Ip Man и други филми с бойни изкуства

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Wed Oct 16, 2019 6:58 pm

Са за Дони Йен преекспонирах. Има Маса тъпи филми но и няколко на хай левъл дет се вика. Не е само Ип Ман. Но има и доста глупави. Все пак клоня към Джет Ли. Като цяло си говорим - филм, история, хореография, история, актьорско майсторство, въздействие и БОЙНИ УМЕНИЯ.
Примерно Чон Юн Фа има няколко много добри като история, като актьорско майсторство и като хореография филми, но той няма почтни никакви бойни умения реално.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Wed Oct 16, 2019 7:24 pm

Всеки един от изброените от теб актьори има маса тъпи филми в кариерата си, включително и Джет Ли, там имаше един период дето само тъпотии беше навързал, естествено има и качество сред неговите изпълнения, но както казах и преди, заради здравословното му състояние може би ще прави по един филм на година вече. Бойната хореография в неговите филми е изцяло дело на други хора, той не е правил нищо запомнящо се в жанра що се отнася до собствена хореография, ако не броим режисьорския му дебют Born to Fight или нещо подобно, който е един изключително слаб филм.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Thu Oct 17, 2019 7:54 pm

Едва ли се очаква от актьорите да са и хореографи. Ако сме честни, що се отнася до бойни сцени и хореографиоя Ип Ман няма равен, може би Том юн гонг може да му съперничи донякъде.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Fri Oct 18, 2019 12:25 pm

Има и други образци от по-стария период в жанра, където бойната хореография е по-добра от тази в Ип Ман, както и има по-добри филми от Ип Ман под ръководството на Юен У Пин (който е имал пръст в бойната хореография на Ип Ман). В Ип Ман имаме добре поставена Уин Чун хореография, но аз лично намирам повечето филми в жанра до 83-та с по-добре направени бойни сцени. И Само Хун и Дони Йен и Джеки Чан правят бойна хореография на повечето си филми, къде по-добре, къде по-лошо, след като от студиото са им дали свобода на действие по този параграф.

Още от Fearless Hyena на Джеки тръгва неговото желание да обедини кунг фу и комедия в едно, при Само от режисьорския му дебют The Iron Fisted Monk, започва неговия път като утвърден актьор, Дони Йен малко късно скача на манежа, но и той прави много добри резултати що се отнася до бойната хореография, като интересното е, че повечето са под режисурата на аверчето му Wilson Yip.
При Джет Ли се сещам за Once upon a time in China 2, Fist of Legend, The Tai chi Master, My father is a hero, Hero, Fearless като примери за такива с чудесна хореография на тупалките.

Ако трябва да избирам между Tom Yum Goong & Ong Bak, то втория печели с огромна преднина що се отнася до качеството на бойната хореография, в Tom Yum Goong имаше само дългата сцена в ресторанта и нищо друго запомнящо се поне за мен, докато дебюта на Tony Jaa си е класика отвсякъде за мен.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by трубадур » Fri Oct 18, 2019 1:01 pm

Онг Бак ме счупи мене с калпавия си монтаж, язък за старанието на народа. Просто с тия повторения на каскадите, ала спортно събитие, тотално затри пейсинга на боевете. Затва вторият филм толкова ми допадна. Бързо, яростно, без да губи време, кечовете бяха на ниво. Нищо че маса от тях бяха с оръжия, а не ръкопашни. Затва и си държа The Raid толкова високо в класацията. Уважавам бързо млатене без задръжки и спирки на забавен кадър, дето държат да ми покажат колко много старание са хвърлили. Мен ми става ясно и от двата бързи шамара преди това. И тук не слагам филми като Hero, там забавеният кадър е важен и използван естетически, в първия онг бак ми беше точно като повторение на футболен фал.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Fri Oct 18, 2019 3:45 pm

@трубадур : няма лошо, на теб не ти се е понравил, за мен беше глътка свеж въздух след години на "китайска авиация" и свали жанра до добър стар тупаник, без жици, без летене, без тъпотии, суров и брутален бой, повторението не ми бъркаше удоволствието чак толкова, виж при Tom Yum Goong оная сцена с 100+ човека дето му изскачаха един по един ми бръкна в здравето :) Преди Ong Bak да се появи вече ми се драйфаше от летене, романтика, поезия и прочие лиготии, бях си свикнал с образците преди '92 и като видях това пренасищане, където в бойната им хореография дори и обикновен ритник беше подсилен с жици ми ставаше лошо. Затова си уважавам Ong Bak, заради това ще завърши кръговрата и пак доведе филмите с бойни изкуства до земна орбита и ми даде надежда, че не всичко е хвърчене с подмятания и подфърганье. Жалко, че после Tony Jaa се принизи до glorified cameo в други продукции, все още тая надежда да направи нещо добро на екран. The Raid 1&2 са ми едни от любимите филми в жанра (особено втория), това са филмите с които изгря Iko Uwais и компания (двама от актоьрите ги видях в третия Джон Уик), но и той тръгна по пътя на кратки появявания в други филми...

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Fri Oct 18, 2019 6:09 pm

Гримрийпър, всеки си има своите виждания и предпочитания. Това знаеш ли го? https://www.youtube.com/watch?v=fNW0qG8d_Jk
Гласяха Тони Джаа за наследника на Джеки Чан ама не се получи.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Fri Oct 18, 2019 7:01 pm

@coldie : ама разбира се, че всеки си има предпочитания и виждания, затова съм написал "според мен" и "за мен" в горния си коментар. Всеки е свободен да гледа каквото си иска и да коментира както намери за добре, нито моето мнение смятам за меродавно по сферата на обсъждане и винаги споделям това което аз мисля за даден филм, без да обиждам останалите в дискусията (каквато и да е тя) или пък да натрапвам моето лично мнение за единствено правилно по дискутирания въпрос. По повод клипа - гледал съм Tom Yum Goong и тази сцена съм я засичал, нищо че е използван човек, който прилича на Джеки, така че това заглавие е малко подвеждащо :)

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by трубадур » Fri Oct 18, 2019 7:19 pm

Да, не му успорвам на Тони, че върна нещата в релсите, просто зад първия филм личи колко усилия са хвърлени, ама повторенията ми съсипаха ритъма на боевете. Без тях тупаникът щеше да е 10/10. А за тоя филм със слона и стълбите, накрая как личи, че е мега уморен и после като стигна финалния етаж и смениха кадъра, отново почна да ги млати с енергия. Много зле замислена сцена, ама Олдбой накара всеки да се смята за иноватор, ако направи непрекъсната бойна сцена. До един се изложиха в жалките си опити.

Иначе The Raid 2 има ебаси бойните сцени, ама като филм се дъни за мен. Не може да омесиш infernal affairs или кръстника сюжет с тупалки. Двете толкова да не работят заедно. А и отворените пространства пак доведоха до любимото ми "един по един" на главния. С това на ум - боя в кенефа, с мацката чук и брачеда бухалка сред огледалата и финалното 1 на 1 в кухнята са превъзходни.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Fri Oct 18, 2019 7:48 pm

TheGrimReaper wrote:
Fri Oct 18, 2019 7:01 pm
@coldie : ама разбира се, че всеки си има предпочитания и виждания, затова съм написал "според мен" и "за мен" в горния си коментар. Всеки е свободен да гледа каквото си иска и да коментира както намери за добре, нито моето мнение смятам за меродавно по сферата на обсъждане и винаги споделям това което аз мисля за даден филм, без да обиждам останалите в дискусията (каквато и да е тя) или пък да натрапвам моето лично мнение за единствено правилно по дискутирания въпрос. По повод клипа - гледал съм Tom Yum Goong и тази сцена съм я засичал, нищо че е използван човек, който прилича на Джеки, така че това заглавие е малко подвеждащо :)
Джеки ми падна в очите с тия интервюта за Брус Ли, ако си запознат.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Sat Oct 19, 2019 3:54 pm

@трубадур : Тази сцена е снимана 5 пъти, докато се получи, та е нормално да е изморен, просто подготовката за такова one take тупаник изисква доста усилия, един път някоя екстра няма да я там където е, после друго нещо ще се осере и пак трябва да се почва отначало. Oldboy го гледах по препоръка на съфорумци, но не е моята чаша чай, има други корейски филми за мен, по-добри от него. The Raid 2 надгради формулата от предния филм и още ме е яд, че Гарет Евънс се отказа да прави трета част, но Ико е супер талантлив пич и това си личи на екран, да, много трудно се получават сцени 1 срещу много, заради синхронизацията между отделните участници, засега най-сполучливия опит за такова нещо съм гледал в Warriors Two където финалния бой е двама на един, както и във втория SPL, където имаме баче Тони Джаа :) Всеки жанр си има възходи и падения, няма как, но аз упорито продължавам да си гледам почти всичко значимо, което излиза, че да си псувам на воля тъпотиите на Джеки, да ме е яд, че Джет Ли е с влошено здраве и че Дони Йен понякога се държи както манекен на неговата си марка очила пред камерата.

@coldie : на мен Джеки ми се изсипа в очите, когато взе да се прави на по-голям китаец от китайците и яростно защитаваше Партията, а обвиняваше сънародниците си от Хонконг в неподчинение и липса на уважение към потомците на реижма на Мао, както и се опита да се намеси и в управлението на Тайван, което хич не ми се понрави, тази излишна политизираност на изказванията му ми дойде в повече, да си прави филмите и това което може най-добре, но да не се меси в тия среди. Освен това ме дразни лично мен, че заеба кантонския и прави своите филми на мандарин, ама какво да се прави - демонстрация на любов към Партията...

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Thu Oct 24, 2019 7:45 pm

Грим рийпър, аз така от воле от Ип Ман се сещам поне за 2-3 забележителни бойни хореографии. Няма да търся в нета. Битката със северняка, по-добро от това не съм виждал на екрана. Те са няколко сцени. Сцената с комата хляб и десетте черни колана. финалната битка на ринга. Сега не си говорим за реализъм, а за бойна филмова хореография.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Fri Oct 25, 2019 9:29 pm

@coldie : Съгласен съм за качеството на тези сцени в боен аспект на първия Ип Ман, но при мен освен тях, мога да ти изброя още 20-30 сцени със същото качество (не гоним реализъм, а бойна хореография) от най-различни филми (и то не само с Дони Йен), почти във всеки филм, който съм гледал от жанра има поне по една сцена с безумно добра бойна хореография, за теб Ип Ман е еталон, но за мен той е един от многото любими филми, които съм видял през годините. Ако тръгна да ги изброявам, ще ме заболят пръстите от писане, но сега се опитвам да довърша един материал за Операция Кино за моя личен Топ 30 от филмите с бойни изкуства от края на 70-те до края на 90-те години :)

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Thu Oct 31, 2019 4:05 pm

Magnificent Butcher (1979)

Считан за един от шедьоврите на Само Хун този филм съчетава в себе си изумителни бойни сцени (дело на Yuen Woo Ping & Sammo Hung), заедно с нова история за справедливост и отмъщение. Какво да се прави - жанрови ограничения. Само Хун изпълнява ролята на Lam Sai Wing (един от реалните ученици на легендарния Wong Fei Hung), който винаги се намира на неправилното място в неправилния момент и постоянно се забърква в различни неприятности, като така излага името и репутацията на знаменития си учител, който не пропуска случай да го накаже за грешките му. Когато в града пристигат сина на местен големец и бедняк дошъл от вътрешността на страната да търси работа и изгубения си “брат”, нещата придобиват малко неприятен обрат за всички.

Богаташкото синче е отявлен развратник и мръсник, който се забавлява като отвлича беззащитни женици и ги използва за своите гнусни цели, най-вече задоволяване на физиологичните си нужди. В пристъп на увеличен нагон той отмъква нагло жената на бедняка и чинно го пребива насред площада, знаейки, че баща му ще го защити от всякакви неприятности. Въпросният баща освен, че е главния лош, владее the ultimate technique - Космическата длан (всъщност това е някаква разновидност на Будистката длан, която е често срещана техника в доста филми, някъде под различно име - в Iron Monkey е описана като King Kong palm, докато в Kung Fu Hustle си е чисто и просто Будистка длан), за която се говори, че е непобедима.

Неволно героят на Само Хун се намесва във всичко това, като се сприятелява с неподходящия човек, в този случай богаташкото синче (Fung Hak On) и двамата се впускат в гуляи и други забавни мероприятия, докато бедняка вече търси не само изгубения си “брат”, но и красивата си жена. Трагична история. От никъде в самата история се намесва и задължителния клошар (ролята е била предназначена за Yuen Siu Tien, но той умира от инфаркт по време на предварителната продукция на филма и така се получава, че ролята трябва да бъде заета от друг подобен типаж), който в началото не прави нищо друго освен да краде кокошки и да ги пече в глина, но после се разкрива истинската му същност и принос към историята.

Повратният момент във филма се случва, когато богаташкото синче хвърля похотливо око на кръщелницата на баща си и след брутално изнасилване, приписва вината на Lam Sai Wing (Butcher Wing), като така оправдава поговорката: Ни лук ял, ни лук мирисал. Баща му естествено откача и изпълнен с жажда за мъст почти смъртоносно ранява героя на Само Хун със своята техника и като бонус натрошава таблата с името на училището на Wong Fei Hung, което по онова време се е считало за публично унижение за всяка школа по бойни изкуства. Приятелите на Lam Sai Wing (където виждаме Yuen Biao в поддържаща роля) го измъкват на косъм от сигурна смърт и след това с последвалото обучение се заема клошаря, който всъщност се оказва детектив под прикритие, изпратен в града, за да разследва неуредиците.

Както можем да се досетим за финал имам прекрасен двубой между Господаря Као и Лам Сай Уин, който има своите обрати, но благодарение на яростта с която Само Хун се включи в тренировките си, богинята Нике му се усмихна отгоре и той се оказа с по-добрите умения, дори и срещу уж непобедимата техника на Космическата/Будистка длан. Последните 10 минути са наслада за очите на всеки фен на жанра, особено като се има предвид малко едрогабаритното телосложение на Само и как с лекота изпълнява сложни акробатични номера, без да наруши баланса или ритъма на движенията, още повече да го прави тромаво и с някакви затруднения в двигателно-опорния апарат.

До голяма степен комбинираните усилия на Yuen Woo Ping & Sammo Hung по отношение на бойните сцени допринасят за тяхното безупречно изпълнение на екрана, всяко кръстосване на удари и блокиращи техники е изчислено до милисекунда, всяко следващо движение е естествено продължение на цялостната хватка, с обичайните дълги кадри, без излишни каданси и с необходимия заряд, способен да вдигне във възторг всеки фен на филмите от жанра.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Fri Nov 01, 2019 6:49 pm

TheGrimReaper wrote:
Fri Oct 25, 2019 9:29 pm
@coldie : Съгласен съм за качеството на тези сцени в боен аспект на първия Ип Ман, но при мен освен тях, мога да ти изброя още 20-30 сцени със същото качество (не гоним реализъм, а бойна хореография) от най-различни филми (и то не само с Дони Йен), почти във всеки филм, който съм гледал от жанра има поне по една сцена с безумно добра бойна хореография, за теб Ип Ман е еталон, но за мен той е един от многото любими филми, които съм видял през годините. Ако тръгна да ги изброявам, ще ме заболят пръстите от писане, но сега се опитвам да довърша един материал за Операция Кино за моя личен Топ 30 от филмите с бойни изкуства от края на 70-те до края на 90-те години :)
Е, то аз съм съгласен но проблема на старите филми е, че са нямали техническата възможност да "изгладят" бойните сцени и изглеждат дървено. Едва ли някой който не е "сериозно във филма" ще приеме "свределите" на северняка за нещо което може да направи който и да било човек, който в цялата поредица Ип Мап, след Дони Йен е с най-впечатляващите "тупаници".
АЗ ги отбелязах защото са едни от тези който са най-близки (според мен) които биха могли да се случат и реално. Да кажем битката на масата със Само Хунг е супер измислена, която беше в 2 или 3, не помня точно ми развали целия филм като усещане. Битката в дъскорезницата беше със също много добра хореография, но много далеч от реализъм.
Може би посочвайки тези сцени в предишното ми мнение съм си мислел подсъзнателно за средна оценка между бойна филмова хореография, реализъм и импресия.
Теоретично един голям майстор за какъвто сочат Ип Ман би могъл да се справи с 10 черни колана, доколкото е загатнато във филма, те са черни колани но не са някакъв топ, а по-скоро добри черни колани. Освен това не му налитат и десетимата, това не е и присъщо на карате а долу горе се редуват.
Иначе за мен Карате и специално Шотокан от популярните стилове е най-практичния и ако теоретично се срещнат за двубой представители на различни стилове с еднакъв скил Шотокан бие.
Говоря за най-масовите. Иначе джудо и самбо според мен бият и карате. Има и миксове и разновидности като израелската крав мага и руската система, които комбинират различни стилове, но общо взето акцентират на джудо и самбо.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests