Веган да се наричам..

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Веган да се наричам..

Post by tigermaster » Mon Sep 02, 2019 8:10 pm

Ами, просто някой трябваше да я свърши тая работа, а в съответния момент аз и още един екземпляр бяхме най-близо.

Редакция:
Истината е, че цялото изживяване, всъщност, ми хареса доста, макар че ми се разказа играта от работа - и от липса на баня, всъщност, `щото в продължение на цяла седмица най-близкото до измиване да ти е наплискването на лицето с вода от помпата просто не си е работа. Мисля, че от тогава насам се повредих и без възможност да се изкъпя повече от ден просто полудявам.
Last edited by tigermaster on Mon Sep 02, 2019 8:25 pm, edited 1 time in total.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Amelia » Mon Sep 02, 2019 8:22 pm

@tiffany aching Проверка на информацията ще ти спести загуба на време и други неща и показва елементарно уважение към околните, чието време също губиш, когато пускаш глупости. С цел да разбера доколко можеш "да прецениш" тези неща сама, плз, обясни ми защо кървим по време на мензис, за да знам има ли смисъл да продължавам с разговора изобщо.

Ако искаш добро здраве, спри цигарите.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Mon Sep 02, 2019 8:43 pm

@tigermaster не спирате да пишете за "сензационни документалки", манипулации и т.н. Нещо конкретно можеш ли да посочиш, което да е манипулативно и да не е индустриална практика? Повечето съвременни документални филми с кадри от касапници са от западни държави, където стандартите са по-високи. От там всичко останало е по-зле. Няма някаква тайна скрита касапница, в която имат по-различни методи. В тази индустрия на животните се гледа, като на продукт, не като на живо същество и всички методи се използват с цел по-добра производителност.

Колкото и да пишете как са тенденциозни и не трябва да се гледат, няма да промените реалността. @Amelia понеже обича да си проверяваме информацията може да си подкрепи твърденията, че документалките са тенденциозни, с някакви факти. Да покаже някъде фабрика, в която не се работи по този начин. Няма да намери такава, но аз мога да почакам.

@tigermaster впрочем твърдиш ли, че това да ми пука за животните и да тъгувам заради тяхното страдание е личен избор? Правилно ли те разбирам?

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Litz » Mon Sep 02, 2019 8:55 pm

Аз се опитах да изгледам видеата, ама пак казвам тва не е подкаст да можеш да говориш пет часа без едит. Не може винео какво ям са 40 минути за него и още едно 40 минутно за нея. Тва не е дискурс анализ (то и тия са макс 20), в които тва деди се размотава гол после като всеки минималист влиза в офис с 8 екрана и компютър на Епъл, който офис прилича на къща от Погребани живи, пълно е с хартия и такива все природосъобразни неща. Тоя освен това тренира с впити дънки и дънкова риза. Тва беше девет минути от тия 40.

Видеото на жена му почва. Появява се разголена, изперехдролена жена в средна възраст и силикон в гърдите, филъри в устните и ботокс в лицето. Почва да говори за тва как жените са зле и не могат без сладко и пшеница и куп такива глупости. Казва нещо от рода на "Аз гледам да не отделям много време за яденето си, това го правя с храната на Маркус" Червено знаме. Продължаваме с това как тя ни води до лекарствата си и почва да муха кисело зеле. После почва да мели ленено семе и да го гълта. След тва мели чия. И нея я гълта. Почва да яде некви сливи. И после бразилски ядки. Циркът е пълен. Тва беше до минута 9 с превъртане след което осъзнах, че боба ми ще заври и спрях. Трагично е. :mrgreen:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Amelia » Mon Sep 02, 2019 9:07 pm

@Amikae
Тенденциозното в документалките е свръхопростяването и едностранчивото показване на реални проблеми. В доста от тях има откровени лъжи - изфабрикувани цифри и мисрепрезентация на цифри. Ето например какво казват Union of concerned scientists за Cowspiracy:
https://blog.ucsusa.org/doug-boucher/co ... vie-review

What the health е правен от тея същите и страда от същите проблеми.
https://www.vox.com/science-and-health/ ... vegan-diet

И т.н. Има и още по-зловредни лайна - Vaxxed например, в който друго освен лъжи няма, но антивакс групите го поемат като Библията.

Голяма част от глупостите човек може да си ги намери и сам, без да му ги казват, като пусне един Гугъл сърч, за да види от чий точно задник са извадили цифрите.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Веган да се наричам..

Post by tigermaster » Mon Sep 02, 2019 9:13 pm

@Amikae Мога да ти го покажа за тези, по които съм работил - ако ми се беше наложило да работя и по вегански сензационалистични документалки, сигурно и за тях щях да мога. За щастие, не ми се е налагало да ги гледам.

Що се отнася до последния ти въпрос - мисля, че съзнателно си затваряш очите за животите, човешки и животински, съсипани заради твоята храна. Ако решиш, можеш да изровиш материали с, подозирам, близка доказателствена стойност до документалните ти филмчета, според които растителната храна взима повече животински жертви от животинската - смлени от комбайни диви животни, животни, изведнъж изоставени на произвола на хищниците в оголеното поле след жътва, убити от пестициди или направо застреляни вредители и така нататък. Няма да твърдя нищо с категоричност - но сметката е прекалено сложна, че да й даваш прости и категорични отговори.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Slex » Mon Sep 02, 2019 9:17 pm

@ tigermaster

В предния си пост сравняваш неприемането на убийствата на милиарди животни с музикални вкусове, при което не писах нищо, защото в контекста на дискусията не е важно дали двете неща са морално еквивалентни, а каква е поведенческата реакция, която са в състояние да предизвикат. Веганите и хомосексуалните се различават по много неща, но в крайна сметка и двете групи са маргинализирани в някаква степен от обществото, което оказва негативно влияние върху благосъстоянието на индивиди от едната и от другата група. Няма значение кое на кого и дали е избор, каква е посоката на моралното несъгласие и дали намираш едната група за справедливо, а другата - за несправедливо маргинализирана.

Същото и за активизма. Нямам предвид конкретно веган активизъм, еко активизъм, а всякакъв активизъм, който създава усещането у отделния участник, че носи вода в сито. Ако щеш Black lives matter, въпреки че е милион пъти по-реалистично да си постигне целите, сигурно оказва подобен ефект у ангажираните с тази дейност. Пък на много от тях чревната им флора не е веганска. Зависи от това пука ли ти (и колко) или не ти пука. Ако не ти пука, "да ядем кюфтета, вино да са лей", щракаш с пръсти, сичко ти е наред. Аз депресиран чалгар не съм видял.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Веган да се наричам..

Post by tigermaster » Mon Sep 02, 2019 9:22 pm

Slex wrote:
Mon Sep 02, 2019 9:17 pm
Няма значение кое на кого и дали е избор, каква е посоката на моралното несъгласие и дали намираш едната група за справедливо, а другата - за несправедливо маргинализирана.
Верно ли няма?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Slex » Mon Sep 02, 2019 9:27 pm

tigermaster wrote:
Mon Sep 02, 2019 9:22 pm
Slex wrote:
Mon Sep 02, 2019 9:17 pm
Няма значение кое на кого и дали е избор, каква е посоката на моралното несъгласие и дали намираш едната група за справедливо, а другата - за несправедливо маргинализирана.
Верно ли няма?
В контекста няма.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Amelia » Mon Sep 02, 2019 9:34 pm

По какъв начин са маргинализирани веганите от обществото? Забранено ли им е да се женят, да се наследяват, да осиновяват деца, да дават кръв? На работа ли ги наемат по-малко? В затвора ли ги пращат по-често? Бият ли ги по улицата като останалите visible minorities? Убиват ли ги? Има ли изобщо някви закони против тях?

Единственият по-сериозен проблем на веганите е това, че все още няма веганска храна на абсолютно всяко масово мероприятие и във всеки ресторант (това се променя). I was vegetarian before vegetarian was cool и навън основно ядях пържени картофи и салати, щото по заведенията в Софето наистина нямаше кой знае кви опции. Ако исках да се поглезя си поръчвах овчарска салата и ги молех да не слагат шунката в нея. Често се случваше да забравят и тогава си изчовърквах парчетата шунка и ги оставях настрана. Имам спомен как в някъв ресторант из еленските Балкани ми сервираха чушки, пълнени с ориз и кайма, след като изрично питах за постна храна и сервитьорката беше изумена от това, че не приех каймата като постна храна (не било истинско месо, смляно било и било малко, така че като че ли го няма). Оттогава изтече много вода и съм сигурна, че ситуацията се е подобрила, дори в страна като България, особено в големите градове. Не ми беше приятно, но и не беше нещо, което бих нарекла "социална маргинализация", предвид това, че хора умират от социална маргинализация.

Тук в Канада имахме наскоро някъв проблем с пожарникар-веган, дето го бяха пратили да гаси пожари в Бритиш Колумбия и в екстремните полеви условия не му бяха осигурили веганска храна, което не е окей, но не е кой знае колко странно, предвид, че тоя е бил единственият веган там и логистиката около веганската храна е сложна за полеви условия.

Изобщо, лекинко ентайтълд ми се вижда това за маргинализацията точно па на веганите. Това, че им се смеят хората като си почнат клоунадата с тарелките и голите хора омазани с кръв по улиците е доста далече от социална маргинализация.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by Amikae » Mon Sep 02, 2019 9:45 pm

Amelia wrote:
Mon Sep 02, 2019 9:07 pm
@Amikae
Тенденциозното в документалките е свръхопростяването и едностранчивото показване на реални проблеми. В доста от тях има откровени лъжи - изфабрикувани цифри и мисрепрезентация на цифри. Ето например какво казват Union of concerned scientists за Cowspiracy:
https://blog.ucsusa.org/doug-boucher/co ... vie-review

What the health е правен от тея същите и страда от същите проблеми.
https://www.vox.com/science-and-health/ ... vegan-diet

И т.н. Има и още по-зловредни лайна - Vaxxed например, в който друго освен лъжи няма, но антивакс групите го поемат като Библията.

Голяма част от глупостите човек може да си ги намери и сам, без да му ги казват, като пусне един Гугъл сърч, за да види от чий точно задник са извадили цифрите.
Аз по-скоро имах предвид документалки, като тази - https://www.youtube.com/watch?v=LQRAfJyEsko

Но започвам да разбирам къде се разминаваме с теб. Ти се интересуваш от фактите за негативното влияние на индустрията и от такава гледна точка ги смяташ за манипулативни. Fair enough. Аз се интересувам от това какво се случва с животните и макар да разбирам, че е важно информацията да е изпипана, и определено не бих използвал What the Health да убеждавам когото и да било, то ми става изключително неприятно когато някой не разграничава реалните кадри на тяхното страдание и еко фактите свързани с индустрията. Да, може фактите да се изопачават, но практиките свързани с изтреблението на животните са съвсем реални и това е нещото, което е важно лично за мен.

Опитваме се да бъдем по-добри, фейлваме, някои от старите документалки наистина имат много неточна информация, но поне опитваме. Надявам се движейки се напред да можем да сме изрядни на всички фронтове и да имаме по-добри аргументи. Не е лесно и повечето от нас нямат за цел да лъжат хората заради някаква лична изгода, правим го за животните. Work in progress, мисля че аргументите ни днес са по-добри от аргументите ни преди 10 години, макар че аз и преди 10 години да бях гледал Earthlings пак щеше да ми преобърне живота on the spot.

Slex
Commoner
Posts: 28
Joined: Mon Apr 08, 2019 9:25 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Slex » Mon Sep 02, 2019 10:16 pm

Amelia wrote:
Mon Sep 02, 2019 9:34 pm
По какъв начин са маргинализирани веганите от обществото?
Като възпрепятства реализирането на нещата, които са важни за тях.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Веган да се наричам..

Post by tiffany aching » Mon Sep 02, 2019 10:33 pm

трубадур wrote:
Mon Sep 02, 2019 7:57 pm
Не че нещо, ама питането на амелия има смисъл, щото менструалният цикъл ...
трубадур, в питането й не виждам желание да получи други, освен научни, отговори. А тях по всяка вероятност може и сама да си ги открие, ако не е запозната предварително. Няма желание да прочете нищо за моите лични наблюдения, разсъждения и опит. Смята, че няма какво да й кажа... както впрочем не само на нея.
Така че с цел да спестим време и поредната междуфлашкова комуникация, спирам шоуто.
Тази, от чието име пишеш, нека ви обясни всичко за менструацията, знам че го желае. :spite:

https://www.youtube.com/watch?v=4CM1zYfZJpA

(нека няма разочаровани) :lol:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Веган да се наричам..

Post by Amelia » Mon Sep 02, 2019 11:15 pm

@tiffany aching I thought so. Бтв, твоята гледна точка ми е ясна - майка ми и свекърва ми и двете изповядват тоя тип глупости и съм слушала подобни на твоите аргументи цял живот.

@Slex , имаме различни идеи за това какво е маргинализация, значи.

@Amikae , ами супер - дано бъдещите документалки са по-изрядни откъм данните, които предлагат. Дотогава ще съм по-склонна да си търся инфото другаде. Иначе относно филмите със зверствата в животновъдството - те си имат своя ценност и приложение. Добър и ударен начин са за привличане на внимание към даден проблем и пораждане на диалог. Ок, сега вече знаем, че проблемът съществува и диалогът е започнал. Следва с този диалог да намерим реалистични решения. Тея документалки реалистични решения обаче не предлагат. И явно имат mental health цена.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Веган да се наричам..

Post by Roland » Mon Sep 02, 2019 11:21 pm

Аз си чета кротко и си се дразня тихо, но не мога да не лолна набързо за маргинализираните вегани. Това да ти се подиграват когато се държиш така, все едно всеки път като ядеш, откриваш нов god particle, категорично не е маргинализация...
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests