Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Wed Nov 20, 2019 8:32 pm

penzata wrote:
Wed Nov 20, 2019 8:18 pm
п.п. за Лора Дърн само и единствено лъъв. Когато си прав, си прав.
Добре е, че дори в тези времена на поляризация, някои изконни истини не могат да бъдат оспорени.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by penzata » Wed Nov 20, 2019 9:00 pm

:lol: Какво да му оспорваш, когато е изконно. Единствено може да оспориш изначалността на подобно нещо (не че го правя, тъй като не те познавам от време оно), тъй че ти вервам.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Wed Nov 20, 2019 9:12 pm

Точно това е лошото на SJW призмата - че тя настоява всичко да се гледа само през нея. И разни хора дават десетки и се побъркват по филми, щото са достатъчно woke, други пък хейтят филми и дават единици, щото woke culture ги дразни. И това става единственото качеството - woke или не - и оценката се дава в зависимост човек кефи ли се на woke или не. Това е наистина силно ограничаващо и превръща изкуството в съвсем механична формула - една жена, един чернокож персонаж, един лгбт персонаж - бурни овации в туитър, много плюсове от прогресивните, единици в imdb от анти-sjw троловете. И дълбочина на историята, актьорски талант, това няма значение... значение има само расата на актьора, какво мисли за #metoo и за гей ролите.

А много преди #metoo си имало всякакви филми с женски героини - и обичани, и мразени. Но не защото са с жени. Никой не казва, че феновете на Kill Bill му се кефят само защото главната е жена, както никой не казва, че хейтърите на Catwoman с Холи Бери го мразят щото е с чернокожа жена. Просто, при все цялата субективност, се гледаше качеството, не политкоректността.

Лора Дърн в Стар Уорс ми беше много разсейваща, през цялото време се чудех защо ѝ изглежда толкова дълга шията - дали заради кройката на роклята или е cgi ефект. Иначе я харесвам много в Wild, за която има номинация за Оскар за няколко минути екранно време - страхотен филм за многозначното пътуването на една жена, правен по автобиографична книга, който обаче излезе малко преди me too, тоест не се брои, не е съществувал, това е мрачна епоха, в която жените не са се показвали на екран. И в Big Little Lies е невероятна, там е феноменалнааааааааа, обожавам я, обожавам тоя сериал, ей Богу!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Wed Nov 20, 2019 9:35 pm

Dr. Horrible wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:12 pm
Точно това е лошото на SJW призмата - че тя настоява всичко да се гледа само през нея.
Сори, това просто не е вярно. Или, като максимум, е вярно само за едната страна. Затова дадох примера с Wayward Children новелите. Защото за едната страна (правилната :mrgreen: ), това са просто супер добре написани истории, които като бонус имат и малко по-разнообразна репрезентация, която нито е във фокуса на сюжета, нито разсейва от него. Обаче за отсрещната страна (грешната), самото СЪЩЕСТВУВАНЕ на тези персонажи е нагла обида, гротескно натрапване на еврогейски ценности и любимото ми "бутане на политика в гърлото на читателя". Еми сори, но едната гледна точка е умерена и позволява разглеждане на всички аспекти на произведението, включително, но не и ексклузивно social justice, докато другата истеризира и бута еднозвездни ревюта (които за точно тези книги са смехотворно малцинство, щото са супер добре написани и масово харесвани).

Ся, истерици, разбира се, има и от двете страни, тъпи изхвърляния има и от двете страни. НО ми е супер странно как за хора като теб само истериците от ляво са виновни за всички световни проблеми, докато тези отдясно са по някакъв магически начин "оправдани" в поведението си.

За останалите от нас, SJClerics, едно произведение няма нужда да попълва чеклист, просто искаме да няма видими кофти стереотипи. Не е наша вината, че толкова много неща, особено от едно време назад, са бъкани с тях. Приятели няма да е по-малко сексистки, хомофобски и трансфобски боклук, ако аз спра да го изтъквам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Wed Nov 20, 2019 9:42 pm

Roland wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:35 pm
Dr. Horrible wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:12 pm
Точно това е лошото на SJW призмата - че тя настоява всичко да се гледа само през нея.
Сори, това просто не е вярно. Или, като максимум, е вярно само за едната страна.
Всяка от страните мисли, че това е вярно само за другата. I wonder why that might be?
Приятели няма да е по-малко сексистки, хомофобски и трансфобски боклук, ако аз спра да го изтъквам.
Също и fatphobic, не забравяй. Това не му пречи да е много по-як от почти всяка woke ситкомка обаче.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Wed Nov 20, 2019 9:49 pm

Matrim wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:42 pm
Roland wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:35 pm
Dr. Horrible wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:12 pm
Точно това е лошото на SJW призмата - че тя настоява всичко да се гледа само през нея.
Сори, това просто не е вярно. Или, като максимум, е вярно само за едната страна.
Всяка от страните мисли, че това е вярно само за другата. I wonder why that might be?
Приятели няма да е по-малко сексистки, хомофобски и трансфобски боклук, ако аз спра да го изтъквам.
Също и fatphobic, не забравяй. Това не му пречи да е много по-як от почти всяка woke ситкомка обаче.
1. Аз си демонстрирах позицията с примери от изкуството. Другата страна е добре дошла да направи същото, без да разчита на разни outlier мнения на най-изтрещелите SJW-та на планетата. Но не го прави. I wonder why that might be.

2. Приятели е ужасно несмешен бтв, сещам се в момента одма за около 10 ситкомки, които са по-добри от него, независимо от ниво на wokeness.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Wed Nov 20, 2019 10:35 pm

Еми сори, но едната гледна точка е умерена и позволява разглеждане на всички аспекти на произведението, включително, но не и ексклузивно social justice,
Глупости на търкалета. Така позволява разглеждане, че има бойкот кампании преди даже да излезе даден филм защото ролите трябвало да се играят от не знам си кой или режисьорът бил казал не знам си какво, или се осуетява публикуването на дадена книга, защото била "проблематична" и т.н. Всеки има право, разбира се, да бойкотира каквото си ще по каквато и да е причина, но това по никакъв начин не е "позволяване на разглеждане на всички аспекти на произведението". Същия смехотворен гняв срещу неща, които нито са гледали/чели, нито имат и намерение, има и от двете страни, но то от ехо камерата това не може да се види.

И е весело да говориш за outliers при положение, че целият ти аргумент е, че хорицата, които праскат една звездичка, защото имало не знам си какви герои в не знам си коя книга не са екстремисти, а представителна извадка за анти-SJW страната. Дай тогава да сложим и примерно гениите, които не щат никой да пише книги с PoC герои ако самият той не е PoC за представителна извадка на твоята страна, а?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by penzata » Wed Nov 20, 2019 11:02 pm

Dr. Horrible wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:12 pm
Лора Дърн в Стар Уорс ми беше много разсейваща, през цялото време се чудех защо ѝ изглежда толкова дълга шията - дали заради кройката на роклята или е cgi ефект. Иначе я харесвам много в Wild, за която има номинация за Оскар за няколко минути екранно време - страхотен филм за многозначното пътуването на една жена, правен по автобиографична книга, който обаче излезе малко преди me too, тоест не се брои, не е съществувал, това е мрачна епоха, в която жените не са се показвали на екран. И в Big Little Lies е невероятна, там е феноменалнааааааааа, обожавам я, обожавам тоя сериал, ей Богу!
Подобни примери бол. Аз се сещам за чутовната роля на Виола Дейвис в Doubt, която също е само няколко минути, един монолог по-точно, и получи номинация за поддържаща роля. Адски малко на брой са актьорите получавали номинация за толкова ограничено екранно време.


ЕДИТ:
И, за да не съм голословен, чукнах едно бръзо гугле - 12 Actors Who Earned Oscar Nods for Less Than 20 Minutes of Screen Time
Бройте, на който му се занимава и му е важно, съотношението мъже - жени.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Wed Nov 20, 2019 11:17 pm

^Друго си е Джуди Денч, дето за осем минути нищонеправене във "Влюбеният Шекспир" спечели "Оскар"... Или Леонардо Ди Каприо, дето игра практически труп толкова убедително, че му дадоха наградата.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by penzata » Wed Nov 20, 2019 11:26 pm

За Денч не знам, защото нищо не си спомням от "Влюбеният Шекспир", но на Лео, въпреки че "трупа" не му е най-силната роля, наградата бе заслужена, сравнена с другите номинации (изключая Редмейн, щот адски пресилено ми играе и Момичето от Дания не съм го гледал). Кранстън като Тъмбо беше убедителен, адски ми хареса, но дотам. Та стига с риването за на Лео оскара; ако ще се реве в подобна насока, да се мрънкя защо са точно тези номинации, а не на други хора.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Nov 21, 2019 12:05 am

Matrim wrote:
Wed Nov 20, 2019 10:35 pm
Еми сори, но едната гледна точка е умерена и позволява разглеждане на всички аспекти на произведението, включително, но не и ексклузивно social justice,
Глупости на търкалета. Така позволява разглеждане, че има бойкот кампании преди даже да излезе даден филм защото ролите трябвало да се играят от не знам си кой или режисьорът бил казал не знам си какво, или се осуетява публикуването на дадена книга, защото била "проблематична" и т.н. Всеки има право, разбира се, да бойкотира каквото си ще по каквато и да е причина, но това по никакъв начин не е "позволяване на разглеждане на всички аспекти на произведението". Същия смехотворен гняв срещу неща, които нито са гледали/чели, нито имат и намерение, има и от двете страни, но то от ехо камерата това не може да се види.

И е весело да говориш за outliers при положение, че целият ти аргумент е, че хорицата, които праскат една звездичка, защото имало не знам си какви герои в не знам си коя книга не са екстремисти, а представителна извадка за анти-SJW страната. Дай тогава да сложим и примерно гениите, които не щат никой да пише книги с PoC герои ако самият той не е PoC за представителна извадка на твоята страна, а?
Общи приказки. Дай ми пример за нещо конкретно. Еднозвездни ревюта на добри книги, щото в тях липсвало това или онова малцинство. Бойкот кампании. Книга, която ТИ не считаш за проблемна, но е останала непубликувана.

Много е лесно да се говори наизуст, но щом са толкова очевидни тия неща за теб, конкретните примери би следвало да са лесни за намиране. И бтв, квото щеш да говориш, моят пример демонстрира НАГЛЕДНО fallacy-то, че SJW ъгълът изисквал САМО през него да се гледа.

(Прочее, не твърдя, че няма такива. Просто ми писна от общи приказки, айде да дискутираме с конкретика най-сетне.)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Thu Nov 21, 2019 12:09 am

penzata wrote:
Wed Nov 20, 2019 11:26 pm
За Денч не знам, защото нищо не си спомням от "Влюбеният Шекспир", но на Лео, въпреки че "трупа" не му е най-силната роля, наградата бе заслужена, сравнена с другите номинации (изключая Редмейн, щот адски пресилено ми играе и Момичето от Дания не съм го гледал). Кранстън като Тъмбо беше убедителен, адски ми хареса, но дотам. Та стига с риването за на Лео оскара; ако ще се реве в подобна насока, да се мрънкя защо са точно тези номинации, а не на други хора.

Идрис Елба трябваше да е номиниран за Beast of no nation тогава.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by penzata » Thu Nov 21, 2019 12:54 am

^^^^^
Абсолютно съгласен!

Идеята ми не е да се отнемат спечелените заслуги на дадени хора, а защо не се обръща внимание на някои други, които също заслужават да бъдат признати редом с останалите. Но това са Оскарите - закостеляно мислене, колкото и на Шведската академия.
Дори и да приемем, че на Лео оскарът е даден не конкретно за тази роля, а по заслуги - защото въпреки клишираното мнение, той отдавна се откъсна от бекстрийт бойс образа си в Баскетболните дневници, Ромео+Жулиета и Титаник, с обмислените роли (което също говори много за него; мнозина актьори, попадали в дадено русло, повечето пъти достигат дъното на реката, а оттам насетне - забвение), които е направил след това, - пак точно в тази година, в тази категория и с останалите номинации, неговата игра бе най-добрата.

Лесно е да се хвърлят камъни по човека на сцената, защото прожекторите сочат него и е най-уловим от човешкото око; адски по-трудно е изобщо да не доближаваш тези камъни, а да насочиш укорително поглед в другата посока, към болшинството кротко криещо се в тъмата на залата.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Thu Nov 21, 2019 1:56 am

Тва е исторически момент в който ти си съгласен с мен. Но там не помня дали не беше проблема, че тва е филм на Нетфликс и тогава нещата бяха дори по-закостенели.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by penzata » Thu Nov 21, 2019 2:54 am

:lol: :lol: :lol: Ю кел ме! :rofl:

Това беше "проблемът", да - Нетфликс.
The hardest battles are fought in the mind.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests