Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Tue Nov 19, 2019 11:24 pm

Това ме дразни неимоверно, и преди съм го казвал - превръщането на всичко в ПРЕЦЕДЕНТ. Ако филмът беше успешен, щеше да е ПЪРВИЯТ. Първият успешен филм с екшън женска героиня, по-голям прецедент от всички преди него, които са били всъщност част от мъжки наративи. Колкото и успешни филми с екшън женски героини да има, следващият пореден ще е ПЪРВИЯТ.
Ти не разбра ли, че бокс офисът успехът на мега комерсиални пуканкови филми с нулева дълбочина, продуцирани от така ужасните "хетеро бели мъже" и правени в закостенелия Холивуд с цел единствено и само печалба е супер важен за ПРОГРЕСА НА ЧОВЕЧЕСТВОТО ЧРЕЗ ДАЙВЪРСИТИ!? For reasons.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Tue Nov 19, 2019 11:47 pm

Dr. Horrible wrote:
Tue Nov 19, 2019 11:09 pm
И като коментираме жени режисьори, ето нещо ново по темата: Елизабет Банкс режисира новият "Ангелите на Чарли" и се провали. Което само по себе си не е нещо осъдително - всеки творец прави чат-пат неща, които се провалят. Но тя явно е доста кисела, та се изказва с ей такива изречения: Elizabeth Banks Says ‘Wonder Woman’ & ‘Captain Marvel’ Were Hits Because They’re Part Of A ‘Male Genre’ https://heroichollywood.com/elizabeth-b ... in-marvel/
Егати идиотката :twisted:
А я харесвам като актриса уж. Ония малоумни филми от преди двайсетина години, заради които Холивуд се опита да превърне Люси Лю в екшън звезда, от какъв жанр бяха, та се представиха добре финансово? Може би фактът, че ги направи никому неизвестен режисьор на клипове на Korn, е причината да изкарат пари, деанам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Tue Nov 19, 2019 11:54 pm

Dr. Horrible wrote:
Tue Nov 19, 2019 11:09 pm
@Roland - хубаво е, че като трето поколение творец се интересуваш истински от художествените качества на произведенията на изкуството и подхождаш към тях с човек, опознал историята на изкуството и общуващ ежедневно с хора на изкуството. Просто аз лично това отношение не го виждам в постовете ти. Като говориш за Wonder woman не разглеждаш темата за жените войни в митологичните сюжети, не споменаваш Валкирията на Вагнер, не коментираш интерпретацията на Арес и пантенона в тази версия, не говориш дали проблемите за войната са развити по начин, навяващ алюзии към "Сбогом на оръжията" на Хемингуей, а ми пишеш колко е важно в Америка на Тръмп да излезе филм с главна женска героиня. И това не е единичен случай, а тенденция, която съм забелязал. И никога не съм те виждал да говориш толкова за актьорските качества на даден актьор, колкото за личните му изказвания и как те се отнасят към политиката в Америка. Скарлет Йохансон може да играе феноменално в "Заека Джоджо" и всички да я хвалят, но ти нямаш нужда да изкоментираш това. Ама ако каже, че подкрепя Уди Алън, чувстваш нужда да го коментираш подробно в много постове. Но да оставим Скарлет, тя е особен пример. Когато Ричард Маден беше кастнат в Eternals, ти не изкоментира нищо от актьорските му качества, а почна да обясняваш какво бил казал за играенето на лгбт герои от хетеро артисти... И т.н. В смисъл, поради ред такива неща оставам с впечатлението, че грам не ти пука толкова за изкуството като такова, а само го гледаш като средство, с което демократичната партия да води важната си културна война с републиканската. Но това е твое право - ролята на тази тема не е да те осъждаме като личност. Просто ти спомена, че с теб виждаме изкуството различно, аз ти казах моите разсъждения за разликите. Ти казваш, че съм в грешка - може да съм. Но мисля, че ти стана ясно кои точно модели на поведение и коментиране на изкуство забелязвам и на каква база формирам мнението си. И за момента думите ти ми стоят само като думи. Може с времето да забележа други модели в поведението ти.
Виждам, че си чел по диагонал... Wonder Woman има някакъв мимолетен lip service към древногръцките митове и през ум не би ми минало да разглеждам филма на тая база. За мен това е много добре направен и изигран супергеройски екшън с бая тъп трети акт и съответно не виждам кой знае какво за коментиране на ниво изкуство, освен да си споделя мнението, че Гал Гадот е страхотна в ролята и една от основните причини филмът да е успешен. Оттам нататък социалният елемент ми е интересен, защото това е първият супергеройски филм с жена, в който бяха вложени наистина сериозни пари и който беше харесан масово от критици и фенове. Което води до друг интересен разговор, а именно дали това е неизбежен ефект от новата комиксова кино епоха, в която тези проекти са не просто по-добре правени като средно качество, но и имат по-голям кредит сред зрителите, защото те знаят, че ще получат определено ниво качество. В който контекст ВСЕКИ добре направен филм с жена в главната роля в този жанр щеше да е успешен. Никой не те задължава и на теб да са ти интересни тези теми, но може би спри да се държиш като ощипан винаги като се появят.

Което ме води към:
Dr. Horrible wrote:
Tue Nov 19, 2019 11:09 pm
И като коментираме жени режисьори, ето нещо ново по темата: Елизабет Банкс режисира новият "Ангелите на Чарли" и се провали. Което само по себе си не е нещо осъдително - всеки творец прави чат-пат неща, които се провалят. Но тя явно е доста кисела, та се изказва с ей такива изречения: Elizabeth Banks Says ‘Wonder Woman’ & ‘Captain Marvel’ Were Hits Because They’re Part Of A ‘Male Genre’ https://heroichollywood.com/elizabeth-b ... in-marvel/
During an interview with the Herald Sun conducted before Charlie’s Angels debuted in theaters, Elizabeth Banks stated that she believes the film had to be a financial success or else it would reinforce the stereotype that men don’t go see action films with women as leads. While many would point to the success of Captain Marvel and Wonder Woman as proof that men will see an action movie with women in lead roles, Elizabeth Banks said that she believes male audiences will see comic book films with female primary protagonists because they are still tied to what she called a “male genre”:

“They’ll go and see a comic book movie with Wonder Woman and Captain Marvel because that’s a male genre. So even though those are movies about women, they put them in the context of feeding the larger comic book world, so it’s all about, yes, you’re watching a Wonder Woman movie but we’re setting up three other characters or we’re setting up ‘Justice League.'”
Тоест ако НЕЙНИЯТ филм беше финансово успешен, само тогава щеше да се докаже, че мъжете гледат екшън героини, така ли? Щото другите филми с женски героини не се броят??? :lol: :lol: :lol: Доста яко се е ударила по главата таз Елизабет Банкс, щом е забравила, че е участвала в цели четири филма от "Игрите на глада" - доста успешна филмова поредица с женска героиня, която не е част от мъжки отбор :D :D :D
Супер дявол-евангелие четене е това, и почива на фактологическа грешка, предвид че интервюто на Банкс беше ПРЕДИ излизането на филма, т.е. не е оправдание защо се е провалил. (Причините за въпросния провал, бтв, без да съм го гледал, не са изцяло свързани с качеството му, а и с проблеми с рекламния бюджет, който беше срязан наполовина в късна фаза и съответно много хора изобщо не знаеха, че ще излиза такова нещо.) Не мисля, че беше особено умно това нейно изказване, особено предвид успеха на филми като Атомна блондинка и други подобни.

Но и не е изцяло в грешка за комиксовите филми, че в някаква степен тези с жени в главната роля влизат под определена шапка, която мнозинството мъже ЩЕ гледат. За двата филма от модерната епоха имаме 50% покритие с това мнение - Жената чудо беше видяна от 55% жени и 45% мъже, докато Капитан Марвел - 40% жени срещу 60% мъже (цифрите ги слушах в "Charting With Dan" снощи, та може да съм ги запомнил грешно, но беше такава някаква разликата).

Обаче кел файда, като гледам наративът тръгна. Ето сега и ти, и Повелителят на Тигрите я третирате като някаква малоумна пача, която си оправдава некадърието със социални причини, а изказването й - дори да не е супер интелигентно - е ОТПРЕДИ бокс офиса да се окаже кофти.
Dr. Horrible wrote:
Tue Nov 19, 2019 11:09 pm
Това ме дразни неимоверно, и преди съм го казвал - превръщането на всичко в ПРЕЦЕДЕНТ. Ако филмът беше успешен, щеше да е ПЪРВИЯТ. Първият успешен филм с екшън женска героиня, по-голям прецедент от всички преди него, които са били всъщност част от мъжки наративи. Колкото и успешни филми с екшън женски героини да има, следващият пореден ще е ПЪРВИЯТ.
Мне, това, което те дразни неимоверно (понеже към момента ти си позволяваш доста персонални анализи в моя посока, а аз като цяло гледах да си ги спестявам, но тук мисля, че е редно да се отбележи), е повдигането на КАКВИТО И ДА Е въпроси, които дори мимолетно намирисват на social justice, защото за теб цялата концепция е мръсна и разваляща изкуството. Това е пък МОЕТО впечатление за ТЕБ.


Иначе виждам само филмовата страна на поста ми си коментирал, нещо по книжната да кажеш? В литературата е доста по-трудно да ме изкараш политически-зомбиран психар, който се вълнува единствено от повърхностни прояви на wokeness, а мен книгите ме вълнуват доста повече от филмите към момента. С удоволствие ще ти споделя списъка с книги, които съм чел тази година, или можеш да ме аднеш в Goodreads и да го видиш сам. Вече писах какво ще намериш, но око да пипне, нали...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Wed Nov 20, 2019 12:12 am

Малка добавка:

Скарлет я намирам за супер кофти личност, но ако бях написал ревю за Джоджо, абсолютно щях да я похваля там, защото е разкошна в ролята си. Не е моя вината, че от Her насам не е играла роля, която да изисква достатъчно усилия, че да си заслужава споменаването, така че неизбежно пръдните й по интервютата биха били по-интересна тема за дискутиране.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Wed Nov 20, 2019 1:18 am

То това, че изказването на Банкс е от преди премиерата на филма, прави цялата ситуация още по-зле, между другото. Колко точно пъти трябва да гледаме как публиката се отдръпва, като ръсиш директни или прикрити обвинения по нея, за да стане ясно, че публиката се отдръпва, като ръсиш директни или прикрити обвинения по нея - особено ако филмът ти по начало изглежда ужасно, какъвто е конкретният случай?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Killua » Wed Nov 20, 2019 8:07 am

tigermaster wrote:
Wed Nov 20, 2019 1:18 am
То това, че изказването на Банкс е от преди премиерата на филма, прави цялата ситуация още по-зле, между другото. Колко точно пъти трябва да гледаме как публиката се отдръпва, като ръсиш директни или прикрити обвинения по нея, за да стане ясно, че публиката се отдръпва, като ръсиш директни или прикрити обвинения по нея - особено ако филмът ти по начало изглежда ужасно, какъвто е конкретният случай?
Айде сега, Бри Ларсън изсипа всякакви глупости и това нали не спря публиката да я гледа, че даже явно повече мъже са я гледали :Д Според мен категорично не е това (основната) причина, а или нещо покрай маркетинга/разпространението, както казва Роланд, или нещо покрай самия филм и качествата му (не отхвърлям и възможността това, че е "женски" филм също да е оказало влияние, разбира се, но твърдо не вярвам да е само това). Аз дори не знаех, че този филм се случва бтв, така че какво да ви кажа :Д

Но тамото мнение на Банкс е тъпо за мен, защото обвързва непременно финансовия неуспех с това, че мъжете нямало да гледат (е, казва го завоалирано, че щяло да засили стереотипа, но все тая), а един финансов неуспех може спокойно да се дължи на толкова други фактори. За мен също няма значение дали го е казала преди или след излизането на филма. Все е тъпо - а след като го е казала преди и ако междувременно не е казала "фейлнахме маркетинга уви и това главно ни прецака филма" (което сигурно няма право и да каже, всъщност), значи още го мисли, така че все едно.

Роланд и Доктор Хорибъл, всеки си има вкусовете и предпочита едни неща пред други, Доктор Хорибъл включително - може да четеш всякакви романи от всякакви хора и нации, но и ти търсиш определени неща в книгите, и когато ги няма, не ти харесват или дори не ги четеш (гледаш, за филми/сериали). Не знам, тази дискусия е въпрос на ценности, вкусове и светоглед и ми е малко странна.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Wed Nov 20, 2019 8:48 am

То точно в дните преди премиерата бяха излезли проджекшъните, че филмът ще спечели само 10 милиона, които се оказаха доста оптимистични, предвид, че той спечели 9.

Иначе, @Roland, какво да ти кажа за книгите... Смятам, че 46 книги на година е наистина достойно постижение, за което благородно завиждам. :) Не съм чел тези заглавия, та няма какво да ги коментирам. Ти казваш, че половината имат ЛГБТ герои, говориш за някаква поредица с асексуална героиня и транс герой, която иначе няма никаква identity politics, само identity. Не съм ги чел, така че няма какво да кажа.
Мне, това, което те дразни неимоверно (понеже към момента ти си позволяваш доста персонални анализи в моя посока, а аз като цяло гледах да си ги спестявам, но тук мисля, че е редно да се отбележи), е повдигането на КАКВИТО И ДА Е въпроси, които дори мимолетно намирисват на social justice, защото за теб цялата концепция е мръсна и разваляща изкуството. Това е пък МОЕТО впечатление за ТЕБ.
Това ти впечатление за мен е напълно вярно! Наистина концепцията ми е мръсна и разваляща изкуството. Принципно темите за социалното неравенство, за малкия човек в големия свят, за отритнатите и отлъчените от обществото и т.н. са вечни, има ги в безброй много произведения, които обожавам, от "Клетниците" през "Черно мляко" до "Къщата на духовете" и Х-мен. И са ценни, ужасно ценни. Просто призмата, която стана известна с наименованието social justice, ми е прекалено тясна и злободневна и, направо мръсна. От първите постове в темата сме говорили защо е така, ти си пускал статии затова защо аргументите против SJ са невалидни и т.н...

@Killua, така е, разбира се, че си имам любими елементи и тропи! Аз не бих и помислил да го отричам. Просто Рол каза, че виждаме изкуството по различен начин, на мен ми стана любопитно на какво се дължи разликата, затова го попитах и после помислих и си казах мнението, казах как разбирам неговата визия и как моята. Тоест изтъкването на наличието на разлика доведе до съпоставяне. А ти ме познаваш много, много добре, слушала си мнооого как дудна за какво ли не, забелязала си какво харесвам и какво не. Убеден съм, че като външен наблюдател виждаш във вкусовете ми модели, които аз не мога да видя от моята си гледна точка. И ми е интересно какви ли са :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Wed Nov 20, 2019 9:22 am

Dr. Horrible wrote:
Wed Nov 20, 2019 8:48 am
Това ти впечатление за мен е напълно вярно! Наистина концепцията ми е мръсна и разваляща изкуството.
Ей, най-сетне казано в прав текст! Че обикновено е с един куп уговорки и завоалирани мнения покрито.

Жалко, но какво да се прави, всеки е свободен да се ограничава както поиска.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Moridin » Wed Nov 20, 2019 9:26 am

Много ми харесва пасив-агресивното тежко взаимно презрение и тук, и дето се джафкам с Христинка в другата тема :mrgreen:
Ей така и ше си замине тоя свят с поляризацията на инак разумни хора до степен на карикатурност :)
Красиво е да гледаме как всичко гори!
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Wed Nov 20, 2019 9:28 am

Moridin wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:26 am
Много ми харесва пасив-агресивното тежко взаимно презрение и тук, и дето се джафкам с Христинка в другата тема :mrgreen:
Ей така и ше си замине тоя свят с поляризацията на инак разумни хора до степен на карикатурност :)
Красиво е да гледаме как всичко гори!
Нищо пасивно от моя страна, а и агресивно нямаше особено. Иначе не знам какво не ти е наред в ежедневието тия дни, но стискам палци да се наредят нещата.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Amelia » Wed Nov 20, 2019 9:38 am

*Gasp!*
Жорко, да ти е хрумвало, че може би не аз, а ти си се поляризирал? Нищо не е изгоряло - некфи ирелевантни лица се джанкат на ирелевантни теми в ирелевантен форум. Големият праз. Светът гори по други причини.

PS. Обиждате ме и ме наранявате. Аз се старая да съм напълно агресивна, а те пасив агресив, та пасив агресив.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Moridin » Wed Nov 20, 2019 9:52 am

Поляризацията е взаимна, иначе няма как да е поляризация, duh
Инак за ирелевантността съм съгласен :mrgreen:
Специално при теб бтв е спорна работа, тъй като ако се разровим назад, ще видим доста силна осцилация по на пръв поглед случаен начин между двата полюса - ако имах енергия, бих се занимал да потърся патърн, ама по-скоро няма :mrgreen:

@Roland има си доста пасив-агресивнес в това как едната страна обяснява с благ и непреклонен тон колко е ограничаващо да се гледа изкуството през политиката, а другата обяснява със същия тон колко е ограничаващо да не се гледа така :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Wed Nov 20, 2019 9:57 am

Moridin wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:26 am
Много ми харесва пасив-агресивното тежко взаимно презрение и тук, и дето се джафкам с Христинка в другата тема :mrgreen:
Ей така и ше си замине тоя свят с поляризацията на инак разумни хора до степен на карикатурност :)
Красиво е да гледаме как всичко гори!
Нашите постове в тази тема са по-изтънчени... Или поне много по-дълги :lol:

Но покрай тази тема не бях влизал в другите под-форуми, та чак сега прочетох и вас. Става и за тази тема дискусията :mrgreen: И аз нямам против женски Ветинари – наистина си показва, че това е съвсем различна версия на героя и света, че сериалът явно не цели да бъде адаптация на първоизточника, а някакъв паралелен свят. Както Жоро казва - по-добре така, отколкото half-assed. По-добре да си се води точно "по мотиви от.." и всичко да си е различно, отколкото реален опит за адаптация без уважение към изборите на автора.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Amelia » Wed Nov 20, 2019 10:04 am

Moridin wrote:
Wed Nov 20, 2019 9:52 am
Специално при теб бтв е спорна работа, тъй като ако се разровим назад, ще видим доста силна осцилация по на пръв поглед случаен начин между двата полюса - ако имах енергия, бих се занимал да потърся патърн, ама по-скоро няма :mrgreen:
Така изглеждат реалните центристки* мнения, когато ги гледат хора, които не са в центъра. Екстремумите ви се привиждат заради нахално безпардонния начин, по който се изказвам. :mrgreen:
Аз иначе гледам да се движа по научния консенсус, а той се променя по някои от тези теми, щото сега се работи доста по тях. Следователно, аз си променям мнението на базата на новите доказателства.

* Центристки за този форум. В произволен български или северно-американски comment section ще изглеждам като да съм у дълбокото лево.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Moridin » Wed Nov 20, 2019 10:11 am

Принципно и аз си мислех, че си така, ама доказателственият материал не го потвърждава!
Догодина ще рисърчна повече.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests