"Стражата" по Пратчет

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Litz » Thu Sep 12, 2019 12:41 pm

Пичове, аз си представям викториански сетинг и костюми и естетика, ама някакси не ми е проблем да си представя ОМГ чернокожи в ролите. Когато четох книгите си ги представях бели, да. Сигурна съм, че дори @Roland като ги е чел си ги е представял бели. В съседната тема, обяснявате как онова ми било изолирано село и всички трябвало да са бели като качествен кокаин, но в същото време тук нищим и се възмущаваме, че в космополитен град имаме дайвърсити? Сериозно ли? Пичове, държите се като туитър бригадата, с която се ебавате, че протестира срещу Скарлет.

Горе долу, квото @tigermaster каза. Дядото на Пушкин също е бил бахму и влиятелния пич.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5250
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by alshu » Thu Sep 12, 2019 12:50 pm

tigermaster wrote:
Thu Sep 12, 2019 12:18 pm
Защо са взели мъж?
Защото канонично половете на джуджетата са неразличими за не-джудета и дори те понякога ги оставят отворени за интерпретация...като в либретото на най-любимата им опера.
tigermaster wrote:
Thu Sep 12, 2019 12:18 pm
Ветинари... Ноби...Колън.
Да, това са по-интересните избори.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Matrim » Thu Sep 12, 2019 1:09 pm

За какъв дявол са кастнали Карсър толкова рано? Да не го правят един от главните герои? Той е дефиницията на one note villain все пак. И описанието на сериала като "police procedural" хич не ми вдъхва доверие.
Мен наистина не ми е ясно как чернокожа Сибил е супер трудна за приемане в Света на Диска и как било нереалистично?
И на мен ми е твърде неясно. Огромен фен съм на Пратчет, но да търсим някакъв "реализъм" в света на Диска е безумно.
- не е въпросът какви хора има в Лондон, или в Анкх, а какъв герой представяме. никога не е имало, нито ще има тепърва, черни аристократи (inb4: не вади единични изключения от уикипедия). нито по някакъв начин това, че сме във вторичен свят, а не в историческия, го предполага - все пак всички сме чели Диска и знаем, че изобщо не го предполага. каствайки чернокож за аристократ веднага насочваш мисълта на другаде - "чакай, какво става тук, има ли някаква интересна история сега, как родителите на Сибил имат такова имение, какво се случва, какъв е плотът........ аааа няма плот, просто дайвърсити", иначе казано прословутото "вадене" от истинската история и вкарване в режим на мислене за проблемите в съвременния свят и форума на шадоуденс.
Може просто да направят и останалите аристократи дайвърс, ясно, че ако е само Сибил сред море от бели лица и без никакво обяснение ще изглежда тъпичко.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Demandred » Thu Sep 12, 2019 1:11 pm

Точно в този сетинг да се прави драма за избора на чернокожи актьори ми е доста странно, при положение, че е изрично казано, че там расизъм няма и расовата принадлежност на Сибил Рамкин играе точно нулева роля в сюжета или тематично. Ако толкова държите да е всичко като в книгите, това, че са кастнали млада актриса с 50-ина килограма по-лека от описанието в книгите, е съществения проблем.

А и изречението за нея в синопсиса индикира, че ще е коренно различна като характер в сериала - "Lara Rossi plays the formidable Lady Sybil Ramkin, last scion of Ankh-Morpork’s nobility, who’s trying to fix the city’s wrongs with her chaotic vigilantism." Това никак не звучи обещаващо...

А черни аристократи е имало бол в Африка, БТВ.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Thu Sep 12, 2019 1:36 pm

Бтв, само да кажа - когато Двуцветко отива в Анкх-Морпорк в "Цветът на магията", фактът, че е, ами, китаец не прави впечатление на абсолютно никого. Анкх-морпрокчаните обръщат внимание на очилата му, на поведението му, на факта, че ръси злато наляво и надясно - но не и на расата му. Не знам дали Пратчет от самото начало е планирал Ахатовата империя да е Китай, де, но все пак.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Matrim » Thu Sep 12, 2019 1:42 pm

И Ринсуинд в Ахатовата империя минава за местен (когато се държи като такъв).
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5250
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by alshu » Thu Sep 12, 2019 2:55 pm

Demandred wrote:
Thu Sep 12, 2019 1:11 pm
Lady Sybil Ramkin, last scion of Ankh-Morpork’s nobility, who’s trying to fix the city’s wrongs with her chaotic vigilantism.
Бахмаааму това вече звучи ужасно неадекватно спрямо персонажа.
Тя май беше в някакви комитети и благотворителен организации - точно обратното на chaotic vigilantism.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1939
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Martix » Thu Sep 12, 2019 5:05 pm

Бляя, стига с реването, това които не е ок в малко село е ок в Анкх-Морпорк от всички места...
Единствено не са обещаващи актьорите избрани за Сибил и Керът, но не заради расата:
Малкото кила на Сибил биха могли да се заобиколят ако я напишат по-млада. Само дано успее да изиграе властната осанка и присъствие като влезе в стаята. Тва с chaotic vigilantism-а може да е извадено от контекст. Все пак тя си прекарва времето да гледа дракони, тва изглежда хаотично ако не си чел книгите под лупа.
За Керът не съществува подходящ актьор, освен може би Скалата, ама него няма да могат да го наемат за евтин сериал.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Thu Sep 12, 2019 5:13 pm

Керът трябваше да е Крис Хемсуърт. Друг, когото съм си представял в ролята, е Александър Лудвиг - който играе Бьорн във "Викинги" и поне откъм размери и донейде визия пасваше на образа, особено в последните сезони, където го гледах.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Thu Sep 12, 2019 6:17 pm

Moridin wrote:
Thu Sep 12, 2019 10:51 am
Може би просто сте хора без живо въображение, които не си пресъздават в главата сетинга? :mrgreen:
Това е към момента най-тъжното ти изказване по тия теми (а конкуренцията е силна). Знаеш ли как си представях Хари Потър, когато четох книгите за първи път? Като хлапето от корицата. Знаеш ли как не си го представях? Като Радклиф. Сериозно ли точно ти, с петдесет и осемте си години като СФФ журналист, ще защитаваш най-първосигналната възможна емоция на "ама аз иначе си представях Х"? Сори, несериозно ми е това на хиляда нива.

Апропо, точно твоят пример как било двоен стандарт със Скарлет (естествено, че не е, впрочем. Двоен стандарт щеше да е единствено във вакуум, в който всички раси, полове и идентификации имаха равен старт, равни възможности и равно влияние) е ярък признак за ТВОЯ двоен стандарт: защото одма почваш да мрънкявиш за черните кастинги на номинално бели герои, но беше готов да браниш правото на Скарлет да играе каквото си иска, щото "на японците не им пука" или каквито там ти бяха причините.

Не държа да започваме личен спор, но айде позамисли се малко минимум как изглежда отстрани позицията ти, ако не дали е грешна.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Thu Sep 12, 2019 6:32 pm

Единственият от всичките тия герои, от промяната на чиято раса би следвало да се недоволства, ако беше променена, е Керът, и то поради очевидната причина, че джуджетата са го кръстили Морков заради червената коса. Неговата раса не е променена. За всички други обаче точно цветът на кожата има малко до никакво значение. За мен единственият проблем със Сибил е, че актрисата изглежда твърде млада, както казах - а щом са кастнали Карсър, значи планират връщане трийсетина години назад в миналото, където Ваймс я среща като тийнейджърка.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Dr. Horrible » Thu Sep 12, 2019 7:27 pm

Roland wrote:
Thu Sep 12, 2019 6:17 pm
но айде позамисли се малко минимум как изглежда отстрани позицията ти, ако не дали е грешна
Когато някой се замисля НЕ дали позицията му е в същината си правилна или грешна, а как изглежда отстрани, тогава почват проблемите. Когато хората се откажат от здравия си разум и вместо това седнат да се притесняват как ще изглеждат в очите на другите, ако кажат това или онова.

Пак се разпалвам, ама не мога, нервя се. Както се казваше в една картина - someone is WRONG on the internet!

И стига вече с тоя "равен старт". В живота никой няма равен старт, така че кой има правото да определя кога един старт може да се приеме за равен? Има в училището ми в момента две деца - братче и сестриче. Много си приличат на външен вид, отдалече си личи, че са роднини. Момчето е малко по-голямо, отличник в класа, старателно, изпълнително, всички го хвалят. Ама момиченцето има проблеми, не разбира материала от първи клас, не може две години да се научи да събира до десет, не може да прочете дума с повече от пет букви, хем работят с него ресурсни учители, специални педагози, логопеди. Но в емоционално отношение е супер - социална, приказлива, наперена, чаровна. Ама има ли равен старт тези две деца, от еднакво семейство, с еднакъв цвят на кожата? Нямат. Като се търсят актьори за дадена роля, кастват ли се специално хора с дислексия, диспраксия, хиперактивност, които са работили сто пъти по-усилено, за да постигнат резултатите на човек с когнитивни възможности в нормата, които са чели сценариите сто пъти по-трудно и са си съсипали съвсем психиката, за да отидат в тоя бизнес? Не. Това, което ме дразни ужасно много, е да се изберат ДВА единствени показателя - раса и сексуалност – и всичко да се свежда само и единствено до тях, все едно бяло дете с травмиращо детство и майка, умираща от рак, е родено автоматично с по-малък шанс за актьорска кариера от чернокож младеж от горната средна класа с чичо продуцент? Животът е много сложна плетеница от фактори за успех. Късмет, работа, физически дадености, мисловни дадености, вроден талант, пари, възможности, роднини, връзки, здравословно състояние.... Жоро го каза наскоро - всеки мисловен шорткът дава опростена, следователно изкривена картина на реалността. Животът е мултифакторен, равноправието е мултифакторно, огромно количество хора заслужават шанс, спри да свеждаш всичко до тези две групи, които "твоята" политическа партия в САЩ таргетира в последните години, че да се върне на власт. Социалната справедливост е нещо неимоверно по-сложно от расата и пола и екранизациите на Тери Пратчет. Затова нека не се преструваме, че да одобряваш промяната в книгите е по-морална или по-човечна позиция от това да не я одобряваш.

И любимото ми "щеше да е правилно/грешно във вакуум, ама не живеем във вакуум, затова логиката не важи"... Ако доведеш тази линия на мисълта до крайност, ще кажеш, че не е толкова грешно да се избиват бели/хетеро хора, щото достатъчно често умират цветнокожи/куиър хора. Щото да, убийството е грешно във вакуум, ама тъй като едните имат по-голям шанс да бъдат убити, не е морално осъдително да убием малко от другите, че да изравним шансовете. Мисли дали е правилно или грешно да имаш двойни стандарти по принцип, не се оправдавай с контекста. И преди съм писал - това е като хората, които мислят, че даден филм заслужава 6, ама понеже в imdb има 8.3, затова му дават 1, че да намалят оценката веднага. Тъпо е. Ако мислиш, че филма е за 6, дай му 6, не се опитвай да направиш общата оценка равна на твоята лична, като му занижаваш.
Аз вярвам, че не можеш да създадеш баланс чрез дисбаланс. Не можеш да докараш общи стандарти чрез двойни стандарти. И не ми пука как изглежда отстрани това, защото вярвам, че е правилно.

А аз като четох Хари Потър си представях Хърмаяни така, както си я е представяла Роулинг, докато е писала книгата. Сещайте се каква раса.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Thu Sep 12, 2019 8:09 pm

Тоя ти пост разкрива именно страха, който движи повечето от тия скандали в световен мащаб: че някой се опитва да НАРАНИ белите хора. Което е тотално безумие. Никой не иска белите да мрат колкото черните или разни други малцинства. Идеята е НИКОЙ да не мре в тия мащаби. Никой не иска да бъде премахната бялата привилегия, идеята е ВСЕКИ да има същите привилегии.

И твоите анекдоти за братчето и сестричето демонстрират тотално неразбиране за типа "равен старт", за който си говорим. Естествено, че всеки има различни качества, различен тип мислене, различни наклонности. Но както сам изтъкваш, тия деца са от едно и също семейство, имат един и същи шанс да ходят на училище и да получат едно и също качество образование. Вече кой какво съумява да направи от това, е съвсем различен въпрос и няма как отгоре да се насили равенство. Но равният СТАРТ не е равен финиш. Всеки да има равни възможности да се докаже не е равнозначно на това да пречиш на по-добрия да успее след това. Което е огромният страх на спасителите на бялата раса.

Не всеки опит за поправяне на това колосално неравенство ще е успешен, добре обмислен, или ще постигне целта, която си е поставил. Това не означава, че целта е лоша и че трябва със зъби и нокти да се борим срещу нея всеки път, когато дори за миг ни се стори, че нещо ни се отнема на нас лично. За човека, свикнал да живее в свят на 80/20, 60/40 може да му изглежда като "двоен стандарт", ако е от 80-те. На човека от 20-те светът му изглежда по различен начин.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Amelia » Thu Sep 12, 2019 8:21 pm

Съвсем сериозно, тея дето реват против Сибил, щото била чернокожа и това не вървяло с, кво беше, викторианския сетинг на Света на Диска (???), трябва да седнат и да направят малко soul searching за това що наистина имат проблема с расата на актрисата.

Ако, пичове, според вас и в Света на Диска оф ол факин плейсес не можем да сложим чернокожи в тея роли, мога да ви обещая, че проблемът ви не е в историческата достоверност.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by The Dragon » Thu Sep 12, 2019 8:31 pm

Всъщност в света на диска негрите са тролове, а джуджетата азиатци като паралел. Тази е прекалено красива за сибил. Която е кобилеста.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests