Абсурдистан: Възраждането

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Ghibli » Thu Jul 13, 2023 5:49 pm

Принципно съм съгласна, само да отбележа, че "адски много" е нещо като оня, дето са го хванали с 4 промила, на Белослава мижавите 1 и нещо не важат 8-)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by The Dragon » Sun Jul 16, 2023 3:42 pm

ДСБ си пуснаха кандидат на София. Та кой ще е следващият ни кмет от герб питам аз?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Yan » Sun Jul 16, 2023 9:06 pm

The Dragon wrote:
Sun Jul 16, 2023 3:42 pm
ДСБ си пуснаха кандидат на София. Та кой ще е следващият ни кмет от герб питам аз?
Е, то в момента се върти предположението, че ГЕРБ може да го подкрепят :mrgreen:
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Xellos » Thu Jul 20, 2023 10:03 am

:ninja:

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Ghibli » Fri Jul 21, 2023 12:04 pm

"Нека и от НАП да проверят откъде въпросният човек има подобни джобни пари да яде стекове”, настоя зам.-председателят на Сдружението на заведенията в България Марин Сотиров.
:monkey:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Litz » Fri Jul 21, 2023 5:05 pm

Аз не смятам, че това са окей цени дали на сто-двеста и намсиколко грама и точно за рибай. Тва са цени за Мишлен ресторант с в пъти по-скъпо телешко.

Честно не го разбирам.

В България аз не съм била отдавна на море, ама ми е супер нелепо като някакви туристически експерти обясняват как аджеба на бг черноморието било по-евтино от колкото в Гърция, което са лъжи.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by tigermaster » Fri Jul 21, 2023 5:47 pm

Дори цените да са ОК, изобщо не е ОК да научиш колко голяма порция са ти сервирали, чак като дойде времето за сметката. Преди малко гледах интервю с някакъв от КЗП, според когото от ресторанта са длъжни предварително да уведомят клиента колко ще му струва храната, а това цената да е на грамаж на месото в сурово състояние не е коректно, защото клиентът няма да го консумира сурово.

А и другото - дори при цени на дребно в магазините кило рибай "Блек Ангъс" е около сто лева. Разбирам в ресторанта да има някаква надценка, ама да е три и половина пъти, при положение че със сто процента сигурност не го купуват на потребителски цени, е една-две идеи по-нагло от нормалното.

А и не знам защо на толкова много места виждам да се тиражира идеята, че има нещо съмнително в това клиентът да има толкова пари в брой. Като водих сестра ми в Каварна две и четиринайсета, хвръкнаха няколко стотака за три дена (отделно от билетите за фестивала) като едното нищо - и даже не съм сигурен за какво, ако трябва да съм честен - и никъде не можех да плащам с картата, навсякъде - в брой, та просто гледах да ги имам. А далеч не мога да кажа, че съм се къпал в пари него време.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by The Dragon » Fri Jul 21, 2023 6:17 pm

Litz wrote:
Fri Jul 21, 2023 5:05 pm
Аз не смятам, че това са окей цени дали на сто-двеста и намсиколко грама и точно за рибай. Тва са цени за Мишлен ресторант с в пъти по-скъпо телешко.

Честно не го разбирам.

В България аз не съм била отдавна на море, ама ми е супер нелепо като някакви туристически експерти обясняват как аджеба на бг черноморието било по-евтино от колкото в Гърция, което са лъжи.
Ами в БГ няма производство на добро месодайно телешко, всичко е вносно, а каквото има българско е "митичният" black angus който му набиват ебаси цените.

в любимата ми месарница рибайа е около 110 лв/кг за dry-age нат

умножи по 3 каквато е практиката в ресторантите и получаваш 330 на килограм. A във Vivenda - вносителите от висок клас - имаш пържоли от америка внесени по 60-70 лева парчето за 300 грама.

Най евтиният рибай който намерих в БГ е бразилски в Метро - 55 лв / кг. Но дори това ти излизат три пържоли 150-60 лева в ресторант.

Нямаме култура нито на производство нито на консумация на хубаво теле в БГ.

Едит: А иначе в Лондон съм оставял редовно просто в ок стекхаус 100-на паунда само за мен.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Yan » Sat Jul 22, 2023 6:07 pm

Междувременно абсурдът продължава

https://offnews.bg/obshtestvo/sdruzheni ... 05344.html
Spoiler: show
bg-absurd.png
bg-absurd.png (34 KiB) Viewed 1081 times

По съдебен път ще бъде потърсена отговорност от клиента, опитал се да навреди на конкретния ресторант, с цел да получи своята минутка слава. По съдебен път ще бъде потърсена отговорност и за всеки един подобен случай в бъдеще.

Това става ясно от позиция на Сдружението на заведенията в България (СЗБ) и Българската асоциация на заведенията (БАЗ), изпратена до медиите, след като Комисията за защита на потребителите започна проверка в ресторант, в който клиент плати 490 лева за три пържоли.

Преди няколко дни мъж публикува видео в социалните мрежи, от което става ясно, че трябва да плати сумата за три пържоли във варненски ресторант. Причината е, че цената е обявена за 100 г (по 35 лева), както и че цената е за 1400 г месо, измерено в суров вид. От КЗП обявиха, че е нарушение да се обявява цена за грамаж, а не за порция, както и че цената е трябвало да бъде калкулирана след обработката на месото.

Сега от СБЗ и БАЗ настояват за незабавно прекратяване на проверката срещу заведението и обявяването на практиката за продажба на скъпи храни за напълно стандартна и лоялна. "Настояваме за извинение от директора на КЗП за твърденията, споделени в национален ефир, уронващи престижа на целия бранш", пишат оттам.

Двете организации подчертават, че подобни скъпи и качествени стекове могат да бъдат консумирани само в около 10 заведения във Варна.

Според двете организации в КЗП не работи нито един професионален готвач, или най-малкото бивш собственик на ресторант от висок клас. Затова те обяснят защо някои видове храни в менютата на ресторантите се предлагат на тегло от 100 г.

"Висококачествените стекове, а не обикновените пържоли, и някои риби и морски деликатеси, пристигат от доставчиците в различни калибровки по грамаж и размер. Няма скъпи омари, риби и предварително нарязани стекове, които да тежат абсолютно еднакво, за да може да се изчисли тяхната крайна цена към клиента. Предлагането на тези артикули по 100 г в менютата, е именно в защита на потребителя, а тази практика не е иновация на българския предприемач", обясняват още те.
"Ако трябва да бъде изпълнено това условие, то трябва да изберем един от двата варианта - да се премахне подобен тип скъпа храна от менютата си, или да се изчисли среден грамаж и да се залага в менютата на съответната крайна цена. Няма да хвърляме омари, тежащи повече или по-малко от обявените в менюто", заявяват ресторантьорите.
Според тях е "недопустимо държавна институция да упражнява груба намеса" в бизнес практиките, без да има представа от тънкостите в занаята.

В ресторанта, срещу който в момента тече проверка, за последните 20 дни има продадени над 30 кг висококачествени и скъпи стекове, посочват те.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by The Dragon » Sat Jul 22, 2023 7:08 pm

Тъкмо щях да го постна това. Явно видяха, че общественото мнение по изключение им симпатизира и решиха гордно - не ние трябва да сме злодеите.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Litz » Sat Jul 22, 2023 8:41 pm

Ебаси цирка. Тоя клиент може всякакъв да е, да разиграва цирк, но браво на държавата, че си и самосезира.
Има причина Калотина да се пръска по шефовете.

Честно тия в заведенията са кожодери. Миналата седмица седнах в бар в София и освен, че сервитьорката беше страшно груба за 6 бири 0.33 сметката беше 40 лева (като говорим за не специални бири), в Берлин в същия клас бар 6 половин литрови са 24 евро като говорим за топ бира, и излиза по-евтино ДОРИ ако обърнеш валутата (което човек не трябва да прави), а ако не я обръщаш цената е още по-евтина.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Xellos » Sun Jul 23, 2023 3:03 pm

:roll: рикошети насекъде :)
Призовавам асоциацията на ресторантьорите да преосмисли цялостното си поведение по отношение на клиентите си, както и към по-отговорно отношение към образа на българския туристически продукт. В противен случай, ще ми е много трудно да защитя данъчните придобивки в бюджета за следващата година, тъй като няма да мога да намеря аргументи и подкрепа за това в българското общество.

Това заяви в позиция до медиите министърът на туризма Зарица Динкова и посочи, че е силно притеснена от сигналите, които Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията изпращат към българските потребители.
:ninja:

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Shamajotsi » Sun Jul 23, 2023 6:35 pm

Ииии ресторантьорите не останаха длъжни и на министърката!

Равносметката досега за действията на ресторантьорския бранш:

* клиентът е напсуван от Шеф Петров
* клиентът беше заплашен и че ще бъде съден от ресторантьорската асоциация
* беше поискано шефът на КЗП да се извини за това, че комисията му се е самосезирала по случая
* междувременно, отправено е настояване правилото, което ресторантът очевидно е нарушил, да бъде променено. Това идва паралелно с искането от КЗП да се извинят...
* оставката на министърката на туризма беше също поискана, заради това, което Xellos постна над мен.

Както са тръгнали да бият всякакви рекорди по гьонсуратлък, нахалство, безсрамие и наглост, чак се чудя как Ковид Варварина не е възроптал срещу предложението 24ти май да е новия национален празник. Разбира се, че трябва да е десети август - св. Лавренций, деня на готвача!

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Xellos » Sun Jul 23, 2023 7:47 pm

хубава работа ама българска :mrgreen:
Ресторантьорите поискаха оставката на министър Динкова, обявила им открита война
.
:ninja:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Litz » Sun Jul 23, 2023 9:17 pm

Тия Джасимски мокри сънища 24 май да е национален празник ми идват леко криндж. И нз как тия нашите са такива идиоти да предлагат такова нещо следващия път и 10та политическа сила няма да са

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests