Аниметата от 2023 - какво ви зарадва най-много?

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
Post Reply
User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5252
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Аниметата от 2023 - какво ви зарадва най-много?

Post by alshu » Thu Nov 30, 2023 12:57 am

Моля, споделете вашите, както и ако има нещо интересно да кажете за тях!

Въпреки, че остава още месец от есенния сезон мисля, че поне за мен няма да има изненади до края на годината. Очаквах едно заглавие, което излезе на 28-ми този месец, но то се оказа претупана и откровено скучна продукция.
Та моите по категории:

Злато:
Sousou no Frieren - рядък случай славата на оригинала да отговаря на съдържанието. Типът му е iyashikei - лекуващо душата заглавие. Не е бесен екшън, епичен сблъсък или покъртителна драма. Просто пътуване в настоящето и миналото на фентъзи свят фокусирайки върху малките, но сигурни признаци, че той се променя. Персонажите са малко странни на пръв поглед, но с времето стават все по-симпатични и интересни. В добавка прилична визия и омагьосваща музика.
Undead Girl Murder Farce - шантав японски поглед върху света на класическата европейската детективска и приключенска литература. Още визуално и анимационно е прекрасно.
Kusuriya no Hitorigoto - нищо гениално и невиждано, но приятна атмосфера и герои, а още в setting-а обикновено предназначен за дворцова мелодрама, успява да реализира доста любопитен детективски трилър и забавна романтична комедия. Макар и да е фикция, си личи че авторите са се запознали доста добре с древния китайски бит и култура.
Oooku - това е странна реинтерпретация на японската история, но и в същото време звучи някак дълбоко традиционно. Определено не е за всеки, но е от малкото наистина оригинални неща излизали тази година (е, от тези до които имах достъп).

Сребро:
Lupin Zero - да, сребриста е брадата на този френчайз, но още ме радва.
Hikari no Ou - бих му дал злато за съдържанието: персонажи, сюжети, свят...но за съжаление е недоанимирано и много от екшън сцените са на етап draft.
Jigokuraku - хората го скъсаха от хвалби и попържни, но според мен просто си ставаше. Въпреки абсурдното си начало, в един момент почва дори да се навързва в доста смислена история.
Tengoku Daimakyou - хареса ми на всички нива, но за съжаление е малко разпокъсано и свърши в нищото, без информация за следващ сезон.

Алпака:
NieR:Automata Ver1.1a - нелош алтернативен поглед към историята на играта, но подозирам тези, които не са я играли (с всички пътища), не са разбрали нищо.
Mononogatari - рядко харесвам battle sgounen, а това тук е бая стандартно, но ми беше приятно. Един вид чоплене на семки.
Ooyuki Umi no Kaina - като сюжет и персонажи нищо, но пък светът му ме радваше.
Yamada-kun to Lv999 no Koi o Suru - бива да разтуха, но нищо специално.
Helck - всички до болка познати фенъзи trope-ове, но в забавен вид. Приятен пълнеж за сиви дъждовни дни.
Bullbuster - може би най-реалистичната mecha макар и пародия. 95% от борбата на главните герои е с японската бюрокрация, бюджета, подливаща им вода конкуренцията и проста да накарат целия екип да се държат нормално достатъчно дълго, че да приключат смяната. 5% реален бой с чудовища.
Kamonohashi Ron no Kindan Suiri - приятно детективско, но нищо особено.
Mononogatari - battle shounen, който мога да гледам...може би, защото концепцията за tsukumogami е интересна.
Undead Unluck - още един стандартен battle shounen, който обаче ми идва неочаквано гледаем. Не заслужава силния hype около него, но бива за всекидневна консумация.

Толкова идиотско, че чак гениално:
Under Ninja - това се гаври не само с клишетата на тема нинджи, но с японската политика, че дори и с японското ежедневие.
Kamierabi - хората го наричат лошо копие на Mirai Nikki, но на мен ми идва, като пародия на death game жанра, а персонажите уж са стандартните архитипове ама не точно. Странната му визия не ми пречи.

Излагация на годината:
The Legend of Heroes: Sen no Kiseki Northern War - който знае, знае.
Golden Kamuy (2022) - в първите си епизоди ми напомни за добрите дни на поредицата, но като стигна до речния пират - леле мале!
Last edited by alshu on Mon Dec 04, 2023 10:03 am, edited 1 time in total.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: Аниметата от 2023 - какво ви зарадва най-много?

Post by Mushu » Sun Dec 03, 2023 9:31 am

За мен тази година беше пълна с учудващо добри шоджо анимета. Последните години гледам макс по едно на сезон, ей така, за цвят :) Но сега имаше по 2-3 всеки и всички ми бяха много приятни. Като Yamada-kun to Lv999 no Koi wo Suru, Skip to loafer, Kanojo ga Koushaku-tei ni Itta Riyuu, Tomo-chan wa Onnanoko!, Koori Zokusei Danshi to Cool na Douryou Joshi, Watashi no Shiawase na Kekkon.
Имаше и доста неочаквани изненади - анимета, които хващах буквално на шега, пък те да вземат да ми харесат :) Tondemo Skill de Isekai Hourou Meshi, Buddy Daddies са от тях.
Определено Jigokuraku, JJK 2 и Kusuriya no Hitorigoto са ми сред фаворитите тази година, надали е съвпадение, че две от тях са на Mappa.
Сред аниметата, които не точно ме разочароваха, но да кажем, че очаквах повече бяха най-вече продълженията на Hataraku Maou Sama и Kyuuketsuki Sugu Shinu. Пак ме забавляваха, но далеч не колкото първите си сезони.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 24 guests