Гледано напоследък, Част VI: 2049

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Thu Dec 15, 2022 2:39 pm

Покрай трейлъра, който Ян постна преди няколко дена, се сетих за "Тримата мускетари" от 1948 година:
https://www.imdb.com/title/tt0040876/
Гледах го едно време и го харесах прекалено много.
Сега - не чак толкова. Хубавото - "Текниколор" е готино нещо. Донейде ми се ще да видя съвременен филм с модерни ефекти, заснет така. Най-близкото, за което се сещам, е "Боен кон", но не е същото. Актьорите са чудесни. Джийн Кели в ролята на Д`Артанян е просто великолепен, Винсънт Прайс като Ришельо (който тук не е кардинал, а само първи министър, бтв, въпреки че си носи червеното расо) - също. Каскадите са ЗОМГ. Все повече и повече ми липсва усещането за смъртоносна опасност от холивудските приключенски филми от ония времена. В днешно време такова нещо може да се види само в хонконгски екшън. По книгата е - за разлика от горе-долу всичките други холивудски адаптации на "Тримата мускетари", в които я кралят ще ошамари кардинала, я Рошфор ще се казва Февр и ще заколи капитан Дьо Тревил публично, я Ришельо ще владее кунгфу... Тук поне важните герои и събития от книгата са запазени.
Лошото - адаптира цялата книга само в два часа, като единствено на бойните сцени е оставено време да дишат. През всичко друго препуска с огромна скорост и нищо не може да се разгърне като хората. Едно време явно ми е харесал заради постоянния екшън, обаче просто не е добре така. "Скарамуш" на същия режисьор е по-хубав.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Fri Dec 16, 2022 4:14 am

"Аз, Тоня":
https://www.imdb.com/title/tt5580036/
От бая време му се точех. Не знам защо не го гледах по-рано. Определено си заслужава гледането, само че не бих го окачествил като комедия. Има немалко забавни моменти, обаче жестокостта е прекалено гадна, а щастливият край на практика остава извън кадър.
За Тоня Хардинг бях чувал, вероятно съм я и гледал на олимпиадата в Норвегия, обаче съм бил на едноцифрена възраст тогава. Почти се надявам филмът да не е напълно достоверен - никой не заслужава толкова много гадост да му се стовари на главата.
С това на ума - Марго Роби трябваше да вземе всичките награди, за които я номинираха, че и отгоре. Алисън Джени е абсолютен кошмар, с какъвто, подозирам, всеки, който е тренирал нещо по-сериозно от фитнес или бягане за здраве от време на време, се е сблъсквал - отровно амбициозният родител, който води детето си в залата, за да може то да стане спортна звезда и така да издърпа и родителя нагоре. Майка ми на млади години е тренирала акробатика и е участвала в състезания, та какво ли не ми е разказвала за такива. Виждал съм ги и да си водят поколението на тренировки по айкидо, въпреки че в айкидо състезания няма и шансът да станеш спортна звезда е нулев. Джени, разбира се, играе страхотно и си заслужава наградата, обаче този тип създания са ужасни и трябва да изчезнат всичките на секундата. Себастиан Стан е почти прекалено симпатичен за тоталния отпадък, който му беше поверен. Проблем - в началото на историята би трябвало героят му да е на седемнайсет, актьорът е на трийсет и пет, а изглежда на четирийсет.
Нападението на Нанси Керигън ако наистина е било извършено по такъв тъпанарски начин... Да им имам и сигурността на уж елитните спортове в Щатско, честно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Sun Dec 18, 2022 4:06 pm

"The Princess Bride":
https://www.imdb.com/title/tt0093779/
Детският филм, който, имам чувството, всеки открива или преоткрива като възрастен. Все така е едно от най-яките неща изобщо. Бях забравил обаче какво могъщество е Манди Патинкин в ролята на Иниго Монтоя. Всичките в този филм са страхотни, обаче той конкретно е :shock:

"Train to Busan":
https://www.imdb.com/title/tt5700672/
Преди време работих по "The Outlaws" 1 и 2 и там Ма Дон Сок ми направи страхотно впечатление. Добри актьори с такова смразяващо физическо присъствие са малко. Заради него гледах и този филм, макар че рядко гледам хорър. Филмът е просто страхотен. Все едно "Шон от мъртвите", обаче практически без хумор и с по-брутален екшън и повече емоция. Сценарият е хубав, сниман е убийствено, актьорите са страхотни - особено Ма, обаче и другите радват. Има и известно количество социален коментар, който на моменти е поднесен прекалено тежко, но е важно послание като цяло. А екшънът е просто свиреп, кървав, гнусен и скоростен колкото си иска. Бих го гледал пак след някоя седмица.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Sun Dec 18, 2022 4:13 pm

tigermaster wrote:
Sun Dec 18, 2022 4:06 pm

"Train to Busan":
https://www.imdb.com/title/tt5700672/
Преди време работих по "The Outlaws" 1 и 2 и там Ма Дон Сок ми направи страхотно впечатление. Добри актьори с такова смразяващо физическо присъствие са малко. Заради него гледах и този филм, макар че рядко гледам хорър. Филмът е просто страхотен. Все едно "Шон от мъртвите", обаче практически без хумор и с по-брутален екшън и повече емоция. Сценарият е хубав, сниман е убийствено, актьорите са страхотни - особено Ма, обаче и другите радват. Има и известно количество социален коментар, който на моменти е поднесен прекалено тежко, но е важно послание като цяло. А екшънът е просто свиреп, кървав, гнусен и скоростен колкото си иска. Бих го гледал пак след някоя седмица.
Трябва пак да го прегледам, че не го оцених май как си требе. Тоя филм събра голяма част от каймака на корейската индустрия, но излезе нейде към края, на което аз смятам за най-силния им период, и просто не удари със силата, която очаквах от тогавашните корейски продукции. Доста по-предвидимо и по чек лист ми се стори. С това на ум, сега ако го гледам сигурно ще ме отвее, щото все пак, наистина актьорите и техническата част са перфектни.

Но от друга страна топ 3-те корейски филма от 2016-та, барабар с този, са The Handmaiden и The Wailing (този е най-добрият и въобще трябваше да обере всички награди) и горе-долу според мен беше последната силна година от корея. Оттогава е на отделни филми като Паразит или Шофьор на такси, да напомнят на какво качество са способни. И те, като китай, последваха лошия пример на Холивуд и нещата станаха по калъп и клиширани.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Mon Dec 19, 2022 9:09 pm

Аз подозирам, че влакът ме отнесе толкова поне донейде защото всичките холивудски зомби филми след "28 дни по-късно", които съм гледал, са комедии. Това го раздава напълно сериозно и идва като глътка свеж въздух.

Както и да е, гледах "Аватар: Природата на водата":
https://www.imdb.com/title/tt1630029/
Първо, лошото - малко оставаше да си поискам парите и да си тръгна от киното, още преди филмът да е започнал. През триизмерните очила трейлърите и рекламите в началото на прожекцията трепереха ужасно - все едно гледах екран с отрицателна опресняваща честота. На моменти картината мигаше. Супер неприятно, честно, а при триизмерните трейлъри беше съвсем ужасно. Не знам на какво се дължеше. В един момент реших, че ако и самият филм е така, ще си тръгна и ще го изпиратствам при първа възможност.
За щастие, той беше добре. Даже, реално, май е най-хубавото 3D, което съм гледал. Беше готино да имам чувството, че мога да протегна ръка и да пипна някой икран или тулкун. В тая връзка - ефектите са просто убийствени. Екшънът е практически изцяло във втората половина на филма, но въпреки това нещото не доскучава изобщо за цялото си над тричасово времетраене. Героите радват. Историята е още по-елементарна от тази в първия филм, но емоцията удря толкова яко, че човек просто трябва да е целият направен от лед, за да не я усети. На практика завършва с обещание за продължение, но нямах чувството, че съм гледал нещо недовършено.
Бих го гледал пак, но, честно казано, не знам дали това няма да ми е последното 3D - колкото и да го нахвалих, не съм сигурен, че си струва да си напрягам очите и мозъка. Накрая на прожекцията бях като пиян и щях да се претрепя на стълбите.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Moridin » Wed Dec 21, 2022 2:07 pm

tigermaster wrote:
Mon Dec 19, 2022 9:09 pm
Аз подозирам, че влакът ме отнесе толкова поне донейде защото всичките холивудски зомби филми след "28 дни по-късно", които съм гледал, са комедии. Това го раздава напълно сериозно и идва като глътка свеж въздух.

Както и да е, гледах "Аватар: Природата на водата":
https://www.imdb.com/title/tt1630029/
Първо, лошото - малко оставаше да си поискам парите и да си тръгна от киното, още преди филмът да е започнал. През триизмерните очила трейлърите и рекламите в началото на прожекцията трепереха ужасно - все едно гледах екран с отрицателна опресняваща честота. На моменти картината мигаше. Супер неприятно, честно, а при триизмерните трейлъри беше съвсем ужасно. Не знам на какво се дължеше. В един момент реших, че ако и самият филм е така, ще си тръгна и ще го изпиратствам при първа възможност.
За щастие, той беше добре. Даже, реално, май е най-хубавото 3D, което съм гледал. Беше готино да имам чувството, че мога да протегна ръка и да пипна някой икран или тулкун. В тая връзка - ефектите са просто убийствени. Екшънът е практически изцяло във втората половина на филма, но въпреки това нещото не доскучава изобщо за цялото си над тричасово времетраене. Героите радват. Историята е още по-елементарна от тази в първия филм, но емоцията удря толкова яко, че човек просто трябва да е целият направен от лед, за да не я усети. На практика завършва с обещание за продължение, но нямах чувството, че съм гледал нещо недовършено.
Бих го гледал пак, но, честно казано, не знам дали това няма да ми е последното 3D - колкото и да го нахвалих, не съм сигурен, че си струва да си напрягам очите и мозъка. Накрая на прожекцията бях като пиян и щях да се претрепя на стълбите.
ти май като цяло имаш проблем с тая технология - помня, че още на първия Аватар се оплакваше от същото :)
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Wed Dec 21, 2022 2:44 pm

Имам проблем, да. Може би е заради огромната разлика в диоптрите на очилата ми, обаче след всяка триизмерна прожекция ми става зле.
"Аквамен" и "Алита" ги гледах с контактни лещи и така е осезаемо по-добре, обаче по време на "Алита" едната леща ми изпадна от окото, което не беше приятно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Fri Dec 23, 2022 5:25 pm

"Чуден свят":
https://www.imdb.com/title/tt10298840/
Предколедно, нали...
Не ми хареса достатъчно, но дори само заради хубавата музика и качеството на анимацията заслужава по-висока оценка от 4.8/10. Сценарият обаче е за "Златна малинка".
Хубавото - увлечението на Итън по момчета е показано съвсем без заобикалки и без да се остави възможност да бъде отрязано, за да се задоволи китайският пазар или някаква такава тъпотия. На моменти избликва чист приключенски дух, което е готино. Има една-две готини екшън сцени.

Лошото - Итън е олигофрен. Съвсем сериозно ми е писнало от манията на холивудските сценаристи да показват тийнейджърите като малоумници, напълно подвластни на хормоните и емоциите си. По-големият проблем е, че малоумието му се възнаграждава на практика непрекъснато. Филмът е ориентиран към деца. На това ли трябва да ги учим - че може да правят всякакви откровени глупости, с които рискуват и своя живот, и живота на всеки около себе си, обаче няма проблем? Инклузивността е прекалено показна и, реално, дразни повече, отколкото помага. Двамата бели мъже във филма може и да са положителни герои, обаче през практически целия филм ни се набива в главите колко токсични родители са те. От двете цветнокожи жени едната пилотира като Хан Соло без никакво обяснение къде и как е развила такива умения, а другата е огромна като Конан Варварина и може да вдигне цяло превозно средство с ръце. Има и инвалид - трикракото куче. Практически всичките учени са цветнокожи. Поотделно никой от тези елементи нямаше да е проблем. Като го изсипят всичкото това наведнъж, просто става досадно, съжалявам. Посланието е интересно, обаче е поднесено по възможно най-тъпанарския начин, който може да съществува - казано е в прав текст в средата на филма, най-малкото, а не е само това.
Истината е, че навръх всичката уж инклузивност, филмът е прекалено страхлив - можеше да задълбае наистина в някои идеи, които едва зачекна, можеше да не си изказва посланието в прав текст, можеше... Ама не.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Fri Dec 23, 2022 10:53 pm

Църнио Адам по-зле от сичкото Марвел тая година, което си е баси постижението. Изтраяхме къде час и пеетнаасе минути

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Sun Jan 01, 2023 6:00 pm

"Изумителният Морис":
https://www.imdb.com/title/tt10473036/
Промените спрямо книгата не са малко, обаче все пак - сценарият е писан от Тери Росио, а той си знае работата. Духът на историята е запазен дотолкова, доколкото е възможно, като е трябвало да бъде сплескана в по-малко от час и половина, да е с добро темпо и да може да се гледа и от деца, които не са чели историите за Диска. Самият филм е доста приятен. Личи си, че е по Пратчет отвсякъде, въпреки диснифицираната анимация, а някои от плъхчетата са буквално като извадени от книгата. Хю Лори е просто идеален Морис - макар че, като съм работил по "Авеню 5", гласът му ми идва твърде разпознаваем, което в началото е разсейващо. Дейвид Тенант има готин глас. Дейвид Тюлис звучи като Джон Хърт.
Има камеота на образи от други истории за Диска, както и някои визуални намигвания към поредицата.
По саундтрака са работили българи - което е интересно да се отбележи.

Както и да е, радвам се, че го гледах.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Martix » Mon Jan 02, 2023 4:30 pm

ЧНГ.

Оо, Морис е излязъл, обезателно трябва да го гледам.


Glass Onion A Knives Out mystery - ме остави с много смесени чувства. От една страна, детективската част на сценария е правена с внимание към детайлите и любов към жанра, а филмът е лек и приятен за гледане. От друга страна, филмът е пълен с дребни нещо, които не ми се понравиха, като например пародийния акцент на Крейг, напълно ненужната роля на Noah Segan, и тромавото използване на 202X прогресивен наратив (или да си го кажем направо, woke stuff), който instantly date-ва филма. Как си представяте, че някое още неродено дете, ще го гледа след 20 години и ще разбере за какво става въпрос. Айде, това с Among Us сесийката го разбирам, даже е готино използвано, ебавките с rightwing influencer-ите не са ми много забавни, но ги търпя, все пак са използвани с комедиен ефект, а и Батиста е любов и живот, но например ковид шинениганисите е можело да бъдат спестени. Характерите на героите са introduce-нати спрямо това как възприемат пандемията и в частност, как си носят маските, над или под носа, всички мрънкат обичайните ковид мемета за това колко е депресиращ живота, а филмът дори не си прави труда да спомене какво е това ковид и че се развива в пандемия, да не говорим да подскаже защо героите носят задължително маски. Този филм ще е напълно неразбираем след няколко десетилетия като забравят хората какво е било. Вътре се споменава мимоходом, че nft-тата са страхотна бизнес идея, а той балонът се пукна още преди да излезе филмът, какво остава за след няколко месеца като остареят меметата и остане само кринджът.
9+5 =
7/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by penzata » Mon Jan 02, 2023 7:01 pm

Martix wrote:
Mon Jan 02, 2023 4:30 pm
9+5 =
7/10
:lol: :rollrofl:
Акцентът на героя на Крейг не е единствения проблем - адски карикатурен и инфантилен е.
Не съм фен на първия филм, но сравнен с този - бива. Иначе, за дъмб муви вечер вкъщи - идеален.


See How They Run - всички елементи са там, обаче накрая като свърши и все едно нищо. Адски безразлично нищо. @tigermaster го обясни перфектно предната страница.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Tue Jan 03, 2023 2:12 am

А, на мен акцентът на Крейг ми харесва. И двата филма са сред по-готините детективски мистерии в последно време, плюс, че на моменти съм се заливал от смях, обаче съм съгласен, че опитите да се вкарат актуални проблеми състаряват и двата филма одма. В предишния бяха приказките за Хилъри вс Тръмп. (Понеже го гледах наскоро - някои приказки там вече изглеждат като древна история.) В новия - пандемията и идиотските райт-уинг инфлуенсъри. В смисъл, Ютуб вчера ми плю видеа на Андрю Тейт в лицето, други подобни също са ми попадали, обаче ако бях гледал филма не сега, а след някоя и друга годинка, дали щях да разбера каква точно е хавата на образа на Батиста? Все пак - Батиста е сила. Просто да кажа.
Обаче... Джанел Монае е страхотна. Нямам спомен да съм я гледал другаде, но тук просто попилява и осмисля целия филм. Визуално е много яко. Мистерията е по-добре завързана, отколкото беше в първия филм. Имам чувството, че Едуард Нортън си е умрял от кеф да играе такъв плазмодий. Кейт Хъдзън също радва.
Не съм сигурен какъв беше смисълът на всичките камеота и споменавания на известни личности, обаче непрекъснато ме вадеше от филма и ме караше да се чудя каква ще е тая реалност, в която Джеръми Ренър и Джаред Лето съществуват, а Едуард Нортън - не, като в нашата реалност тримата даже са играли в един франчайз.
В цялост обаче се забавлявах прекалено много. Бих го гледал пак.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Tue Jan 03, 2023 11:12 am

Лупър издържах докъде половината, стар варс 8 просто бях дал пари, та си стояхме до края и сега кнайфз аут 2, бате раян е най-големият некадърник, работещ в холивуд, засрамва дори джей джей абрамс. Изисква се специален талант да засереш нортън и крейг.
Освен това не знам кой го е излъгал, че е тарантино, ама този човек нито може да пише, нито да режисира. И в двете е толкова дървен, че срам да те хване.
Тва добър кадър и композиция се случва на други хора. Така си е работил с операторите, че на монтажистите нищо не остава, освен да плачат и съчетаят грозни кадри в нещо, което мяза на дунав мост. За актьорската игра няма какво да кажа. Единственот Хъдсън успя да извади нещо, и то просто, щото безмозъчна бритни спиърс, всеки може да издокара до приемливо положение.

За дейтнатите референции дори не ми се говори. Това не беше филм, а ютуб спешъл, закъснял с около 10 месеца.

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Totenkopf » Tue Jan 03, 2023 2:38 pm

ОК, маниаци, ако се чудите, какво да гледате след новогодишния махмурлук препоръчвам тази перфектна черна комедия, която е забъркал норвежкия режисьор Томи Виркола само за 20 млн. Дейвид Харбър( помните ли преди години преди да надебелее как играеше само отрицателни роли на гангстер, наемен убиец, наемник на службите), е както винаги изключителен, страхотна харизма има този актьор. Дядо Коледа - обикаля света за да дава подаръците на послушните деца, но попада в богато имение, което е нападнато от група гангстери бивши военни, които взимат за заложници богаташкото семейство, искайки да отворят сейфа с 300 млн. долара. Сега дядо Коледа, трябва да си припомни живота си на Викингския войн-Никамунд Кървавия, за да помогне на малката Труди, която вярва в него! Хумора е умело съчетан с кървави екшън сцени, които на несвикналите може да не им допаднат. Въпреки някои сценарни недомислици, за които няма как да придиряме в подобен филм( черни комедии се правят все по рядко и са принципно трудни), гледайте смело, ако досега сте имали някакви колебания! Не пропускайте и скритата сцена накрая, в която има и морална поука!
https://www.imdb.com/title/tt12003946/? ... mg_t_2_act

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests