Джийн Улф

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Джийн Улф

Post by Random » Mon Jan 02, 2006 2:31 pm

Начи този автор и особено поредицата, която е издадена от Бард(в ИСФ), по западните форуми, амазоните и доста уважавани от мен писатели ги хвалят на макс, още малко ще ги изкарат върха във фентъзи/фантастиката. China Mieville даже беше писал някъде, че Джийн Улф бил най-големият писател на 20 век.

В България пък точно обратното - предимно негативизъм. Та седнах аз, прочетох първата книга - Сянката на инквизитора - и останах с много смесени усещания. Атмосферата определено беше брутална, имаше някакви много успешни прийоми в стил Дикенс и Кафка, една такава мистерия цареше... дотук страхотно. Обаче, освен това я има и крайно малоумната история на моменти, леко комичните ситуации, които само развалят атмосферата и усещането, че не разбрах каква й беше целта на тази книга. Ясно, че има още 3 части, но ми се стори твърде объркана, даже като за начало.

И за това да попитам тези, които са я чели цялата - заслужават ли си останалите 3 книги и има ли основание да се радва на такава слава?
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon Jan 02, 2006 3:32 pm

Да.
Просто не ме питай защо...

Не знам съвсем... Всичко беше толкова объркано и енигматично. Не можах да го разбера напълно и, струва ми се, точно в това беше/е магията...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Tue Jan 03, 2006 9:30 am

Останалите 3 части са още по-объркани от първата, така че сам решавай дали ще си в състояние да ги понесеш. Личното ми мнение е, че в тая поредица има доста оригинални идеи, но е тотално несвързана и безцелна. Не очаквай разбираем сюжет или някаква логика в случващото се, нито пък смислена развръзка.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Tue Jan 03, 2006 11:59 am

Хм, очаквах нещо подобно като отговор, но още не мога да си изясня какво е породила славата на поредицата на запад. Мерси все пак:)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Jan 03, 2006 4:11 pm

Славата на поредицата на запад, поне според моите впечатления от разни форуми, се дължи на това, че Улф бил един от най-добрите стилисти в жанра, а според мнозина и най-добрия, което предполагам се губи при превода.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Voland
E'lir
Posts: 188
Joined: Thu Dec 23, 2004 11:32 pm
Location: София

Post by Voland » Fri Jan 20, 2006 11:01 am

Абе не беше лоша поредицата, верно объркана, ама имаше своето очарование. Колко бяха книжките впрочем, че имам спомен че съм прочел 3, но така и не я довърших...
«– Вызываю на дуэль! – проорал кот… в лапах у него оказался браунинг.»

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 20, 2006 11:07 am

4 бяха, аз изтраях първата. Може да не съм бил дорасъл да оценя стила, но умрях от скука и нищонеставане... Пича му трябваше цяла книга, за да излезе от пустата цитадела, което ми дойде малко в повече :)
And you can't dance with a devil on your back...

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Fri Jan 20, 2006 11:41 am

Аз пък не изтраях и първата, признавам си - нещо липсата на смислен сюжет ме мъчеше най-много. Но е възможно и в оригинал да е доста по-читаема, не знам. Но си зависи до вкус - всъщност, колкото и куриозно да звучи, ама на майка ми и хареса ... :) - може би трябва да я питам как свършва, защото тя прочете и четирите :)
This signature is not yet rated

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Dec 20, 2007 5:25 pm

Забавна тема в ретроспекция, а :P :roll:
This is it. Ground zero.

Алекс Султанов

Post by Алекс Султанов » Thu Dec 20, 2007 5:33 pm

Гвахахахаха!! :mrgreen: Изрод.

А ако беше и снощи, контрастът щеше да е пълен.

Смея се единствено на ситуацията (и Морьовата подльост), разбира се. Ако всеки оценяваше всичко хубаво от раз... ъ-ъ, щях вече да съм щастливо женен, например. :roll:

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Dec 20, 2007 5:37 pm

На английски се чете доста по- добре , като се вземе предвид че превода е един от най- мазните скапани преводи на които съм попадал. Освен това първата е най- тъпата книга сравнена с останалите.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Dec 21, 2007 9:32 am

Еми аз затова предупредих и там, че онова на бг не е дори книга, пък кво остава за реален Улф.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Sun Dec 23, 2007 2:36 pm

Прочетох първите 3 книги и поредицата въобще не можа да ме грабне. Доста объркана история. Героите се държат странно и не става ясно защо. А като прочетеш хвалбите по корицата оставаш с впечатление, че това е книгата на книгите. :?
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Dec 23, 2007 2:37 pm

Една от тях е, да...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon Dec 24, 2007 9:52 am

Абе не мога да схвана какво толкова имате срещу българския превод :)
Направо ша ма накарате да я ги чета и на английски книгите... На български обърквацията беше пълна, но пак ми харесаха много. Може би дори станаха още по- енигматични по тоя начин :)
Рол, ти предполагам си си ги поръчал на английски? Колко пари ти излязоха?
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests