Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Mon Feb 08, 2021 12:10 pm

В допълнение към Хорибъла и репликата "много е трудно в тоя свят". Така е, но е факт, че сами си го правим. Бинарното мислене е много удобно, НО ако наистина имаш само две опции, между които да избереш, и е крайно затормозяващо, защото опциите никога не са две. По тая причина изкуствено делим всичко на да/не, черно/бяло, Иисус/Менгеле и пр.

Не знам, трябва някак да се престане с това или поне да се извърши съзнателен опит да се престане. Не може да се устройва виртуален или реален линч на всеки, който не ни кефи. Крайно време е да проумеем, че присъдите се издават от съдилища, а социалните медии НЕ са нищо подобно. Не те кефи някой актьор, не му гледаш филмите. Актьорът се оказва убиец, лежи в затвора. Ама ние страдаме и от заблудата на прекомерната значимост, при която сме решили, че сме крайна инстанция дори при неща, които крайно не ни засягат, и така вредим не само на другите, но и на себе си.

По отношение на булинга, за съжаление в България той все още се възприема като нещо нормално. Вярването е, че така човек се учи да оцелява, докато истината е, че изграждаме общество на насилници, жертви и пасивни наблюдатели, доволни, че не са на мястото на жертвите. Специално в училище е адски лесно да се окажеш в ролята на жертва. Най-дребен си, най-дебел си, къдрав си, рижав си, сменил си училището, заекваш, да пази Бог да е някаква комбинация между изброеното.

Като жертва на булинг вследствие обвинение в дебелост мога да кажа, че "оцеляването" ми в тая среда ме превърна в лабилна и несигурна в себе си личност, винаги готова да бъде обвинена в несъвършенство, която много трудно може да се защити, защото в общия случай на второто изречение се разревава, но даже и да успее да не го направи, доводите ѝ винаги идват отпосле.

В тая връзка за мен беше чест, че преведох книгата на Барбара Колоросо "Тормоз в училище. Насилникът, жертвата и наблюдателят". В оригинал е "(не толкова невинният) наблюдател", но са съкратили заглавието. Все пак я препоръчвам, защото примерите от училищната среда са абсолютно приложими и при по-зрели хора, които са се научили, че това е нормалният начин да действат.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сексистки хроники

Post by Litz » Mon Feb 08, 2021 12:30 pm

@Dr. Horrible не поддържам връзка с нея, но не смятам, че се променила. Преди 6 години, когато бяхме на 20, една приятелка ме пита познавам ли я и аз казах да, че е боклук и какво ми е направила. Въпросната приятелка се шокира и отиде да говори с нея по темата и отговорът ѝ е бил "ми да имаше нещо такова, ма тя Litz толкова ли е жалка да си го спомня тва" :ninja:

Въпросната още преди това ме тормозеше като редовно ми сваляше долнището анцуга като бяхме строени в две редици по физическо, за да ми се смеят. Учителката по физическо се правеше, че нищо не вижда.

Но дори след като я хванаха в тормоза, нямаше разкаяние от неина страна. Никакво. Никога.

Между другото една от причините да не кажа на никого за случката беше, че ме беше страх от коментарите "Заради тая свиня, изключиха М" и тн.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Mon Feb 08, 2021 5:32 pm

Marfa wrote:
Mon Feb 08, 2021 12:10 pm
По отношение на булинга, за съжаление в България той все още се възприема като нещо нормално. Вярването е, че така човек се учи да оцелява, докато истината е, че изграждаме общество на насилници, жертви и пасивни наблюдатели, доволни, че не са на мястото на жертвите. Специално в училище е адски лесно да се окажеш в ролята на жертва. Най-дребен си, най-дебел си, къдрав си, рижав си, сменил си училището, заекваш, да пази Бог да е някаква комбинация между изброеното.

Като жертва на булинг вследствие обвинение в дебелост мога да кажа, че "оцеляването" ми в тая среда ме превърна в лабилна и несигурна в себе си личност, винаги готова да бъде обвинена в несъвършенство, която много трудно може да се защити, защото в общия случай на второто изречение се разревава, но даже и да успее да не го направи, доводите ѝ винаги идват отпосле.
Но не смяташ ли, че именно това изисква от нас като общество да измислим нещо по-добро от "невинен до доказване на противното" и "само съдилищата могат да определят вина"? Да, тълпата не е добър съдник, но човечеството е измислило един милион начини да тероризира слабите недоказуемо и е изградило цели структури, които да поддържат този терор. Трябва да има начин да се изправим срещу тези структури, дори когато е невъзможно да докажем конкретните актове на насилие.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Сексистки хроники

Post by The Dragon » Mon Feb 08, 2021 11:46 pm

Пък аз моите булита на тема тегло ги поступах, след това се сприятелихме. Въпрос на подход.

След това влезнах в НПМГ, влюбих се в Нина и свалих 20 кила за 2 месеца и бях слаб докато не почнах шибаната работа в офис на 25.

Изобщо непрекъснатото натякване за теглото ми от всякаква рода и прители ми помогна да имам доста приятно тийнеджърство.

Пък и в БГ сме направо нежни в сравнение с Азия в това отношение.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Tue Feb 09, 2021 10:20 am

Roland wrote:
Mon Feb 08, 2021 5:32 pm
Но не смяташ ли, че именно това изисква от нас като общество да измислим нещо по-добро от "невинен до доказване на противното" и "само съдилищата могат да определят вина"? Да, тълпата не е добър съдник, но човечеството е измислило един милион начини да тероризира слабите недоказуемо и е изградило цели структури, които да поддържат този терор. Трябва да има начин да се изправим срещу тези структури, дори когато е невъзможно да докажем конкретните актове на насилие.
Презумпцията за невинност е едно от най-великите изобретения на човечеството. Същото се отнася и до правосъдната система. Какво означава човечеството е измислило един милион начини да тероризира слабите недоказуемо? Човечеството е едно, слабите са друго? Отпорът на терора е демокрацията, а знаем какво казва Чърчил и за нея. Демократичната правова държава не толерира структури, поддържащи терор. Примерно Саудитска Арабия НЕ Е демократична правова държава, Северна Корея също не се вписва в това определение.

Но ти какво искаш? Не съдът да решава кой е виновен, не тълпата да решава... Ами как? Дуел? Изкуствен интелект?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

urd
Commoner
Posts: 36
Joined: Sun Oct 11, 2020 8:36 pm

Re: Сексистки хроники

Post by urd » Tue Feb 09, 2021 1:43 pm

@Litz Много благодаря, че сподели тази твоя история. Тези неща си остават с нас винаги, дори и да сме достатъчно смели, за да си ги признаем или да ги разкажем. А ако ми позволиш да коментирам, тази въпросната е израснала като много комплексиран човек. Някак си не мога да си представя сценарий, в който бих забравила, че някой ме е заснел гола, при каквито и да е обстоятелства.
Презумпцията за невинност е крайъгълен камък на правовата държава и трябва да се издига, защото никога не знаеш от коя страна на мнението на тълпата ще се озовеш.
Но в ежедневието тя не е приложим механизъм. В ежедневието тя трябва да се допълни с култура на смелост, да се защитава или поне изказва свободно собственото мнение.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Tue Feb 09, 2021 4:53 pm

urd wrote:
Tue Feb 09, 2021 1:43 pm
...В ежедневието тя трябва да се допълни с култура на смелост, да се защитава или поне изказва свободно собственото мнение.
Без опасност да бъдеш линчуван заради това също така.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сексистки хроники

Post by tigermaster » Tue Feb 09, 2021 5:03 pm

^Да, може би затова добро начало на това, което Роланд иска, ще е да започне да се търси истинска отговорност на социални мрежи, форуми и прочие, чиято управа допуска да бъдат използвани за целенасочен онлайн линч, и ако въпросните не могат да спират това, да бъдат директно затваряни - включително туитъри, фейсбуци и прочие да минат под ножа, ако трябва.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Tue Feb 09, 2021 5:45 pm

tigermaster wrote:
Tue Feb 09, 2021 5:03 pm
^Да, може би затова добро начало на това, което Роланд иска, ще е да започне да се търси истинска отговорност на социални мрежи, форуми и прочие, чиято управа допуска да бъдат използвани за целенасочен онлайн линч, и ако въпросните не могат да спират това, да бъдат директно затваряни - включително туитъри, фейсбуци и прочие да минат под ножа, ако трябва.
Абсолютно. И това почва малко по малко да се случва. Също така, мисля, че на @Marfa ще ѝ е от полза да забележи, че никой не е бил "линчуван" от въпросните тълпи. И да, човечеството като цяло е едно, а слабите му членове - друго. Структурите на властта - не само правителствена, но и политическа, социална и т.н. - са изградени от хора, които не искат да бъдат отговорни за действията си. Така както в САЩ цялата законодателна система е изградена така, че колкото си по-богат, толкова по-малко подвластен си на каквито и да е санкции. Колкото си по-богат, толкова повече "за теб" е написана данъчната система. Колкото си по-богат, толкова е по-трудно да ти се държи сметка за неморално поведение.

Не знам, факт е, че невинността трябва да е норма, но защо не е норма за хората, обвиняващи насилниците? Да, те трябва някакси да докажат недоказуемото (в повечето случаи), но защо изхождаме от някаква презумпция, че те имат користни цели? Не трябва ли НИЕ да сме способни да докажем тези цели първо?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Moridin » Tue Feb 09, 2021 6:04 pm

This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сексистки хроники

Post by трубадур » Wed Feb 10, 2021 7:30 pm

Уидън трендва в туитър.

https://twitter.com/AllCharisma/status/ ... 6843365381

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сексистки хроники

Post by Dr. Horrible » Wed Feb 10, 2021 9:08 pm

Ехаааа :shock: :shock: :shock:

It was a long time coming... Аз съм ѝ гледал някои от по-старите интервюта, където го защитава - и тук споменава, че го е правила. И в тях се усеща, че си търси оправдания за поведението му, тип "ех, разбирам го, той ми беше много много ядосан". То си личи в четвърти сезон на Ейнджъл колко ѝ е бил песен. И наистина я уволняват след това... Дори в пети сезон изобщо не са имали намерение да я върнат, накрая решават да я повикат за стотния епизод само защото искат нещо специално, а Сара Мишел Гелар е заета по същото време и им отказва.

Милата... Тя винаги ми е била най-любимият Бъфи-върс персонаж, още навремето какви постове писах тук за нея.... Ама на Джос му беше изпята песента и преди този пост, сега вече е циментирано погребението му.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сексистки хроники

Post by Matrim » Wed Feb 10, 2021 9:09 pm

Вече мога да казвам, че смятах Уидън за боклук много преди това да стане модно. :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сексистки хроники

Post by tigermaster » Wed Feb 10, 2021 9:50 pm

Е, Бъфи напълно забрави опита на Спайк да я изнасили има няма епизод по-късно, да не говорим за купищата други спорни моменти в този сериал, че и в другите, по които е работил. Дори и това, което Каризма Карпентър пише, да не е вярно, Уидън съвсем определено си има проблеми и те на моменти избликват бая неприятно в сценариите, които пише или одобрява за сериалите си.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Moridin » Wed Feb 10, 2021 9:59 pm

Ъъъъ.... всичко това с Корделия го четох още предния път Марто като пуска линкове, нищо ново се не види тук. И определено не може да се говори за никакво погребение.. Не бих защитавал описаното, особено що се отнася до отношение към бременни. Но и scarred for life, хайде сега. Както някой беше отговорил под туийта, "всички тия звезди с наранените чувства напоследък трябва да поработят известно време в някоя фабрика"... Та, перспектива. А при Рей Фишър дори още не е ясно какво, що и дали изобщо.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests