Коронавирусът и ние

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Xellos » Tue Mar 31, 2020 6:16 pm

Аз понеже като истински българин ходих ся до Била да натоваря една мешка продукти (не са само за мен де) та да споделя как народа побългарява новите технологии. В Билата отскоро са направили некви пластмасови кабинки/щитове на касата, което е прекрасно, вътре няма опашки и лудница. НО, навикът на българина да се подпира на измито стъкло и да търка де не трябва е вроден явно. Не знам как шепа хора за няколко дена са издрали с пластмасовата карта на билла, плексигласа до степен четеца зад него да не фаща баркода и да трябва да подаваш изпод защитата картата си ръка в ръка с лелката пак... :bow: Поклон просто пред бг инженерен гений.

Отдавна не следя този сайт, ма току изкарат нещо окейно.
https://www.nenovinite.com/ne/rubriki/1 ... dost64mj-w
:ninja:

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Коронавирусът и ние

Post by Alexis » Tue Mar 31, 2020 6:31 pm

Ако това/същото е вярно, мога само да се преклоня пред мисловната дейност на немските експерти и креативността на подхода им. Ще ми е интересно да следя какво ще стане.

@Litz Моят немски е достатъчно добър да чета, но трудно си дефинирам коректно търсенията в гугъл. Ако намериш сайт, в който съобщават какви са находките по този повод (очевидно след седмица поне), ще съм благодарна да споделиш.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by Scourge » Tue Mar 31, 2020 7:12 pm

Ambartanen wrote:
Tue Mar 31, 2020 3:52 pm
3. Маските изглежда работят доста добре. Вероятно не, защото спират вдишане на вируса, а защото те спират да си пипаш лицето.
Това с пипането не е съвсем ясно. Маската ти пречи да си пипаш устата (и носа, ако я носиш правилно) директно, но значително (почти двойно) увеличава броя на пипанията на лицето (има поне едно изследване по тая тема, което сега не откривам). Предполагам, заради дразнене и/или често нагласяне на маската. В частност, маската се наглася най-често в горната си част, близо до очите и носа, които са критични зони.

За пълнота, единственото изследване, което съм виждал да отчита положителен ефект срещу вирусна инфекция от носенето на маски: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5153448/ Вероятно не е ирелевантно за положителния резултат, че опитните зайчета са японци.
И последно по въпроса с маските, обобщение от Lancet на препоръките на здравните власти в различни страни: https://www.thelancet.com/journals/lanr ... X/fulltext

Alexis wrote:
Tue Mar 31, 2020 6:31 pm
Ако това/същото е вярно, мога само да се преклоня пред мисловната дейност на немските експерти и креативността на подхода им. Ще ми е интересно да следя какво ще стане.
Ето с какви "глупости" се занимават хората, които не знаят, че "сега не е време за наука".

Едно сравнително просто изследване би било да се задължат всички да носят маски в малко населено място (примерно, < 10 000) и да се тества значителна част от населението в друго сходно по-размер населено място (с поставяне под карантина на заразените и т.н.). Второто вече е правено в Италия. После да се сравнят резултатите и да се оцени ефективността. Това ми хрумна покрай карантината на Банско, но съм сигурен съм, че могат да се реализират и много други полезни експерименти.

Edit: Между другото, покрай истерията с пазаруването на респиратори, загледах докъде е стигнала технологията с пречистването на въздуха от бацили. Имам сериозно подозрение, че инвестирането от страна на болниците във въздухопречистватели с антивирусни и антибактериални филтри в болничните стаи на лекуващи се от вируса би било по-ефективна мярка, защото би намалило риска за медицинския персонал.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Tue Mar 31, 2020 7:46 pm

Италия е под контрол вече.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Marfa » Tue Mar 31, 2020 7:49 pm

А може ли да резюмирате какво пише на немски?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Tue Mar 31, 2020 8:05 pm

@Scourge, то на практика в България респираторни маски обикновен тип вече не можеш да намериш, освен от някой придвидлив прекупвач. Но и това е доста съмнително. Пък и те преди истерията едва ли са били кой знае колко популярни, че да е имало някакви количества.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Amelia » Tue Mar 31, 2020 8:19 pm

Маските съвсем определено си работят за защита на медицинския персонал, заради което и медицинския персонал се предполага да носи такива в този момент, а и по принцип, и настъпва драма като консумативите свършат. И следователно ще са добра защита и за средностатистическия човек (ако имате възможностите, поръчайте си и вие от Китай). Но те трябва да са специални маски (респиратори, не хирургически маски) с еди какви си филтри, за да хващат еди колко си процента от микроорганизмите с еди каква си големина. Докато българската държава не осигури такива маски за цялото население (или поне улесни появата им в магазините в нужните количества), всички разпоредби за задължително носене на маски са в Зоната на здрача на българския политически гений. Не се спряха да изсират нови необмислени мерки без план за смекчаване на произлезлите от тях проблеми. Тук ни изпозатвориха по къщите в големи количества и бая народ остана без работа, но държавата обяви редица мерки за подпомагане на хора и бизнеси в следващите месеци. Тея в Бг-то излизат всеки ден с нова боговдъхновена идея, пък народа да се опраа как може.

Но нищоооооо, важното е църквите да са отворени за миряните, но по парковете да не мое да се ходи, че са много опасни! Великолепна логика, несъмнено произведена с дълбока мисъл на базата на истинска нАука. Ми вижте сега, една единствена мярка за сигурност трябва да се въведе законово в тая държава и тя е на тея дето се бутат в църквата да им се забрани достъпа до болници и лекари и като се разболеят да се карантинират обратно в църквата, където светите отци ще си ги лечат с молитва и свети тайнства. А попове, патриарси, секва такава сволач, би трябвало да нямат достъп до болница по принцип - да си ги оправя всемогъщия им любящ Бог, няма закво да харчат на данъкоплатците парите. Ще си решим най-всякакви национални проблеми по този начин. И световните ще решим, ако почнем да го прилагаме по целия свят тоя принцип.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Marfa » Tue Mar 31, 2020 9:07 pm

Протестирам. Дядо ми беше свещеник, тоест "поп", както го наричаш, но си имаше и стабилно светско образование, беше диабетик и не го цереше със светена вода това. А когато веднъж се натровил от свето причастие (!!!!!!!!!!!) - обяснявам, в ритуала влиза останалото от причастието да се "употреби" - пак обяснявам, причастието или т. нар. "комка" се състои от малко вино с трошици специално приготвен хляб в него, наистина става въпрос за половин чаша примерно, а в неговия случай бил използван сребърен потир - човекът от часовете по химия съобразил какво трябва да се направи, за да не се спомине. Аз не бих направила тази връзка поради абсолютната ми несъвместимост с химията като наука. Съвсем правомерно вярвам, че ако беше жив днес и ако гледаше кво става, като нищо можеше и да се покатоличи.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Коронавирусът и ние

Post by Alexis » Tue Mar 31, 2020 9:19 pm

Marfa wrote:
Tue Mar 31, 2020 7:49 pm
А може ли да резюмирате какво пише на немски?
Същото, което и в статията на английски, която е в съседния линк в същия пост. Засега е за плановете на немски екип да проследи как се разпространява вирусът в един немски град - Хайнсберг, като са подбрали 1000 човека от семейства, които са ориентировъчна представителна извадка за популацията на Германия. А са избрали Хайнсберг, защото е градът с най-много положителни проби спрямо населението си и съответно върви напред от останалата част от страната и може да се използва за продгозиране на общата тенденция накъде ще се движи на национално ниво епидемиологичната обстановка.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Amelia » Tue Mar 31, 2020 10:08 pm

Marfa wrote:
Tue Mar 31, 2020 9:07 pm
Протестирам. Дядо ми беше свещеник, тоест "поп", както го наричаш, но си имаше и стабилно светско образование, беше диабетик и не го цереше със светена вода това. А когато веднъж се натровил от свето причастие (!!!!!!!!!!!) - обяснявам, в ритуала влиза останалото от причастието да се "употреби" - пак обяснявам, причастието или т. нар. "комка" се състои от малко вино с трошици специално приготвен хляб в него, наистина става въпрос за половин чаша примерно, а в неговия случай бил използван сребърен потир - човекът от часовете по химия съобразил какво трябва да се направи, за да не се спомине. Аз не бих направила тази връзка поради абсолютната ми несъвместимост с химията като наука. Съвсем правомерно вярвам, че ако беше жив днес и ако гледаше кво става, като нищо можеше и да се покатоличи.
Подозирам, че след всички педофилски скандали на католическата църква, по-скоро щеше да го избие на агностицизъм и атеизъм, човека.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by Marfa » Tue Mar 31, 2020 11:02 pm

На атеизъм точно едва ли. Виж, агностицизмът би бил по-вероятен.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by The Dragon » Wed Apr 01, 2020 12:30 am

Бтв - за всички които изведнъж станаха любители статистици - не забравяйте двата основни закона на статистиката:

1. If you torture the data long enough it will confess.
2. Everything is linear if drawn with fat enough marker in the log-log scale
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Коронавирусът и ние

Post by coldie » Wed Apr 01, 2020 10:55 am


User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Коронавирусът и ние

Post by penzata » Wed Apr 01, 2020 1:38 pm

@coldie ,
Image
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Коронавирусът и ние

Post by Amelia » Wed Apr 01, 2020 8:11 pm

В USA вчера умряха над 900 човека от коронавирус. За няма и седмица, тея минаха Италия и Испания по дневна бройка умрели. Требва си талант да си толкова зле като нация.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 13 guests