Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Sun Feb 23, 2020 6:13 pm

Аз се надявах сега след шейсет години откак го четох това да разбера как точно Ранд и Баал'замон се биха в небесата, но не разбрах. Литнаха и се биха, ама бяха уголемени, та всички ги виждаха, или бяха прожектирани по някакъв начин, или как?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Sun Feb 23, 2020 6:17 pm

Marfa wrote:
Sun Feb 23, 2020 6:13 pm
Аз се надявах сега след шейсет години откак го четох това да разбера как точно Ранд и Баал'замон се биха в небесата, но не разбрах. Литнаха и се биха, ама бяха уголемени, та всички ги виждаха, или бяха прожектирани по някакъв начин, или как?
https://www.theoryland.com/intvsresults.php?kw=falme
Question
Were Rand and Ishamael physically in the sky at Falme?

Robert Jordan
No, but they could be seen there, like a mirage. They could be seen in other places as well [other false Dragons' falls].
Question
At the end of The Great Hunt when Rand and Ishamael were fighting in the air above Falme, they appeared in the sky over many places and my question is whether this is something done by the One Power or something done by the Creator? How did they appear in the sky?

Robert Jordan
An effect of the Wheel, really. It wasn't the Creator. The Wheel is more than a simple mechanism. Remember the Wheel can spit out ta'veren, can spit out Heroes as a self-correcting device because the Pattern is drifting from what it is supposed to be. We are not talking about something as simple as a spinning wheel at all, we are talking something more along the lines of the most complex computer you could possibly imagine. There were at that time, two, there were false Dragons that had a chance to create a lot of disruption. By the appearance in the sky at that battle, not just in Falme but in other places, those false Dragons were taken off the board because there was only room now for one, for one Dragon.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Marfa » Mon Feb 24, 2020 4:52 pm

Колелото ги прожектирало демек. Ясно.

Впрочем, мислех си за онова с многото Очи на света от първоначалния замисъл. В това щеше да има доста смисъл - драконът да ги изнамира и да ги използва, за да овладява силата, без да пощурява. Жалко, че се е отказал от това. Щото в онова единственото, дето драпаха за него цяла книга, няма никаква идея. Нито за какво му беше на тъмния, нито за какво им трябваше на седайките да опитват да го прелеят, нито зора отстъпниците да го докопат. Беше чучнато там for epic sake и толкова.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Mon Feb 24, 2020 5:48 pm

Marfa wrote:
Mon Feb 24, 2020 4:52 pm
Колелото ги прожектирало демек. Ясно.

Впрочем, мислех си за онова с многото Очи на света от първоначалния замисъл. В това щеше да има доста смисъл - драконът да ги изнамира и да ги използва, за да овладява силата, без да пощурява. Жалко, че се е отказал от това. Щото в онова единственото, дето драпаха за него цяла книга, няма никаква идея. Нито за какво му беше на тъмния, нито за какво им трябваше на седайките да опитват да го прелеят, нито зора отстъпниците да го докопат. Беше чучнато там for epic sake и толкова.
Е, имаше освен чист сайдин и печат от затвора на Тъмния, че и Рога на Валийр.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Mon Feb 24, 2020 10:33 pm

Отбелязвам се само, че дочетох най-сетне Окото, а Ловът почва изключително интензивно и кефи доста :)
Човек понякога забравя колко екшънесто успяваше да пише Джордан навремето. Някак и хаотичността на първата книга не личи много тук.

Обаче само на мен ли Фал Дара ми прилича на извадена от рандъм компютърно РПГ, в което случайни НПЦ-та вървят и те поздравяват с неангажирани реплики от време на време? Бих цитирал ако не ме мързеше, ама знаете за какво говоря.

@Ghibli, сори нещо не са ти станали предишни меншъни и чак сега ги прочетох, мерси че ме тагваш :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Feb 25, 2020 4:26 pm

"Прероденият Дракон", пролог + глави 1-7

Резюме: Шефът на Белите плащове измисля гениален план да помогне на Ранд и после да спаси света от него. Ранд и аверите му чакат няколко месеца в рандъм лагер в планината, за да имат време Отстъпниците позавладеят някоя и друга държава. Напада ги тълпа тролоци и мърдраали, които биват облъснати с помощта на вълци. Ранд решава, че ще качи повече XP ако изпълни главния куест без партито си. Перин, Моарейн, Лан и Лоиал хукват да го гонят, оставяйки шиенарците да се оправят както могат, а Мин да изпълнява ролята на пощенска гълъбица.

Коментар: С изключение на бойната сцена, която е доста добра, главите са леко скучнички. Доста рекапване за хора, които не помнят какво е ставало в предишните книги и това чакане Шарката да подскаже на Ранд какво да прави хич не ми допада. Смъртта на Лея беше поредната трактовка на темата, че е трудно човек да избегне съдбата си, но тия рандъм вестоносци, които някак успяват да намерят тайния лагер ми се видяха доста изсмукани от пръстите. Толкова ли не можаха да пращат гълъби до най-близкия град?

Планът на Ниал също е по белоплащовски оптимистично дебилен. Според него чудовищата на сеанчанците са Shadowspawn, сеанчанците са някакви мраколюбци и ако вземе, че утрепе Ранд всички ще почнат да му се подчиняват. :lol:

Някой от Отстъпниците пък сега заповяда чрез мърдраал Каридин да убие Ранд - все едно не би могъл сам да го свърши с лекота, но откъде толкоз акъл у тях?

Перин вижда сбирка на Отстъпници в съня си... още много такива сбирки ще има.
“Don’t want it?” She laughed. “What man with blood in his veins would not want glory?
Ланфеар е като развален грамофон.

Не помнех, че някакъв тролок успя и да захапе Перин. Ouch.
“Never anger an Aes Sedai,” he said in a whisper obviously meant just for himself, but audible to everyone. “ ‘Better to embrace the sun than to anger an Aes Sedai.’ ”
Като стана дума за развалени грамофони, ето го и Лоиал.
The simple force of her presence, the strength of her gaze, made it difficult to protest. Her dark eyes would catch his at the moment he opened his mouth. A lift of her eyebrow to suggest he was being rude, a surprised widening of her eyes that he could object to so small a request, a level stare that held in it everything that was Aes Sedai, all these things could make him hesitate, and once he hesitated there was never any recovering lost ground.
И отново най-опасното оръжие на всяка Айез Седай - the gaze! :P
“The Amyrlin Seat must be told what has happened, and I cannot count on finding one I can trust who has messenger pigeons. Or that the Amyrlin will see any message I send by pigeon.
Как нагло изманипулираха Мин тук. Сюан сто процента ще приеме който и да е вестоносец, който каже, че има писмо от Моарейн, а и по-нататък си спомням, че получава точно писма пратени по гълъб от Моарейн.

Разбираемо, че Ранд не ще повече хората да мрат заради него, но в края на книгата извади кьорав късмет, че толкова народ пристигна по същото време с него в Камъка.

Първото споменаване соколицата и ястребицата. Трябваше Мин да предупреди Перин и от Файле да бяга, не само от Ланфеар. :)

Хареса ми, че Моарейн изцери и някои от вълците.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Tue Feb 25, 2020 5:40 pm

Аз не съм чела нищо, мислех, че пак ще правим пауза между книгите :oops:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Tue Feb 25, 2020 5:54 pm

Ако искате ще правим пауза, няма за къде да бързаме все пак. Никой нищо не каза и аз реших, че продължаваме. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by coldie » Tue Feb 25, 2020 6:01 pm

Moridin wrote:
Mon Feb 24, 2020 10:33 pm
Отбелязвам се само, че дочетох най-сетне Окото, а Ловът почва изключително интензивно и кефи доста :)
Човек понякога забравя колко екшънесто успяваше да пише Джордан навремето. Някак и хаотичността на първата книга не личи много тук.
Може и да не ми искаш мнението, но то е следното:
в цялото КнВ Джордан е писал увлекателно, в КнВ има всичко, къде екшън, къде епик, къде хорър, къде хумор, къде наивност, къде романтика. Дори разводняването, което за мен е едва след 7-ма книга с описания на пейзажи и прочее, еми на който му е проблем просто прескача страниците. Аз обаче не разбирам, защо от едно фентъзи се търси да има перфектно реалистично описани битки и прочее. И може и да само митове и легенди но има случаи в историята на битките в този свят, а не в онзи на Джордан, когато са се случвали необичайни и наглед невъзможни неща.
В дописването от Сандерсън абсолютно мога да позная къде е писал по бежелки на Джордан, къде е писано от Джордан и къде е трябвало да запълни липсващото. Тъй или иначе останаха купиша неразгадани неща. Аз съжалявам, че се впуснаха заради пари да разводняват книгата. За това време можеше да се напише примерно поне един том за преди Разрушението. Нова Пролет не е минус за мен, разкрива някои неща. Минус е самоз агубеното време за написването и.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Moridin » Tue Feb 25, 2020 6:07 pm

Matrim wrote:
Tue Feb 25, 2020 5:54 pm
Ако искате ще правим пауза, няма за къде да бързаме все пак. Никой нищо не каза и аз реших, че продължаваме. :)
Ако паузирате леко, има шанс почти да ви настигна в самолета :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Wed Feb 26, 2020 12:05 am

Matrim wrote:
Tue Feb 25, 2020 5:54 pm
Ако искате ще правим пауза, няма за къде да бързаме все пак. Никой нищо не каза и аз реших, че продължаваме. :)
Да ударим 1 седмица пауза?
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed Feb 26, 2020 11:55 am

Окей, пауза до другата седмица.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Sun Mar 08, 2020 10:38 am

Прочетох до 7-ма глава, общо впечатление - доста мъка. Положителното нещо е гледната точка на Перин и май няма други. Всички се държат като идиоти, всички правят или не правят някакви неща, от които ти иде да фейспалмваш до безкрай, на всичко отгоре Ранд го е хванала емо-фазата, от която не знам дали ще излезе до края на поредицата, но по спомени докъдето съм чела - май не. Сбогом, адекватни Ранде, беше ми приятно да чета за теб.

От друга страна, неговото поведение поне е разбираемо. Някой може ли да ми каже Перин що е такава овца? Вълците дотук само са му помагали, приемат го като свой, готови са да умрат в неговите битки. Той като пълен идиот се дърпа от тях и ги игнорира! Обаче когато му изнася, приема помощта им, нали? А цитираният по-горе момент просто убива, погледът на Моарейн го смущавал, видиш ли, и затова е готов да й пере чорапите.

В края на първата книга Агинор и Белтамел нападнаха нашите. В края на втората книга Ланфеар от плът и кръв се яви пред Мин и проведе кратък разговор с нея, в който й се представи поименно. Няколко месеца по-късно Моарейн разсъждава, ами ако Отстъпниците не са съвсем затворени? А Перин си мисли - не, не може да е вярно!!! :dash:

Изобщо не става ясно с каква магия Моарейн прави врътката с жените-вестоносци, цялата схема е много странна - тя се е забила в планината, и една след друга при нея се изреждат жени, които просто са получили усещане, че трябва да я потърсят, и цялата схема се прави, за да й докладват за обстановката. Втф?

Ранд "запалва сигнален огън за местоположението им", някой намеква на Моарейн, че едни защити биха свършили добра работа, тя вади гениалния довод, че ако трябва да избира между прикриващи и предпазващи защити, предпочита да се крие. Ало, тази опция отпадна вече! Резултатът е логичен, лошите ги нападнаха и един куп шиенарци измряха за нищо. Самото нападение също е върхът на абсурда. Къде бяха часовоите и какво стана със стратегически избраната позиция на нашите, която беше достъпна само от един тесен вход, който малцина можеха да защитят срещу многоброен враг?

Шиенарците никой за нищо не ги бръсне, зарязаха ги да се оправят :/

Мин и тя от сравнително адекватна личност изведнъж се превърна в същество, което ръси презрителни забележки за мъжката половина на човечеството. Явно трябва някой да го прави и просто на нея се пада задължението в отсъствието на Нинив.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Sun Mar 08, 2020 11:52 pm

Перин се страхува да не стане така, че да се "повълчи" тотално, да забрави човек и само да скита с вълците из горите. Разбираемо донякъде, обаче при положение, че Елиас не е забравил това след толкова години, идва преувеличено някак. А и е странно как при положение, че уж са много близки приятели с Ранд така и още не е споделил това с него.

Иначе мудничко начало, не е ясно какво точно чакаше Моарейн и как я намираха агентките ѝ. Ранд трябваше направо да ѝ каже "Отивам в Тийр, който иска да идва, да заповяда", не е като тя да имаше начин да го спре, а и той от своя страна много добре знае, че поне Моарейн, Лан и Перин ще го последват ако тръгне сам. Белите плащове продължават упорито да не приемат, че сеанчанците наистина са дошли отвъд океана и преливащите им не са Айез Седай, нищо, че сеанчанците въобще не го криеха и бяха в Томанска глава доста месеци. Това, че Ниал хем вярва, че едно време Тъмният е бил затворен от мъжете Айез Седай, но от друга, че няма как да се измъкне оттам, защото "one of those ancient Aes Sedai could do what ten of the Tar Valon witches of today could not. The seals they had made would hold" е тотален facepalm момент.

Аз на мястото на Ранд определено щях да поискам Моарейн да ми изрецитира всичките пророчества за преродения Дракон. Не че тя щеше да го направи най-вероятно...

Забавно беше като Перин толкова се увлече в екшъна заедно с вълците, че накрая и нададе един хубав победен вой заедно с тях. 8-)

Мин стоя месеци наред в един малък лагер с Ранд и така и не му каза, че е влюбена в него, this is peak WoT romance...
Самото нападение също е върхът на абсурда. Къде бяха часовоите и какво стана със стратегически избраната позиция на нашите, която беше достъпна само от един тесен вход, който малцина можеха да защитят срещу многоброен враг?
Добър въпрос, това си беше сериозна излагация на нашите хора.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Mon Mar 09, 2020 10:42 am

Постът на @Ghibli пълни душата. С тва на ум Перин все пак (не помня вече у коя от първите 2-3-4 книги) попадна на побъркал се вълк-пич и знае докъде може да се сговни положението. Та неговата умереност и дърпане от животните е донякъде разбираема, от друга като се вземе с какво общува по принцип да е част от глутницата си е директен ъпгрейд. А с течение на книгите разбиването на приятелството между тримата глупаци е от по-големите минуси. В продължение на книги Мат и Ранд например нямат директни сцени.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests