Тъмните му материи (HBO)

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Тъмните му материи (HBO)

Post by tigermaster » Mon Nov 04, 2019 11:38 pm

Гледах първия епизод на "Тъмните му материи":
https://www.imdb.com/title/tt5607976/
Хич не е зле, особено като за нещо правено за по-млади зрители. Хеликоптерът в началото ме стресна. В смисъл, позабравил съм книгите вече, обаче това дали не е прекалено модерна технология?
Преди време бях чел някъде, че една от причините филмът "Златният компас" да е толкова сакат е, че католическата църква се е намесила и по нейно настояване огромни парчета от нещото са отрязани. Не знам дали това е вярно, обаче сериалът сега буквално от първите си минути дава заявка да е нещо много антицърковно.
Чакам да видя Лий Скорсби сега. Лин Мануел Миранда изобщо не мога да си го представя в ролята, особено пък след като в предишната екранизация Скорсби го играеше Сам Елиът.
И чакам мечките. Във филма едно време ми приличаха на извадени от реклама на кока-кола. Дано сега не е така.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Claymore » Tue Nov 05, 2019 12:44 am

tigermaster wrote:
Mon Nov 04, 2019 11:38 pm
Гледах първия епизод на "Тъмните му материи":
https://www.imdb.com/title/tt5607976/
Хич не е зле, особено като за нещо правено за по-млади зрители. Хеликоптерът в началото ме стресна. В смисъл, позабравил съм книгите вече, обаче това дали не е прекалено модерна технология?
Преди време бях чел някъде, че една от причините филмът "Златният компас" да е толкова сакат е, че католическата църква се е намесила и по нейно настояване огромни парчета от нещото са отрязани. Не знам дали това е вярно, обаче сериалът сега буквално от първите си минути дава заявка да е нещо много антицърковно.
Чакам да видя Лий Скорсби сега. Лин Мануел Миранда изобщо не мога да си го представя в ролята, особено пък след като в предишната екранизация Скорсби го играеше Сам Елиът.
И чакам мечките. Във филма едно време ми приличаха на извадени от реклама на кока-кола. Дано сега не е така.
Не църквата, лично Уайнстийнеца се е намесил главно заради ненормалните евангелисти и прочие в Щатите, но сигурно и католици, филма е бил орязан и презаснет и остава с лошата репутация, защото не са искали да си навлекат лош пиар и да изпуснат въпросните идиоти (или по-точно децата им) като демографика. Тъжна работа, особено щото Кидман е госпожа Колтър едно към едно и режисьора оно време явно е вложил доста от себе си в проекта. Ама да видим сега това как ще е, аз утре ще го зяпна.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dr. Horrible » Tue Nov 05, 2019 8:21 am

Оооо, излезли ли са "Тъмните му материи"??? ЙЕС! Довечера ще си го гледам.

Иначе съм съгласен, че в стария филм Никол Кидман беше велика. Иначе цялостно филма ми беше леко скучен. И ми беше странно как свърши на две трети от книгата, тоест финалните туистове и най-готини неща ОТ ПЪРВАТА КНИГА бяха отразяни. Не знам заснети ли са изобщо. И това ми беше много странно.
Но сериалът го чакам с интерес, мислех, че чак след няколко седмици излиза, изобщо не се усетих, че вече трябва да е почнал! Благодаря за напомнянето!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Roland » Tue Nov 05, 2019 8:40 am

Доста обещаващ е епизодът.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dr. Horrible » Wed Nov 06, 2019 8:25 am

Изгледах епизода на "Тъмните му материи". Хубаво е направен, но... нещо му липсва.
Общо взето е верен на книгата, с някои добавки от страна на сценаристите. Като изпълнение е много качествен - и актьорите играят добре, и сцените са красиво заснети. Малко ми е странно как говорят животните, изглежда неестествено, но това си е част от света в книгите и може би с времето ще свикна и няма да ми прави впечатление. Макавой е чудесен, тигрицата му също е стабилна.
Но... не знам как да го опиша. Сериалът в техническо отношение е много изпипан, обаче някак... не ме грабва. Не се потапям в света, не усещам магията. Като атмосфера е безличен. На моменти го усещах накъсан, разфокусиран. Може би това, че има множество гледни точки, също спомага за усещането за разфокусираност. Ако в първия епизод се бяха съсредоточили повече върху Лира и малко по малко ни показваха света около нея, може би щеше да е по-добро. Сега от самото начало имаме мисии на Азриел, дълги сцени със странични герои, церемонии на циганите за зрялост и т.н. и просто ми се стори объркващо и разпиляно.
И Дафни Кийн не ми харесва за Лира. Добра актриса е, в Логан го е доказала, но просто не е за тази роля. Лицевото ѝ изражение често е прекалено непукиско и хладно, а Лира трябва да е огън. И косата е ужасно зле! Винаги съм си представял Лира с по-светла коса, определено дълга, определено разпиляна, къдрава, буйна. А в сериала косата са я направили тъмна, кисъчка, права и спретната. Няма я цялата буйност - не просто в косата, в целия персонаж. Ето разни такива детайли са ми малко счупени и затова екранизацията ми стои някак неправилно, макар да е направена с много усилия и старание.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Killua » Wed Nov 06, 2019 8:46 am

Dr. Horrible wrote:
Wed Nov 06, 2019 8:25 am
Изгледах епизода на "Тъмните му материи". Хубаво е направен, но... нещо му липсва.
Общо взето е верен на книгата, с някои добавки от страна на сценаристите. Като изпълнение е много качествен - и актьорите играят добре, и сцените са красиво заснети. Малко ми е странно как говорят животните, изглежда неестествено, но това си е част от света в книгите и може би с времето ще свикна и няма да ми прави впечатление. Макавой е чудесен, тигрицата му също е стабилна.
Но... не знам как да го опиша. Сериалът в техническо отношение е много изпипан, обаче някак... не ме грабва. Не се потапям в света, не усещам магията. Като атмосфера е безличен. На моменти го усещах накъсан, разфокусиран. Може би това, че има множество гледни точки, също спомага за усещането за разфокусираност. Ако в първия епизод се бяха съсредоточили повече върху Лира и малко по малко ни показваха света около нея, може би щеше да е по-добро. Сега от самото начало имаме мисии на Азриел, дълги сцени със странични герои, церемонии на циганите за зрялост и т.н. и просто ми се стори объркващо и разпиляно.
И Дафни Кийн не ми харесва за Лира. Добра актриса е, в Логан го е доказала, но просто не е за тази роля. Лицевото ѝ изражение често е прекалено непукиско и хладно, а Лира трябва да е огън. И косата е ужасно зле! Винаги съм си представял Лира с по-светла коса, определено дълга, определено разпиляна, къдрава, буйна. А в сериала косата са я направили тъмна, кисъчка, права и спретната. Няма я цялата буйност - не просто в косата, в целия персонаж. Ето разни такива детайли са ми малко счупени и затова екранизацията ми стои някак неправилно, макар да е направена с много усилия и старание.
Ние позаспахме и не догледахме последните 15 минути, но на мен ми хареса като цяло. Не съм чела книгите обаче, та нямам изградени образи, че да ми пречи как е Лира. На мен ми беше доста буйна. Гледала съм филма с Никол Кидман и ми беше мех, този ми е доста по-обещаващ. Но ще видим. Рут е винаги прекрасна, жалко, че баш при нейното появяване заспах, та не можах да й се насладя.
На мен различните гледни точки точно ми харесаха, създадоха едно обещание за приключенство и динамизъм, включително сцените с циганите и особено с мисията на Макавой. И музиката също, в някакви моменти ми звучеше съвсем като някакъв детско-юношески приключенски филм и много ме радваше това.

Не е тигрица, снежен барс е това :Д
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Moridin » Wed Nov 06, 2019 8:49 am

Единственото дразнещо е тотално неадекватното поведение на Азриел към Лира, но всичко останало си беше топ :metal:
This is it. Ground zero.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dr. Horrible » Wed Nov 06, 2019 11:16 am

Абе и мене ме поуспа, ама реших, че съм само аз :lol:

Сигурно щеше да ми хареса повече, ако нямах спомени от книгата. Аз съм я чел само веднъж, преди десетина готини, но тогава ме впечатли адски много и още си спомням разни детайли много трайно... И с отвличанията на деца дори - имаше една брутална сцена със златната маймунка, която отвлича дете, и просто си спомням там атмосферата и как беше описано и така нататък и това ми пречи да се насладя на сериала, където отвличането беше съвсем обикновено и стандартно. Никога не е хубаво да се сравнява с оригинала, ест, особено със спомени и чувства от оригинала, така че си го отчитам като грешка. Но просто наистина филмът, колкото и добре да е направен, изобщо не провокира тези чувства в мен. И това ми липсва.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by penzata » Mon Nov 11, 2019 10:18 pm

След два епизода на His Dark Materials съм тотално зарибен. :mrgreen:

Филмът (поне сюжетно) не си го спомням.
Дафни Кийн и Рут Уилсън са великолепни. Толкова ми се иска да бинджна сериала - да, толкова ми харесаха тези два епизода. Нямам търпение да видя Серафина - сериалът ме спечели, доближи ли се неговата Серафина до присъствието на Ева Грйин, айм ол ин, байбе. :mrgreen:

п.п. ще взема най-накрая да прочета книгите - мда, явно толкова ми хареса сериала. :mrgreen:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Mon Nov 11, 2019 11:17 pm

На мен вторият гаче ли не ми хареса колкото първия. Пак да го кажа, позабравил съм книгите, а и филма, обаче тук сега госпожа Колтър от горе-долу самото начало е откровено зла, и то по бая гнусен начин. Което е ОК, де, обаче ми дойде твърде очевидно, а и не я помнех чак такава. Иначе, готино е, че това, всъщност, не е детски сериал и има доволно неприятни сцени.
Бтв, Рут Уилсън и Дафне Кийн май не са чак толкова различни на ръст, та затова Колтър непрекъснато носи обувки с бая високи токове, за да стърчи над Лайра. Странно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by penzata » Tue Nov 19, 2019 7:33 am

Нинам, от Стардъст насам не съм изпитвал толкова кеф от фентъзи приказка, като от Материите сега. Както и предните епизоди, трети също бе адски готин. Дуото Уилсън - Кийн радва ужасно много. Историята се разгръща добре и деймъните са кюююл. Севера иде! :lol:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Roland » Tue Nov 19, 2019 9:17 am

Мен ми е доста скучен, ако трябва да съм честен.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dark Cloud
Scholar
Posts: 120
Joined: Mon Oct 21, 2019 4:46 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dark Cloud » Tue Nov 19, 2019 10:45 am

^ What he said. За момента, сериала не успява да ме грабне. Харесвам актьорската игра, повечето лица са ми познати (от неща, в които са ме впечатлили повече, но все пак и тук си вършат работата :) ). Демоните в по-голямата си част са куул, с изключение на маймуната, която лично мен не ме кефи как е анимирана... И, общо взето това е хубавото.

Набутаха една дузина мистериозни айтъма и термини, за които би трябвало да ни е интересно какво означават и да ни карат да се връщаме за всеки следващ епизод. Следим няколко сюжетни нишки едновременно, което е файн, но реално интересна ми беше единствено тази с Лира. Изобщо... не, че сериалчето има някакви големи минуси, а по-скоро му липсват плюсове :? if that makes sense. Честно казано, имах подобно отношение и към книгите, та може би просто не е за мен.

The End of the F***ing World Season 2 пък си беше баш my cup of tea. Изгледа се на един дъх (не че е трудно с тия кратки епизоди), запазили са добрите елементи на първи сезон, добавянето на още един POV character работи добре, изобщо - доволен съм. Само се надявам да сложат точка тук, защото за разлика от 1ви сезон финала не оставя удобна вратичка за продължение.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Tue Nov 26, 2019 5:17 pm

Гледах и четвъртия епизод на "Тъмните му материи" и, макар че в началото бях адски надъхан, май ще спра до тук. Йорек Бирнисон е страхотен, и като анимация, и като актьорско изпълнение, обаче една бронирана мечка сериал не прави. Реално, четвъртият епизод беше по-добре от третия, но... Съжалявам, че го казвам, обаче филмът "Златният компас" от преди десетина години май-беше по-хубав, въпреки опропастения сюжет. Там поне имах чувството, че гледам нещо грамадно, а и далеч не ми идваше толкова разпокъсано. А и Лий Скорсби беше убедителен. Тук... Лин-Мануел Миранда със сигурност е добър актьор, обаче просто не става за екшън герой. Изобщо не успя да си продаде бойната сцена, с други думи - и това е огромен проблем. Другият проблем е все по-очевидното пестене от ефекти, особено около мечките. Просто се виждаше как не са имали време или възможност да анимират някои неща - госпожа Колтър си говори с празното пространство, Йорек търчи из града, ама вместо да видим него, през огромна част от времето виждаме само оградите, които събаря, и така нататък. Третият огромен проблем е инфодъмпенето и това, че непрекъснато ще се намери някой, който да обяснява колко невероятно феноменална е Лайра Белакуа по някаква причина - а това утрепа до голяма степен Епизод 7 за мен, примерно. Четвъртият огромен проблем е, че върху чисто визуалния облик на нещото май не е хвърлена достатъчно мисъл, въпреки че на моменти изглежда бая скъпо. Гофрираната ламарина и разхвърляните наоколо газови бутилки правеха жилището/работното място на Йорек да изглежда като някакво съвременно сметище за метални отпадъци, а и не е само това. Просто... Имам чувството, че са наплякали някакви неща, които евентуално може би ще стоят добре в кадър, ама без да се замислят доколко връзват смисъл в света, който се опитват да ни покажат. Имаше горе-долу модерни на вид хеликоптери в началото на първия епизод. Защо тогава един аеронавт с балон ще е толкова ценен? Защо пътуват с дирижабли, а не със самолети, при положение, че технологията за последните е налична?
И така нататък, и така нататък. Съвсем сериозно се надявах на повече.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Roland » Tue Nov 26, 2019 5:45 pm

Аз също така искам да добавя, че все още не знам какво точно е Магистериума, защо толкова ни е страх от него, и защо трябва да ми пука. Гледах сцената с Колтър и двамата функционери в Лондон, и осъзнах, че това са герои, които съм виждал вече в поне два други епизода, а от героите в тая сцена знам повече за МАЙМУНАТА ебаси!
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests