Dune

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Dune

Post by Moridin » Mon Mar 25, 2024 9:42 pm

Горе-долу квот Марфа каза. Това от спойлера на Ваш пропуска факта, че финалите на книгата и филма са различни всъщност.
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Dune

Post by Marfa » Mon Mar 25, 2024 9:54 pm

Именно.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Dune

Post by Litz » Tue Mar 26, 2024 2:42 pm

И аз не разбрах що
Spoiler: show
подложиха Фейд на гом джабар.

Принципно и Остин и Скарсгард бяха чудесни, но режисьорското решение,техния свят да е монохроматичен и толкова оголен, стерилен и минималистичен не ми хареса
@Marfa относно
Spoiler: show
битката между Фейд и Пол, аз доколкото помня в книгата, имахме достъп до мислите на Пол и той беше сигурен, че ще спечели битката, но искаше да тества Фейд и да го тролне и да се покаже.

Фейд имаше няква отрова дали игла,дали копие и тогава малко се накланят нещата.
Впрочем това, че във филма нямаме достъп до мислите на героите и това, че Вилньов смята, че диалогът е няква третостепенна простотия е проблем.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Dune

Post by Marfa » Tue Mar 26, 2024 3:50 pm

А бе ако трябва да съм съвсем искрена, визията беше смайваща, но това май е най-доброто, което мога да кажа за филма. Не крия, че след него гугълнах, за да проверя възможно ли е такова нещо като черно слънце, ми не, не е. Пък и в книгите Гийди Прайм беше съсипана индустриална планета, а не такова, но това ми е най-малкият проблем. Макар на пръв поглед да не е така, филмът реално доста се отклонява от историята. Развити са по-ефектните моменти от нея за сметка на ключови такива, които на пръв поглед не се забелязват, но силно променят нещата.

Например:
Spoiler: show
Използването на изчислителни машини и липса на ментати. И всичко останало, което съм отбелязала.
Тоя аскетизъм и брутализъм силно ме дразнеше и в първата част. Сега съвсем ми бръкна в здравето. Може ли пък цялата им вселена да живее в грозни кубове на голи подове? Сякаш Вилньоф се е опитвал да екранизира "Обратната страна на слънцето" на Пратчет, дето свръхбогатите ядяха сух хляб и пиеха гола вода (макар и добита от опашката на комета).
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Dune

Post by Moridin » Tue Mar 26, 2024 11:14 pm

Нещо бъркаш - ментати има във вселената на филма - Туфир видимо забелва очи и пресмята нещо в сцена от първия филм, когато имперските пратеници идват на Каладан. Но след това не е развито изобщо, нито обяснено какво е това. Но не помня да е имало изчислителни машини на кой знае какъв фокус.
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Dune

Post by Marfa » Wed Mar 27, 2024 8:55 am

Може, пропуснала съм го Туфир, явно е било нещо съвсем епизодично. Ами имаха си компютри, иначе онези 3D изображения, около които харконите припяваха в хор като няква секта нямаше да са възможни. И като цяло и дума не стана, че това е напълно забранено. Ако човек не е чел книгите, ще си каже "ок, тва е нещо, дето се развива далеч в бъдещето" и толкова.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Dune

Post by tigermaster » Wed Mar 27, 2024 3:22 pm

Туфир си вършеше ментатската работа в предишния филм, обаче и двата филма самата дума "ментат" не се споменава нито веднъж. При адаптирането са променили и са окастрили доста неща с голямата ножица - което според мен е за хубаво. Разминавките с книгата не ми пречат толкова. Гайъди Прайм определено не си я представях по този начин, обаче чисто визуално, всъщност, ми хареса много.

Лек офтопик, обаче аз вече и на кино ще ходя като на концерт - с тапи за уши в джоба, готов да си ги сложа, ако трябва. "Милейди" преди няколко дена я гледах с тапите, понеже звукът още на трейлърите беше покъртително силен, дотолкова, че говорът не се чуваше ясно с невъоръжени уши.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Dune

Post by Martix » Wed Mar 27, 2024 5:20 pm

Не само ментати ами и много други елементи от светостроенето не са спелувани във филма и се случват само в бекграунда може би, явно много разчитат, че всеки е гледал предишните адаптации и няма нужда да обясняват защо подправката е важна и тн. Което е жалко, щото тези неща са ми по-интересни от бене джезъритските мистични дрънканици или тъжните неща, които минават за екшън.
От една страна е нахайпващ, като викаха фейд рота фейд рота беше все едно гледам финал на кеч, много добро :yay: Снайди да гледа и да си води бележки, щото Дюн на Вилньов off all things да ти направи смешен новия мега франчайз за реклами на мъжки парфюми с марка rebel moon е доста bm.
От друга страна историята представена с този опро(па)стен диалог и този близък план на действието е доста спихната и не носи тежестта, която бих очаквал от нещо на име Дюн.
Хубаво беше, че поне са се постарали да върнат това вилньовско внимание към декорите, и този път джаджите и машините приличаха и звучаха като истински работещи джаджи и машини - нещо което ми липсваше в първия.
Звукът в киното наистина беше твърде много. По време на самия филм беше много яко - вибрациите в седалката докато багера копа подправка и тн., обаче половин час след прожекцията получих мигрена, а не бях получавал от близо година, ако Hans Zimmer ми я е тригърнал отново и пак се почне с честите пристъпи няма да му го простя. :<
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Dune

Post by Moridin » Thu Mar 28, 2024 9:10 am

Martix wrote:
Wed Mar 27, 2024 5:20 pm
тъжните неща, които минават за екшън.
+ 1000
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Dune

Post by Litz » Thu Mar 28, 2024 9:24 am

Кои сцени бихте дефинирали като екшън, щото аз не помня да е имало нещо. :ninja:

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Dune

Post by Marfa » Thu Mar 28, 2024 9:29 am

Ми сигурно там дето харконите се биха с фремените или финалният двубой между оня урод и Пол.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Dune

Post by Moridin » Thu Mar 28, 2024 1:37 pm

Marfa wrote:
Wed Mar 27, 2024 8:55 am
Може, пропуснала съм го Туфир, явно е било нещо съвсем епизодично. Ами имаха си компютри, иначе онези 3D изображения, около които харконите припяваха в хор като няква секта нямаше да са възможни. И като цяло и дума не стана, че това е напълно забранено. Ако човек не е чел книгите, ще си каже "ок, тва е нещо, дето се развива далеч в бъдещето" и толкова.
Абе все пак да уточним, че забранени са мислещите машини, не изобщо машините :) все пак и Навигаторите ползват машини, да не говорим за тлейлаксианците и голите.
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Dune

Post by Marfa » Thu Mar 28, 2024 4:02 pm

Е много ми е ясно, че никой не им е забранил електрическите печки примерно. Но нямат даже и елки, да не говорим за компютри. Беше нещо като "И не създавай машина по подобие на човешкия ум" или нещо подобно. А това абсолютно отникъде не се подразбра във филма.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

фен69
Smallfolk
Posts: 1
Joined: Sun Apr 21, 2024 9:55 am

Re: Dune

Post by фен69 » Sun Apr 21, 2024 10:08 am

Marfa wrote:
Thu Mar 28, 2024 4:02 pm
Е много ми е ясно, че никой не им е забранил електрическите печки примерно. Но нямат даже и елки, да не говорим за компютри. Беше нещо като "И не създавай машина по подобие на човешкия ум" или нещо подобно. А това абсолютно отникъде не се подразбра във филма.
Не знам дали имат калкулатори,но прости компютри определено имат-дори и във книгите са описани планетарните защити.А прочутото–„Не сътворявай машини по подобие на човешкият ум" е определящо за техническото им развитие!Нали дори сега правим разлика между компютър и ИИ,така че няма никъкъв проблем в група комютри отговарящи за обработката на данните пристигащи от хиляди и милиони датчици!

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 16 guests