Народния съд срещу новите корици на "Хари Потър"

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Random Book Stuff

Post by Ghibli » Mon Nov 18, 2019 12:08 pm

Ама точно това е, какви стандарти има в изкуството? Стандартът е един-единствен: който плаща, той поръчва музиката. Някой (по-скоро, група хора) е сметнал за необходимо да възложи илюстрациите точно на този художник, след това са минали одобрение и са били публикувани. Това е, стандартът е покрит.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Random Book Stuff

Post by трубадур » Mon Nov 18, 2019 12:29 pm

Зависи бая от конкуренцията реално. За този стандарт говоря, и не случайно казах комерсиален продукт. Това не е за галерия или квото и да било, целта е да продава. Ако не беше името хари потър на корицата тези илюстрации бая трябва да си стъпят на врата, за да продават даден продукт, при положение, че това го има.

Дори да не знаеш кои са тия хора, картинките са достатъчно симпатични, за да те накарат да обмислиш покупка (в подбора на кориците има явен бъзик, ама знам че ще мине незабелязано да та си кажа):
Spoiler: show
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
пп. Да не бягам толкова само в други страни, щото това е пазарът, който следя, достатъчно е човек да види артлайн и дежа бук какви корици вадят на българска територия, за да стане ясно, че просто тези илюстрации може да им липсва нещо, че да предизвикат Уау-реакция, ама в положителен смисъл.

От друга страна (яката конспирация) екипът зад това издание може да е знаел точно какво ще се случи и да се вдигне яко шум, че да си продаде предишния тираж с приличните корици, а тия да останат с колекционерска стойност. :dunno:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Random Book Stuff

Post by Litz » Mon Nov 18, 2019 4:42 pm

Според мен, когато става въпрос за корица на детска книга, щото поне първият потър е изключително детски, не може да става въпрос толкова за изкуство, колкото работи ли илюстрацията или не. Някак си смятам, че има разлика между тва да ходиш на изложба в Тейт Модърн и илюстрацията на детска книга. Има фундаментална разлика в това да се натокаш и да отидеш в галерия за модерно изкуство и да дискутираш картини с чаша червено вино в ръка, и илюстрация на детска книга, на която са Хитър Петър, някъв космат бабаит и някакво повърнато петно там. Също така за мен е адски неприятно да се обяснява как всеки. който не харесва тия илюстрации е чалгар и идиот, който не разбира от изкуство. Нелепо ми е.

Дори не искам реализъм, може да направиш нещо супер стилизирано и пак да е готино. За пример немската корица на Стаята на Тайните. Ма в тая илюстрация пак има няква динамика, която липсва.
Spoiler: show
Image

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Moridin » Mon Nov 18, 2019 4:54 pm

А какъв ТОЧНО е проблемът ако не те кефи ТВОЕТО дете да консумира тези илюстрации, да купиш някое от стотиците други издания на Потър? :roll:

ВТФ е цялата тая дискусия, все едно Егмонт са извършили престъпление срещу човечеството, вместо просто да са взели тъпо търговско решение. Склонността на някои хора да пляскат мнението си на масата не просто за да се знае от Господ Бог и Фейсбука, ами за да се съгласят непременно другите с тях, е тотален майндфък, и това го казвам като уж журналист, ако и във фензин.

п.п. някакъв як алкохол за Трубата за тия ЕПОХАЛНИ корици на хиперионите, доста сперма заслужават
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Random Book Stuff

Post by tigermaster » Mon Nov 18, 2019 5:18 pm

Moridin wrote:
Mon Nov 18, 2019 4:54 pm
А какъв ТОЧНО е проблемът ако не те кефи ТВОЕТО дете да консумира тези илюстрации, да купиш някое от стотиците други издания на Потър? :roll:
Проблемът е, че като кажеш, че не ти харесва, цялото ни извинение за интелигенция се хвърля да ти обяснява колко си тъп. Няма как реакциите да не станат още по-ужасни тогава. Аз, като не ползвам социални мрежи, за тази дискусия научих именно от такава статия в уж популярна медия. Как можело Фейсбукът да плюе великия художник? Ами, може. Защо пък да не може? Невинаги красивото и грозното са въпрос на мнение, да не говорим, че все пак има причина горе-долу реалистичният стил на рисуване да се е наложил в оформлението на детско-юношески книги.

