Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Thu Jan 04, 2024 11:27 pm

Забавих се много аз, ама какво да се прави.

Колкото и да е странно, главите с Перин и Файле не ме издразниха много. Може би и аз като Перин вече страдам от Стокхолмски синдром, знам ли. Прави впечатление, че Файле не е глупава (въпреки вкуса й за мъже) просто Берелайн вади най-лошото у нея (даже сама си призна на няколко пъти, че й реагира детински). Друг е въпросът, че самочувстието и е твърде високо и това ще и донесе проблеми, а на нас стотици страници терзания от многострадална периновева.

Перин също не е тъп (въпреки вкуса му за жени), но при него го има проблемът, че в желанието си да постъпи правилно се вкарва в безумни филми. Хареса ми как Елиас се опита да му даде малко акъл за салдейките, но уви не помня да имаше някакъв резултат от това, а всъщност има много мегдан за забавление.

Цялата врътка с кралицата беше поредната deus ex machina тавиренщина, която хем беше забавна, хем се прояви в най-удобния за нашите хора момент. Файлето правилно (да боли ме да го пиша това) отбеляза, че благородниците са толкова повредени от играта на домовете, че считат простодушната природа на Перин за някакъв признак за изкусно владеене на играта :D
Севана не е пародия на мутреса - тя е пародия на рапър, любител на ланци!
Право в десятката, нямам какво да добавя. Шайдо са доказателство, че хилядолетия in-breeding не се оразяват добре на генофонда.

Частта с отстъпниците беше малко мех. Грендал е единствената дето показва някакъв интелект, обаче ми беше странно това наблюдение, че Ланфеар 2.0 (макар да е много по-слаба от преди) пак е на нивото на Грендал като сила, че може би и малко отгоре :shock:?!?

Кацуан + Сорилея = :vomit:

Захващам се да наваксам със следващите глави.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Jan 05, 2024 3:37 pm

@Demandred , @Shamajotsi, да подпитам как е при вас положението?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Fri Jan 05, 2024 4:40 pm

Аз съм още на 10-та глава, Перин ми е страшно скучен и тегаво върви, ще се опитам днес или утре поне до 12-та глава включително да ги изчета.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Wed Jan 10, 2024 5:09 pm

С огромно закъснение все пак да се отчета с коментар за глави 8-12. Няма много какво да кажа за тях, доста малко неща се случват, а и подборката на героите е ужасна от моя гледна точка. Перин, Файле, Севанна, Галина - от трън, та на глог. Това, че Алиандре стана васал на Перин, е едно от малкото по-интригуващи неща тук, но за съжаление и от тази сюжетна линия не произлезе нищо особено интересно в следващите книги.

Салдейските семейни порядки са пълен ужас.

Мургейз като прислужница е доста изсмукано от пръстите, Файле би трябвало веднага да забележи, че тя не въобще не става за работа и има поведение на благородничка. Избухването на Мургейз като видя знамената на Манетерен също не ми се видя много логично, особено като каза "“They were raised by men in Andor, in the Two Rivers, who rebelled against their lawful ruler. ". В предишните книги тя демонстрира, че добре знае, че Две Реки са си напълно независими на практика и когато Елейн представи Ранд като "лоялен поданик от Две Реки", тя веднага ѝ обясни, че това е оксиморон.

Частта с Кацуан и Сорилея беше неочаквано прилична. Обаче това, че дори толкова слабопреливащи като Сорилея могат да научат и да демонстрират weave-а за Пътуването прави факта, че тя е била забравена толкова години въпреки изключителната си полезност, още по-нелеп.

При Шайдо продължават да се случват разни неща, а аз продължавам да се питам защо ни занимават със Севанна, огърлиците ѝ, гривните ѝ и най-вече циците ѝ. Сега дори се появи някаква Мъдра, която я копираше в тия неща и дори имаше по-големи цици, много важен момент. Шайдо наистина явно са клана на идиотите при айилците, щом се оставят Севанна да ги води по изсмукани от пръстите причини дори след Думайски кладенци и след като целият клан се разпръсна из света, след като Самаил я излъга с лекота.

Най-забавният момент за мен беше когато един айилец в Кайриен беше толкова шокиран от дъжда, че буквално гледаше с зяпнала уста към небето и една джейбийка се възползва от това и му гепи кесията.
Стремежът към непрестанно маморване на беззащитни девици (дори и когато хич не са такива) дали е в класификацията на психическите заболявания? За един приятел питам.
Да, това вече наистина става много досадно. Не може да се допусне да се потрудят малко горките безащитни седайки или да им бъде накърнено дори малко безценното достойнство.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Tue Jan 16, 2024 10:09 pm

Нещата отекоха малко откъм срокове. Хайде за този четвъртък да сме прочели до 17 глава. Аз както никога ще направя истинско препрочитане в духа на темата, защото си бях прочела главите за миналия път, но вече са ми поизбледнели. Нали сте на линия?

@Demandred , @Matrim , @Shamajotsi , @Yan
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Jan 16, 2024 10:28 pm

Аз ги прочетох още миналата седмица, но така и не сколасах да коментирам. Тия дни ще го сторя, ако не забравя какви вълнуващи събития ставаха (spoiler alert - почти няма такива). :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Tue Jan 16, 2024 11:05 pm

Е как, има поне един труп!
:spite:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Thu Jan 18, 2024 3:44 am

Взех се в ръце вчера и набързо изчетох главите за тази седмица, които се оказаха доста увлекателни.

Глави 13-17

Резюме: На Ранд му е все по-трудно да сдържа нервите си и започва да плаши все по-сериозно хората около себе си. Егвийн пък продължава умело да плете интриги и да увеличава властта си, за което спомага и отявлената некомпетентност на опонентките ѝ.

Тази седмица пак не се случи кой знае какво в главите, но на мен ми харесаха доста повече. Ранд и Егвийн са къде по-интересни герои от миналогодишните, а и тук се подготвя почвата за значими сюжетни развития, а не за някакви третостепенни сюжетни линии с минимално значение (*cough* Faile's kidnapping *cough*).

След всичко, което му се случи досега, и след като му се налага да се разправя с хора, нехаещи за спасяването на света почти постоянно, е нормално, че Ранд все по-лесно избухва и по-често се държи грубо, но отстрани това трябва да си е доста плашеща гледка. Особено като всички знаят, че е на ръба на лудостта, а може би и отвъд него. Направи ми впечатление колко небрежно спомена в гледната си точка, че е бил "within a hair of scouring the city (Illian) to its foundations", защото някои от местните търговци са се забавили малко да го уведомят за сеанчанското нашествие в Ебу Дар. При разговора си с Торвал също беше много рязък и безкомпромисен.

Тук май за първи път научаваме колко са жертвите от ускореното обучение на ашаманите:
Fifty-one, all told. Thirteen burned out, and twenty-eight dead where they stood.
Ужасяващо висок процент. Това обяснява защо обучението при седайките е толкова по-бавно, но наличието на стотици Ашамани, способни на масово унищожие, само два-три месеца след основаването на Черната кула, да си остава по-скоро нелепа.

Темпото на набиране на ашамани продължава да е доста абсурдно. В писмото на Таим се споменава, че той праща "as many as fifty recruiting parties in the field at any given time". Кой е луд да стане ашаман преди да бъде пречистен сайдин? Трябва да си някакъв тотален мазохист и алтруист едновременно, като знаеш, че и да спечели твоята страна, ти ще полудееш и умреш до няколко години.

Реакцията на прислужницата след като чу за жертвите сред ашаманите и последващата реакция на Ранд беше много силна сцена.
Abruptly Rand became aware of Boreane. It took a moment before he recognized the expression on her face, and when he did, he bit back cold words. How dare she feel pity! Did she think Tarmon Gai’don could be won without blood? The Prophecies of the Dragon demanded blood like rain!
Дашива не си дава много зор да крие кой е всъщност, за негово щастие обаче Ранд пропуска очебийни улики за това:
Dashiva, slumped in his gray’s saddle like a man who had never seen a horse before, muttered angrily under his breath. In the Old Tongue, which he spoke and read as fluently as a scholar.
При Егвийн нещата продължават по подобен начин като в предишния том. Егвийн и Сюан умело се възползват от слепотата на заседателките и разногласията между тях. И естествено Джордан не е се сдържал да спомене, че Егвийн получава купища скъпи дрехи от заседателките. Другите неща в лагера може да са кът, обаче всяка седайка разполага с огромен гардероб от такива дрехи. Халима също като Дашива не си дава много зор to maintain her cover, в найния случай това е и в двата смисъла, но пък така Джордан има множество поводи да споменава нейната прословута bosom.

Романсът между Сюан и Брин е нелеп дори по много ниските стандарти на поредицата в това отношение.
Elaida would reign supreme, and in a year, nobody would remember how she usurped the Amyrlin Seat. She’d destroy the Tower, for sure. You know she’d mishandle everything about Rand. I would not be surprised if she had tried to kidnap him by now, except that she’s concerned with us.
Дори и Егвийн, която е имала минимален контакт с Елайда, осъзнава добре колко тъпо парче е тя.

Защитата на Трите клетви от страна на Сюан ми се видя доста нелогична, особено като се има предвид колко интелигентна е Сюан през повечето време.
The Oaths hold us together, a stated set of beliefs that bind us all, a single thread running through every sister, living or dead, back to the first to lay her hands on the Oath Rod. They are what make us Aes Sedai, not saidar. Any wilder can channel. Men may look at what we say from six sides, but when a sister says, ‘This is so,’ they know it’s true, and they trust. Because of the Oaths. Because of the Oaths, no queen fears that sisters will lay waste to her cities. The worst villain knows he’s safe in his life with a sister unless he tries to harm her.
Първо, тя знае много добре, че през Приказния век не е имало такива клетви и Айез Седай са били далеч по-успешни като организация от модерната си версия. Второ, почти никой не вярва на казаното от седайките, защото те постоянно извъртат. Сюан също така трябва много добре да знае, че заобикалянето на третата клетва (да не се използва силата като оръжие освен при самозащита) е детинска игра за всяка седайка с IQ над стайната температура, особено ако има стражник. Нищо не ѝ пречи примерно да върже с въздух който си иска и после да го заколи или да заповяда на стражника да го направи.
And to include Sea Folk wilders in the circle! How could she believe they know as much of working weather as Aes Sedai?
При положение, че познанията на седайките за манипулирането на времето са меко казано нищожни, а на Ветроловките това им е основната работа, това е доста глупаво изказване, но какво ли друго може да очаква човек от Романда...
Most of the Sitters who had sworn to Egwene, Sheriam included, had done so out of simple fear, really, and self-preservation. If the Hall learned they had sent sisters to sway the Aes Sedai in Tar Valon, and worse, kept the fact from the Hall for fear of Darkfriends among the Sitters, they surely and certainly would spend the rest of their lives in penance and exile.
Като се отчете, че Черната аджа е вече известно на седайките, планът на Шериам и компания е съвсем логичен и да ги наказват за това е нелепо, особено пък толкова сурово.

Срещата на седайките с андорските благородници на замръзналото езеро е хубаво описана и жовописна. Седайките естествено са супер изтупани по последната мода, няма как иначе. Андорците демонстрират доста сериозна смелост тук.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Thu Jan 18, 2024 9:42 pm

На мен пък не ми харесаха много. Почти винаги когато Джордан наблегне на политическите интриги резултатите са я скука, я тотален фейспалм. Фактът, че Ранд оставя Таим да си разиграва коня, но пък намира време за Вейрамон и другите благородници не говори добре за уменията му като водач и политик, но то сред слепите и едноокият е цар.

И да, въздействаща беше сцената, в която се сопна на горката жена, но малко е странно, че в седми том беше сравнително стабилен психически, дори и като Кацуан си го търсеше, а сега изведнъж е на ръба.
From whatever nation, they had prayed for the baking drought to break, but none knew what to make of unrelenting storms in answer to their prayers.
Чудя се какво точно гласят тия молитви, при положения, че никакви божества не се почитат в Рандланд.
Recently, all of her dreams about Mat were pale and full of pain, like shadows cast by nightmares, almost as though Mat himself were not quite real. That made her afraid for him, left behind in Ebou Dar, and gave her agonies of grief for sending him there, not to mention poor old Thom Merrilin.
Егвийн, да й се не надяваш, май е по-загрижена за Мат от Елейн и Егвийн. И въобще, фактът, че никой не се главоболи дори да планира да пробва да го спаси е поредното проявление на феномена "сори, той/тя си има отделна сюжетна линия и другите главни герои няма да се месят, защото иначе нещата ще станат твърде бързо и лесно".

Съгласен за речта на Сюан. Тя има повече от достатъчно мозък в главата, за да знае, че всъщност почти никой не се чувства сигурен когато седайките са наблизо и доверието в тях е по-малко и от доверието в българските политици.
A printer in Illian asserted that he had proof Rand had killed Mattin Stepaneos with his own hands and destroyed the body with the One Power, while a laborer on the docks there claimed she had seen the former King carried, bound and gagged and rolled in a rug, aboard a ship that had sailed in the night with the blessings of the captain of the Port Watch. The first was far more likely, but Egwene hoped none of the Ajahs’ agents had picked up the same tale.
Егвийн, както винаги, се доверява на Ранд... да прави или глупости или зверства.
Romanda’s eyes seemed to bore into her head before the woman gave a curt nod. “I hope that you do. I intend to remove Elaida from the Amyrlin Seat, and I won’t see that ruined because a child thinks she knows enough to find her way across the street without her hand held.
Добре, не може ли Джордан поне една сюжетна линия, свързана с политически борби да напише без поне едната от страните да е трагикомично нахална и некадърна? Властта на Амирлин, официална и неофициална, постоянно се мени в зависимост от нуждите на повествованието. Понякога може и да е диктатор, ако ще и повечето Заседателки да са против нея, понякога нищо не може да заповяда без тяхно одобрение. What gives?
Well, several had suggested that the Black Tower might be dealt with in passing. Not one believed there could be more than a dozen or so men there at most, no matter what they heard; after all, it simply was not possible that hundreds of men would want to channel.
И какво смятат, че станало при Думайски кладенци, тогава? Голямо разузнаване имат, няма що. Вярно, че начинът по който Черната кула расте е като чийт код, но не е като аша'маните да крият особено числеността си. Ама седайките са си седайки.

Тайфата на Егвийн се тътри по пътя и търси под дърво и камък провизии... ех, да имаха начин да се телепортират тия хора.

Знам, че 18 глава е за по-нататък, но искам да отбележа, че иконката със зарове е доста подъл трик, при положение, че Мат го няма в цялата книга. ;)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Thu Jan 18, 2024 10:03 pm

Прилични глави, но то аз на всичко без Перин и Периновица съм готов да се радвам. А и имаха 100% по-малко Севана :mrgreen:

При Ранд забавен момент беше как се изпусна, че планът му е да изчисти сайдин, защото не се беше усетил, че говори на глас. Което само спомага хората да се притесняват още повече колко точно е изперкал.
Дашива всеки път ме кара да фейспалмвам - вземи тоя рандъм фермер-лингвист. Но даже и той беше заинтересуван и впечатлен от идеята за изчистването.
При Егвийн случките само затвърждават впечатлението ми, че в Рандланд ситуацията е като в Идиокрация. Общото IQ e ниско. Иначе нямам обяснение как толкова семпли интелектуално женици са въртели на пръста си сума ти владетели в продължение на хилядолетия.
Това с трите клетви хем го разбирам, хем както и двамата сте отбелязали е бошлав работа. Ама явно Седайките си имат нужда от някаква вътешна делюзия, че има хора дет им вярват (извън Kinky лелките).
Срещата с благородниците не ме впечатли особено, но то на бай Йордан не му е в това силата.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Thu Jan 18, 2024 11:01 pm

Доста минорно настроение носеха тези глави, особено в частта на Ранд. Но и частта на Егвийн беше едновременно депресираща и скучна, с цялото блато, в което е затънала. Поне има перспектива да излезе от него скоро.

Demandred wrote:
Thu Jan 18, 2024 3:44 am
Трябва да си някакъв тотален мазохист и алтруист едновременно, като знаеш, че и да спечели твоята страна, ти ще полудееш и умреш до няколко години.
От друга страна, част от тези мъже така или иначе ще почнат да преливат сами и пак ще ги чака същата съдба, така че защо да не отидат да се позабавляват междувременно.

Demandred wrote:
Thu Jan 18, 2024 3:44 am
Dashiva, slumped in his gray’s saddle like a man who had never seen a horse before, muttered angrily under his breath. In the Old Tongue, which he spoke and read as fluently as a scholar.
Точно същия цитат си го отбелязах и аз, с пояснението два реда по-надолу, че Дашива не е някой благородник, а просто фермер. Дето има един руски мем, "Отлепил Ви се е мустакът!" :ninja:
Are you upset because you had to kill women?
ПОЧНА СЕ С УМРЕЛИТЕ ЖЕНИ, дето се боя от тях от началото на това препрочитане. Въпросът на Ранд беше в стил "кой каквото го вълнува", на него това му е болното място. @Matrim, по въпроса защо Ранд така внезапно се вкисна толкова след миналата книга - срещата с Лия в Шадар Логот и това как тя умря беше немаловажен фактор.
Fire and ice, and death was coming. But he was steel. He was steel.
Това беше доста тъжно (мръсно подсъзнание, ти да мълчиш!), и на фона на разговора на Кацуан и Сорилея по-рано за това как Ранд трябва да запази човешкото в себе си, още по-въздействащо.

И това беше тъжно:
...for the most part, they followed because they feared him far more than they did the Aiel.
Като цяло много тъга при Ранд, и усещането се засилва от описанията на времето. По този повод: в тези глави описанията на студа много повече ми въздействаха и наистина усетих обстановката като много неприятна, в сравнение с горещите дни от предишните томове. Възможно е това впечатление да е само заради личната ми чувствителност към студа, но може би Джордан наистина по-въздействащо представя студовете в сравнение с жегите.

They're going to Caemlin, not the Black Tower, and they're no threat.
Блажени са вярващите :mrgreen:

Това беше впечатляващо (относно мощта на експлозията) и интересно (относно сайдин):
"There was something else," Morr said abruptly, rushing again. "There was talk about some sort of Aes Sedai weapon. I found where it was used, a few miles from the city. The ground was all burned over, seared clean in the middle, a good three hundred paces wide or more, and ruined orchards further. The sand was melted to sheets of glass. Saidin was worst, there." (...) "Saidin was . . . strange," he said hoarsely. His words came in rapid bursts. "Worst there — I could . . . feel it . . . in the air all around me — but strange everywhere around Ebou Dar. And even a hundred miles away. I had to fight it; not like always; different. Like it was alive. Sometimes . . . Sometimes, it didn't do what I wanted. Sometimes, it . . . did something else.

Yan wrote:
Thu Jan 18, 2024 10:03 pm
При Ранд забавен момент беше как се изпусна, че планът му е да изчисти сайдин, защото не се беше усетил, че говори на глас.
Аз пък се подразних на това как Ранд взе да си говори на глас без да се усеща точно за най-стратегическия си план и то пред тези отбрани слушатели. Не харесвам този похват да се разкрият някакви неща и да се придвижи действието. То бива разсеяност, но чак пък толкова.

Но пък след това Луз Терин се завърна, така че ура!

При Егвийн беше по-малко депресия, но двеста пъти повече идиотизъм на глава от населението, та също не беше леко за четене. Това, разбира се, ми беше любимата проява на седайска гениалност:
Among Siuan's papers were several addresses from Sitters suggesting ways to solve the problem of money. (...) Moria Karentanis proposed stopping the soldiers' pay
Плюс малко небрежен сексизъм от страна Егвийн:
Tonight, she had had to manipulate him, and she thought he knew it. He was very observant for a man.
Много й порасна работата на тази 18(19?)-годишна патка!

Сцените, в които ту една, ту друга се изреждаха да я командват и хокат бяха хем забавни, хем :facepalm:

Сцената с насилствения разпит на Шериам е (мисля) първият случай, когато се разбира, че нещо с нея не е наред. Също така, за мен беше интересен момент кратката сцена, в която Аран-гар зарови нещо (вероятно - някоя от прислужниците, а може би и двете).

Наконтването с рокли и бижута за срещата с благородниците и аз си го отбелязах. Нашите може и да са закъсали за пари и да нямат достатъчно сапун и всичко останало, но поне рокли и бижута има.
И да, наистина е абсурдно да се влачат по този начин през снега и леда, не помня какъв беше аргументът (и дали имаше такъв) за това да не ползват портали по-рано, но поне в тези обстоятелства можеха да организират нещо.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Sat Jan 27, 2024 1:57 pm

Текстът да се чете като
"работата" ---》 "плановете ми да си прочета главите тази седмица"

Обаче мога да натопя Ян, че си е прочел всичко, а не пише :devil:
Attachments
20240127_135900.jpg
20240127_135900.jpg (164.79 KiB) Viewed 1757 times
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Sat Jan 27, 2024 10:29 pm

Глави 18-22

Резюме: Още от същото. Ставаме свидетели на последиците от козните на Егвийн. Елейн стигна в Андор. На Ранд вече му се гади от цялата работа, буквално. Ашаманите си ашаманстват - демек гиздят се със скъпи дрешки, правят портали и гледат лошо. Ранд врътва набързо към Алтара. Саенчанците аха да направят нещо, ама нищо не правят.

Слабички глави, които ме оставиха безразличен към случващото се. Гениалният план на Егвийн се крепеше на това, че Седайките подобно на клиентите на мобилни оператори, не са чели ситния шрифт на закона. Оказа се права, но това не променя факта, че трудно можеше да е по-антиклимактично. Главите с Ранд бяха средна хубост. Явно един от аспектите на лудоста при мъжете е, че в следствие на преливането стават гъсоци и почват да се обличат в скъпи дрехи (поне Мазрим и неговата команда) по подобие на произволни Седайки. Апропо хич, не съмнителни тия ашамани, ама хич.
Всъщност частта, която ми хареса беше разболяването на Ранд от сайдин, което иде да покаже колко са сериозни нещата и колко е важно да успее с плана си за прочистването му. Като бонус в най-добрите традиции на тавиренстването пак се размина на косъм със смъртта. Саенчанците уж ги имаше, ама все едно ги нямаше.
При Елейн имаше някакво развитие в стил Принцът и просяка, ама и то не спасява ситуацията. Поне бабета почват да се усещат, че това Седайките са бая тъпи парчета и май няма нужда да им раболепничат и да припадат по тях.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Sun Jan 28, 2024 9:50 pm

Егвийн "надхитря" една тайфа скудоумни седайки, Ранд една тайфа благородни галфони. Джордан явно очаква от нас много да се впечатлим от уменията им в политиката, но усещането е по-скоро като да гледаш мач "Барселона" - "Ботев" Пловдив и "Барселона" да се радват все едно са спечелили Шампионската лига, нищо че едва са били отборче, което би трябвало да съсипят и с четвъртия си отбор.

При Егвийн се чудех дали не съм забравил нещо и може би все пак има някакъв трик, по-задълбочен от "Ама те са толкова тъпи, че човек се чуди как изобщо функционират в обществото", но не би. Гласуват без да знаят какво точно, освен една патка, която знаеше, но си замълча по неведоми причини. Човек се чуди как същата тая паплач (добре де, еквивалента й в другия лагер, но и там IQ-то около стайна температура) въобще свали Сюан, при положение, че на две магарета сеното не могат да разделят.
“He was in Ebou Dar, the last I heard,” she muttered. “But he must be hurrying north as fast as he can by now.
Миналата седмица похвалих Егвийн, че все пак проявява загриженост за Мат, сега лъже пред Талманес къде е, сакън някой да не се намеси прекалено рано в неговата сюжетна линия.
Siuan took the other bowl and dropped onto the low stool, but then she sat staring into her stew and stirring it with her spoon. “You wouldn’t really tell him, would you?” she said finally. “I couldn’t bear if he knew.”
“Why on earth not?”
“He’d take advantage,” Siuan said darkly. “Oh, not that. I don’t think that.” She was quite prudish in some areas.
You are one to talk about prudish, Egwene! :P И цундере изпълненията на Сюан са дъното, аз ако бях на Хариет щяха да се обидя, че съпругът ми явно смята идиотизми като това за нормални свалки.
Turning abruptly, Delana vomited onto the carpets behind her bench.
Вземи тия уж винаги запазващи самообладание седайки. Ако не са припадъци, ще са повръщания.
The Sea Folk believed in hierarchy as they did in the sea, and they knew a woman and her husband might be promoted one past the other many times in their lives. Their marriage rites took that into account. Whoever had the right to command in public, must obey in private. Lan never took advantage, so Nynaeve said—“not really,” whatever that was supposed to mean!
Някой ще ме светне ли защо изобщо Лан и Нинив смятат, че трябва да спазват обичаите на Морския народ?

Също и защо Елейн и компания бродят из Андор със седмици вместо да Пътуват до столицата веднага след като съберат достатъчно информация.
He seemed particularly dismayed to learn there were no serving girls in the camp, and not so much as a village nearby where compliant farmgirls might be found.
Абе то хубаво, че Ранд спря изнасилванията, ама чак пък без никакви секс-труженички да остави армията? Нищо чудно, че бойният дух е нисък.

Като цяло при Ранд поне имаше наченки на мозъчна дейност, но пак не знам какво изобщо се занимава с рандъм благородник #43. Ако вдигнат бунт бързо ще си го отнесат и ще се свърши с тях, той го раздава все едно ще царува с десетилетия и няма козове в ръкава като айилци и аша'мани и затова трябва да търпи идиоти като Вейрамон или разни, които отявлено са против него. Да ги телепортира в Сеанчан или Шара, ако не ще да ги трепе и да се оправят.
As they came close, Rand could feel the Power in the grizzled old man and the younger, maybe as much as they could hold. They had both leaped up in strength since Dumai’s Wells. That was the way of it with men; women seemed to gain smoothly, but men suddenly jumped.
Колко удобно, а? Сега ако можеше Ранд и да надзирава М'хаел и фюрерчетата му, но отде тоя късмет.

Интересно, че се довери на Наришма да му донесе Каландор, все пак имаше и достатъчно мозък да не прати някой като Таим.
Поне бабета почват да се усещат, че това Седайките са бая тъпи парчета и май няма нужда да им раболепничат и да припадат по тях.
Аз все още се чудя как може да са били Новачки или Посветени с години и още да смятат, че седайките са голяма работа.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Thu Feb 01, 2024 4:19 pm

Да, планът на Егвийн разчита твърде много на идиотизма на заседателките, за да е убедителен.

Освен това oсновният проблем при нея не толкова, че няма власт de jure, а че на практика седайките не я приемат за истинска Амирлин и поради това не може да се възползва от правомощията на позицията си, които на хартия са почти неограничени и без да има война. Така че да получи още по-широки правомощия не би трябвало да е чак такава победа за нея, нищо не пречи на заседателките да продължават да я игнорират и след това в нарушение на закона, както правеха досега.

При Елейн не става почти нищо, но на мен би беше приятно за четене, имаше забавни моменти. Обаче това да се влачи групата седмици наред при положение, че Елейн има спешна работа в Кемлин, е тотално изсмукано от пръстите. Няколко дни да поразпита народа каква е ситуацията в Андор е логично, но седмици мотане в ужасно време и никой от цялата група да не каже "Защо ходим като идиоти като можем да Пътуваме?" е нелепо.

Планът на Ранд за сеанчанците също е доста странен, явно реши да използва само нищожен процент от ресурсите, за да имат шанс и те, завалиите. Това, че пак беше на път да бъде убит с лекота от рандъмляк с лък, отново показва колко безумно е решението му постоянно да се размотава без бодигардове.

В края на главата има интересен детайл от гледната точка на сеанчански военен, показващ колко нелепи са приказките за мирното общество в Сеанчан и как робството там не било толкова разпространено:
He had missed the last battles of the Consolidation by two hundred years, but some of those rebellions had not been small. Two years fighting on Marendalar, thirty thousand dead, and fifty times that shipped back to the mainland as property.
Милион и половина поробени след само едно въстание, което е обхванало само един остров.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests