Гръмотен ли е Балгърина ?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Fri Mar 26, 2021 4:36 pm

Аз ли недоскивам или българските сайтове "превеждат" EVERGREEN като Евър Гивън... от рандъм сайт на друг език. Тва за оня заседнал кораб :roll: да знам за наща рубрика...
:ninja:

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Martix » Fri Mar 26, 2021 5:19 pm

Не е за тая рубрика това. Ever given е името на кораба, а Evergreen e името на компанията.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Mat Kauton » Sat May 15, 2021 9:03 pm

Съвсем умишлено се занижават критериите за образование вече години наред. С годините съм се убедил, че ние живеем в света описан от Рей Бредбъри в романа "451 градуса по Фаренхайт" Виждал съм системно да се унищожава наука и образование, за да няма опозиция на политици. Пак по същите причина се мачка духовността. Духовност, образование, медии в момент са зависими от парите, а който не слушка няма място на масата. Иначе казано България се феодализира, с бясна скорост.-
Вече няма никъде коректори. Големи вестници само отбиват номера с редактори, а издателства - с преводачи. Дават на един преводач десет издания за един месец и резултата е ужасяващ. Или пък излиза заглавие в сайт, което освен смислово, дори буквено е невярно. Откриваме грешки в заглавие и пр. Отделно - младите все повече пишат на фонетична азбука, заместват "ч" с 4, а не с английско ch
Масово се въведе от журналистите множествено число на думата радио, която не е правилна. Би следвало да има радиостанции или радиочестоти, но радиото е едно - БНР. По същия начин не би следвало да има множествено число на думата видео, а да се казва например 5 броя видео, но журналистите измислиха думата видеа.. За думата телоохранител - тя се състои от две думи "тело охранител т.е. охранявам тяло"Да, ама с новите норми същата дума вече се пише телохранител т.е. "храня тяло". Защо? За да е по-лесно, но това не значи, че е правилно.
Съществуват думи които обогатяват езика, съществуват и такива които го опростачват. Думите които се вписват в езика, без да променят граматиката му го обогатяват. Такива са повечето диалекти, защото те също се подчиняват на определени норми. Думите, които нямат нищо общо с езика, нито с правилата го опростачват, още повече когато не се ползват дори в оригиналната им форма, а се изкривяват. Повечето чуждици имат аналози в славянския език. Защо казваме бира, а не пиво? (сръбски, чешки и пр.) Защо казваме турското балдъза, а не руското своячница през думата своя?
Често се вмъкват чуждици, там където младите могат да не ги използват, например кънектвам, вместо свързвам се и пр. Впрочем нека някой ми обясни защо казваме думи като парадигма, когато можем да кажем основа? АЗ ще ви кажа - за да изглеждаме по-умни.
По медиите ни говорят или на просташки език . Цели политици се провикват към министри и шефове на агенции, сякаш са на улицата. Това се прави съвсем съзнателно. Къде изчезна простичкият и разбран език на който са се изразявали Левски, Ив. Богоров и пр който в същото време е звучал културно.?
Спирам дотук.
И ще завърша с думите на дядо Славейков
"Ще кажа туй - и тук ще свърша.
Не сме народ,а мърша"

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Killua » Sun May 16, 2021 3:16 pm

Това с 4 вместо ch наистина ли е още на мода? Не съм го виждала от много време.

Това, че едно нещо е правилно през 1905, не означава, че същото нещо и 2025 ще бъде все още правилно. Езикът търпи промени, не е мъртъв като примерно латинския, че да седи статично през вековете (сега сигурно някой, който разбира от латински, ще ми скочи да сподели, че дори и той търпи промени :Д ).

Според мен е съвсем нормално да стане телохранител от по-трудното за произнасяне и сравнително непривично телоохранител (по сходен начин не казваме полиелей).

"Много на брой видео" или "много видео" ми звучи абсурдно :D ако следваме логиката ти зад "радио", по-скоро "правилното" трябва да е "видеоклипове".
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Marfa » Sun May 16, 2021 3:38 pm

"Храня" има значение и на "пазя" впрочем :) Именно по тази причина е в корена на думи като "охранявам" и "съхранявам". Затова имаме и "ангел хранител", "храня надежда" и пр. Така че нищо му няма на телохранителят. Но да, прав си, че масово в медиите работят смущаващо неграмотни люде и съответно имаме смущаващо неграмотни заглавия, следвани от смущаващо неграмотни журналистически материали.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by The Dragon » Mon May 17, 2021 8:27 am

Моля ви някой да ми обясни Крави Кашкавал... Много моля.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Mon May 17, 2021 11:02 am

The Dragon wrote:
Mon May 17, 2021 8:27 am
Моля ви някой да ми обясни Крави Кашкавал... Много моля.
https://kaksepishe.com/krave-kravi/
:ninja:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by The Dragon » Mon May 17, 2021 12:28 pm

Xellos wrote:
Mon May 17, 2021 11:02 am
The Dragon wrote:
Mon May 17, 2021 8:27 am
Моля ви някой да ми обясни Крави Кашкавал... Много моля.
https://kaksepishe.com/krave-kravi/
Това не променя факта че звучи зле. И затова има кашкавал витоша. Или думата кравешки ... никой не казва крави поглед.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by tigermaster » Mon May 17, 2021 2:08 pm

Това конкретно и аз го мразя. А и защо женският род не е адресиран? Изварата крава извара ли е или кравя?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Mon May 17, 2021 6:51 pm

Е да, куцо е. Ама не е "Наказателят", та да му търся сметка как звучи. :roll:
:ninja:

User avatar
Mat Kauton
Commoner
Posts: 27
Joined: Thu Apr 08, 2021 11:46 pm
Location: Sofia
Contact:

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Mat Kauton » Mon May 17, 2021 8:12 pm

Killua wrote:
Sun May 16, 2021 3:16 pm
Това с 4 вместо ch наистина ли е още на мода? Не съм го виждала от много време.

Това, че едно нещо е правилно през 1905, не означава, че същото нещо и 2025 ще бъде все още правилно. Езикът търпи промени, не е мъртъв като примерно латинския, че да седи статично през вековете (сега сигурно някой, който разбира от латински, ще ми скочи да сподели, че дори и той търпи промени :Д ).

Според мен е съвсем нормално да стане телохранител от по-трудното за произнасяне и сравнително непривично телоохранител (по сходен начин не казваме полиелей).

"Много на брой видео" или "много видео" ми звучи абсурдно :D ако следваме логиката ти зад "радио", по-скоро "правилното" трябва да е "видеоклипове".
В случаят с телохранител се губи смисълът на думата. Думата идва през две думи - тело охранител, т.е. охранявам тяло. като кажеш телохранител става "храня тяло", т.е. готвач съм, а не бодигард. Дразнещо е, когато смисъла на думата се подценява. Да, това с 4 го правят и днес не си чела, достатъчно форуми, нито пък есемеси на днешната младеж. И не е само с 4 и 6
Латинският също е имал разновидност на разговорен латински и официален латински, примерът не е удачен. Впрочем латинският се използвал и през 17-18 век е бил почти официален език, така че не е стоял "статично". Той обаче не се е променял безразборно
Английският който е "жив" език е получин не повече от двеста нови думи в американската си версия. Повечето пъти когато някой език се променя, то е по политически причини, например в езиката на макета и сърбите насила са вкарани букви като J и e махнато Ъ-то, за да бъдат отделени от Българите. В амекираканския насила са направени промени, след обявяването на Независимостта, за да се разграничат от англичаните.
Ако целта е езика да е лесен, дайте направо да говорим така "Ранътъ прави борбътъ". А за да е по-лесно можем да махнем пълните членове и препинателните знаци. И без това сега образованието се смъква постоянно надолу, за да е лесно за циганите, докато нормалната практика е поне що се отнася до университетите, то да е елитарно.

ЕДит - храня, има значението не на пазя, а на съхранявам. Това е доста различно. Пазя, е пазя някого да не го убият. Съхранявам е съхранявам живото в хамбара или съхранявам надежда. Може да се каже "храня надежда" - и то в пресосен смисъл, но ако се каже "телохранител" излиза, че някой храни тялото ти.
Не по-малко се дразня, на думи като политичка. Всички длъжности в българския език са в мъжки род, а професиите са и в мъжки и в женски. Професия политик няма. Това е сборно понятие от няколко длъжности - депутат, общински съветник, кмет, министър, министър -председател, президент и пр. Всички те са в мъжки род, редно е и политик да е в мъжки род.
Другото, което е дразнещо като чуя за кметица. Както казах, всички длъжности в българския език, са в мъжки род. Неслучайно като пишете писмо се обръщате официално

Г-жо Кмет,
Йорданка Фандъкова

а не Госпожо Кметице,
Йорданке Фандъкова

Някой ще ми възрази, че има понятие "президентша", за съпругата на президента, ама това не е длъжност.


Да е "жив" един език не значи, че трябва да проникват всякакви глупости в него. Живият език е този който се обогатява, а не който се опростачва. Думите в диалектите ни, са част от живия език, ама те се подчиняват на норми. Жаргона е уличен език, той е език на бандите и престъпността, не обогатява езика ни, а го изменя. Използва чуждици и дори не ги вкарва в оригиналният им вид, а ги изменя. Не използва чуждици близки до българският език, а търси англосаксонски. Не прави разлика между английски, шотландски и американски и пр.

@ Xellos - крави кашкавал е правописна грешка. крави би следвало да е множествено число. Правилното е кравешки кашкавал, но явно на някой не му е харесало как звучи.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Litz » Mon May 17, 2021 9:43 pm

Английският език не се бил променил въобще ахахахахахааха. Само двеста думи били различни. Щото Беуулф, Чосър, Шекспир и Уитман са просто идентични, няма никаква промяна и развитие. Никва разлика.

В момента английският език, който говорим е баш
Hwæt. We Gardena in geardagum,
þeodcyninga, þrym gefrunon,
hu ða æþelingas ellen fremedon.
Ма едно към едно е тва със съвременния английски.

Тва с американския английски и политическата конспирация е просто невярно и тва го знае всеки първокурсник по лингвистика.

В тоя пост има всичко: расизъм, колко са зле и прости младите, носталгия по онова време, жаргонът е език на престъпността, конспирация, македонски въпрос. Направо не мога. @Claymore тагвам те.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by трубадур » Mon May 17, 2021 9:54 pm

язе като филологин само ше кажа, че у поста на мат един ред нема да е баш като ората, евала, за което :yay:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Litz » Mon May 17, 2021 9:57 pm

трубадур wrote:
Mon May 17, 2021 9:54 pm
язе като филологин само ше кажа, че у поста на мат един ред нема да е баш като ората, евала, за което :yay:
Нали :mrgreen:

Защо пишеш на езика на престъпността???

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by трубадур » Mon May 17, 2021 10:00 pm

тъг лайф чууз ми, бандитин да се нари4ам първа радост е за мене
усещам къ моридин по некое време ще ни влезе на воле :mrgreen:

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 17 guests