Тоя велик художник беше вторият илюстратор, чието име като дете си направих труда да запомня. Първият беше Вадим Лазаркевич, чиито рисунки ме радваха много. Зидаров обаче го запомних, защото го ненавиждах. Съвсем сериозно. Покрай цялото нещо за мен имаше нещо хубаво, де - изникна ми името на Петър Станимиров и съвсем импулсивно скокнах до близкия Ориндж, за да си купя неговия комикс "Пръстенът на Нибелунга". Поне е нарисуван хубаво, дано е и добре написан.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Moridin » Mon Nov 18, 2019 5:27 pm

Много е вероятно хората, които ти обясняват това, да са прави и е много вероятно ти и аз да нямаме инструментариума да направим реалистична критична оценка на тези творби. Да поддържаш този стил и да го припознаеш, изисква качества на художник. Независимо как оценяваш самия стил.

Така че не виждам нищо чудно в скачането на амбразурата от страна на интелигенцията. Както е окей тренд демократизирането на мнението, така е и окей елитизмът, че не е хубаво да поставяш като факт неща, за които ти липсва контекст.

Това, което обаче ТВЪРДО не е окей, е да правиш заявки да нареждаш как ТРЯБВА да бъдат нещата и какво било РЕДНО да прави частно издателство в коричната си политика. Пак да напомня, че престъпление по законите нит на републиката, нит на етиката, няма извършено от страна на Егмонт, така че нека по-кротко с моралния висок кон и т.н.?
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Random Book Stuff

Post by tigermaster » Mon Nov 18, 2019 5:42 pm

Moridin wrote:
Mon Nov 18, 2019 5:27 pm
Много е вероятно хората, които ти обясняват това, да са прави и е много вероятно ти и аз да нямаме инструментариума да направим реалистична критична оценка на тези творби. Да поддържаш този стил и да го припознаеш, изисква качества на художник. Независимо как оценяваш самия стил.
Брат ми е професионален художник, между другото, доста търсен и участвал в известно количество комикси и корици на какво ли не. Това и преди съм го споменавал. Неговото мнение е същото, само дето каза, че грешката не е в художника, а в издателството, че го е наело.

Не е нужно да си тъп и необразован, за да не виждаш стойност в драсканиците на Зидаров. Честно казано, абсолютно съм убеден, че човекът може или поне е можел да рисува по-добре, но умишлената грозотия не е по-малко грозна само защото нарочно е направена такава.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Moridin » Mon Nov 18, 2019 5:57 pm

Да, но какъв е проблемът с това? И Пикасо има нарочно грозни неща. Защо го приемаш като лична обида, че художник е нает да нарисува харипотърите с нарочно грозния си стил? Искрено недоумение.
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Random Book Stuff

Post by трубадур » Mon Nov 18, 2019 6:13 pm

Moridin wrote:
Mon Nov 18, 2019 5:57 pm
Да, но какъв е проблемът с това? И Пикасо има нарочно грозни неща. Защо го приемаш като лична обида, че художник е нает да нарисува харипотърите с нарочно грозния си стил? Искрено недоумение.
Всичко това вече беше обсъдено ту би хонест. Наясно сме, че е тъпо решение, според мен е слаб ход от гледна точка, че все пак искаш продажби, въобще пак се получава типичния форумен кръг, където хората почват да се преповатарят, ама да си го кажат, в случай, че някой е пропуснал. И тайгъра никъде не казва, че приема кориците за лична обида, а че не се кефи на художника, чието качество на рисунки му направило лошо впечатление в други книги, и как реакцията на критикуващите кофтите корици в случая, са посрещнати с директни обиди и колко не отбират от хай арт... като става дума за корица на детска книга, която ще се продава, ако
ще и лайно да има отпреде, просто щото е хари потър. Безумието е безобразно в случая.

пп. На хипериона кориците са полски, а поляците са машини като става дума за ковър арт (филми, игри, книги) тия пичове рулират твърде много. Предполагам повечето хора са запознати с постерите им, но там няма лабаво. Такива илюстратори и дизайнери бълва тая държава, че си е бало капаците.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Roland » Mon Nov 18, 2019 6:24 pm

Аз само да вметна, че тия корици са tire fire ниво на боклучавост и нямам търпение някой елитен художник да ми обясни защо съм в грешка. Това, че на бабите и дядовците все още им е мъка за комунизма, не виждам как ще доведе до продажби точно на тая визуална помия.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Random Book Stuff

Post by Ghibli » Mon Nov 18, 2019 6:27 pm

трубадур wrote:
Mon Nov 18, 2019 6:13 pm
реакцията на критикуващите кофтите корици в случая, са посрещнати с директни обиди и колко не отбират от хай арт...
Roland wrote:
Mon Nov 18, 2019 6:24 pm
Аз само да вметна, че тия корици са tire fire ниво на боклучавост и нямам търпение някой елитен художник да ми обясни защо съм в грешка. Това, че на бабите и дядовците все още им е мъка за комунизма, не виждам как ще доведе до продажби точно на тая визуална помия.

...и ето ви го отговора защо интелектуалците реагират с "много си прост". То какво друго да кажеш на така изтъпанилата се категоричност?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Random Book Stuff

Post by Roland » Mon Nov 18, 2019 6:43 pm

Ghibli wrote:
Mon Nov 18, 2019 6:27 pm
трубадур wrote:
Mon Nov 18, 2019 6:13 pm
реакцията на критикуващите кофтите корици в случая, са посрещнати с директни обиди и колко не отбират от хай арт...
Roland wrote:
Mon Nov 18, 2019 6:24 pm
Аз само да вметна, че тия корици са tire fire ниво на боклучавост и нямам търпение някой елитен художник да ми обясни защо съм в грешка. Това, че на бабите и дядовците все още им е мъка за комунизма, не виждам как ще доведе до продажби точно на тая визуална помия.

...и ето ви го отговора защо интелектуалците реагират с "много си прост". То какво друго да кажеш на така изтъпанилата се категоричност?
Не знам, ти винаги намираш какво :) Иначе едното е обида към произведение на изкуството, другото е обида към човек. Знам, че за теб тия нюанси се губят често, но все пак рекох да уточня ;)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Random Book Stuff

Post by tigermaster » Mon Nov 18, 2019 6:46 pm

трубадур wrote:
Mon Nov 18, 2019 12:03 pm
като стана дума за Ангел Каралийчев, трябва да видя името на този художник, ама това е великолепно издание:
Spoiler: show
Image
Имах ги и двата тома вкъщи и съм почти сто процента сигурен, че художникът на корицата и илюстрациите беше Петър Станимиров.

@Moridin
Лична обида няма. Даже не съм фен на Потърите. От друга страна, има го чисто принципното възмущение, че тъй наречената ни интелигенция тръгва така настъпателно срещу хората, които се очаква да плащат за тези издания. Да не говорим, че огромната част от "интелигентите" имат точно същия ценз в областта, с който разполага и произволен трол в нета. Мицов, Касимова, авторките в Уебкафе и Мама Миа, и други такива.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Random Book Stuff

Post by Killua » Mon Nov 18, 2019 6:50 pm

Да, тъкмо да се включа с подобен на Гибли коментар.
Втф бе хора. Всичко тръгна от гитантския вой - една страна атакува (доста доста брутално при това) - говореше се за детски травми от Зидаров, за това колко е ужасно е грозно, колко соц било (за мен тези картинки не са соц сами по себе си), каква огромна грешка било направило издателството и т.н., и съвсем естествено се появиха и защитниците. Тоест първо идват хейтърите, после другите. А вие звучите така все едно едната страна невинно е споменала "аз естетически не одобрявам избора", а другите изведнъж са се нахвърлили като вампирясали. Еми обратното е...

Преувеличавате и за това с чалгата - звучи все едно всички защитници го казват, а очевидно е пореден безумен краен коментар, каквито има във всички спорове.

Никой не бива да отнема правото на хората да се оплакват както си искат в социалните мрежи, но след това е напълно естествено да има ответна защитна реакция. Сега, аз харесвам рисунките, сестра ми също каза, че са сладки - точно защото са мега детски и шарени. Ние сме оперирани от вкус ли? Да, ок, не са ми любимите, някои от кориците са много по-добри за мен от тях, но оригиналните корици, с които четох книгите на български например, хич ама хич не ми харесваха... Пълни бози.

Също, чела съм, че хич не е лесно да докараш рисунките ти да приличат на детски, баш Пикасо знам, че се е упражнявал точно в това умение (ако не съм забравила наученото по Пикасо музеите, той всъщност е рисувал безобразно добри реалистични картини, но впоследствие е минал на по-друг тип изкуство).
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Random Book Stuff

Post by Matrim » Mon Nov 18, 2019 6:54 pm

Само аз ли не разбирам смисъла на този спор, все едно Хари Потър няма да се продава като топъл хляб ако ще и чисто бели корици да сложат? :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests