Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Amelia » Sun Feb 02, 2020 10:35 pm

Btw, аз взех, че прочетох 30-ина страници от тая книга на Амазон. Получих челен сблъсък с фрази като "Her tears were spasmodic" и "His wedding band was inert" само за да се нахендря няколко страници след това на абсолютно кухия сладникав платоничен романс, обсипан с ужасяващо тъпи диалози между главната и Големия Мутренски Бос, който впоследствие уби семейството ѝ. Двамата се виждаха в книжарницата на главната, където за да разберем колко умни и уникални са, пиеха кафенце и четяха книги на английски. Някак си тази умна жена не беше успяла да събере 2 и 2 за да разбере с кого си прави литературните тлаки. Сериозно, бях ѝ в главата на тая в най-ужасяващия ѝ миг и в едни от най-щастливите ѝ мигове и тя така и не успя да заприлича на нещо повече от картонено двуизмерно човече. Балистичния подход към испанските думи си е ебал майката - аз също бях объркана от онова за абуелата и най ми беше забавно колко пъти ни се написа футбол и балон де футбол щото явно това ѝ е направило впечатление на тая - че мексиканците наричат футбол не това, което американците наричат футбол. Но поне мога да разбера що Стивън Кинг харесва тая книга - насилието и шокът от него са описани по сходен начин с неговия и даже имахме сценка, в която някви мутри ритаха пред главната едно момченце, щото баща му не си платил данъка мутра. Та ритаха го, докато на детето му остана само да се гърчи предсмъртно и после му събуха гащите и му направиха нещо. Не стана ясно какво, но със сигурност беше намесен пенис в уравнението.

Насилието е изобилно и е от типа лошите са много лоши и всеки миг даже ще ритнат някое кученце. Толкова са лоши. Книгата мяза на калпав холивудски трилър, от онея дето гледаш и забравяш секунди след финалните надписи.

Литературка за 7 цифри, тва.

Стивън Кинг може би няма да е зле да почне да обръща внимание на дайвърситито, щото не виждам откъде би могъл изобщо да добие някъв критерий за това що е то качество (щото нали качеството било толкова важно), когато нещо се развива извън Мейн. А Опра е крайно време да спрат да я слушат хората, неква американска Гала там е.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Sun Feb 02, 2020 10:39 pm

Като човек имигрант, живеещ в страна и град в който е пълно с white saviors с чувство за вина бих искала да разкажа една история от личния си опит, как тоя уж добронамерен saviorism понякога преиначава нещата и как доста често той не е толкова съсредоточен към самите мигранти, а е доста повече за самите "спасители". Преди години правих проект с три бели германки за бежанци. След всичките интервюта с бежанците, абсолютно всеки един от тях сподели че основната тегоба на техния живот е СКУКАТА и самотата и чувството, че живота им се състои само в ядене и спане. Затова някои от тях разказаха, че продават наркотици, защото тва малко или много им разнообразява ежедневието и им дава да припечелват нещо. Други, които имаха доста по-сериозен морален компас, доброволстваха в боядисването на детски площадки и тн, но съответно нямаха пари. Като човек, имигрант, макар и с повече привилегии темата за скуката ме удари силно, защото това е нещо доста често срещано тук, нещо с което си имам сблъсък (Германия е една от най-трудните страни да се интегрираш). Викам им на въпросните 3 патки, пичове, нека говорим за тва, тва им е драмата, това им е важно на тях, това им е главната мъка, а тоя наратив просто липсва навсякъде. Отрязаха ме.

Вместо това, всичко трябваше да бъде сведено до расизъм, дискриминация, мизерията И ТРАВМАТА. Един от бежанците сподели, че в некав малък град нямало френско говорящ лекар и му е било трудно да се разбере. Една от патките възкликна "ТоВа Е РаСиЗъМ". Въпросната беше абсолютен психопат, защото непрекъснато ми вменяваше вина как аз видите ли се радвам на привилегии, като ЕС имигрант, а тия хора как страдат. Ениуей. Трябваше да се отдели огромно внимание на травмата, от която бягат и трябваше ние хора на по 19-20 без никакъв опит, да ги разпитваме какво точно са преживели и от какво точно бягат. Единият от пичовете с болка и гняв разказа как е гледал как са изнасилвали сестра му, докато майка му е лежала мъртва. Аз лично се чувствах супер неадекватно и до ден днешен не разбирам защо тия въпроси бяха задавани, защото очевидно темата за скуката е в пъти по-злободневен проблем и проблем, без гласност, и проблем който ние евентуално можем да опитаме да намерим решение. Та така, написахме поредния клиширан текст за дискриминация, расизъм и травма.

Честно казано на всичко съм се нагледала, подобно на авторката на въпросната книга, която ще дава глас на "тия хора". В един ууултра скучен семинар имахме един дървен философ, който много говореше. Голяма работа. Един път една бяла германка реши, да се застъпи за нас "бедните мигранти и най-вече жените такива" и да каже, как той говорейки толкова много, ни отнема гласа. Бога ми в тоя семинар бяхме 6-7 такива, и всички и скочихме колко е проста и тъпа (доколкото е позволено в академична среда разбира се) и как ако искаме да кажем нещо, ще го кажем, и че нейните опити за спасение, са в пъти по-дискриминиращи от дървената философия на пича.

Ставала съм свидетел на rallies, на които изцяло бели германци седят и обясняват как аджеба начинът за кандидатсване на чужденци е намсикъв, и как ЕЖК, че 95 процента (това беше истинско число) от кандидате са с изгубени документи.
Един от моята специалност пък основа, НПО, което спря да съществува 2016 когато темата за имигранти и бежанци престана да е модерна :lol: На страницата на това нещо, имаше пост как "Мохамед, който е сириец и Макс, който е германец са гледали финала на шампионска лига заедно и ОМГ въпреки че са различни са успяли и двамата да се насладят на играта на Меси" Просто идилия. Дискриминацията не съществува повече.

Имало е случаи, в които моя идея е била оплювана/ игнорирана от германци, после някакъв друг германец я дочува и я казва на вселослушание и "ОМЕГЕ ГЕНИАЛНО КАК НИКОЙ НЕ СЕ Е СЕТИЛ ЗА ТОВА. УАУАУААУАУУАУ. НЕВЕРОЯТНО"

Мисълта ми е, никой не казва да отнемем изцяло гласа на привилигированите групи, някои квичената наистина са дразнещи, подобно на патицата от семинара ми и някакви други кресливи групировки в туитър. Проблемът е, че в голямата си част спасителския наратив изопачава нещата и вреди повече, а не помага. Не виждам как това да искаме, да се говори С маргинализираните групи, да им се даде думата за техните драми, вместо да говорим за някакво имагинерно ТЯХ, е нещо скандално наистина.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Sun Feb 02, 2020 10:54 pm

Amelia wrote:
Sun Feb 02, 2020 10:35 pm
Btw, аз взех, че прочетох 30-ина страници от тая книга на Амазон. Получих челен сблъсък с фрази като "Her tears were spasmodic" и "His wedding band was inert" само за да се нахендря няколко страници след това на абсолютно кухия сладникав платоничен романс, обсипан с ужасяващо тъпи диалози между главната и Големия Мутренски Бос, който впоследствие уби семейството ѝ. Двамата се виждаха в книжарницата на главната, където за да разберем колко умни и уникални са, пиеха кафенце и четяха книги на английски. Някак си тази умна жена не беше успяла да събере 2 и 2 за да разбере с кого си прави литературните тлаки. Сериозно, бях ѝ в главата на тая в най-ужасяващия ѝ миг и в едни от най-щастливите ѝ мигове и тя така и не успя да заприлича на нещо повече от картонено двуизмерно човече. Балистичния подход към испанските думи си е ебал майката - аз също бях объркана от онова за абуелата и най ми беше забавно колко пъти ни се написа футбол и балон де футбол щото явно това ѝ е направило впечатление на тая - че мексиканците наричат футбол не това, което американците наричат футбол. Но поне мога да разбера що Стивън Кинг харесва тая книга - насилието и шокът от него са описани по сходен начин с неговия и даже имахме сценка, в която някви мутри ритаха пред главната едно момченце, щото баща му не си платил данъка мутра. Та ритаха го, докато на детето му остана само да се гърчи предсмъртно и после му събуха гащите и му направиха нещо. Не стана ясно какво, но със сигурност беше намесен пенис в уравнението.

Насилието е изобилно и е от типа лошите са много лоши и всеки миг даже ще ритнат някое кученце. Толкова са лоши. Книгата мяза на калпав холивудски трилър, от онея дето гледаш и забравяш секунди след финалните надписи.
И после каква била вредата. Не знам, @Dr. Horrible, ти как мислиш - каква е вредата от книга за "онези хора", която описва света, в който израстват, като някаква гротескна дистопична оргия от смърт и насилие, където те само копнеят да избягат в рая, който е САЩ?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by The Dragon » Sun Feb 02, 2020 11:34 pm

Roland wrote:
Sun Feb 02, 2020 10:54 pm
И после каква била вредата. Не знам, @Dr. Horrible, ти как мислиш - каква е вредата от книга за "онези хора", която описва света, в който израстват, като някаква гротескна дистопична оргия от смърт и насилие, където те само копнеят да избягат в рая, който е САЩ?
Това е буквално описание на Хондурас, Ел Салвадор и частите от Мексико където картелите си съперничат от про имиграционни адвокати - доста от тях от латино произход.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Demandred » Mon Feb 03, 2020 5:05 pm

The Dragon wrote:
Sun Feb 02, 2020 11:34 pm
Roland wrote:
Sun Feb 02, 2020 10:54 pm
И после каква била вредата. Не знам, @Dr. Horrible, ти как мислиш - каква е вредата от книга за "онези хора", която описва света, в който израстват, като някаква гротескна дистопична оргия от смърт и насилие, където те само копнеят да избягат в рая, който е САЩ?
Това е буквално описание на Хондурас, Ел Салвадор и частите от Мексико където картелите си съперничат от про имиграционни адвокати - доста от тях от латино произход.
Няма значение, че това е реалността, не може да се допусне да се описва така страните, в които живеят героичните PoC. Оттук нататък тия страни трябва да се описват единствено като райски местенца, а хората, емигриращи от тях в САЩ, като правещи го само защото им е писнало от толкова хубаво и са решили за разнообразие да поживеят в расистския ад САЩ при управлението на Тръмп.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Mon Feb 03, 2020 5:46 pm

Дали книгата отразява реалността:
https://thebluenib.com/a-poor-imitation ... of-mexico/
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by The Dragon » Mon Feb 03, 2020 5:58 pm

tigermaster wrote:
Mon Feb 03, 2020 5:46 pm
Дали книгата отразява реалността:
https://thebluenib.com/a-poor-imitation ... of-mexico/
Lydia and her son decide to escape Acapulco by riding northward atop the freight train known as La Bestia, described as the one place out of reach of the drug traffickers. In reality, this train is practically controlled by organized crime. Members of the Mara Salvatrucha gang regularly climb aboard, rape female travelers and rob the migrants blind. Those who refuse to cooperate are thrown to their death.

These horrific realities are glaringly absent from Cummins’ tale.
Определено не е дистопична оргия от смърт и насилие ...
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Mon Feb 03, 2020 6:32 pm

Demandred wrote:
Mon Feb 03, 2020 5:05 pm
Няма значение, че това е реалността, не може да се допусне да се описва така страните, в които живеят героичните PoC. Оттук нататък тия страни трябва да се описват единствено като райски местенца, а хората, емигриращи от тях в САЩ, като правещи го само защото им е писнало от толкова хубаво и са решили за разнообразие да поживеят в расистския ад САЩ при управлението на Тръмп.
Добре, къв точно е смисълът на тоя ти пост? Щото не е аргументативен, не е смешен, не е дори сатиричен. Ако САМО ще тролиш, те приканвам да го правиш другаде. Щото все повече и повече примери ти се дават в момента за това, че книгата е обективно зле и проблемна, а не са само най-изтрещелите покрайнини на Туитър срещу нея.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Mon Feb 03, 2020 6:51 pm

The Dragon wrote:
Mon Feb 03, 2020 5:58 pm
Определено не е дистопична оргия от смърт и насилие ...
Логиката, че щом в реалния живот има смърт и насилие и в книгата има смърт и насилие, значи книгата е реалистична, е грешна логика.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Demandred » Mon Feb 03, 2020 7:13 pm

Roland wrote:
Mon Feb 03, 2020 6:32 pm
Demandred wrote:
Mon Feb 03, 2020 5:05 pm
Няма значение, че това е реалността, не може да се допусне да се описва така страните, в които живеят героичните PoC. Оттук нататък тия страни трябва да се описват единствено като райски местенца, а хората, емигриращи от тях в САЩ, като правещи го само защото им е писнало от толкова хубаво и са решили за разнообразие да поживеят в расистския ад САЩ при управлението на Тръмп.
Добре, къв точно е смисълът на тоя ти пост? Щото не е аргументативен, не е смешен, не е дори сатиричен. Ако САМО ще тролиш, те приканвам да го правиш другаде. Щото все повече и повече примери ти се дават в момента за това, че книгата е обективно зле и проблемна, а не са само най-изтрещелите покрайнини на Туитър срещу нея.
Книгата вероятно е много зле, нямам намерение да я чета, никъде не съм твърдял че е хубава. Обаче да се твърди колко е вредна, защото в нея местата, от където основно идват мигрантите към САЩ, са описани като "гротескна дистопична оргия от смърт и насилие", е абсурдно, защото те са си такива. Ел Салвадор и Ходурас водят с голяма преднина в световния списък по убийства на глава от населението. Мексиканските щати, от които идват голяма част от мигрантите, също са сред лидерите в този род класации. Това е и една от основните причини да е толкова голям наплива от мигранти към САЩ в последните години.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by The Dragon » Mon Feb 03, 2020 11:00 pm

В момента е номер 1 на амазон ... честито на мрънкалите.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Tue Feb 04, 2020 9:57 am

Demandred wrote:
Mon Feb 03, 2020 7:13 pm
Книгата вероятно е много зле, нямам намерение да я чета, никъде не съм твърдял че е хубава. Обаче да се твърди колко е вредна, защото в нея местата, от където основно идват мигрантите към САЩ, са описани като "гротескна дистопична оргия от смърт и насилие", е абсурдно, защото те са си такива. Ел Салвадор и Ходурас водят с голяма преднина в световния списък по убийства на глава от населението. Мексиканските щати, от които идват голяма част от мигрантите, също са сред лидерите в този род класации. Това е и една от основните причини да е толкова голям наплива от мигранти към САЩ в последните години.
Книгата обаче е за Мексико, която не е "такава". Имам достатъчно лични познати мексиканци, за да знам, че описаната в книгата дистопия е пълна глупост. Next argument.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by трубадур » Tue Feb 04, 2020 10:21 am

The Dragon wrote:
Mon Feb 03, 2020 11:00 pm
В момента е номер 1 на амазон ... честито на мрънкалите.
4 e :mrgreen:

Image

Кво четат хората просто :ninja:

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Yan » Tue Feb 04, 2020 10:24 am

Roland wrote:
Tue Feb 04, 2020 9:57 am
Книгата обаче е за Мексико, която не е "такава". Имам достатъчно лични познати мексиканци, за да знам, че описаната в книгата дистопия е пълна глупост. Next argument.
Demandred wrote:
Mon Feb 03, 2020 7:13 pm
Мексиканските щати, от които идват голяма част от мигрантите, също са сред лидерите в този род класации. Това е и една от основните причини да е толкова голям наплива от мигранти към САЩ в последните години.
Всичко е цветя и рози в Мексико. Според официалните данни е направо рай на земята...

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-50315470
Has it been getting worse?
Yes, the number of homicides in Mexico has been on the rise since 2014. In 2018 the number of people killed was more than four times that in 2007.
https://www.insightcrime.org/news/analy ... lled-2019/
According to a recent report from a non-profit organization, the Citizen Council for Public Security and Criminal Justice, five of the six most murder-wracked cities in the world are in Mexico: Tijuana, Acapulco, Ciudad Victoria, Ciudad Juárez, and Irapuato. Each of these has a murder rate above 80 per 100,000 citizens. Tijuana alone accounts for approximately 1.5 percent of the nation’s population but has thus far contributed to around 7.5 percent of Mexico’s murders in 2019.
https://www.aljazeera.com/news/2020/01/ ... 41365.html
Official data shows an average of 95 murders each day last year, as violence continues to rise in the country.
И това е на прима виста. Да, не е Ел Салвадор или Венецуела, обаче процентът пак е меко казано стряскащ и тенденцията е да се влошава.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Tue Feb 04, 2020 10:26 am

Не знам за вас, обаче аз като човек израснал в пълната дупка, която е България, винаги съм се кефила на гротескни представяния на ситуацията тип нещата, които @Marfa примерно пише, тук и разни други коментари, писани от БЪЛГАРИ. И ми е забавно и се радвам на такива писания. В момента, в който некой западняк почне да пише високопарно колко сме зле и кви сме идиоти и как западът е рая, ПОЛУДЯВАМ. Та тотално разбирам възмутените.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests