Скоростта на четене и руската литература

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Killua » Wed Sep 18, 2019 2:01 pm

Е, много е условно всичко, 100 страници, ама зависи какви, нали - и като формат страница, размер текст, разстояние между редовете и най-вече сложност на текста.
Аз като съм си засичала преди много време и аз четях 100-ина страници на час худ. литература, ама не гигантски страници с дребен шрифт, а нормална страница, все пак. На английски чета по-бавно.
Но Властелинът с четене всеки ден през ваканцията съм го изчитала за около 5 дни примерно (честно, не помня колко беше, може и 3 да бяха...). Не знам как се сравнява с Колелото точно.
Драгъне, яко е, че не работиш интензивно, като си в София :mrgreen:
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed Sep 18, 2019 2:20 pm

Казах, че беше думи на минута. И после това е лесно да се приравни на нормална беге издадена книга от библиотека класика. Имат си стандарти тия неща и даже не грубо може да се добие точна представа. И при четенето първият час е лесен, натам идват мъките по принцип и скоростта пада. 100 страници, нормален шрифт и големина на книгата на час художествена литература... ми, доста е, другари.

Най-бързата ми обемна книга е Братя Карамазови (2 дена) и си беше напъване. И помня как имаше комсомолки... Ооо, да, целия Фараон прочетох (3 книги бтв тва) за един ден, едно сядане. И после половината сюжет им липсва в главата.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by The Dragon » Wed Sep 18, 2019 2:37 pm

трубадур wrote:
Wed Sep 18, 2019 2:20 pm
Най-бързата ми обемна книга е Братя Карамазови (2 дена) и си беше напъване. И помня как имаше комсомолки... Ооо, да, целия Фараон прочетох (3 книги бтв тва) за един ден, едно сядане. И после половината сюжет им липсва в главата.
Руската литература е основана на страданието. Винаги някой страда - я главният герой, я автора, я читателя. Ако страдат и тримата е шедьовър на руската литература.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed Sep 18, 2019 2:51 pm

Има нещо такова, ама ми е сред любимите... напъването с Карамазови не беше заради текста, а заради обема. То беше лежане, стоене, седене, висене, люлеене, през всички агрегатни състояния преминах, докато я финиширам и то за отрицателен период от време. А само едно колело на фремету е по-тлъсто от това. Вярно, че с по-смотан текст, ма се пак... бтв, руската литература от 19в. е толкова зле преведена на български, че определено я препоръчвам на английски. Не нам кво са шмъркали тогава, ама всички писатели звучат по един и същ начин на нашенски език. После трябваше на англисйки да прецапам почти всичко, за да му оценя достойнствата.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Wed Sep 18, 2019 4:14 pm

Това на Драгъна за руската литература кърти. Това с препоръката да се чете руска литература на английски също ме развесели, явно Трубадура не знае руски, но прозвуча малко като препоръка да се чете на немски, преведено от японски :mrgreen:

Аз като четях "Колелото" за пръв път бях студентка и имах свободно време. Горе-долу по ден - ден и половина ми отнемаше един том (на български). С ядене над книгата де.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Wed Sep 18, 2019 4:49 pm

Matrim wrote:
Wed Sep 18, 2019 1:42 pm
Аз си мислех, че чета много по диагонал, но вие ме затапихте тотално. :) И на английски ли праскате по 600-700 страници на ден или само на нашенски?
В последните 5-6 години основно на английски, но аз съм повреден щото ми е работния език все пак :mrgreen:

Апропо, по темата КнВ ->

Tor.com подаряват Нова пролет като електронна книга.
Hint: Трябва като държава да посочите САЩ или Канада :mrgreen:
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed Sep 18, 2019 10:01 pm

ботове, браат, само спойлят

иначе руската на 20в е с добър превод (минус поезията, ама то ясно), не нам ко им е станало за 19 ама там е мъка, неква мистерия е що хамериканците превеждат по-добре руския на 19 век от българете, ама те, докато в същото време нямаме ядове с пустиняците от следващия век. Инак, да, не знам руски, тоя език е олигофрен

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Litz » Thu Sep 19, 2019 2:42 am

Да се включа в офтопика, Тва с руската на Драгъна ме уби.

По отношение на 19ти век, Шинел и Мъртви души са яки на български ве. Чехов също. Аз не знам трубадура, кой превод е чел. Тоя на Далчев кво му е?
Майсотра и Маргирата на немски е толкова култова, че я хвърлих на петата страница. Тва беше болката на болките. Но не знам дали беше превода, като цяло или постоянното Obdachlos в скоби и дори първия път ме дразнеше неистово. И тия пояснявания вътре в текста, а не като бележка под линия ме влудяваха, та я прочетох на български.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Thu Sep 19, 2019 10:39 am

Пак - 20в. ни е ок превода, на 19 не е. И мисля, че е заради гогол. То цялата руска литература, въпреки кво може да викат другите, ама не ми дреме, я разглеждам като преди и след гогол. И как са превеждали него, така превеждат и по-късните. Щото с пушкин и лермонтов нямам ядове, донякъде и с тургенев, но и там имах спънки, а и все пак застъпва гогол. Но масово след гогол е тесла, ся като ги мисля единствено чехов е пожален. Достоевски ми звучеше като него да го еа, а едва ли има руски писател, който по-съзнателно да бяга от гогол. В английския превод просто видях много повече разнообразие. И мисля, че всичко се свежда, че просто така са били напътствани преводачите ни по едно време, защото не е като да е някаква константа и да не се оправя положението. Но сякаш от руски е трудно да се превежда. Щото и руската поезия си е бало мамата, за разлика от немската или френската, където няма лабаво. Не нам, просто като четях руски автори от средата на 19в. до късната половина имах усещането, че преводите са правени по калъп.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Скоростта на четене и руската литература

Post by Moridin » Thu Sep 19, 2019 1:12 pm

Офтопикът ви е ужасен и неприятен, режа го. Малко от Мат остана в оригиналната тема, ама нейсе.
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Скоростта на четене и руската литература

Post by Litz » Thu Sep 19, 2019 1:36 pm

Ма форумът живна, нали тва беше идеята :P

Иначе ясно що аз не съм имала проблем, понеже съм чела главно Гогол и Чехов.

На Пушин съм му чела цялата поезия, а по едно време знаех и 8те (мисля) превода на Я вас любил наизуст и някои бяха трагични, ма някои бяха готини, ма всичките бяха по-добре от повечето английски преводи на точно тва, които съм чела.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Скоростта на четене и руската литература

Post by Dr. Horrible » Thu Sep 19, 2019 2:01 pm

Като гледам от целия форум аз чета най-бавничко :lol:

30-40 страници на час ми е общо взето абсолютния максимум. Но аз чета много бавно - на ум чета със същата скорост, с която бих го прочел на глас. Чета си го изразително, забавям в някои моменти, правя си драматични паузи в съзнанието си. Епичните реплики ги чета епично и т.н. Ако нещо ми хареса - я абзац, я някоя реч, си го препрочитам, въртя го в съзнанието си... И така. Дневният ми рекорд, ако нямам никаква работа през деня и книгата е много увлекателна е около 200-300 страници на ден максимум, при цял ден четене. Но рядко го постигам. На английски е по-малко - до миналото лято ми беше максимум 100 страници на ден, с такава скорост четох A Dance With Dragons. Обаче миналото лято, като четях Робин Хоб, много се запалих, и последните два това на Rainwilds ги четях с по 150-200 страници на ден, а последният ден прочетох 250 и бях безумно горд от себе си!

Случвало се е да чета и по-бързо, ако е нещо за книжен клуб, което ми е тъпо... ама тогава дори не го броя за четене, щом само механично съм гледал думите, без да изживявам текста.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Скоростта на четене и руската литература

Post by Trip » Thu Sep 19, 2019 2:43 pm

Никога не съм си мерил скоростта, ама сигурно съм някъде в долните 30% от човечеството хаха. Поклон и завист за хора, дето могат да действат с 60+ на час без загуба на информация!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Скоростта на четене и руската литература

Post by Matrim » Thu Sep 19, 2019 2:47 pm

Нищо му няма на оф-топика, освен че е оф-топик и по-добре в отделна тема, разбира се. От такива неща също има нужда, за да живне този подфорум.
Майсотра и Маргирата на немски е толкова култова, че я хвърлих на петата страница.
Аз съм я чел на български до края, и да си призная, ми се иска да я бях хвърлил на петата страница. :)
Но аз чета много бавно - на ум чета със същата скорост, с която бих го прочел на глас. Чета си го изразително, забавям в някои моменти, правя си драматични паузи в съзнанието си.
Затова ли се чудиш дали ще смогнеш с Колелото, втори път всички тия описания да се прочетат внимателно не е шега работа.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Скоростта на четене и руската литература

Post by Dr. Horrible » Thu Sep 19, 2019 3:20 pm

"Майстора и Маргарита" е една от най-най-любимите ми книги на света, между другото :heart:
Първата част е малко по-скучна, но и там много забавно и алегорично бяха разказани доста качествени истории. Но втората част, като почна историята с Майстора и Маргарита, ме плени от първите изречения:
„Последвай ме, читателю! Кой ти е казал, че на този свят не съществува истинската, вярна, вечна любов! Да бъде отрязан на лъжеца гнусният му език!
Последвай ме, читателю мой, само ме последвай и аз ще ти покажа такава любов!”
И в книгата има много спиритуализъм, някак е призив за отваряне на сетивата.
А частите за Пилат Понтийски и Йешуа бяха невероятни.
— А сега ми кажи защо говориш непрекъснато за добри хора? Ти да не би всички да наричаш така!
— Всички — отвърна арестантът, — зли хора на света няма.

— За пръв път чувам такова нещо — усмихна се Пилат, — но навярно не познавам добре живота! Можете вече да не записвате — каза той на секретаря, който и без това нищо не записваше, и пак се обърна към арестанта: — В някоя гръцка книга ли прочете това?
— Не, стигнах до него със собствения си ум.
— И го проповядваш?
— Да.
— Ами центурионът Марк, по прякор Плъходава — той например добър ли е?
— Да — отговори арестантът, — въпреки че е нещастен човек. Откакто добри хора са го обезобразили, е станал жесток и коравосърдечен. Бих искал да зная кой го е обезобразил така.
— С удоволствие мога да те осведомя — отвърна Пилат, — защото бях свидетел. Добрите хора му се нахвърлиха като псета на мечка. Германците се вкопчиха във врата, в ръцете, в краката му. Пехотната манипула беше обкръжена и ако не беше се врязала откъм фланга кавалерийската турма, която командвах аз, на теб, философе, нямаше да ти се наложи да разговаряш с Плъходава. Това се случи в битката при Идиставизо, в Долината на девите.
— Да можех да поговоря с него — изведнъж мечтателно каза арестантът, — убеден съм, че той рязко би се променил.
Но все пак като цяло Маргарита си ми е най-любимата :heart: И балът с дявола във втората част на книгата е сред най-любимите ми моменти в цялата художествена литература, особено краят и решението на Маргарита....

Но!
Книгата на български е силно препоръчително да се чете в превод на Лиляна Минкова, който в момента може да се намери от издателство Фама. По-красивото издание на пазара е това на издателство Дамян Яков, но там преводът е на Татяна Балова и звучи доста по-сакато.
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests