Ip Man и други филми с бойни изкуства

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Fri Dec 30, 2022 1:19 am

"Шанхай Експрес":
https://www.imdb.com/title/tt0091091/
Само Хун режисира и играе главната роля в уестърн пародия с бойни изкуства. Гледах го за втори път, този път - в някакъв разширен хибриден кът.
Филмът съвсем определено си заслужава да му се отделят два часа. Върви като уестърн - с бавно и постепенно поставяне на пионките по игралното поле, за да изригне в последния половин час с толкова много бой... Сюжетът, разбира се, е абсолютен фарс с набъркана карта за съкровище, няколко нападения на един влак, бягства от затвора, романтика и експлозии - пародия е, в крайна сметка, но пък е направена красиво и забавлява непрекъснато, къде - с идиотска комедия, къде - с великолепно хореографиран екшън.
Само Хун е Господ и двубоят му със Синтия Ротрок накрая е ОМГ. Като я тресна в пода, чак мен ме заболя.
Чудно ми е дали ако Ричард Нортън не беше минал през този филм, щеше да се превърне в един от най-добрите хореографи на бойни сцени в момента. "Лудия Макс: Пътят на яростта" е негов. Двубоят му с Ясуаки Курата беше кратичък, обаче и двамата са :shock:
Юкари Ошима е абсолютно божество - жалко, че няма повече хубави роли тя, заслужава го. Като се развъртя с мечовете... :yay: :metal:
Юен Бяо е велик. За пореден път прави акробатични изпълнения, които не би трябвало да са по силите на нормален човек. Двубоят му с Дик Уей просто облещва.
Като цяло - приятен филм, бих го гледал пак.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Sat Dec 31, 2022 9:48 am

@tigermaster : Yuen Biao е феноменален в почти всеки филм с негово участие, тук страничното му салто от покрива на триетажната сграда е уникално, още повече, че кадъра не спира дотам, а той си казва и репликите, някак съвсем небрежно се приземява (макар и на меки дюшеци) и после изиграва останалата част от диалога в сцената. Хибридният кът е наистина доста добър, че оригиналната кино версия е доста кратка, добре че преди време си го купих, да не ме е яд, че съм го изтървал, подсети ме да си го пусна пак. За Юн Бю (такова му е произнасянето на името на кантонски) смятам Righting Wrongs & The Iceman Cometh за по-добри филми от този на всяко ниво, но това са лични мои предпочитания. Вторият още не съм го пуснал, че довършвам Shawscope Volume 2 и не съм стигнал до него. За догодина обаче съм пуснал преордъри на In the line of duty 2, 3 & 4, Gorgeous, God of Gamblers и дебна какво ще се пусне на пазара след Март месец.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Sat Dec 31, 2022 4:35 pm

"Righting Wrongs" е яко нещо. По някое време ще го гледам пак :)
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Sun Mar 19, 2023 11:31 pm

Гледах отново "Манастирът Шаолин":
https://www.imdb.com/title/tt0079891/
Има някои технически гафове, на които не бях обърнал внимание преди, обаче...
Вече просто не ги правят такива.
Хубава приключенска история, а и битките са :shock:
Особено Джет Ли и Чънхуей Ю като се развъртят с мечовете :shock: :shock: :shock:
А и филмът е доста красив като цяло.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Mon Mar 20, 2023 2:08 pm



Филмът може да се намери.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by Xellos » Wed Mar 29, 2023 11:13 pm

:ninja:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by Xellos » Sat Apr 01, 2023 2:24 pm

Това се появи днеска в Нетфликса,
Забавно е, ненам дали не са гледали килл билл за пример. Интересни игри с камерата, ся не разбирам от бойни изскуства грам ама изглежда красива хореография. Дори на английски звучи доста яко дублажа.

:ninja:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by Xellos » Sat Apr 01, 2023 10:37 pm

Хахах Дядо Джеки още се раздава. :yay:

:ninja:

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Sat Apr 08, 2023 3:43 pm

Много неща изгледах от последното си включване, та ще карам внимателно напред, да не пропусна някой.

Cinema of Vengeance - 8 movies from Joseph Kuo - 8 филма на тайвански режисьор, които в голяма степен са copy-paste на вече излезли такива с надеждата да се хване вълната на това, което е модерно и да се закачи някой и друг лев. За жалост няма много качество в повечето от 8-те представителя, като най-добро сред тях бих отличил The world of Drunken Master & 7 Grandmasters.

Първият излиза малко след Drunken Master, за да докопа зрителски интерес, дори има архивни кадри на Yuen Siu Tien като просяка Су, но той се появява за има-няма и минута и после следва историята му като млад и как е придобил изумителните си бойни умения. 7 Grandmasters е може би най-качествения и оригинален филм сред всички, като бойните сцени са радост за окото отвсякъде, жалко, че оттам насетне всеки следващ е зле и по-зле по всички параграфи. Или ще има никакъв сюжет (36 deadly styles) или ще свърши в нищото (Return of 18 Bronzemen) или ще е толкова абсурдно зле като качество (The old master), че просто трябва да не се показва никъде.

Останалите се клатушкат между средняшки по качество (Shaolin Kung fu, Shaolin kids), до малко над средното ниво (18 bronzemen), където явно и бюджет и идеи не са стигнали, за да се получи нещо запомнящо се. Като цяло много плява, малко хубав зоб за феновете, но са интересни от гледна точка на това, че поне са заснети на локация (в този случай Тайван) и това малко дава положителна светлина на иначе тъп сценарий и зле комбинирани бойни сцени.

Shawscope Volume 2 - много добър сет от 14 филма на компанията Shaw Brothers, който показва как един от най-големите филмови гиганти малко по малко загива чрез поредица от филми, които със свиването на компанията стават все по-театрални и по-малко заснети на локация, както предните, но въпреки това са изградили една солидна основа, на която да стъпят други компании като Golden Harvest, които набират популярност след 1980-та, когато една от звездите им се казва Само Хун и в последствие добавя и другите двама - Джеки Чан и Юн Бю, които заформят едно трио, с което малко хора се борят в индустрията.

Най-силното присъствие в компанията Shaw Brothers e на майстора Лау Ка Люн, който създава своите шедьоври след като се отделя от сянката на Chang Cheh и създава такива филми като 36 chamber of Shaolin + двете му продължения и Mad monkey Kung fu/My young auntie, както и опита му за популярност в Китай с третата част от сагата за Манастира Шао Лин с участието на младия Джет Ли или бойната хореография на The Bare footed kid.

Останалите филми са дело на Chang Cheh, но там качеството на бойните сцени страда от липсата на такъв титан какъвто е Lau Kar Leung и това си личи на екрана, макар че мога да дам точки за изпълнение на Magnificent Ruffians & Ten tigers of Kwangtung.

Five Superfighters има специално място в сърцето ми, понеже това е първия филм на Shaw Brothers, който съм гледал някога и е все така як както като го гледах преди повече от 30 години на изтъркана видеокасета.

Има и два филма, които са встрани от традиционните бойни изкуства и това са Mercenaries from Hong Kong & Boxer's omen - първия е военен филм в стила на Мръсната дузина/Изчезнал по време на акция и други подобни, докато втория беше забавен с бутафорията си и изключително комичните ефекти и едновременно с това гнусен с няколко сцени, които искам да забравя.

Три филма с участието на Michelle Yeoh - и трите със свой собствен филм, първите два (Yes, madam! & Royal Warriors) повлияни от cops and robbers поджанра, третия (Magnificent Warriors) от Индиана Джоунс, заради приключенския си дух и ситуиран по време на окупацията на Япония над Китай. Класики, каквито не правят вече за съжаление.

Реших да изгледам и два филма на Zhang Yimou, обаче за мен и двата се провалят като отличителни филми на режисьора, тъй като първия Cliff Walkers e прекалено разтеглена история за китайски шпиони в Харбин (град по границата с Русия), които имат за цел да предадат важни сведения на сподвижниците си там, но биват предадени и се почва една игра на котка и мишка с местните власти, които доскучаха по едно време и заедно със стерилната камера и слаб сценарий не успя да ме впечатли.

Другият се казва Snipers и както името подсказва имаме снайперистка сбирка между американци и китайци по време на Корейската война. Тук Джан Имоу е сърежисьор и не знам кои сцени точно е режисирал, понеже целия филм ми изглеждаше като DLC на Sniper Elite 4, барабар с bullet time-a взет директно от играта, мисля че Джан Имоу не е режисирал тези сцени, не са в неговия стил на по-стари филми като Hero & Shadow. Всичко се развиваше на една заснежена поляна, където нашите китайци се стреляха с лошите американци, за да освободят братския корейски народ от тях.

Няма го острия тон и критика, които съм наблюдавал в To Live, няма го дори поетично-летящия подход към бойните сцени в Hero, няма цветове, няма интересни ъгли на заснемане, едни кухи филми с крещяща пропаганда вътре, която става доста самоцелна и в края на краищата не води до нищо добро. Явно Джан Имоу е прегърнал идеите на Партията и прави всичко както му наредят (освен, че режисира две олимпиади), но явно на стари години е приел тактиката да им угажда на идеологията, която блика от всеки китайски филм напоследък.

Жалко за човека и неговия труд преди години. Не знам, може и да греша, не съм експерт в неговото творчество, да не объркам нещо и да изглежда, че нареждам Джан Имоу безпричинно, но и двата филма са слаби за мен.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Mon Apr 17, 2023 12:56 am

Ъмм... Такова...



КИАНУ РИЙВС Е СЛЕДВАЩИЯТ ГОСТ В "THE ART OF ACTION" НА СКОТ АДКИНС!

Така де...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Mon May 01, 2023 8:52 pm

tigermaster wrote:
Mon Apr 17, 2023 12:56 am
Ъмм... Такова...



КИАНУ РИЙВС Е СЛЕДВАЩИЯТ ГОСТ В "THE ART OF ACTION" НА СКОТ АДКИНС!

Така де...
Малко съм разочарован от плота на филма, гледах го още като излезе премиерата. Със сигурност е доста по-добре от предишните серии, доколкото изобщо имам впечатления, а те са че поредицата е касапница.

Скот Адкинс отново е на много високо ниво, въпреки епизодичната си роля. За по-запознатите, аз например приемам ролята му доста сериозно, но масовата публика най-вероятно го е приела по друг начин.
Дони Йен си е Дони Йен, но и предишния филм за който бучах беше доста кървав.
Повече ми харесва в неговите си филми. Между другото Дони Йен изглежда доста състарен, по подобие на това, което се случи с Джет Ли.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Tue May 02, 2023 12:59 am

Дони Йен ще стане на шейсет години след по-малко от три месеца, как очакваш да изглежда?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Tue May 02, 2023 11:36 am

Джет Ли заради състоянието си с щитовидната жлеза е състарен по този начин, Дони Йен също няма да става по-млад с годините. А от Джон Уик не знам какъв сюжет се очаква, като този филм се гледа предимно заради екшън и бойните сцени. Това не е дълбока драма като Изкуплението Шоушенк например, това е екшън мармалад в който Кеану трепе лоши хора със стил. Още не съм го гледал, че нямам път към киното през почивните дни, но ще го взема на диск като излезе.

Иначе по темата - гледах корейския The Killer и в сравнение с Джон Уик бойните сцени са по-добри, но екшън такива издишат леко, иначе не лош сюжет, а нашия беше стоик до последно, също като главния от The man from nowhere и им правеше главите меки от бой почти без да показва емоция. Силен филм определено.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Wed May 03, 2023 7:04 pm

tigermaster wrote:
Tue May 02, 2023 12:59 am
Дони Йен ще стане на шейсет години след по-малко от три месеца, как очакваш да изглежда?
Преобразуването стана много бързо. Дали тези майстори-актьори не са отдали нещо, което ги връхлита изведнъж? Аз съм писал, че за мен Джет Ли е най-добрия, като майстор. И някъде до него е Дони Йен, той е по-добрия като актьор, също голям майстор, който очевидно ми харесва.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Thu May 04, 2023 12:33 am

Не знам дали е баш за тая тема, обаче се хилих като варена тиква.
Актьор, играл епизодичен злодей в един от малкото гледаеми филми на Стивън Сегал, разправя за цялото изживяване:
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 20 guests