House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Martix » Fri Sep 02, 2022 2:03 am

@Moridin
Не помня това да го е имало в книгата, вярно ли е дошло от Мартин, в главната поредица нали си има други пророчества, които се занимават с огън vs лед?
Аз по-скоро съм за версията, че някой умник от маркетинговия отдел не е спрял да им дудне на главата, "Сложете GoT reference в първи епизод, сложете GoT reference в първи епизод, че иначе ще изтървем топ демографика, и кансел", накрая са се предали пред упорството му, и са се чудили между това "разкритие", и някак си да накарат Висерис да каже "The thing I do for love" по време на раждането, и са решили да е тая глупост със сънищата.
А идеята че тва нещо се е запазило до времената на GoT и афектира каквото и да било в телевизионния канон по-скоро не е убедителна. Като доказателство ще представя прогноза, че това пророчество няма да бъде споменато повече в HotD, освен ако феновете не го накарат да бъде споменато чрез meme extortion на студиото.

Anyway, почнах да го следя и аз, доста е добре засега, носталгично влиза и ще се гледа. Направо си е все едно да направят reunion на friends или нещо подобно (ако харесвах friends де, а аз не го, ама както и да е).
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by трубадур » Fri Sep 02, 2022 9:18 am

Ако бях умен щях да напиша квото мартикса вика, но уви.

Ъ... +1

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Moridin » Sat Sep 03, 2022 11:06 am

Martix wrote:
Fri Sep 02, 2022 2:03 am
@Moridin
Не помня това да го е имало в книгата, вярно ли е дошло от Мартин, в главната поредица нали си има други пророчества, които се занимават с огън vs лед?
Аз по-скоро съм за версията, че някой умник от маркетинговия отдел не е спрял да им дудне на главата, "Сложете GoT reference в първи епизод, сложете GoT reference в първи епизод, че иначе ще изтървем топ демографика, и кансел", накрая са се предали пред упорството му, и са се чудили между това "разкритие", и някак си да накарат Висерис да каже "The thing I do for love" по време на раждането, и са решили да е тая глупост със сънищата.
А идеята че тва нещо се е запазило до времената на GoT и афектира каквото и да било в телевизионния канон по-скоро не е убедителна. Като доказателство ще представя прогноза, че това пророчество няма да бъде споменато повече в HotD, освен ако феновете не го накарат да бъде споменато чрез meme extortion на студиото.

Anyway, почнах да го следя и аз, доста е добре засега, носталгично влиза и ще се гледа. Направо си е все едно да направят reunion на friends или нещо подобно (ако харесвах friends де, а аз не го, ама както и да е).
Неам идея кво казваш :mrgreen:
1. прогноза не може да е доказателство за нищо? нали, да сме на една страница.
2. на кого му пука какво щяло да афектира до времената на GoT и тв-канона и кой изобщо е говорил на тази тема? пеняването тук е за навързването на lore-а.
3. потвърдено е, че е от Мартин. не е дошло от маркетинговия отдел - къде си мислиш, че тия хора имат идея за каквото и да е?
4. както вече казах, всъщност е доста интересен туист. особено връзката с видението на Денерис, където Регар казва "his is the song of ice and fire".
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Ambartanen » Sun Sep 04, 2022 8:38 am

Moridin wrote:
Fri Sep 02, 2022 1:24 am
Личи си, че сите, барабар с Марфа и дори за моя изненада Амбартанена, не сте хора на истинския ASOIAF lore :smug:
Ама аз още не разбирам какъв е туиста- 150 години след тази сцена Раегар ще намери нещо "в свитъците си," което мистериозно го убеждава да стане рицар и може би да се хване с Лиана. Пророчеството за The Prince That Was Promised/Azor Ahai вече е известно на хората и някои считат него за това принц, така че не е намерил това. Подозирам се очаква да научи за този нов сън и заплахата от Севера, които не са неща от известното пророчество? Аз сцената я възприемам като някакъв deep lore fan service и се очаква Визерис или Раенира да са написали нещо някъде, което да се загуби като знание в тази таргариенска гражданска война и Раегар да научи за съня някой ден.

Проблемът е че в книгите има like три различни пророчество, които може да имат нещо общо, ама може да нямат и никой не знае колко истински и смислени са пророчествата. В шоуто промениха как ги навързва и кой какво знае/вярва за тях. Тая плетеница отдавна се отказах да я следя.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Moridin » Sun Sep 04, 2022 9:12 am

Ambartanen wrote:
Sun Sep 04, 2022 8:38 am
Moridin wrote:
Fri Sep 02, 2022 1:24 am
Личи си, че сите, барабар с Марфа и дори за моя изненада Амбартанена, не сте хора на истинския ASOIAF lore :smug:
Ама аз още не разбирам какъв е туиста- 150 години след тази сцена Раегар ще намери нещо "в свитъците си," което мистериозно го убеждава да стане рицар и може би да се хване с Лиана. Пророчеството за The Prince That Was Promised/Azor Ahai вече е известно на хората и някои считат него за това принц, така че не е намерил това. Подозирам се очаква да научи за този нов сън и заплахата от Севера, които не са неща от известното пророчество? Аз сцената я възприемам като някакъв deep lore fan service и се очаква Визерис или Раенира да са написали нещо някъде, което да се загуби като знание в тази таргариенска гражданска война и Раегар да научи за съня някой ден.

Проблемът е че в книгите има like три различни пророчество, които може да имат нещо общо, ама може да нямат и никой не знае колко истински и смислени са пророчествата. В шоуто промениха как ги навързва и кой какво знае/вярва за тях. Тая плетеница отдавна се отказах да я следя.
Ами основният туист е твърдението, че Егон изобщо е завладял Вестерос единствено и основно заради съня си. Това е доста радикално отместване от досегашния канон, който не специфицира причина, но винаги имплицитно е намеквал, че нещо го дразнели кралете на седемте кралства с търговски тъпотии.

После, досега изглеждаше, че Регар се базира на някакви по-отдавнашни пророчества, включително това за Принца. Но цитатът за "песента за огън и лед" не е дропнат просто така - и двамата ползват точно тези думи и следователно да, най-вероятно той ще намери запис за този сън, тъй като нишката на предаването му ще се счупи. Но най-вероятно Блъдрейвън преди него също го е намерил и нищо чудно да е оркестрирал дори изпращането си на Стената. Не по-малко вероятно да излезе, че (почти) всички крале по веригата самите те са имали пророчески сънища, за което не знаем - Визерис има този за сина си, кой знае какво са сънували Джехерис, Ренира или самият Блъдрейвън. Не бих се учудил да се стигне дотам, че да се окаже, че Таргариените не са специални с драконовата кръв, а са специални с това, че грийнсиърите са си ги подбрали да спасят драконите и те им пращат сънищата минимум от Денис дъ Дриймър насам. Естествено тук вече почнахме да тинфойлваме, но разбираш, че контекстът и важността на сънищата нараства.
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Ambartanen » Mon Sep 05, 2022 11:02 am

Ами, @Moridin, трети епизод има много силна подкрепа за спекулациите си. Визерис почти точно това каза- как много Таргариени имат контрол над драконите, но също толкова важно макар и по-рядко са пророческите им сънища. Само че грийнсиърите имат ли способност да пращат сънища на някого? Не са ли по-скоро самите Таргариени (като Блъдрейвън) грийнсиъри?

Иначе трети епизод продължава горе долу да държи същото качество като предишните два, така че аз съм доволен. Имаше доста повече екшън, който честно казано не ми е особено интересен. Голямото зло в лицето на Крабфийдъра
Spoiler: show
беше довършени оф скрийн и без да има реплика, което ми се стори доста подходящо за важността му в историята.
Таймскиповете от по 1-2 години между епизодите работят доста добре в това да развиват бавен къкрещ конфликт между героите. Даемон продължава да е темпераментно лекенце и според мен Мат Смит си стои съвсем на място в ролята.

Пади Консидайн продължава много да кефи в ролята. Изобщо триъгълната драма между Визерис, Раенира и Алисент според мен се развива страхотно. Сцената под дървото, която се трансформира от нацупена тийнейджърка и спор между приятелки в непланирана демонстрация на "power resides where men believe it resides" беше страхотна.
Spoiler: show
Изобщо за мен патриархата (донякъде в лицето на Ото Хайтауър, но далеч не само) е много ефективен злодей в отношенията на тримата. Визерис иска дърщеря му да е щастлива, но и да не обиди никой важен лорд, което е възможно само ако Раенира иска да заеме ролята на нечия хрисима съпруга. Алисент иска баща й да я остави намира и няма амбиции синът й да измества Раенира, с която просто иска да продължи да е приятелка. Раенира иска да бъде наследника, който баща й иска, обаче от всички страни всички освен Визерис и Алисент я облъчват с реалността, че двугодишния й брат е много по-добър кандидат за наследник. Например как музиканта под дървото демонстрира, че майката на сина на краля има повече авторитет от официалния наследник, което не беше намерението на Алисент.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Demandred » Mon Sep 05, 2022 4:39 pm

Екшънът в края сериозно ме развесели. Толкова малоумен план отдавна не бях виждал дори в холивудски екшън. Добре, че лошковците имаха мерника на Стормтрупъри и че Деймън е як като терминатор.

Сериалът продължава да изглежда наистина впечатляващо, обаче не успява да ме грабне. Диалогът продължава да е зле и всичко се обяснява като за идиоти. Героите са един от друг по-досадни и общо взето няма на кого да симпатизираш. Ренира е разглезена тийнеджърка с first world problems и затвърди това впечатление с изказването, че никой в цялото кралство нямало да поиска да живее живота ѝ, ако знаел колко е тежък.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by трубадур » Mon Sep 05, 2022 9:00 pm

Съгласен с горното. Много на кухо ми бие, а тая епика накрая по-добре да ни я бяха спестили. На тва скалата и Джейсън Стейтъм ще кажат, че лееекинко са се олели.

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Totenkopf » Tue Sep 06, 2022 3:57 am

Така и не разбрах с какво беше, толкова ценен каменния пристан, очевидно неплодородна земя(трудна логистика откъм припаси), а ако беше толкова ценен като примерно Гибралтар, що чакаха 2 г. преди да пратят помощ, сигурно диаманти е имало в пещерите ама да бяха казали че са минни, изобщо това да имаш някакви претенции, зрителя да мисли и да си задава въпроси много бързо се сгромолясват, когато зрителя го прави. Практически третират зрителите като малоумни, невежи и е обидно това, не знам нарочно ли го правят или това им е висока летва на "професионализма". Вие как мислите?
Last edited by Totenkopf on Tue Sep 06, 2022 11:00 am, edited 1 time in total.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Marfa » Tue Sep 06, 2022 10:22 am

Битката беше пълна смешка. Гледам корейски средновековен сериал в момента, и там няма такива нинджешки изпълнения като на Демън. Достатъчна беше една точно прицелена стрела, за да сложи край на цялата драма, ама Демън явно има щит 100 и ебем ти маната, та него такива елементарни неща като няколко стрелкови части не го ловят. И що за урод беше оня Хранещ раци? Каква му беше мотивацията? Какво изобщо искаше? Да завладее оня гол камък, или да отмъщава там за нещо си, само той си знае какво? Кешки поне една реплика да му бяха дали, да се изясни тая енигма, ама не. И сега какво излиза? Две години ги мачка и като ги докарва буквално до ръба, трябваше Демън да получи писмо, че брат му праща помощ, за да стане внезапно бос и собственоръчно да изтреби цяла няколкохилядна армия, е, верно, с малко помощ от дракон.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Matrim » Tue Sep 06, 2022 1:59 pm

Научили са си урока от GoT явно - ако битките са зрелищни и имат Внезапни обрати (тм), повечето зрители им се радват, нищо, че въобще не връзват смисъл.
Беше весело и като Визерис напомни на Ренира, че и неговият брак бил уреден, все едно това не важи за 99,9999% от браковете сред благородниците в тоя сетинг. Прескачанията на месеци и години водят до това героите постоянно да дискутират неща, които би следвало да са обсъдили далеч по-рано. Ще ми се и да имаше поне някакъв поглед върху това какво мислят за положението в държавата хората, които не принадлежат на най-влиятелните семейства. Визерис предполага ли се да е по-некадърен владетел и от Жан Виденов или като е извън екрана се справя по-добре?
Няма лошо, че и двете страни в назряващата гражданска война ще имат куп кусури, но до такава степен не ми пука за никого в тоя сериал, че колкото и добре да е заснет ще го дропя скоро ако положението продължава да е такова.
Last edited by Matrim on Tue Sep 06, 2022 2:44 pm, edited 1 time in total.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by трубадур » Tue Sep 06, 2022 2:23 pm

То тва му е проблемът (извън кретенския екшън), движи се като троновете от последните 3 сезона, тъй че да, научили са си урока. Вместо да се бяха върнали към подхода от началото. Ако това беше троновете в първите години, Визерис щеше да си избере жена последния епизод на сезона. Дотогава щяха да са ни вкарали яко в света и интригите. Без да има нужда от времеви скоци. Щото нали го гласят да е сезонно шоу. Ако беше минисериал иди-дойди, ама ако смятат това да се влачи поне няколко години този ръш е напълно излишен.

Цялата пасмина е много скучна. Поне Ланистър кастингът е на ниво, пичът може да е написан с две щрихи, но поне актьорът може да извади много, обаче едва ли ще му се даде възможност.

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Totenkopf » Wed Sep 07, 2022 12:04 am

Прескачанията на месеци и години водят до това героите постоянно да дискутират неща, които би следвало да са обсъдили далеч по-рано.
Точно така е и аз си го помислих това нещо, освен това тази частна война, където си спретнаха мисля че нанася много повече репутационни щети на Краля, защото това си е форма на сепаратизъм и показва слаба централна и силна феодална власт. Следващата стъпка и съвсем логично е родовете да финансират и провеждат войни по между си. После - ами това, че сама можела да си избере съпругът, който ще стане Крал-консорт, направо е на ръба на безумието, благородник се разбира, че ще е от само себе си, но тя може да го разтълкува всеки мъж значи онова момче, който направи Кралски Страж - примерно, на теория може и некой неблагородник, но тя по презумция няма как да общува с такива. Изобщо колко тежко и е да носи престолонаследната корона, че е жена и т.н бие много на кухо, що тя каква иска да бъде някаква хлебопекарка ли, що ли, какви други умения има, ако въобще има някакви умения, може би заради грамотността си може да е игуменка на някой манастир предполагам, изобщо тия неща от сорта "абе това е фентъзи, какъв реализъм търсиш" винаги ме е дразнило, в киното, както и в живота или обратното трябва да има някаква вътрешна логика.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Dr. Horrible » Wed Sep 07, 2022 12:34 am

И аз най-после го изгледах и съм във възторг, много добре им се получава. На мен ми хареса битката, беше bad-ass и готина. Сега, не разбирам много от стрелба с лък, но все пак стрелите не са снайпери, и при движеща се бронирана мишена ми се струва нормално да е трудно да я повалят. Пък и това са морски пирати, може да не са чак толкова великолепни стрелци. За мен битката изглеждаше ефектно и зрелищно. И като се появи накрая Ленор върху дракона, сърцето ми запя!
Например как музиканта под дървото демонстрира, че майката на сина на краля има повече авторитет от официалния наследник.
Това според мен е малко преекспониране. Действието не се развива в османската империя, Алисънт не е някоя наложница от харема, която е родила син, тя е официална коронована кралица. И да не беше родила деца, пак щеше да е коронована кралица. А Ренира не се позова на авторитета си на престолонаследник, а на авторитета си на принцеса. Коронована кралица има повече власт от принцеса. И при Тюдорите, примерно, кралица Ан Болейн има повече власт от принцеса Мери Тюдор (единствения наследник на краля).
Ако това беше троновете в първите години, Визерис щеше да си избере жена последния епизод на сезона. Дотогава щяха да са ни вкарали яко в света и интригите. Без да има нужда от времеви скоци.
С това остро не съм съгласен. Сериалът още въвежда в историята, но след трети епизод няма как да е ясно ЗА КАКВО е тази история. Това е много голяма война, която започва години по-късно от събитията, които виждаме. Тези въвеждащи епизоди ни показват бавно как е назрял конфликта, изобщо не е бързо и ръшнато. Но те са пролога на историята (пролог, който ще продължи общо около пет епизода), а не самата история. Ако Визерис избере жена последния епизод на сезона, значи трябва да имаме 15 сезона :D Това би било равнозначно на, примерно, в троновете Нед Старк цял сезон да се чуди да тръгне ли с краля на Юг, докато бааааавно ни въвеждат в конфликтите и накрая на сезона да тръгне на Юг :D Според мен полагат много усилия да ни въведат бавно и постепенно в конфликта и да ни покажат основните играчи.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: House of the Dragon (SPOILERS FOR THE TV SHOW)

Post by Demandred » Wed Sep 07, 2022 12:52 am

Точно твърде бавното въвеждане е проблем за мен. Прекалено много време е отделено за неща, които са само backstory на основния конфликт, който е далеч напред в бъдещето.
Spoiler: show
С това темпо няма да стигнат до самия The Dance of the Dragons до трети сезон.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 18 guests