Ip Man и други филми с бойни изкуства

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Fri Mar 27, 2020 10:36 am

Snake and Crane arts of Shaolin/Dragon Fist - едни от по-добрите филми на Джеки под "зоркото" око на Ло Уей, който дори и след успеха на Snake in the Eagle's Shadow & Drunken Master пак се опитва да го постави в сериозни и драматични роли, нещо което самия Чан не желае, особено след като вижда какъв отзвук са имали предните му два филма под режисурата на Юен У Пин.

Но поне в това и следващото произведение (Dragon Fist) Джеки прокарва своята визия за бойна хореография и това ги издига над средното ниво в моите очи, сюжетите и на двата не са кой знае колко различни - в първия Джеки е ученик на единствен оцелял монах от Шаолин, който е разработил най-добрата техника като комбинира движенията на змията и жерава (както подсказва заглавието) и в търсене на човека отговорен за премахването на останалите му другари, той обучава Джеки на гореспоменатата техника и го пуска по широкия свят да намери злосторника. В другия Джеки търси отмъщение за убийството на своя учител, но там се оказва, че човека виновен за това вече е доброволен инвалид и отмъщението пропада, но се оказва, че други личности са зад цялата работа и когато адреналина се намеси, започват да падат зъби.

Типични сюжети като за края на 70-те, но поне бойната хореография е на ниво, благодарение на уменията на Чан да учи бързо неща по снимачните площадки и да поработи над останалите елементи във филма, операторската работа, режисурата и монтажа, които ще се окажат безценни в бъдеще за неговото израстване. Заслужават погледа, само да се види как дори и една толкова изтъркана формула като отмъщението да се окаже добре изиграна поради качествените бойни сцени вплетени вътре.

Не са шедьоври и никога няма да бъдат сред неговата филмография, но са основата на която Джеки започва да изгражда своя стил и идеи.

The 8 Diagram pole fighter - когато за първи път се опитах да го гледам стигнах до 15-та минута и го спрях, комбинацията от евтини декори, дървената игра на участниците и поредната история за отмъщение ме дръпнаха назад. Но скоро му дадох шанс пак и не съжалявам, въпреки клишетата и снимките в халета, този филм има сърце и показва, че има още хляб в Shaw Brothers (които по това време през 1983 почти са приключили с филмовия бизнес и този филм се явява като една своеобразна лебедова песен на компанията), но на фона на останалите представители от периода (Project A е един от тях) бледнее и някак си се изгубва.

Но иначе е доста стабилен филм, там доведения брат на Lau Kar Leung (Pedicab driver, Drunken Master 2) Gordon Liu (който прави серия от успешни филми за монаси от Шаолин като 36th chamber of Shaolin) е пак в познатото амплоа, но с малко исторически привкус. Историята за легендарното семейство Ян, които защитават Китай от монголските нашественици и дават живота си за Родината е показан в много филми от жанра, но тук по-суровия вид не е недостатък, а дори напротив хареса ми как са подходили към фактите и показват най-доброто на което са способни.

Чест и слава, отмъщение и разплата всичко това е засенчено от будистките ценности и прошката, но която идва на прекалено висока цена понякога. Бойните сцени са експертно направени и изиграни, но определено в сцените на един срещу много малко издишат, като това се компенсира с финалния бой и няколко тренировъчни сегмента, които са абсолютно задължителни за израстването на героя. Малко късно се появява на филмовия небосклон, но е чудесен филм за феновете и не би трябвало да го пропускат.

Преди няколко седмици бях написал ревю за сайта, където пускат от време на време моите писания, ако някой с=му е интересно да го погледне - https://www.easternkicks.com/reviews/th ... le-fighter

Dragons Forever - емблематичен филм, който за съжаление се явява последен с участието на Джеки, Само и Юен (последните двама малко след това напускат Golden Harvest и започват да правят самостоятелни проекти с много променлив успех), но е един от най-добрите им филми заедно, според моето мнение. Джеки играе адвокат, който представлява местен нарко бос (в ролята Yuen Wah), като въвлича своите двама най-близки приятели в една смес от интриги, любов и малко драма, все пак Само е режисьора, а той винаги е имал предпочитания към по-драматични изпълнения.

Но тук двете сърдечни нишки не дразнят, подплатени са с достатъчно тежест и това е добра предпоставка за да не се превърнат в скучни допълнения към тупалките. Които са много и изпълнени феноменално от всички участници в действието, само финалния бой между Джеки и Бени Уркидез (реванш за боя им в Wheels on Meals), е доста по-слаб и на някои места Джеки е дублиран от Chin Kar Lok (Operation Scorpio). Но останалите бойни сцени са радост за окото, бързи, с много качествени сблъсъци, макар че не са нищо groundbreaking са солидно изпълнени.

Химията между тримата основни герои е много добра (както винаги), обаче нещата, които Юен Бю прави в края на филма са умопомрачителни, този път той засенчва своите "братя" с неговите умения да се премята през всякакви места и по всевъзможни начини (боят му с Billy Chow е особено показателен в това отношение) и аз като фен на жанра бях във възторг от първия път, когато го гледах и до последния (който беше вчера).

Абсолютно задължителен за всички почитатели на жанра, подкрепям с две ръце.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Fri Mar 27, 2020 4:28 pm

Да не ставам банален с опозицията ми към теб, относно Джеки Чан, но той се отвя по комерсиални боклуци. С изключение на някои комедии, като "Час пик" примерно, почти всичко друго от много години е бастун. Всъщност в миналото е правил по-добри комедии и от "Час пик".

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Fri Mar 27, 2020 5:46 pm

@coldie : Нищо ново не ми казваш с първия параграф от коментара си, от 1986 съм фен на Джеки и знам кариерата му в подробности и как се развиват нещата при него на филмовия небосклон, не виждам какво общо има с поста ми за филмите, които съм гледал - всички са от ранния му период в Golden Harvest, когато правеше много добри филми от сега. От 2000 година насам добрите филми които е направил са по-малко от 10 по моите преценки, яд ме хваща като видя какви тъпотии прави (особено през последните 10 години), но продължавам да оценям старите му класики.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Fri Mar 27, 2020 6:07 pm

TheGrimReaper wrote:
Fri Mar 27, 2020 5:46 pm
@coldie : Нищо ново не ми казваш с първия параграф от коментара си, от 1986 съм фен на Джеки и знам кариерата му в подробности и как се развиват нещата при него на филмовия небосклон, не виждам какво общо има с поста ми за филмите, които съм гледал - всички са от ранния му период в Golden Harvest, когато правеше много добри филми от сега. От 2000 година насам добрите филми които е направил са по-малко от 10 по моите преценки, яд ме хваща като видя какви тъпотии прави (особено през последните 10 години), но продължавам да оценям старите му класики.
Няма връзка с ревюто ти за тези филми на Джеки Чан, само със самия Джеки Чан.
Гледал съм му бая комедии. Не са лоши филмите, особено когато е в колаборация с други комедийни актьори, щото Джеки Чан освен че е каскадьор и БИ актьор е и комедиен актьор. За мен на "Час пик" нищо му няма. "Медалионът" също си беше добре. "Смокинга" или както и да беше също бива. И "Карате кид" също". Няма как да ги помня всички, те са доста. Но от 80-те и/или 90-те има по-добри екшън комедии. Обаче не им помня вече имената. За по-старите му и страйт БИ филми, даже не знам колко съм гледал, вероятно много, навремето бях манияк на този вид филми, но просто тогава Джеки Чан не ми беше познат като БИ филмова легенда. Тези филми вървяха у нас, когато излязоха първите видеогражчета. Филми от 70-те, дори от 60-те. Така, че не ми е особено познат от ранния си период. По-скоро не помня, че Джеки Чан е участвал в толкова много култови филми от миналото.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Tue Apr 07, 2020 12:35 pm

С риск да причиня на @coldie поредна атака срещу творчеството на Джеки Чан - Днес дядо Джеки става на 66 години, да е жив и здрав и да се вземе в ръце и да почне да прави по-прилични филми, че съвсем се осра напоследък, но днес в негова чест ще се гледат само негови филми (и пак трябва да се самопочерпя, понеже вчера баща ми имаше рожден ден също - родени са в една година) :drunk:

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Wed Apr 08, 2020 6:02 pm

TheGrimReaper wrote:
Tue Apr 07, 2020 12:35 pm
С риск да причиня на @coldie поредна атака срещу творчеството на Джеки Чан - Днес дядо Джеки става на 66 години, да е жив и здрав и да се вземе в ръце и да почне да прави по-прилични филми, че съвсем се осра напоследък, но днес в негова чест ще се гледат само негови филми (и пак трябва да се самопочерпя, понеже вчера баща ми имаше рожден ден също - родени са в една година) :drunk:
Чак пък атака... Така го възприемам Джеки Чак - като екшън комедиен актьор. Достатъчно съм гледал какъв невероятен каскадьор е като за актьор и това му го признавам. Не бих казал, че съм особено запознат с дълголетното му творчество. Специално му прегледах списък с филмите от края на миналия век. Бих казал, че Тъндърболт е един от най-добрите му филми, които съм гледал, въпреки, че според imdb не е комедия, според мен е и комедия.
Съвсем сериозно от по-старите му филми не го помня с нищо различно от Пияният майстор, който навремето ми беше един от любимите филми изобщо.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Thu Apr 09, 2020 12:16 pm

Thunderbolt за мен е един от най-тъпите му филми, които има във филмографията си, почти всичко до '98 Who am I? по качество не може да се сравнява с помиите излезли (с малки изключения) след 1999. Класики като Project A, Armour of God, Young Master, Dragon Lord, Police Story, The Lucky stars trilogy, Wheels on Meals, Crime Story, Drunken Master 2 и дори някои от по-ранните му филми под компанията на Ло Уей са супер за мен и няма филм след '99-та година, който да се доближи до тези филми.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Thu Apr 09, 2020 3:02 pm

"Тъндърболт", освен другото, е филм, в който Джеки Чан не си изпълнява сам бойните сцени почти изобщо, което е бая дразнещо да идва точно от него. Мисля, че по време на снимките все още е бил тотално потрошен от снимките на "Сблъсък в Бронкс", който завършва със счупен глезен.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Thu Apr 09, 2020 4:07 pm

tigermaster wrote:
Thu Apr 09, 2020 3:02 pm
"Тъндърболт", освен другото, е филм, в който Джеки Чан не си изпълнява сам бойните сцени почти изобщо, което е бая дразнещо да идва точно от него. Мисля, че по време на снимките все още е бил тотално потрошен от снимките на "Сблъсък в Бронкс", който завършва със счупен глезен.
Много си прав, това е бил проблема, абсолютно си личи даже (особено на сцената в пачинко залата), един от дубльорите му тогава е бил Chin Kar Lok (Operation Scorpio), доведен брат на Chin Siu Ho който се появява в Fist of legend заедно с Джет Ли, както и в The Tai Chi Master като лошия.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Thu Apr 09, 2020 5:31 pm

Въобще не съм забелязал каскадите в Тъндърболт да са били по-слаби от обичайното. Може пак да се тагне като "атака", но все едно се казва, че Джеки Чан е по-голям каскадьор от профи каскадьорите...
Той е голям каскадьор като за актьор, може и да е най-големият каскадьор сред актьорите, но това е друго нещо.
Сред известните актьори реалните му бойни умения, може би трябва да се наредят към края на топ 10.
И Скот Адкинс, и Брус Ли и Джет Ли и Майкъл Джей Уайт и Стивън Сегал и Тони Джаа и Чък Норис та може би и Дони Йен са преди него.
Създава се впечатлението, че не харесвам Джеки Чан, просто преценката ми е такава и за мен е реална. Другото е, че има твърде малко сериозни филми. Упорито предпочита да се снима във филми със слаба история.

За старите филми не виждам какво? Доколкото ги помня са бой бой и толкоз. Реално освен Шао-Лин-ът не му помня друг филм с история.

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by Nameless_onee » Thu Apr 09, 2020 7:17 pm

На времето си бях взел от видеотеката филма city hunter. Филма беше с ”невероятен„ дублаж, но съм почти сигурен, че това придаде още повече чар. За мен се оказа невероятна комедия, която съм я гледал +10 пъти. Много добре ми дойде и за мен това е топа на Джеки. Всичко съм му гледал, ама нищо не помня с особено добри спомени освен градската акула (превода на сити хънтър)
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Thu Apr 23, 2020 1:39 pm

Last hurrah for chivalry (1979) - един от двата филма с бойни изкуства режисирани от Джон У (другият е Hand of Death), който сам по себе си е нетрадиционен филм от жанра, има достатъчно добра история за отмъщение, където се преплитат няколко нишки, един солиден туист и трансформация на един от главните герои, както и солидно количество swordplay, за сметка на кратки и редки сцени с hand-to-hand combat. Двама воини (единият живеещ в малко селце, другия местен алкохолик) са наети от богат потомък а славен род да заличат от лицето на Земята човека отговорен за смърта на семейството му.

След това извършено дело нещата малко се объркват и филма придобива друга страна, която показва на преден план доблест, чест и приятелство, като противоположни точки на злото, лицемерието и жаждата за власт. Още тук се виждат темите показани и в следващите филми на Джон У, като само загатва за своя потенциал, макар че по неговите думи той е искал да отдаде почит на старите филми на Chang Chen (един от по-известните режисьори на wuxia pien за компанията Shaw Brothers), като използва доста прийоми от кинематографията, развитието на историята и други елементи познати на публиката тогава, декорите, сценографията, показват голям усет към детайла и кинематографично око, макар че още тогава (1979) Джон У е искал да почне да прави гангстерски филми и истории.

Интересен филм от жанра, който стартира кариерата на именития режисьор, показвайки какво би било ако той беше останал на тази вълна, но от друга страна се радвам, че е завил в друга посока, иначе нямаше да имаме такива филми като Hard Boiled, A better tomorrow, The Killer, Red Cliff & Face/Off :)

Clan of the white lotus (1980) - не съм фен на продукциите на Shaw Brothers, единствената която ми беше направила впечатление преди време е Five Superfighters и толкова, но напоследък забелязвам други качествени образци сред каталога им и Кланът на белия Лотос е един от тях. Като цяло през годината на излизане Shaw Brothers са в залеза си и не успяват да дадат отпор на новото студио Golden Harvest (където по това време Джеки прави Young Master), със своите филми, но този тук е изключение, типичен old school филм с прилежащите теми за отмъщение и "моето кунг фу е по-добро от твоето" контекст, като има една интересна подробност.

Главният лош се казва Пай Мей, предводител на Кланът на Белия Лотос (реална секта в Китай, която е била в основите на въстанието на боксьорите и проповядваща чиста китайска нация, както и смърт на чужденците или червените глави, нещо като китайска версия на Ку Клукс Клан), който вдъхновява Куентин Тарантино за един от героите в Kill Bill vol. 2 със същото име (но там е от добрите), като ролята му се изпълнява от Gordon Liu (доведен брат на Lau Kar Leung), който тук играе един от добрите герои Hung Wen-ting в битка за справедливост и отмъщение срещу Белият Лотос.

Действието се развива през управлението на династия Цин , които искат да наложат принципите на Даоизма и потъпкват всякакви наченки на Будизъм като разрушават манастира Шаолин и избиват голяма част от последователите им. Чрез Белият лотос се прокарват даоистките идеи и дори и след като императора разрешава да се извършват будистките церемонии и повторното изграждане на Шаолин, лошите извършват серия от убийства, с които продължават гоненията на монаси и последователи. Двамата главни герои тук (в началото на филма победили ученика на Пай Мей) решават да сложат край на безчинствата, но след подла атака, само Hung Wen-ting остава жив и започва да тренира усилено, за да победи отново злото, разпростряло се в страната.

Съчетанието на различни тренировки с последващите бойни сцени ми приличаха малко на нива от RPG игра, където нашият герой вдига нива и използва различни умения, за да победи главния бос (дори и след няколко неуспешни опита), но самите сцени са радост за окото (дори и когато почва да учи Деликатно кунг фу), Gordon Liu показва форма и разбира се доброто възтържествува в края, но пътя до постигането на тази победа не е от най-лесните.

Солиден филм, който съдържа в себе си есенцията на old school martial arts movies или както завършва самия филм - another fine production from Shaw Brothers - напълно съм съгласен с това твърдение.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Thu May 07, 2020 10:52 am

@TheGrimReaper
За съжаление, май ще трябва да гледаме стари филми, защото с някои малки изключения от вече май 5-6, ако не и повече години филмите с БИ са боза с някои малки изключения...
Ще отлича само последния Ип Ман, и то основно заради Дони Йен и Скот Адкинс. И донякъде този филм за който писах с Джеки Чан и Арнолд.
Дори да се върна към някой пуканков филм, като примерно "Ромео трябва да умре" е в пъти по-добре от това, което се опитват да правят с последните години...
Не знам, не правят, ли не достигат ли до нас или какво?
Къде са филми като "Проклятието на златното цвете" , например...
Китайското кино "сдаде багажа", но повече ме учудва, че корейците също спряха да вадят смислени екшъни.
Изгледал съм много корейски филми, а за сериали, минимум 300-400 серии на корейски сериали съм гледал.
И не знам, моите възприятия ли се промениха, или наистина вадят предимно боклуци.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Thu May 07, 2020 3:03 pm

@coldie : Че аз продължавам да гледам с огромно удоволствие старите филми от жанра, сега преоткривам такива, които съм подминал през годините и се радвам още повече. За мен най-добрите образци са до 2000 година, после нещо се счупи фундаментално в тази индустрия и от Хонконг и Китай взеха да се изливат тъпотии, след успеха на Тигър и Дракон (който аз лично не харесвам особено) всички взеха да правят летяща китайска авиация и това уби нишата на типичните филми за отмъщение, но пък даде тласък на подобни филми да се появят от Тайланд (Ong Bak), Индонезия (The Raid 1&2), Южна Корея (The Suspect, The Vilainess, Revenger, City of Violence, The man from nowhere), където имаше качество и се завърна онази тема, която присъстваше в old school филмите с бойни изкуства. Така че, не всичко е загубено :)

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Thu May 07, 2020 10:35 pm

Аз също не харесвам "Тигър и дракон". По някаква причина го нарочиха за някакъв много стойностен филм.
Да ти кажа честно с оглед на времето и "Герой" ми е леко тъп.
Пускам си стари тупалки и аз.. .И ги оценявам все по-добре. Току що гледах "Щастливка 13". И колкото и да е наивно мога да кажа само +++

П.с. С всичките им косури като все едно вместо стерео е моно, да ти кажа старите филми са по-добри.
М/у другото аз понеже съм израснал с рап - в канала на Wu Tang има доста класики с БИ.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests