Страстите христови

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Страстите христови

Post by Elayne » Sat Apr 24, 2004 11:31 am

Предполагам, повечето от вас вече са чули за филма на Гибсън, който предизвика истинска истерия по света. Мненията са доста противоречиви. Някои го смятат за шедьовър, представящ възможно най-достоверно последните 12 часа от живота на Христос, други обвиняват създателите в антисемитистки послания, прекомерно и целенасочено насилие.

Имах удоволствието да гледам филма снощи...Резултатът дойде като студен душ. Досега не се бях замисляла толкова сериозно за смисъла на саможертвата на Иисус, за непосилния товар от човешки грехове, които носи...Не съм пример за последователна праведна християнка, но поне имах повод да се замисля сериозно...

Може би недостатъчно задълбочен в християнската философия, но изключително естетически направен (въпреки ужасяващите сцени на насилие) и все пак носещ основните послания на Христовото учение, филмът си е наистина от класа.

Препоръчвам на всички, да отидат да го гледат и да го оценят поне като художествено произведение.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Sat Apr 24, 2004 12:08 pm

Ще го гледаме, то е ясно :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Sat Apr 24, 2004 1:57 pm

Както казва Калвино, много е трудно да преведеш мисли и чувства в думи. Преводът почти никога не е съвършен.

След като гледах тоя филм снощи, ме споходиха много чувства и мисли, и почти никакви думи, за да ги изразя. Какво ти гледане, филмът не се гледа, а се изживява. Перспективата е избрана така, че все едно си вътре, в историята и кръвта на Христос може да те оплиска, а тълпата да те пребие.

А кастингът!!!! Христос, Мария, Петър, Юда... и останалите.... И специално място в тази връзка отделям на Сатана - чистото зло, просто пълната лиса на топлина, обич и светлина. Мисля, че това лице би могло да ми се види красиво при други обстоятелства, но тук ме ужасяваше.
Може би недостатъчно задълбочен в християнската философия,
Ами на мен ми се видя много задълбочен. Това е филм, направен от вярващ. Съсредоточен е изключително върху основната идея в християнството, бръква ти до сърцето, хваща те за гърлото, че и надежда и любов ти оставя.
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Skywalker
Warmage
Posts: 1123
Joined: Tue Jan 20, 2004 10:42 am
Location: Sofia

Post by Skywalker » Sat Apr 24, 2004 11:54 pm

O6te ne sam,go gledal.No 4ux i dobri i lo6i dumi za nego,neznam i az kato Elayne,ne sam primer,no 6te go gledam.

Samo,ne razbiram,zashto Gibson e mislil,scenaria 12god.? :?

User avatar
Rand al'Thor
Commoner
Posts: 43
Joined: Tue Jan 27, 2004 9:48 am

Post by Rand al'Thor » Sun Apr 25, 2004 8:27 am

Наистина за мен филмът бе впечатляващ. Честно казано бях малко скептично настроен и едва ли не отидох заради трейлърите и след като не ми пуснаха такива, бях на прага на яростта. 8) Но пък се оказа, че съм дал 3 лв, не за няколко смешни трейлъра, които така и не получих, ами за един прекрасен шедьовър, от където и да го погледнеш. Имаше наистина страхотни сцени, атмосферата бе неузнаваемо добра и реалистична, а цялостното впечатление бе за един наистина велик филм. Задължителен е за всеки киноман! Според мен просто Гибсън не е имал възможност да го снима по-рано, не че сценарият го е затруднил. Все пак всички знаем какво става в последните 12 часа от живота на Иисус.
Running around like a clown on purpose...

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Mon Apr 26, 2004 12:33 pm

Наистина, голяма червена точка за образа на Сатаната - по-студено и страховито наистина трудно можеше да изглежда.

След като изгледах филма за втори път, (доста мазохистично от моя страна, нали?!) музиката ми направи още по-силно впечатление. Беше мноооого хубава и още повече - подходяща.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
Lannis
Aes Sedai
Posts: 1681
Joined: Mon Mar 22, 2004 1:36 pm

Post by Lannis » Mon Apr 26, 2004 7:17 pm

Не знам дали е мазохизъм, ама и аз за втори "прочит" се замислям. А музиката наистина е прекрасна. Съчетава се прекрасно с всичко останало във филма. И "самостоятелно" си звучи добре :) .
Юда, егоист, луда и wow-холик :)

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Tue Apr 27, 2004 4:08 am

Музиката сериозно обмисялм да си я сваля. Но засега и слушането на официалният сайта ми стига.
8-) А иначе филмът го гледах още като излезе тук и съм раздвоен в мнението си. Всичкото това насилие и жестокости срещу срещу Исус просто те кара да се замислиш за това каква голяма грешка са направили римляните (и евреите, защото филмът е антисемитски, макар и не преднамерено). За всеки филмът носи различно послание, в зависимост от това как го рабираш. Но в театрално отношение не е нещо особенно, филмът разчита повече на силни послания и medien шум. За съжаление. :(
Но още не съм видял някои от филмовите маниаци (Рол, Дем, Мат) да пише - да не би да се спотаявате за да напишете всичко във статията за следващия брой? Айде сега, споделете впечатления.
:wink:
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Apr 27, 2004 12:35 pm

Мат въобще ен го брой към филмовите маниаци, че ще ти се обиди, толкова рядко гледа филми.:P
Иначе аз лично трудно ще го коментирам филма, защото тук в Пловдив още не се е появил по кината.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 27, 2004 1:02 pm

Аз вероятно утре ще ходя да го гледам, засега доста противоречиви отзиви чувам, ама като гледам накъм "много въздействащ, ама самоцелно жесток" се ориентират болшинството. И като знам на повечето хора че определението за "много въздействащ" е "много ревах"... :/ Ама да видим де. Мел Гибсън е по евтиния драматизъм принципно, но дано тук се е справил по-сериозно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Apr 27, 2004 5:01 pm

Целно жесток, i'd rather.
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Apr 27, 2004 6:23 pm

Мне, аз съм точно към "много въздействащ, ама самоцелно жесток", обаче не ревах, така че не ще да е това въздействието...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Tue Apr 27, 2004 6:33 pm

Дем, като те знам колко си религиозен (:lol: :) :wink:), едва ли филма ще ти хареса. Това и на мен не ми хареса - че е прекалено обвързна с християнството и едва ли не учебник по религия. :?
Иначе Мор, то много ясно че насилието си има някаква цел, за това няма нищо лошо, пък и по-гадни неща съм гледал (примерно във Хищника).
Last edited by Samail on Tue Apr 27, 2004 6:57 pm, edited 1 time in total.
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Apr 27, 2004 6:54 pm

"Самоцелно" ез ин "с няква идея, ама неуспяло и прекалено", щото точно това е всеобщото мнение.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Tue Apr 27, 2004 11:31 pm

в русе нема да дойде близките две седмици, обаче тая вечер ходих на Готика - доста брутално филмче, макар че края беше предсказуем.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests