Гледано напоследък, Част VI: 2049

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
tigermaster
Elder God

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Sat Jun 01, 2024 11:44 pm

"Спотлайт":
https://www.imdb.com/title/tt1895587/
За втори път, всъщност, понеже ме хванаха настроения за драматичен филм.
Две и петнайсета май беше последната наистина силна - поне за мен - Оскарова година. Просто тогава гледах всичките номинирани за най-добър филм творби, харесах ги, даже работих по едната, и така.
Та, "Спотлайт" си е все така могъщ филм - най-вече защото разглежда изключително тежка тематика, но всичко е толкова точно премерено, че в нито един момент не отива накъм мелодрама - заради което и удря много силно.

За баланс ми трябваше нещо по-лековато, та гледах "Кунгфу панда 4":
https://www.imdb.com/title/tt21692408/
Не знам какво точно са очаквали критикарите, та са го разкостили така, обаче не бих казал, че е драстично по-зле от предишните филми в поредицата. Страхотна анимация, убийствен екшън, метъл кавър на песен на Бритни Спиърс и поазиатчен инструментален кавър на песен на Ози Озбърн - все хубави неща.
Не прави силно впечатление като първия, понеже той, все пак, излезе преди шестнайсет години и тогава беше свежо и ново нещо. Сценарият е елементарен - обаче това са и винаги са били детски филми, та няма какво да се учудваме или да бучим, а и историята си е съвсем приятна.
Гласът на Акуафина е прекалено разпознаваем.
Този на Иън Макшейн - също.
През цялото време си мислех, че в ролята на Хамелеона е Мишел Йео. Вайола Дейвис върши чудесна работа обаче.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Fri Jun 07, 2024 4:16 pm

"Невидимия":
https://www.imdb.com/title/tt1051906/
Нелош филм, обаче чернобелият от трийсетте години е по-добър на всяко ниво, включително визуално - което не го очаквах. Елизабет Мос е добра актриса, обаче, честно казано, всичко, в което съм я гледал, все го избива на феминизъм и какви жертви са жените - включително и този филм. Това ми е досадно и надали ще гледам нещо ново с нея скоро. В сценария има известно количество малоумни дупки. Ще ми се сценаристите на такива филми най-после да вземат да научат какво е това конфликт на интереси.
Алдис Ходж е и винаги ще бъде Хардисън от "Честни измамници", каквото и друго да захване. Готин е, ама...
Визуалните финтифлюшки биват, обаче, както споменах по-рано, филм, правен близо деветдесет години по-рано, е с по-интересни ефекти.
Емоцията обаче удря достатъчно силно, че гледането да си струва.

"Тайната на умните мишоци":
https://www.imdb.com/title/tt0084649/
Подозирам, че или този филм, или книгата, на която е базиран, е сред основните вдъхновения зад "Изумителният Морис и неговите образовани гризачи".
Абсурдно великолепна анимация, каквато искам да гледам и в съвременен филм.
Готини идеи на корем.
Двубой с мечове, издържан в традициите на приключенските филми с Ерол Флин и Тайрон Пауър от трийсетте и четирийсетте.
Има убийства и кръв. Даже злият плъх е направен да изглежда и да звучи като Базил Ратбоун. (На мен ми звучеше като Къмбърбач, ама...)
За жалост сценарият все пак е твърде детински и решенията на главната героиня на моменти са странни.
Визуално обаче филмът е прекалено страхотен, за да не го хареса човек.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

Ghibli
Elder God

Post by Ghibli » Wed Jun 12, 2024 11:34 am

Гледах "Паднали листа" и го препоръчвам горещо. Действително прекрасен филм, един път и критиците да са прави :mrgreen:

https://www.imdb.com/title/tt21027780/
https://siff.bg/bg/movies/kinoto-dnies- ... nali-lista
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Litz
Ascendent

Post by Litz » Fri Jun 14, 2024 8:26 am

Furiosa: A Mad Max Saga

Този филм беше поне 26 минути по-дълъг отколкото трябва, честно.
Много яки мелета и гадории. Разкошен Хемсуърт. Баси добрия актьор е тоя човек, а не изглежда така :ninja: Много достолепни трицепси.

Изразни ме, че Аня говореше с американски акцент.

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Mon Jun 17, 2024 12:16 am

^Разбира се, "Фюриоза" изкара шест дена по кината в София и после разкараха всичките прожекции в удобно за мен време от залите, които са ми наблизо, защото "Лоши момчета 2356" е по-важен. Майната им, и без това изпиратствано вкъщи ми е по-приятно.

Както и да е, гледах "Бездомното куче":
https://www.imdb.com/title/tt0041699/
Ноар криминале на Акира Куросава отпреди почти осемдесет години. Личи си, че му е от по-ранните филми, защото не е с толкова стегнато темпо, колкото излезлия година по-късно "Рашомон" и нещата по-натам, обаче все пак Куросава си е Куросава. Неговият визуален почерк си личи навсякъде - има и камера, насочена директно към слънцето, и дъждовни сцени, и безумни дубли, и тежко и драматично преиграване... Яка работа. И сценарият е бая готин.
Странно ми беше да видя Тоширо Мифуне в ролята на неопитен млад полицай, който прави огромен гаф в началото на филма и по този начин поставя началото на историята. Върши си работата прекрасно, но обикновено той е този, който владее положението и винаги е железен. Тук е различно. Такаши Шимура е готин.

"Атлас":
https://www.imdb.com/title/tt14856980/
Дженифър Лопес има хубаво тяло, особено като вземем предвид, че във филма е на петдесет и четири години. Режисьор и оператор на филма, продуциран от нея, всячески се стараят да покажат колко хубаво тяло има тя. Ефектите са в огромно количество и са добре направени. Май е добре заснето.
Не мога да кажа нищо друго хубаво за този филм обаче, макар че се забавлявах горе-долу.
А, да, Марк Стронг е вътре, а той вдига нивото на всичко.
Само че филмът е тъп. Сбюротак от идеи, които, подозирам, са сглобени в сценария от някой недостатъчно добре трениран изкуствен интелект. Имаме директни кражби от "Аз, роботът" с Уил Смит, "Ъпгрейд", "Създателят", дето излезе миналата година, горе-долу всеки филм или видеоигра, в която героите влизат в мех-костюми, набучени с оръжия...
Има и сцена със светлинен меч, който става на камшик.
Визуално, въпреки доброто техническо изпълнение, повече прилича на поредица от кътсцени и синематици от някоя игра, отколкото на филм.
Дженифър Лопес играе супер истерично.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Wed Jun 26, 2024 1:51 pm

"Фюриоза":
https://www.imdb.com/title/tt12037194/
Съжалявам. Исках да го гледам на кино, ама...
Бтв, като безсрамен филмов пират се радвам, че излезе толкова скоро на стрийминг, обаче това е някакво безумие - има-няма месец след премиерата човек вече може да си го гледа вкъщи, а специално пък около мен след първата седмица на екран броят прожекции намаля драстично. И с "Каскадьорът" стана така, с "Миледи" - също. ("Милейди" поне не е холивудски филм, ама другите...) И не са само тези - за какво някой изобщо да ги гледа на кино, като знае, че съвсем скоричко, докато още са по кината, ще се появят на стрийминг платформите?
Но това е лирично отклонение. Казах си го и в предишния коментар - като не ми искат парите, ще си го изпиратствам вкъщи. Толкова.

Самият филм, иначе, е бая готин. За щастие не се опитва да повтаря предишния филм - не е толкова поетичен и има много повече сценарий и светостроене. Не удря толкова силно, разбира се, обаче това би било невъзможно. Страхотен екшън и готина история. Изобщо не очаквах Хемсуърт да изиграе такъв боклук по този начин - човекът явно е много по-добър актьор, отколкото има шанс да го покаже в марвелските си филми. Аня Тейлър-Джой радва доста, но в екшъна не е фурия като Чарлийз Терон. (То никоя неазиатска актриса не е, а и нейната Фюриоза все пак е по-млада и неопитна, де.) Том Бърк е готин. Него съм го гледал като Атос в пауър метъл сериала, който не е по Александър Дюма, и там също се виждаше, че е силен актьор, но тук е просто страхотен. Имортан обаче съвсем очевидно е изигран от друг актьор - и откъм глас, и откъм език на тялото е доста различен. Пак - добре е.
Както и да е, присъждам Оскар на Хемсуърт. Съвсем сериозно.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Sat Jul 06, 2024 7:14 pm

Сега се прибрах от прожекция на "Граф Монте Кристо":
https://www.imdb.com/title/tt26446278/
С уговорката, че е просто невъзможно тази история да се побере в един филм, дори той да е три часа - хареса ми много. Страхотна работа с камерата и хубава музика. По-близо е до книгата, отколкото се надявах, но, както и в двата филма за мускетарите на същите сценаристи, си позволява прекалено много волности. Екшън почти няма и всичкият е в трейлърите, обаче, въпреки това, филмът не доскучава и за секунда от доста дългото си времетраене.
За първи път виждам филм, в който запазват ориентацията на Южени Данглар от книгата, но пък за сметка на това всичко около нея е променено до неузнаваемост.

Ако има някакъв по-сериозен минус, той е, че Пиер Нини в главната роля не е много убедителен като двайсет и двегодишен Едмон Дантес. От самото начало изглежда много по-възрастен. Пак, много по-добре е от Кавийзъл, та не се оплаквам. Данглар, Фернан и Вилфор са точно толкова противни, колкото трябва да бъдат. Взети са елементи от книгата, които повечето други адаптации пропускат - примерно военните престъпления на Фернан на Балканите, но около тях са добавени толкова много измислици. Не че е проблем де - дори напротив, но трябва да се отбележи.
Готин филм, бих гледал пак.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting

tigermaster
Elder God

Post by tigermaster » Fri Jul 12, 2024 5:27 pm

"Mars Express":
https://www.imdb.com/title/tt26915336/
От една страна - страхотна анимация и сетинг, купища интересни идеи, готин екшън...
От друга - всъщност не ми хареса толкова, колкото се надявах. Най-малкото защото финалът обезсмисля абсолютно целия филм. Все пак не съжалявам, че го гледах, но не знам дали бих го препоръчал.
Раздава го криминален трилър с конспирации, могъщи корпорации и щедро почерпени идеи от Азимов и каквото си спомням от Филип Дик. Щеше да е прекрасно, обаче финалът наистина съсипва всичко.
Света аз цял обходих
Срещнах милиони хора

Блог
The Painting