Random Book Stuff

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Roland » Fri Sep 18, 2020 6:00 pm

Mushu wrote:
Fri Sep 18, 2020 2:37 pm
Тери Гудкайнд починал... Някакси забравям на моменти, че не са вечни тея хора... RIP...
Не знаех, че е бил на 70+... Мир на праха му и т.н., ама нищо хубаво не остави след себе си в литературен план, освен носталгия по тийнейджърството.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Jen » Thu Oct 15, 2020 12:38 pm

Moridin wrote:
Mon Sep 07, 2020 9:37 am
portugal015 wrote:
Thu Sep 03, 2020 1:22 pm
Надявам се да не съм сбъркал темата. Искам да попитам някой има ли информация дали последното на Дейвид Мичъл "Utopia Avenue" ще бъде преведено на български или не. Защото Прозорец, които го издават в Бг казаха, че няма да превеждат повече този автор. Може би някое друго издателство?
Опитах да го чета на английски, но нивото ми е такова, че се измъчих. Иначе съм фен. Благодаря предварително за информацията.
крайно малко вероятно @Jen да знае, ама все пак я тагвам :)
Проблемът е, че дори и някой друг да поиска да го издаде, Прозорец имат right of first refusal. И така се блокират автори.
Иначе, аз няма да се изненадам, ако са потънали с Bone Clocks. Тя наистина е голяма и сложна книга, ама предвид закъснението и таргета от dedicated читатели на тоя подчертано немасов автор, 2/3 пазар е изгубен от първия ден, дори и без 30-те лв. цена. Ако причината да спрат с Мичъл е търговска, разбира се, пък то каква да е друга.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Random Book Stuff

Post by aiva » Sun Oct 18, 2020 11:18 am

Намерих супер готини детски книжки с прабългарски и тракийски приказки. По една приказка на книжка, половината е картинки. Има си и бележки под линията за странните думички. Ако не се бъркам, художникът също има интерес към историята и картинките би трябвало да са до някаква степен точни, но във всеки случай са доста добри. Пък и лъха порядъчна доза патреотизъм от целия проект :P

https://vazdigane.bg/Product?pcID=6

portugal015
Smallfolk
Posts: 2
Joined: Thu Sep 03, 2020 12:11 pm

Re: Random Book Stuff

Post by portugal015 » Mon Oct 19, 2020 10:37 am

Jen wrote:
Thu Oct 15, 2020 12:38 pm
Moridin wrote:
Mon Sep 07, 2020 9:37 am
portugal015 wrote:
Thu Sep 03, 2020 1:22 pm
Надявам се да не съм сбъркал темата. Искам да попитам някой има ли информация дали последното на Дейвид Мичъл "Utopia Avenue" ще бъде преведено на български или не. Защото Прозорец, които го издават в Бг казаха, че няма да превеждат повече този автор. Може би някое друго издателство?
Опитах да го чета на английски, но нивото ми е такова, че се измъчих. Иначе съм фен. Благодаря предварително за информацията.
крайно малко вероятно @Jen да знае, ама все пак я тагвам :)
Проблемът е, че дори и някой друг да поиска да го издаде, Прозорец имат right of first refusal. И така се блокират автори.
Иначе, аз няма да се изненадам, ако са потънали с Bone Clocks. Тя наистина е голяма и сложна книга, ама предвид закъснението и таргета от dedicated читатели на тоя подчертано немасов автор, 2/3 пазар е изгубен от първия ден, дори и без 30-те лв. цена. Ако причината да спрат с Мичъл е търговска, разбира се, пък то каква да е друга.
Благодаря за информацията все пак. Ще се примирим, няма как. Остава някаква надежда да решат да филмират още нещо от него, освен Облака, за да стане по-масов автор :)

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Random Book Stuff

Post by трубадур » Fri Nov 13, 2020 4:22 pm

А бе нинджи, кво ви е мнението за аудиокнигите? По типично келешки начин, гледайки отстрани, без реално да тествам, го смятам за неква дебилщина, от друга боднах некви вархамъри, щото слушам един пичага в тубата твърде често за тая вселена и просто по-добре да хвана официално издадена литература. Освен това имам и Робин Хоб (ама там ме е срам да слушам, че такова писане като нейното се появява веднъж на поколение), та ще тествам с вархамър, което надеждата да е доста над средното ниво и далеч по-добре пипнато от произволни глупости като на близърд например, ма кат нищо може да се надена здравата и там, поне тоя формат ми се чини, че пасва повече на по-нескопосани драсканици и евентуално няма да ми доставя толкова демидж, особено ако подборът на глас е правилен.

Даже още се чудя да дам шанс на седмия потър само зарад стивън фрай.

Та, да, некой нещо впечатления, как им се отразяват аудокнигите, харесват ли им, какво предпичтат да пляскат през ушо, какво през очо и т.н. :ninja:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Random Book Stuff

Post by Claymore » Fri Nov 13, 2020 6:14 pm

За мен аудиото работи добре с определени типове книги - първо лице, дневници, епистоларни, т.н. Примерно нещо като Blood Meridian си е самоубийство на аудио книга или пък фентъзитата с много измислени имена и термини. Наскоро изслушах Wolf Hall и беше яко, ама проблема е че е 40 часа, а аз слушах по час-два на ден макс и не постоянно, та я влачих от юли до септември. Препоръчвам ти Junky на Бъроус и No Country for Old Men за проба
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Roland » Sun Nov 15, 2020 6:38 pm

Супер фен съм им аз от тая година, но НЕ за хумористични книги. Джеймс Марстърс да ми чете Дрезден обаче е супер.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Валсо
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Sun Nov 15, 2020 3:03 pm
Location: 192.168.0.1
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Валсо » Sun Nov 15, 2020 7:00 pm

Наскоро си купих "Борджиите" на Мишел Зевако. Хубави корици, интересна, има само един проблем - преводачът е много неграмотен и трябва свикване, а и препрочитане на пасаж или изречение, за да разберете смисъла му. Запетаи на грешните места, пряката реч, написана като текст от автора, текст от автора, написан като пряка реч... Въобще... прикрили са тройкаджийката преводачка с готина корица. Ако знаех, че е толкова зле, нямаше да дам 20 лв. за тази книга.
Home is where root is!
Image

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Re: Random Book Stuff

Post by Nameless_onee » Sun Nov 15, 2020 8:58 pm

На Ричард Докинс изслушах 2-3 книги, като той бе диктора. За такъв тип литература пасва много добре, доста съм доволен. В тубата ги има може да пробваш как ще ти се стори
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Random Book Stuff

Post by Dr. Horrible » Sun Nov 15, 2020 11:07 pm

трубадур wrote:
Fri Nov 13, 2020 4:22 pm
Освен това имам и Робин Хоб (ама там ме е срам да слушам, че такова писане като нейното се появява веднъж на поколение), та ще тествам с вархамър, което надеждата да е доста над средното ниво и далеч по-добре пипнато от произволни глупости като на близърд например, ма кат нищо може да се надена здравата и там, поне тоя формат ми се чини, че пасва повече на по-нескопосани драсканици и евентуално няма да ми доставя толкова демидж, особено ако подборът на глас е правилен.
Обичам те :heart: :heart: :heart:

Иначе аз нямам голям опит, слушал съм цялото East of Eden на Стайнбек, просто защото ми е от любимите книги, а я бях чел само на български и исках да имам опит с оригиналния текст. ОК беше, но ги имаше проблемите, които ще споделя по-късно. От други неща съм слушал само отделни глави или части.

Според мен аудио книгите са интересна и интригуваща форма на възприемане на истории и могат да са доста приятни. Но по никакъв начин не са еквивалент на реалния прочит на писмен текст. На първо място, всеки чужд прочит на глас ти дава интерпретация – това си е вид актьорска игра, макар да няма в нея много свобода. Но думите, на които ще наблегне четецът, самият начин, по който ще произнесе дадени фрази, звъкат от гласа му, акцентът, интонацията - всичко това ще остави у слушателя различно усещане от това, което би имал, ако лично си прочете текста самостоятелно. Когато гласът става дебел за някой определен персонаж, или дори леко по-писклив за женските реплики, това си е вмешателство в текста и хич не ми харесва.
И за човек като мен, който обикновено има силна интепретация в главата си, който обича да спира след някое красиво изречение, да препрочита по някой силен абзац, да спре за секунда точно по средата на някоя много напрегната сцена, да погледне към тавана и да си каже "Еееее, това е страхотно, обичам тази книга, дааа, нямам търпение да видя как ще се разплете всичко!"... за такъв човек аудио книгите са жалка работа.
Освен това ауидо книгите активират други когнитивни процеси, слуховата информация се осмисля по друг начин и изобщо са толкова различна форма, че за мен е тъпо изобщо да се наричат книги. Аудио версия на текста или нещо такова по-става.
Иначе са прекрасна възможност за хората със зрителни проблеми, изострена дислексия или други дефицити да могат да имат допир с истории, които иначе биха останали недостижими за тях. И за себе си съм убеден, че ако слушам някоя безмозъчна young adult бозица (каквито понякога си чета с кеф!), прочетена от готин глас, ще ми е приятно и ще ми хареса дори повече от хартиения текст, защото актьорската интерпретация ще обогати думите, а аудио форматът няма да ме стимулира да обработвам информацията дълбочино, ще е просто приятен шум и ще ме остави с добри впечатления. Но за книги, към които имам сериозен интерес и които наистина искам да почувствам, никога не бих избрал тази форма. Камо ли пък за Робин Хоб, най-великата сред живите.

Абе... цялостно погледното май мнението ми е, че когато се използват за широка употреба аудио книгите са част от всеобщата тенденция на инфантилизация в обществото :lol: Щото те реално като формат не са нещо ново и нечувано - като бяхме деца се продаваха аудиокасети със записи на прочетени приказки на Андерсен или братя Грим. И те бяха хубави и добре прочетени, но презумпцията беше, че са само за деца. И с тези е така. ОК са за среднисти текстове или за хора, на които четено им е проблемно, но не бих искал да станат масови, това би било регресия на обществото.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Random Book Stuff

Post by aiva » Mon Nov 16, 2020 10:24 am

И моето мнение е някакво подобно като на Dr. Horrible. Аудио книгите по дизайн не отговарят на моя стил на четене - аз чета с различна скорост според това какво се случва (понякога забързвам, понякога забавям). Също често се връщам назад, за да видя какво ТОЧНО беше написано и какво би означавало това в светлината на новата информация от мястото, докъдето реално съм стигнала - което е голяма мъка с аудио книга. А и аз съм визуален човек, не мога да слушам без да гледам или върша нещо - не мога да се състредоточа и заспивам! А ако върша нещо пък, няма как да не изпусна тук-там по нещо от книгата, понеже съм разсеяна от това, което върша. Така че за мен аудиокнигите изпълняват същата роля като подкастите - някакъв там background noise, който няма нужда да го слушам внимателно и не е проблем, ако изпускам някакви неща, но ме разсейва, докато правя нещо скучно или монотонно - например докато шофирам.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Random Book Stuff

Post by Killua » Mon Nov 16, 2020 10:38 am

Dr. Horrible wrote:
Sun Nov 15, 2020 11:07 pm

Щото те реално като формат не са нещо ново и нечувано - като бяхме деца се продаваха аудиокасети със записи на прочетени приказки на Андерсен или братя Грим. И те бяха хубави и добре прочетени, но презумпцията беше, че са само за деца. И с тези е така. ОК са за среднисти текстове или за хора, на които четено им е проблемно, но не бих искал да станат масови, това би било регресия на обществото.
А, моля, моля, аудио касетите/плочите с детски приказки са всъщност драматизации в повечето случаи и участват много актьори. Не приличат на аудио книги според мен. Имало е и такива тип прочит на приказка, разбира се, от един глас, но те за мен бяха от по-тъпите (особено ако гласът не става, пример "Славеят и розата" и "Щастливият принц" - и двете много ги харесвах, но заради качествата на текста, а не заради неособено вдъхновяващия прочит). Моите повечето касетки са си цяла театрална постановка, с песни и всичко, Алиса е гениална например. Много ги обичам и сега на беба й пея песни главно от касетките! Колко да са за деца :mrgreen:

А за другото съм съгласна, аз съм от разсейващите се :) но ако е някоя подходяща книга и четецът е добър, тогава си е жив кеф. Беше ми много приятно да слушам "Граничен пост" например. "Хари Потър" съм слушала части и ми беше малко странно, именно щото съм си изградила вече някакви гласове, образи в главата и ми се мешат така. Като се замисля горе-долу това съм слушала, нямам голям интерес :Д
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Random Book Stuff

Post by трубадур » Mon Nov 16, 2020 10:54 am

Аз бтв щех да влизам в темата на Робин Хоб, ама там е такова падане на мост пред нея, че твърде мейнстрийм, но като нищо мацката си заслужава нещо толкова нефелно и субективно като най-добър фентъзи жив писател. От толкин толкова не ме е кефила чистата употреба на език. При нея единственият проблем би бил, ако си скапе историите и развитията, но бая има четене, докато докретам до там. А и взимайки предвид с напредване на поредицата колко всъщност ми допада Колелото на времето (въпреки колко ме утрепаха от тъпня първите 2 книги), ептем па с писател от нейния ранг няма да си правя предварителни заключения, където беше обратното, първите 2, които прочетох от нея ми отвяха перчема. Ма винаги може да се изкълчи по-натам, малко вероятно, ма знайш ли :mrgreen:

С тва на ум - ся омаах един вархамър в аудио форма. Dan Abnett се оказа доста добър автор. A гласът на Toby Longworth е великолепен за нея. НО. Като всичко е действие и диалози аудио форматът помага страшно много. Но като става дума за по-описателните периоди просто ми седи много изкуствено и показва колко голяма разлика има въобще във възприятията ми като става дума за четене и слушане. И то нормално, рядко ще слушаш историята на някой устно, ако се преплита твърде често в красиви думи и хвърля детайли за обстановката и въобще се опитва да "рисува". Като се говори - директното, възможно най-окастрено от излишни думи съдържание се възприема най-добре. Докато на хартия е друга история.

Но и това си има изключения, не случайно хората викат на претруфената реч - розова или там какво беше, когато личи, че някой се напъва да звучи литературно, вместо просто да разкаже история. То едва ли има писател, който да няма вина в това, но кадърните такива много рядко се препъват и такива пасажи дали се появяват два пъти в цяла книга, докато нефелните си нижат сложни думи и ебават майката на секъв пейсинг.

Въобще ще трябва да тествам още, все още си предпочитам текст, но както и сметнах, по-пълпи литературата доста се ядва на аудио форма. Даже ще кажа светотатство, но няма да имам проблем дори да е абриджната версия на книгата, ако това означава, че диалозите и екшънът са запазаени, а красивите описания сведени до минимум. Тъй като качествените описания са мъка да се постигнат и по-често бият на калпава проза, целяща да качва броя на думите, отколкото наистина да добавя нещо към цялостното усещане. Нещо, дето вади очите на текст, какво остава ако трябва и да го слушаш.

Сигурно след трилогията на Dan Abnett ще чекна Дрезден поредицата. Тва спайк да ми чете на уше звучи твърде добро да се скипне.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Random Book Stuff

Post by трубадур » Mon Sep 13, 2021 10:22 am

Толкин или антидепресанти, тест от фейсбук (знам, срам) 13/24 съм, пълен позор :mrgreen:

https://antidepressantsortolkien.vercel.app/

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Random Book Stuff

Post by tigermaster » Mon Sep 13, 2021 12:40 pm

15/24, като на моменти просто налучквах. Толкин не съм чел от бая време.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 9 guests