Светът е лудница и всички сме пациенти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amelia » Wed Nov 20, 2019 12:46 am

Еми вече стана ясно, че ако оставиш екип от мъже да се оправя с женски проблеми, колкото и да са добронамерени, все ще пропуснат нещо важно. Бтв, подобен феномен се наблюдава в момента в AI сферите, където хомогенната среда дето обучава AI-а, произвежда AI, дето диксриминира разни дизенфранчайзд малцинствени групи. Дайвърситито вече не е въпрос на SJW лиготия, а на качество на рисърча.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Alexis » Wed Nov 20, 2019 6:53 am

Amelia wrote:
Wed Nov 20, 2019 12:46 am
Бтв, подобен феномен се наблюдава в момента в AI сферите, където хомогенната среда дето обучава AI-а, произвежда AI, дето диксриминира разни дизенфранчайзд малцинствени групи. Дайвърситито вече не е въпрос на SJW лиготия, а на качество на рисърча.
Вчера точно бях на лекция, свързана с обучението на AI да пише новини (от президента на корейската асоциация на журналистите) и да замести журналистите. Една от темите, които се засягаха е имено, че за да се обучи AI да прави това, той се захранва с огромен брой стари статии, на чиято база да си изгради тоя изкуствен интелект. Уви, предвид обема им те обхващат периоди, когато повечето журналисти са били мъже, типът статии е бил насочен предимно към мъже и периоди, когато реасизмът, сексизмът, ксенофобията и какви ли още не "благородни" идеи са оцветявали тези статии и това съответно влияе на резултиращите статии. Тоест в голяма степен може да не е полът на учените,разработващи самия хардуер и софтуер към него и техния пол, а просто наличните бази данни, които после се наливат на AI. Тук идва проблемът, че може просто да няма достатъчно статии лишени от bias, които да стигнат за обучението на AI.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amelia » Wed Nov 20, 2019 7:38 am

Става дума за ей това нещо, което не може да се оправдае с "исторически причини":
https://www.theguardian.com/technology/ ... sity-study

Преди време бях чела и за някви банкови и финансови алгоритми, които дискриминират диспропорционално цветнокожото население.
https://www.npr.org/2018/11/24/67051360 ... minorities

Това са си настоящи проблеми, породени от ограничения мироглед на съответните софтуерни разработчици. И не говорим за умишлен расизъм - просто липсват разни важни перспективи, щото белият чиляк не знае, че съществуват и пише софтуер за себе си и тея като него.

A иначе наскоро излязоха редица изследвания, които показват, че diverse teams водят до по-значими успехи в няколко различни сфери на науката и икономиката. Гугълнете нещо от сорта на diversity improves science и ще намерите материали - и в научно-популярни източници като Scientific American и в научни жирнали като Nature и Science. Не си ги измислям тези неща - аз като цяло рядко си измислям неща, щото нямам фантазия за такива работи.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

mailsteg
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Fri Aug 02, 2019 11:51 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by mailsteg » Wed Nov 20, 2019 10:04 am

Amelia wrote:
Wed Nov 20, 2019 7:38 am

Това са си настоящи проблеми, породени от ограничения мироглед на съответните софтуерни разработчици.
Не стреляй по вестоносеца, в зависимост от заданието получаваш и продукта, задал си грешни параметри получаваш грешни отговори. В случая не мисля че са сбъркали разработчиците, те просто са си свършили работата оказва се че на база на данните обучаващи AI то ние сме тесногръди, дискриминиращи расисти никой не ни е виновен, такива са повечето хора.
Та помни че компютрите не правят каквото искаш а каквото им кажеш, това си е базисен постулат в IT индустрията.
Още по темата, сега имаме един морал и мироглед, нашите деца ще имат различен и ако сега сме толерантни и широко скроени (в нашите си очи) какви ли ще ни изкарат нашите деца ?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amelia » Wed Nov 20, 2019 10:07 am

Приемам критиката - за онова банковото, вероятно банкерите, а не програмистите са виновни. Но и там е ясно, че банкерите, дето са поръчвали софтуера не са особено дайвърс, щом не са се сетили да си поискат нещо по-така.
Ама на Амазон и Гугъл тъпотиите ми мязат по-скоро на зле обучен AI, а не на сбъркани поръчки от клиента.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by трубадур » Wed Nov 20, 2019 10:10 am

Тва за жените и болниците даже доктор майк (дъ хот доктор в тубата) го коментира след на джон оливър предаването, да даде още по-ясна представа какво става и защо е тъй с жените. Но и той потвърди, че женската гледна точка не се взима толкова насериозно колкото трябва. То и в други теми сме го говорили, но взимането на типичен мъж за основа, върху която да се гради всичкото познание за другия пол си е мизерия, жените не са мъже с цици и по-тесни рамене.

пп. ся видях темата за крейзиту и инфаркат, дофтора майкиту и за това говори - инфаркт при жени и мъже и как не трябва да се приемат с лека ръка по-непопулярните симптоми

е го клипът направо:
https://www.youtube.com/watch?v=RhArakH5cTU

mailsteg
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Fri Aug 02, 2019 11:51 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by mailsteg » Wed Nov 20, 2019 10:31 am

Темата за AI то на Гугъл и Амазон е доста .. хъм дълбока лично аз съм запознат само с базата на която се гради и нямам идея какви точно алгоритми са заложили.
И понеже съм параноик по професия мога да дам само личните си гледни точки никоя от които не е позитивна.
1. Да AI то им е зле обучено и с грешни алгоритми - много вероятно според мен но при условие, че тепърва го разработват и нямат истинска концепция простено им е.
2. След филма на Сноудън и 'издънката' на Intel и AMD ами възможно е алгоритмите да са си наред (доколкото е възможно) просто целенасочено на потребителя да се връща подобен контент - също много вероятно особено след като официално си признаха( е малко насилствено и нямаха избор но фактите са си факти) за подобни манипулации.
3. Алгоритмите на Гугъл (за Амазон съм малко по зле запознат) се адаптират към персоналната активност на потребителя и е напълно възможно голяма част от потребителите да са ... тесногръди, ограничени расисти .
И което най много ме притеснява има голяма вероятност всяка една от изброените гледни точки да е вярна в една или друга степен.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Killua » Wed Nov 20, 2019 11:27 am

Абе така ли е у нас конкретно за приемането на женските оплаквания с лека ръка? Не знам, никога не съм го усещала по този начин, когато ми се е налагало да имам вземане-даване с лекари. Сигурна съм, че към ромското население има тежка дискриминация и по-кофти отношение (както в САЩ към чернокожите), но просто ми стана интересно дали у нас го има това с жените както е в САЩ примерно. Честно, никога не са приемали нито едно мое оплакване по-леко отколкото трябва, даже по-скоро са ме свръх-лекували, отколкото да не ме лекуват.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Litz » Wed Nov 20, 2019 11:35 am

В психиатрията е майката си трака. Пресписаха ми ривотрил (който разбира се не пих) без ников опит за диагностика на проблемът, който имам и до ден днешен се знам кво ми е само знам че психосоматично :mrgreen:

В психиатрията, имаше много жени дето примерно страдаха по починалия си мъж или с некви други сериозни психотравми и листовка беше "твърде емоционална си, ще увеличим ривотрила"

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Ghibli » Wed Nov 20, 2019 12:10 pm

Мога да цитирам случай, при който жена се обажда на 112 и получава отговор "много пък знаете вие какви са симптомите при инфаркт".

Но: на 100% съм сигурна, че този отговор не е бил защото е жена, а защото такова ни е нивото на здравеопазването в момента и нормалните хора в системата стават все по-малко.

П.П. Не че не се мели едно и също из всичките тези теми по принцип, но целият този разговор е за сексистката тема.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Litz » Wed Nov 20, 2019 2:13 pm

Аз да споделя, това нещо, което се е случило в Берлин по време на лекция

https://www.politico.eu/article/son-of- ... sGq7oKXQMU
Fritz von Weizsäcker, a prominent German physician, was giving a lecture on fatty liver diseases at the Schlosspark Clinic. Around an hour into the talks, a man in the audience reportedly approached von Weizsäcker and stabbed him several times with a knife.
Просто втф.

mailsteg
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Fri Aug 02, 2019 11:51 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by mailsteg » Wed Nov 20, 2019 2:23 pm

Ето и малко спам по темата
Image

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amelia » Sat Nov 30, 2019 8:53 am

Henlo, frens. Напекохте ли си перинеумите?

https://nypost.com/2019/11/26/perineum- ... gQ_FZAATHs
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by The Dragon » Sat Nov 30, 2019 9:33 am

В графата - мога да се обзаложа че всички практикуващи са бели.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Xellos » Sat Nov 30, 2019 9:43 am

Е след модата с избелването им има логика и тен са да фанат :D
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests