Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Fri Sep 15, 2023 12:33 am

Добре, че имахме две седмици за четене, защото прологът е като писан умишлено за отсяване на не толкова върлите фенове. Елайда, Севана, Ниал, Валда и Гавин! Алвиарин в сравнение с тия идиоти е като Айнщайн.
После и Перин две глави не направи почти нищо освен да коментира кой на какво миришел и да въздиша за "сестрите". Аз ли бъркам или досега не наричаха седайките сестри под път и над път? И досега почти никой им нямаше доверие, сега народът, който се би с тях иска да ги спасява, защото маморването на жени е явно най-разпространеното психично отклонение в Рандланд. :P

Все повече ме дразни и как Перин помирисва емоции, които едва ли наистина могат да бъдат разпознати и от най-чувствителния нос. Даже и Луз Терин в главата на Ранд бе на път да разконспирира с магическото си обоняние. Джордан използва това средство, за да ни казва директно кой какви емоции има вместо да се мъчи да ни го показва и често това ми идва в повечко.

Ранд беше интересен, а описването на последиците от битка показват, че Джордан ги разбира тия неща, както се полага за ветеран от Виетнам. Но рекапът от гледната точка на шайдо ми се видя излишен.
На 15-тото споменаване (първо за тази книга, но броя и миналата) как Бера има лице на селянка ми кипна от толкова безсрамно класово превъзходство и (не се сещам как се казваше това с характеризирането на човека по лицевата структура, обикновено го изповядват разни расисти). С какво точно се отличават лицата на фермерските жени, може ли по-подробно?
За лицевата структура не знам, но френологията е била популярна сред расистите и е правела псевдонаучни изводи на база формата на черепите. И аз не вдявам какво се предполага да е фермерско лице и как точно селянин като Перин изобщо ще си мисли, че лицата на селяните нямат същото разнообразие като тези на другите хора. Той и за един от аша'маните отсече, че има лице на фермер.
She would have been beautiful, in a grand sort of manner, except that hers was a face used to getting what it wanted. Not petulant, just absolutely certain that whatever she wanted was right and proper and must be.
И тук проникновенията на Перин на тема лица и характери ме озадачиха доста. Особено при положение, че май не мисли, че Файле има такова лице, а тя отговаря на описанието на характера (както и 90% от жените, които виждаме в тая поредица).
A cocky fellow named Charl Gedwyn had charge of them this morning, a hard-faced man who swaggered standing still.
Това беше добро. Понякога забравям, че Джордан често има никак нелоши стилистични попадения, особено на фона на Сандерсън.
He [Perrin] could not think of words to describe how much he loved his wife, and needed her, but she was jealous where she had no cause, hurt where he had done nothing, angry where he could not see why.
Nothing to see here, totally healthy relationship.
A woman of many layers, Elaida.
Но неадекватна на всички нива. :)
The minimum penalty in law was to be birched in the Grand Hall before the assembled sisters,
Не може да бъде!
An Amyrlin could issue any decree she wished, her word law and absolute. Yet as a practical matter, without support from the Hall of the Tower, many of those decrees were wasted ink and paper. No sister would disobey an Amyrlin, not directly at least, yet many decrees required a hundred other things ordered to implement them.
Джордан ни казва в прав текст, че като му отърва Амирлин е всесилна, но може и да е точно обратното. Цялата концепция със строене на дворец в разгара на огромна криза и при положение, че Кулата е почти празна е твърде смехотворна, за да може човек да приеме, че Съвета може да обуздава Амирлин когато си ще, а не само когато е удобно за сюжета.
There could not be more than two or three men at this Black Tower actually able to channel, Elaida was certain. Fifty sisters could overwhelm them easily.
Логиката е желязна - дай да пратим 50, нищо съм сигурна, че и 13 ще са предостатъчно.
It was a foolish boast to speak of making someone meet an obligation they had not acknowledged, yet in the angry mutters from the other women, Sevanna heard other furious promises to make the Aes Sedai meet toh.
Шайдо и те, милите, си противоречат сами със себе си. Това, че Мъдрите на шайдо не само търпят Севана за и.д. вожд, но и я признават за Мъдра, при все, че е някаква карикатура на мутреса е абсурд тотален.

Историята с голите гай'шайн, които Перин не искаше да зяпа беше като от тъп ситком. И това продължаващо доверие към шайдо след поредното им предателство също не е много за вярване.

Таим се титулува сам Лидер, ама Ранд не вдява от намеци, горкият.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Sep 15, 2023 11:24 am

Matrim wrote:
Fri Sep 15, 2023 12:33 am
Все повече ме дразни и как Перин помирисва емоции, които едва ли наистина могат да бъдат разпознати и от най-чувствителния нос. Даже и Луз Терин в главата на Ранд бе на път да разконспирира с магическото си обоняние. Джордан използва това средство, за да ни казва директно кой какви емоции има вместо да се мъчи да ни го показва и често това ми идва в повечко.
Хм, интересно, на мен не ми е направило неприятно впечатление, възприемам го като фантазиен елемент, даденост. Но виждам защо теб те дразни.
He [Perrin] could not think of words to describe how much he loved his wife, and needed her, but she was jealous where she had no cause, hurt where he had done nothing, angry where he could not see why.
Цитатът за Файле на мен ми показва, че Перин много добре осъзнава всичко - кратко и ясно я обрисува без никакво замаскиране или извъртане. Тоест, една идея по-добре са нещата от алтернативния вариант в такива отношения, когато човек е в плен на някакви огромни илюзии за себе си и за другия. Перин поне не се самозаблуждава. Всъщност това е нещото, което много ми харесва при всяка глава с гледна точка на Перин - има много повече осъзнатост от повечето други герои.

П.П. Отново на тема кориците. Понеже ме домързя да търся, питах Ян знае ли кои са тези двамата удавници на втората корица. Аз предполагах, че вероятно са Аран-гар и Осан-гар, със следи от поквара и разложение по лицата, отразяващи същността им. Ян каза, че това вероятно са Лан и Нинив. Аз казах, че това категорично не може да са Лан и Нинив. Няколко минути и една проверка в мрежата по-късно, имам да кажа следното: извинявай, Даръл Суийт, за всички лоши неща, които съм казала за теб.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6925
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Fri Sep 15, 2023 5:11 pm

Прологът и първите две глави ми затвърдиха впечатлението, че Елайда е баш Корнелия Нинова, а Шайдо и Севана са съответно Възраждане и Копейката. Делюзии на талази и мноого wtf моменти.
Подозирам, че при Разрушението се е отделил някакъв газ или нещо е попаднало във водата и от там хората прогресивно са почнали да затъпяват. Иначе не виждам как Седайките карат владетелите по света да играят по свирката им. Между другото, предсказанието на Елайда се сбъдва, просто не баш по начина, по който си мисли :D
Педрон Ниал най-накрая си взе, с което общото IQ на плащовете се срина до едноцифрена стойност.
Цялата част с Перин беше подготовка за мъката, която ни чака следващите 4 книги. Damn you, Shaido, for your not so sudden and truly inevitable upcoming betrayal :D
На Арам в главицата нещо безвъзвратно се е скъсало и вече е пълен психопат, макар че явно никой не се усеща.
Ранд и рециталите на имената ме карат да си мечтая за времената, когато караше на далеч по-простата мантра:
"If anything moves, balefire it! If it does not move, balefire it anyway, it might move later!"
Забавен ми стана моментът, как от воле и без да гледа си избра единственият отстъпник наоколо за личен ашаман. Явно Луз Терин няма нищо лично срещу Агинор и не усеща опасност в лицето на очевидно психично нестабилен мъж владеещ силата :D
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Mon Sep 18, 2023 3:02 pm

Прологът и мен ме озори, Елайда, Севана, Гавин и Бели плащове накуп показват твърде много самозаблуда и безпочвено самочувствие за моя вкус. Планът на Елайда за личен Taller Tower дворец при положение че Последната битка ще се случи всеки момент просто счупи тъпомера. Страниците от гледната точка на Алвиарин определено бяха най-интересното нещо в пролога, тя е далеч по-адекватна от Елайда и Севана, а и имаше среща с Отстъпник.

Това за "фермерското лице" на Бера и на мен ми е странно. В някои исторически периоди и култури IIRC аристократите и по-богатите са се отличавали с по-белите си лица, понеже не са излизали много на слънце и липсата на тен е била модна, докато селяните са бачкали на полето на полето по цял ден през лятото, обаче в Randland не мисля, че има такава мода и предразсъдъци, а и бера надали е работила на полето от десетилетия.

И на мен ми прави впечатление как правомощията и властта на Амирлин и Съвета на Кулата се менят в зависимост от нуждата на сюжета. Щом дори Елайда, която дойде на власт с минимално мнозинство и предизвика разцепление на Кулата, има властта да отстранява Заседателки от Съвета по своя прищявка, реалната власт на Съвета би трябвало да е почти нулева.
Only a fool could believe that more than one or two can channel. At most! In ten years, we have found only six men with the ability. Just twenty-four in the last twenty years. And you know how the land has been scoured.
Това сме го коментирали и преди, но пак ми направи впечатление колко малка е бройката на мъжете, откривани от Червената аджа и колко нелогично е това, особено с оглед на сериозната бройка ашамани, които Таим събра за броени месеци.
Before disaster struck at Dumai’s Wells, he was certain there had been a plot afoot to see that he and the Younglings died without returning to the White Tower. Why, he did not know, nor whether the scheme came from Elaida or Galina, but it had succeeded well enough, if not exactly in the way its devisers had thought. Small wonder that he would have preferred to go on without Aes Sedai, had he any choice.
И въпреки това Гавин реши да се завърне при Елайда вместо да се върне в Кемлин или да потърси Егвийн. Не е лесно да си идиот...

Главите на Перин бяха малко по-интересни от пролога, но имаше твърде много рекапване и теразния какво ще стане с горките седайки. И мен ме дразни понякога как успява да помирише разни неща, които не би трябвало да се отразяват в миризмата.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6925
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Mon Sep 18, 2023 10:23 pm

Demandred wrote:
Mon Sep 18, 2023 3:02 pm
Only a fool could believe that more than one or two can channel. At most! In ten years, we have found only six men with the ability. Just twenty-four in the last twenty years. And you know how the land has been scoured.
Това сме го коментирали и преди, но пак ми направи впечатление колко малка е бройката на мъжете, откривани от Червената аджа и колко нелогично е това, особено с оглед на сериозната бройка ашамани, които Таим събра за броени месеци.
Едно обяснение би могло да е, че Таим събира и мъже-доброволци, които не са родени със способността да преливат, но могат да се научат. Предвид фаталния изход на преливането за мъжете, не е чудно, че тия дето не са родени с искрата просто не се опитват и съответно никога не се научават.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Tue Sep 19, 2023 4:22 pm

Алтернативно тролско обяснение: червената аджа може да са не като всички седайки, но все пак са седайки. Тоест, като нищо са точно толкова некомпетентни, че да намерят 20 мъже там, където някой друг би намерил 200. Да ме прощава всеки сериозен фен, но на този етап вече мнението ми за Аез Седай стигна дотук.

Не знам за какъв зор от пролога говорите, това е нищо пред тези глави. Едвам изгазих трета и умрях на четвърта.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by RRSunknown » Wed Sep 20, 2023 11:16 am

Те и преливащи жени не можеха да намерят, какво остава за мъже. Доколото си спомням процедурата беше кандидатките сами да отиват /в свят без бърз начин за пътуване/ и там връщаха повечето.
По пътя на логиката би трябвало най-много Аес Седай да са от нациите близо до кулата но това едва ли е спазено. В началото на поредицата има само 40 новачки в кулата. /великия лов 14 глава/

спойлер
При
Spoiler: show
Spoiler: show
Бунтовничките обаче има 1000 новачки и то само от близките земи където е лагера. Щом там събраха толкова много
Мазрим Таим въоръжен с портали и най-вероятно ползващ принуда и други сплитове които да му помагат в издиването успява да събере бройка.

Червената аджа издирването им беше по сигнал за вече преляли мъже, в свят без бързо пътуване и те 90% от вече прелялите вече са убити с камъни или загинали докато ги хванат. По официалната статистика на Джордан това би трябвало да са 0.001% от общото население, защото 1% са хората които могат да се научат а тях 1% преливат без да се учат. И те нямат никакъв инструмент да засекат преливащ мъж , единствената която има такъв инструмент даже не е от червената аджа.

Спойлер
Spoiler: show
За издънките при набора на Аес Седай е показателно, че после Елейн събра още 1000 силни преливащи отхвърлени до една от кулата като не покриващи високия критерий.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Wed Sep 20, 2023 3:54 pm

Yan wrote:
Mon Sep 18, 2023 10:23 pm
Demandred wrote:
Mon Sep 18, 2023 3:02 pm
Only a fool could believe that more than one or two can channel. At most! In ten years, we have found only six men with the ability. Just twenty-four in the last twenty years. And you know how the land has been scoured.
Това сме го коментирали и преди, но пак ми направи впечатление колко малка е бройката на мъжете, откривани от Червената аджа и колко нелогично е това, особено с оглед на сериозната бройка ашамани, които Таим събра за броени месеци.
Едно обяснение би могло да е, че Таим събира и мъже-доброволци, които не са родени със способността да преливат, но могат да се научат. Предвид фаталния изход на преливането за мъжете, не е чудно, че тия дето не са родени с искрата просто не се опитват и съответно никога не се научават.
Това е така, но преливащите, родени с "искра", са достатъчно голям процент от общия брой, за да има далеч повече мъже, създаващи работа на Червената аджа, от шестима за 10 години, дори и отчитайки, че много голяма част от тях ще умрат, докато се опитват да овладеят Силата без учител или ще бъдат убити от съселяните си или местните власти без да намесват Айез Седай. Сеанчанските дамане са само тези преливащи жени, които имат искрата, а империята има хиляди от тях и намериха стотици нови в завладените от тях страни в Westlands.
RRSunknown wrote:
Wed Sep 20, 2023 11:16 am
По пътя на логиката би трябвало най-много Аес Седай да са от нациите близо до кулата но това едва ли е спазено
Най-нелогичното е, че нито една от стотиците седайки, за които знаем къде са родени, не е от Тар Валон. При положение, че това е най-големия град в Westlands и мястото, където се намира Кулата, би трябвало голяма част от седайките да са родени и израсли там.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by RRSunknown » Wed Sep 20, 2023 4:26 pm

С паралела с Рим - точно италианци и французи са най-много кардинали и папи исторически.

Тъй, че грешката е на Джордан тук.

За тези 6 жалки броя които са уловили червената аджа по-скоро става дума за тотална некопетентност.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Fri Sep 22, 2023 9:27 pm

Глави 3-7

Резюме: Перин продължава да се чуди и мае на кавгите сред разнородните съюзници на Ранд. Тайфата стига до Кайриен, промъкват се в двореца насред официална церемония и Колавер ги посреща като орк на елфска сватба, дето се вика. Файле и седайката на Берелайн я обвиняват в убийство, защото измяната явно не се брои за особено престъпление. Ранд обаче отказва да я осъди на смърт. Перин и Файле се дърлят за глупости, епизод 3850. Ранд отива "тайно" в Кемлин.

Коментар: Пет глави и само в една от тях става нещо важно, но и то е важно само ако човек смята, че кой управлява Кайриен от кой знае каква важност. При положение, че има толкова айилци и кайриенците са ужасени от тях, скоростта на преврата на Колавер е доста трудна за вярване. Изведнъж всички, без дори да знаят за отвличането, почнаха да подозират, че седайките дърпат конците на Ранд. Въобще не знам как седайките изобщо са спечелили репутацията си като майстори на манипулацията, при положение, че нормалният им подход към почти всичко е като фейспалм момента на Кируна:
“Now, listen to me carefully,” she told Rand, gesturing emphatically under his nose. “I called the situation delicate. It is not. The situation is complex beyond your imagining, so fragile a breath could shatter it. Bera and I will accompany you to the city. Yes, yes, Alanna; and you, as well.” She waved away the slender Aes Sedai impatiently. Perrin thought she was trying that looming trick. She did seem to be peering down her nose at Rand, though tall as she was, he stood head and shoulders taller. “You must let yourself be guided by us. One wrong move, one wrong word, and you may deliver to Cairhien the same disaster you gave Tarabon and Arad Doman. Worse, you can do incalculable damage to matters about which you know almost nothing.”
Или друг такъв момент:
“You were told to remain in the wagon.” Bera and Kiruna came to an abrupt halt, and Alanna nearly stumbled into them. “You were told not to touch the One Power without permission, but you listened to what was said here. You will learn that I mean what I say.”
На тоя фон, човек като види, че ги водят буквално като добитък:
The Wise Ones marched through herding their charges; a number used sticks to prod the Aes Sedai along, though the sisters made a good job pretending there were neither Wise Ones nor prods.
вместо да се тюхка като Перин почва да се чуди дали изобщо може друг подход да работи с хора, които явно имат толкова малко между ушите. :P
A few men could enter where a small army could not. If the gates were shut, the Aiel would have to besiege the city,
Перин видя какво стана при Думайски кладенци, но си мисли, че някакви си крепостни стени могат да спрат Ранд и аша'маните?!?
Drawing herself up on her knees, Selande managed to make it seem she was meeting Rand eye-to-eye. “We are ready to dance the blades for you, my Lord Dragon.”
Силно подозирам, че тази нагла cultural appropriation няма да я има в сериала. :)
“I don’t think Rand would like it if anything prevented her reaching that farm,” Perrin said firmly, eyeing Aram and Faile in turn. “I wouldn’t like it, either.” He felt rather proud of himself. That was talking around the point as well as any of them.
Subtlety, thy name is Perrin Aybara. Not.
All he knew of the sa’sara was that it was scandalous—and that Faile had once admitted knowing how to dance it, though recently she sidestepped and all but denied it.
И какво? Значи Файлето само обещава еротични танци, а нищо не прави? Berelain would never! :mrgreen:
“When almost the first words from your mouth were to ask after that . . . that woman!”
Боби, изпълненията на Берелайн и Файле бяха умерено забавни преди три книги, но вече са болезнени, моля те, престани с тях!
“I won’t,” Perrin told him levelly. He did not flinch from that stare, either. “They are prisoners, and no threat. They’re women.”
Ех, Перин, Перин, white knight синдромът е толкова силен у теб, че все едно си герой от аниме.
The clan chief of the Goshien Aiel was not young—no clan chief was
Което прави кариерата на Севана още по-недостоверна.
She moves quickly, Lady Dyelin. Within four days she had the two leaders hanged, for treason to the Daughter-Heir Elayne, and ordered another twenty flogged.”
Ех, да можеше всички досадни политически интриги да бяха представяни във вид на много сбит преразказ като тук. Историята с Колавер не е лоша сама по себе си, ако се абстрахира човек от свръхестествените умения за разследване на хората на Берелайн, но не мисля, че заслужаваше толкова страници. Преливащите са толкова по-могъщи от другите хора, че всички тия интриги кой да заеме еди кой-си трон създават усещане за филър. Пък и не съм много фен на това Ранд да налага Елейн за кралица, при положение, че хората би следвало да се питат дали една Айез Седай няма да е по-вярна на Кулата, отколкото на интересите на поданиците си.

Беше яко как Анура прецака Колавер, както обикновено седайките са по-компетентни извън екрана. Обаче не разбрах как Ранд или аша'маните се усетиха, че има преливаща жена зад трона.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Sun Sep 24, 2023 7:04 pm

Скучновати глави отново, това определено е най-слабото начало на том досега. Бавничкото придвижване на Ранд и компания до Кайриен и цялата драма дали ще ги пуснат в двореца не ми се видяха особено логични. Що се отнася до Колавер, сцената, в която Ранд я прати в ферма, е силна сама по себе си, но за мен щеше да е по-интересно, ако Колавер не беше откровен злодей, извършил убийства, за да се качи на трона. Тогава Ранд щеше да има по-сериозна морална дилема дали да продължава да подкрепя Елейн за трона, която може и да има по-добър claim от Колавер и другите кайриенски благородници (макар и това да е спорно, понеже House Damodred е загубила трона преди над 20 години), но е израснала в Андор и в момента се намира кой знае къде и не е ясно кога ще пристигне в Кайриен и въобще има ли интерес да става кралица там.

И като споменах Елейн, тук имаме май единственото досега директно споменаване, че Перин и Елейн са били в контакт един с друг в Камъка.
He had met the new Queen of Andor what seemed a long time ago, in the Stone of Tear. She had not been Queen then—and was not yet, really, until she was crowned in Caemlyn—but Elayne seemed a pleasant young woman, and pretty, though he was not partial to fair-haired women.
The Berelain-related jealousy drama продължава да е досадна, поне самата Берелайн не се появи в тези глави.

Най-забавният момент определено беше този насред цялата драма с Колавер:
Incongruously, Loial stood in the midst of them with his axe propped against his shoulder. One big hand managed to hold an ink bottle and an open book, pressed awkwardly against his chest, while the other scribbled as fast as he could dip a pen fatter than Perrin’s thumb. He was taking notes. Here!
Планът на Ранд да отиде потайно в Кемлин уж като пленник също не бе особено логичен, при положение, че просто можеше да си промени външния вид със Силата. А и спокойно можеше да прати някой набързо да провери дали Елейн вече е пристигнала там и да избегне цялата галимация.

Споменаването,че Диелин е обесила двама благородници, които са я обявили за кралица без нейно съгласие, за "treason to the Daughter-Heir Elayne", хич не се връзва в случилото се в следващите томове, където Елейн е само една от няколкото претендентки за трона и подкрепата за други претенденти е съвсем законна и нормална. Същото се отнася и за следния пасаж:
by sunset Dyelin, Pelivar and Luan had arrested them both. They announced Dyelin as Regent the next morning. In Elayne’s name, until Elayne returns
Този пасаж е тотално игнориран в следващите томове, никъде повече не се споменава Диелин да е била обявявана за регент.

В Андор също ще да е по-интересно, ако съперничките на Елейн за трона не бяха некомпетентни и самовлюбени идиоти.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Sun Sep 24, 2023 10:41 pm

- Да си кажа още нещо за пролога и глави 1-2, което пропуснах да напиша преди. В края на шести том бях казала, че ми липсваха още гледни точки към битката - е, тук ги имаше и това ме зарадва. Такъв похват е интересен, имаше и преди нещо подобно между томовете, но не чак в такава степен.

- Много ми беше трудно да изгазя трета и четвърта глава, докато стигнат нашите до Кайриен. Разбирам, че идеята е да се обрисува обстановката, да се направи лек преговор, да се създаде напрежение, но просто много ми дойде. Темпото не просто се забави, а запълзя. Имах чувството, че съм попаднала в индийски сериал, от тези, които се развиват по-бавно от реално време. Като се почна още от излизането от портала и кой в какъв ред излязъл, как бил облечен, къде и в какъв строй се подредил, как погледнал останалите... и не стана по-добре нататък. Две глави и половина им отне да стигнат до тронната зала!

- Леко се подразних как разбунтувалите се благородници, за които в предишния том беше казано, че нямат значение, тук изведнъж станаха голям проблем и сериозна заплаха. Аналогично за цялата политическа обстановка, просто всичко... Може би това е била идеята, да се покаже, че Ранд вместо да се вее насам-натам в предишната книга, е трябвало да обърне повече внимание на всички тези неща?

- Гаул някак от нищото си изля любовната драма пред Перин докато се придвижваха, не разбрах защо точно на него и защо точно в този момент. Ако целта беше Перин да забележи, че Чиад е с тях, а не с Файле, можеше просто Перин да я мерне в тълпата. Но пък нататък ми хареса шокиращата му реплика:
"...Perrin, you know you can't always be there to protect Faile, however much you want to. You are ta'veren; the Pattern spun you out for a purpose, and it will use you for that purpose."
"Burn the Pattern," Perrin growled. "It can all burn, if it keeps her safe."
- Забавен цитат:
she avoided him as if he had three diseases, all catching
:mrgreen:

- Всъщност, защо изобщо в края на предишния том бяха помъкнали с Перин на животозастрашаваща мисия кобилата на Файле (за която разбрахме, че Файле я обича едва ли не колкото мъжа си)? Освен за да има повод сега за всичките разсъждения и емоции около нея. Не беше ли по-логично да е останала при Файле, след като й е толкова скъпа?

- Това беше яко:
The guards jerked as if goosed, and one slanted his halberd and darted for the gates. Two steps he took, and stopped, rigid as a statue. Every guard stood stiff; nothing moved but their heads.
"Good" Rand murmured. "Now tie off the flows and leave them for later."
- А това беше wtf:
The pair gathered themselves, drew deep breaths — and saw Rand over the Maidens' heads. Their eyes nearly popped out of their faces. Each man glanced sideways at the other, and then they were on their knees. One stared fixedly at the floor; the other squeezed his eyes shut, and Perrin heard him praying under his breath.
"So am I loved," Rand said softly.
Ранд пък какво иска тук? Защо очаква не само да не се боят от него, а и да го обичат? Да им е дал повод случайно?

- С Колавер беше хубав епизод, но след всичкото влачене преди него и най-посредствено описаното действие, каквото и да е, би се възприело като шедьовър. Впечатлих се от седайката, която се появи от нищото. Една идея по-малко се впечатлих от обяснението, че Берелайн си я е довела и през цялото време я е крила от Ранд - много измислена история, но карай да върви, поне имаше кулнес около нея.

- Това ми беше забавно, Перин горкият съвсем не схваща:
Perrin frowned. Not a word for him, but questions for Dobraine?
Разбира се, по-късно като схвана, изобщо не си и помисли да упрекне Файле в нещо.

- Хареса ми отговорът на Добрайн, аз обичам честни персонажи:
The Cairhienin gave her a level look in return while thrusting his gauntlets behind his sword belt. "What I was commanded to do. I keep my oaths, Lady Faile."
-Това не го разбрах.
...she frowned down at Colavaere. "Is she still under? Not that it matters, I suppose. She knows more than I would say here. Everything we worked so hard to keep hidden. She let that slip to Maire, too. She knows too much."
Моля някой да ме светне какво е това, което нашите са се опитвали да скрият толкова усилено, а Колавер е разбрала и е успяла и да го раздрънка дори пред придворните си дами. Че Ранд е бил отвлечен? Ако е това, не виждам проблем, нали и без това се носят всякакви слухове по повод отсъствието му, и то не само в Кайриен, а навсякъде, както стана ясно малко по-нататък. Или за нещо друго става въпрос?

- Още малко забавни цитати:
"Bloody young buffoons," Perrin muttered, offering Faile his wrist again.
"My husband is wise in his years," she murmured.
They were notorious, apparently, Saldaean farmgirls.
"Perrin, Berelain isn't — I'm sorry. Forgive me." Rand stood shifting his feet, not at all like the Dragon Reborn. There were Maidens in the hallway outside. Min put her head around the doorframe, took one look, grinned at Perrin and ducked back out of sight.
Това последното беше точно сценка от аниме :mrgreen:

- А това беше много wtf момент:
"I won't let them be hurt, Rand."
Вече беше коментирано по-горе, че не е ясно защо Перин изведнъж толкова много се загрижи за седайките, че чак да се противопостави така на Ранд. То бива рицарство, но чак пък толкова.

-
"Wives are a great comfort," Bael laughed, "if a man does not tell them too much." Smiling, Dorindha ran her fingers into his hair — and gripped for a moment as though she meant to tug his head off. Bael grunted, but not for Dorindha's fingers alone. Melaine wiped her small belt knife on her heavy skirt and sheathed it. The two women grinned at one another over his head while he rubbed at his shoulder, where a small spot of blood stained his cadin'sor. Deira nodded thoughtfully; it seemed she had just gotten an idea.
Аааааааааааааааааа :<

- Като разбрах причината за голямата конспирация на Ранд да пристигне предрешен като пленник, направо ми идеше да направя така: :dash:

-
"Does this mean you will send the spears forward at last?" Bael said. "You give the orders tonight?"
Rand nodded (...)
"The fifth," Bael said. "You will allow the fifth in Illian, when Sammael has fallen?"
Баел и той е мой тип човек: не се разсейва с незначителни подробности като това, че ще се изправят срещу Отстъпник, а се концентрира върху важните неща - паричното възнаграждение :mrgreen:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Mon Sep 25, 2023 5:15 pm

Всъщност, защо изобщо в края на предишния том бяха помъкнали с Перин на животозастрашаваща мисия кобилата на Файле (за която разбрахме, че Файле я обича едва ли не колкото мъжа си)? Освен за да има повод сега за всичките разсъждения и емоции около нея. Не беше ли по-логично да е останала при Файле, след като й е толкова скъпа?
Кобилата беше оставена в Кемлин когато Ранд юрна Перин и Файле да Пътуват с него до Кайриен и не им остави време да се върнат до лагера на хората от Две Реки и да си вземат конете и багажите. Групата от Две Реки след това естествено взе любимата кобила на милейди когато тръгнаха към Кайриен и така тя беше заедно с тях като се срещнаха с Перин преди Думайски каденци.
Моля някой да ме светне какво е това, което нашите са се опитвали да скрият толкова усилено, а Колавер е разбрала и е успяла и да го раздрънка дори пред придворните си дами. Че Ранд е бил отвлечен? Ако е това, не виждам проблем, нали и без това се носят всякакви слухове по повод отсъствието му, и то не само в Кайриен, а навсякъде, както стана ясно малко по-нататък.
Това е, мисля, поне не се сещам какво друго може да е.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Mon Sep 25, 2023 7:28 pm

Благодаря за обяснението, вярно че така беше за коня.

За Колавер мислех, че съм пропуснала нещо, и наистина съм пропуснала смисъла, сега като препрочетох се усетих. Просто не бях разбрала правилно репликата на Файле.
Spoiler: show
Файле първо изразява опасение дали Колавер няма да ги чуе какво ще си говорят в този момент, после се поправя, че няма значение, защото така или иначе тя вече знае много. А аз това го бях разбрала погрешно, все едно Файле иска да отстранят Колавер именно защото знае тайната за изчезването на Ранд и може да я използва по-нататък, за да им навреди. И затова се питах какъв е смисълът, след като темата вече се обсъжда навсякъде и без това, а и Ранд взе, че се появи.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Mon Sep 25, 2023 8:13 pm

- Много ми беше трудно да изгазя трета и четвърта глава, докато стигнат нашите до Кайриен. Разбирам, че идеята е да се обрисува обстановката, да се направи лек преговор, да се създаде напрежение, но просто много ми дойде.
Лошо предзнаменование, защото много такива глави ни очакват.
Защо очаква не само да не се боят от него, а и да го обичат? Да им е дал повод случайно?
Отърва ги от шайдо, докара ядене за народа. PR-ът му куца, обаче.
Това последното беше точно сценка от аниме
Да, и не е много ясно защо Ранд веднага се втурна да търси Перин вместо да отиде направо при Берелайн. Може би защото Перин по-добре се оправя с жените? :P
Вече беше коментирано по-горе, че не е ясно защо Перин изведнъж толкова много се загрижи за седайките, че чак да се противопостави така на Ранд. То бива рицарство, но чак пък толкова.
Даже има и "непряко рицарство" (so to speak) - загрижен е и, че Стражниците не могат да маморват седайките си както се полага.

Не разбрах защо трябваше да има пратеници около целия град да дебнат кога ще пристигнат нашите хора при положение, че някои от Мъдрите могат да общуват чрез сънища. Същото важи и за "тайното" посещение на Ранд в Кемлин.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests