Коронавирусът и ние

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Xellos » Wed Mar 17, 2021 12:04 pm

Тегаво тегаво, следи си и цвета на кожата, че хепатитът никога не е спирал в гетата и хоумлесите за съжаление. :ninja:

Нещо за леко разведряване.
Spoiler: show
Screenshot_20210310-123913~2.png
Screenshot_20210310-123913~2.png (304.24 KiB) Viewed 1531 times
:ninja:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Wed Mar 17, 2021 12:15 pm

@трубадур Да бе ще ида в някъв момент, ма не искам да се нося болна по градски транспорт или да заразявам убери. До нас няма център на пешеходна дистанция, а повече от 20 минути на посока да вървя в тоя студ, нали няма шанс.

Иначе за бездомника с един колега чакахме на спирката автобуса, той искаше пари от колегата. Колегата каза не. И оня изтрещя и се целеше в колегата, но ме наплю мен. Та така. Кожата ми е с добър цвят иначе.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Marfa » Wed Mar 17, 2021 12:44 pm

А нямате ли при вас от ония тестове дето по аптеките се предлагат? Или възможност да те тества мобилен екип? Как се лекуваш? Професорка от Джонс Хокпинс обясняваше да не се приема витамин Ц, да се пият много течности, да се приема аспирин в разумни количества и за кашлица АЦЦ. :? Уф, мамка му. Оправяй се!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Wed Mar 17, 2021 12:58 pm

Мен нищо ми няма, само съм ч изморена, и чувството за миризма е притъпено, вкус усещам в смисъл сладко и солено и кисело и горчиво и тн се усещат, но не и нотките. Дори не кашлям, нямам температура и тн. И си правя йогата.

Гледах да се купя, поръчам тест, но всичко е изкупено около нас. Мобилните са само за старците по домове. Ще ида да се тествам тия дни де. Зася просто си почивам в нас и тва е.

И аз не знам дали полудявам или наистина е корона.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Wed Mar 17, 2021 5:08 pm

Е щом и в Германия са свършили тестовете, положението е сериозно, оправяй се бързо.

Междувременно трагикомедията в Абсурдистан продължава:
"Европа вече не говори за българския модел, а го прилага. Германия беше в пълен локдаун месеци наред и не постигнаха нашия резултат. Ние с меки мерки, по ръба на бръснача, успяхме да се погрижим за психиката на хората и за социалното им благополучие".

Това заяви професор Костадин Ангелов, министър на здравеопазването, във фейсбук лайв интервю за "Свободна Европа".
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Wed Mar 17, 2021 5:44 pm

Е те миналата седмица ги пуснаха self tests. Имаше онлайн ма 25 теста за 200 Евро и не.


А Тръмп препоръчва ваксината. Какво се случва?

Шок бомба

https://www.google.com/amp/s/amp.cnn.co ... index.html

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Thu Mar 18, 2021 1:48 pm

Логиката на Тиквата е желязна, както винаги:
Трябва да приложим по-строги мерки, тъй като тези - най-либералните, които имаме в момента, не се спазват." Така министър-председателят Бойко Борисов обясни решението за нови противоепидемични мерки във връзка с епидемията от COVID-19 по време на съвещание с министъра на здравеопазването Костадин Ангелов и представители на Националния оперативен щаб.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Thu Mar 18, 2021 6:30 pm

EMA каза, че засега няма причина за спиране на ваксинациите с AstraZeneca, да видим Боко ще удържи ли на думата си да се вслуша в тяхното мнение или пак ще си кара популистки.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Marfa » Thu Mar 18, 2021 8:34 pm

На мен ми е любопитно как "спираме ваксинациите с АЗ" се приравни на "спираме ваксинациите". Тоест, никак не ми е любопитно, ясно е, че рнк няма, ама то стана хептен Океания и Евразия тая работа. Перверзно е на много нива.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Коронавирусът и ние

Post by Matrim » Thu Mar 18, 2021 8:46 pm

Днес са ваксинирали уж 4000 човека с BioNTech, ако вярваме на статистиката, малко ли ти е? :P

Иначе поне пуснаха пак AZ, да видим дали ще тръгне гладко или пак ще има шаш, паника, смут и пълна дезорганизация.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Scourge » Thu Mar 18, 2021 9:28 pm

Разбира се, че няма да потръгне без шаш. Тия поразии, които се направиха от безхаберие, няма как да се поправят в близките години.

Рекламата на процеса е сбъркана. Очевидно ползите от ваксиниране са огромни, но никой не го обяснява на математически неграмотния българин.

Ето например, миналата година в България са умрели 120 хиляди души, или около 10 хиляди на месец, или около 2,5 хиляди на седмица. Това значи, че неваксинирането води до вероятност от умиране 2,5 хил. на 7 000 000 или 125 на 350 000 всяка седмица, през която не си ваксиниран. От друга страна, при 350 000 ваксинации имаме 3 жертви (да речем, споминали се в седмицата след ваксиниране). Тоест, ваксинирането евентуално редуцира вероятността от умиране до 3 на 350 000 в седмицата след ваксиниране, или 42 пъти по-малка вероятност за умиране от тази на неваксинираните.
Не знам за вас, но аз искам да се ваксинирам ежеседмично. ;)

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Fri Mar 19, 2021 1:48 am

Scourge wrote:
Thu Mar 18, 2021 9:28 pm
Разбира се, че няма да потръгне без шаш. Тия поразии, които се направиха от безхаберие, няма как да се поправят в близките години.

Рекламата на процеса е сбъркана. Очевидно ползите от ваксиниране са огромни, но никой не го обяснява на математически неграмотния българин.

Ето например, миналата година в България са умрели 120 хиляди души, или около 10 хиляди на месец, или около 2,5 хиляди на седмица. Това значи, че неваксинирането води до вероятност от умиране 2,5 хил. на 7 000 000 или 125 на 350 000 всяка седмица, през която не си ваксиниран. От друга страна, при 350 000 ваксинации имаме 3 жертви (да речем, споминали се в седмицата след ваксиниране). Тоест, ваксинирането евентуално редуцира вероятността от умиране до 3 на 350 000 в седмицата след ваксиниране, или 42 пъти по-малка вероятност за умиране от тази на неваксинираните.
Не знам за вас, но аз искам да се ваксинирам ежеседмично. ;)
Хммм ... ето още един пример на математически неграмотен българин .... ако не е написано иронично.

Тези сметки са доста екзотични.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Scourge » Fri Mar 19, 2021 12:00 pm

The Dragon wrote:
Fri Mar 19, 2021 1:48 am
Scourge wrote:
Thu Mar 18, 2021 9:28 pm
Разбира се, че няма да потръгне без шаш. Тия поразии, които се направиха от безхаберие, няма как да се поправят в близките години.

Рекламата на процеса е сбъркана. Очевидно ползите от ваксиниране са огромни, но никой не го обяснява на математически неграмотния българин.

Ето например, миналата година в България са умрели 120 хиляди души, или около 10 хиляди на месец, или около 2,5 хиляди на седмица. Това значи, че неваксинирането води до вероятност от умиране 2,5 хил. на 7 000 000 или 125 на 350 000 всяка седмица, през която не си ваксиниран. От друга страна, при 350 000 ваксинации имаме 3 жертви (да речем, споминали се в седмицата след ваксиниране). Тоест, ваксинирането евентуално редуцира вероятността от умиране до 3 на 350 000 в седмицата след ваксиниране, или 42 пъти по-малка вероятност за умиране от тази на неваксинираните.
Не знам за вас, но аз искам да се ваксинирам ежеседмично. ;)
Хммм ... ето още един пример на математически неграмотен българин .... ако не е написано иронично.

Тези сметки са доста екзотични.
Тц, сметките не са "екзотични", "екзотична" е трактовката. Неслучайно думата "реклама" присъства.

Ето ти по-малко екзотична илюстрация на същата концепция.

По данни от НСИ в България умират около 108 000 годишно в не-пандемични години. На сайта на НСИ има прилична разбивка по причини. Например, може да се види, че 80% от умрелите над 85 години и 74% от умрелите между 80-84 години умират от сърдечно-съдови заболявания. Без много да задълбочаваме, щото точният брой не е твърде съществен за илюстрацията, да допуснем, че едни (кръгли) 50 000 ще умрат тази година от краткосрочно непредвидими проявления на известните или неизвестните си заболявания – инфаркти, инсулти, аритмии, исхемии, емболии, остри кризи, състояния и каквото там още може да причини краткосрочно непредвидима смърт. Т.е. не са очевидно терминално болни.

Пак за илюстративните цели на нашия модел, да приемем, че краткосрочно непредвидимата смърт на всеки един от тези 50 000 е равновероятно да се случи през който и да е ден от годината. Както и че се случва независимо от смъртите на останалите. С други думи, дните на умиранията са независими и идентично разпределени дискретни случайни величини с равномерно разпределение върху дните от годината.

Да допуснем сега, че в невъобразим изблик на организационна мощ властта успее да ваксинира 50% от населението тази година. Резонно е да предположим, че тогава повече от половината от нашите "интересни" 50 000 ще са в тази група на ваксинираните, защото населението до 18 години не се ваксинира, а много от краткосрочно непредвидимо умиращите имат известни тям хронични заболявания, т.е. знаят, че са рискови и са приоритетни за ваксинация. Но за простота да приемем, че 50% от тях, т.е. 25 000, ще се ваксинират.

Интересува ни колцина от тези 25 000 ще умрат ден след ваксинирането си, без ваксината да има отношение към това. За да направим най-простия възможен модел, приемаме, че населението се е записало в електронната система на 31 декември предходната година, равномерно разпределено за имунизация през тази година, и всеки спазва определената дата (ако все още е жив в този ден). Пак за простота на модела – приемаме, че всички ще се боднат по веднъж (примерно с ваксината на Янсен).

Предвид горното уславяне за униформна вероятност за умиране във всеки ден от годината, броят на тези от групата, които ще умрат в деня след ваксинирането си (без ваксината да има отношение към това) е дискретна случайна величина с биномно разпределение с 25 000 опита и вероятност за "успех" на всеки опит 1/365.

Тогава, например, вероятността поне 50 души измежду тия 25 000 да умрат ден след ваксината е 1 - F(49, 25 000, 1/365) = 0,99174365..., където с F(k, n, p) сме означили кумулативната функция на биномното разпределение. Или, иначе казано, в нашия модел шансът поне 50 от имунизираните краткосрочно непредвидимо умиращи тази година 25 хиляди да умрат (несвързано с ваксината) в деня след ваксината е около 99,2%.

Та – модел, опростяване, условности, илюстрация – обаче сметка за 5 минути дава прилична представа какво може да се очаква при една масова ваксинационна кампания. Със сигурност математиците покрай НОЩ-а могат за ден-два да сътворят далеч по-комплексен и базиран върху детайлни статистически данни модел и, още преди да започне кампанията, да бъде изкомуникирано на масите какво почти сигурно ще се случи, за да няма впоследствие врява след всеки един такъв случай. Това би било по-смислено от когнитивния дисонанс от непрестанно плямпане колко видите ли са безопасни ваксините, гарнирано със спирания на кампанията за по седмица за проверка на всеки споминал се след ваксина.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Litz » Fri Mar 19, 2021 1:08 pm

Малко ъпдейт от мен. Съквартирантката и тя е болна и при нея е в бронхите. Следобед отиваме на тест. Едни размери сме, дори аз съм тая дето пуши и като дете съм имала астма, та не разбирам разликата в реакциите.

Иначе тва да нямаш мирис, а да усещаш вкус е нещо ужасно. Толкова много храни са просто отвратителни, особено тези с умами вкус.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Fri Mar 19, 2021 8:59 pm

Не съм чел какво сте писали от последния ми пост. Така, че не визирам никой, нито някакво конкретно отношение. Просто ще споделя какво съм чул напоследък (така да се каже). Президента на Занзибар, или която и да беше страна (където играха Пулеви) го утрепаха, защото показно отказа да повярва в този вирус и неговото влияние.
В Сливен буквално убиха диабетичка, на която и приписаха вируса и я "боцнаха". Двама лекари починаха след като се ваксинираха.
Мисля, че вчера някъв "капацитет" гостува при Цеца Общата и първо каза, че не бивало да се слага ваксина на заразен, но в следващото изречение се опроверга, като заяви, че нямало нужда преди поставяне на ваксина да се изследва дали е заразен.

Не знам колко тъп и заблуден трябва да е някой за да си сложи от тези ваксини и то при твърдение за пандемия. Което би трябвало да се знае още от пети клас, че дори ваксината да е доказана и читава тя не се поставя при условия на зараза.

Иначе казано - абсурд, като една случка днес. Вече здрач, почти тъмно, някъв с изгасени фарове, на пълна газ със светната лампа в колата и с "анти-ковид" маска. Мисля, че това последното добре описва ситуацията.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot] and 15 guests