо лично :D ) черен дроб. Е, как стволовите клетки от гръдната кост, да речем, ще слязат до коремната кухина, за да образуват там новите чаркове на дроба? :D Или пък той ще си се образува в тазовата кост, например, и после с TNT или DHL отива на мястото на стария черен дроб, който пък Чистотата или ВОЛФ го изхвърлят навън. :D

Съвсем свободно го обяснявам, та дано другите поразберат нещо. :D

Elayne: И искаш да изпуснеш купона на критическата, побеляването на косите, а по-късно и опадането им. Знаеш ли каква забава е да си пенсионер. По цял ден си клатиш краката, ама не много, че коксартрозата/остеопорозата/ревматизма/артрита/още цял набор болести ще се обадят. И да се върнем на любимите ни ченета! Не искаш ли да достигнеш до достойни старини, когато наградата ти за цялостен принос ще бъде именно едно такова удобно чене? :D
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Nyele
Smallfolk
Posts: 11
Joined: Sat Jan 24, 2004 9:02 pm

Post by Nyele » Sat May 01, 2004 4:59 pm

После обаче не забравяй да го завещаеш на Xellos:p

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat May 01, 2004 5:25 pm

Абсолютно. Смислъла и целта на живота на всеки от вас се състои в това да оставите по едно чене за бедното мазоку.
:ninja:

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Sat May 01, 2004 10:49 pm

Аз специално за ченето ще си напиша завещание, че не искам наследниците да си го разделят - "долното за мене, горното за тебе, половината апартамент за мене, другата половина - за тебе, ..." А ако на Xellos му става (кажи кой размер чене носиш), няма проблеми. В отвъдното и без това няма да ми трябва. Тя попарката от амброзия е мека. Е, има и друг вариант - дяволите ще ми дробят храната с тризъбците, но не знам, дали тогава ще ми се яде. :D

Открих тайната на жизнения цикъл, на Колелото на ... (не на времето :D ) на живота - раждаме се без зъби и умираме без зъби. Колелото се завърта, но ние си имаме чене-ангреал и стареем достойно! :lol: :D :D А после го завещаваме на някой друг, изпаднал в нужда!
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests