Светът е лудница и всички сме пациенти

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tiffany aching » Sun Sep 01, 2019 2:47 pm

43 аргумента против веганството и техните отговори:

https://www.carnismdebunked.com/general-ethical

Някои от въпросните рационализации не съм чувала, така че ще прочета цялата статия... Ахаха, номер 21 бе моят. :ninja:

Колкото до въпроса с 'убийството' на растения... Следват разсъждения стил тифани, so behold the epicness. :mrgreen:

Растенията са дар от Природата/Планетата за нас. В тях са заложени предимно положителни 'програми' за лечение и живот, като например тази в алоето е за регенерация. Не знам какъв процент от хората, не само не биха били способни да убият животно, но още по-малка част биха го яли сурово и пили кръвта му (в нея също има живот), както го правят хищниците. И за да е по-малко вредно месото му, човек го готви (т.е. убива допълнително) и по(д)правя, не просто за подобрение на вкуса (т.е. хранителната стойност), а и за намаление на негативните ефекти при храносмилането. Понякога подправките се ползват и за кумуфлаж на изтекъл срок на годност... Впрочем това с подправките важи и когато се готвят всякакви продукти, не само месо и млечни.

Нека прибегна до следната аналогия - да си представим, че растенията по Земята са все едно човешка коса. Откъсването на едно растение от корен, за планетата е все едно откъсването на косъм. Да, тя ще усети болка, но за съвсем кратко. Пък ако 'косъмът' се отреже, а коренът остане - изобщо нищо. И дори на човек да му откъснат цялата коса наведнъж, то стига скалпът (почвата) да е здрав, тя ще порасте отново. Самите растения имат усещания, но тяхното съзнание е част от планетарното такова. Тук идва моментът, че не бива безогледно и ненужно да се къса(т), а когато се прави, в знак на благодарност, да има (правилни) грижи за почвата и ново засаждане...

Edit: И си мислех вчера, че убийството на морски създания се характеризира с изваждане от естествената им среда и следване на примамки/илюзии/манипулации... Няма що - готини програми вървят в консумиращите ги.

п.п. Аз не бих убила животно, освен ако не ме застрашава силно, няма друга опция и само при наличие на подходящ инструментариум. Всъщност не желая да ми се налага по никакъв начин да отнемам живот.
Last edited by tiffany aching on Sun Sep 01, 2019 2:56 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Litz » Sun Sep 01, 2019 2:53 pm

:shock: :shock: :shock:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by The Dragon » Sun Sep 01, 2019 3:43 pm

tiffany aching wrote:
Sun Sep 01, 2019 2:47 pm

Растенията са дар от Природата/Планетата за нас. В тях са заложени предимно положителни 'програми' за лечение и живот, като например тази в алоето е за регенерация. Не знам какъв процент от хората, не само не биха били способни да убият животно, но още по-малка част биха го яли сурово и пили кръвта му (в нея също има живот), както го правят хищниците. И за да е по-малко вредно месото му, човек го готви (т.е. убива допълнително) и по(д)правя, не просто за подобрение на вкуса (т.е. хранителната стойност), а и за намаление на негативните ефекти при храносмилането. Понякога подправките се ползват и за кумуфлаж на изтекъл срок на годност... Впрочем това с подправките важи и когато се готвят всякакви продукти, не само месо и млечни.

Хайде сега кажи кои точно растения можеш да ядеш сурови? Плодове. И това е.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by lightning peregrine » Sun Sep 01, 2019 4:00 pm

Amikae wrote:
Sun Sep 01, 2019 10:56 am
моята история беше подобна. Насила ме караха да ям месо, като малък и не исках. Най-много някой салам и пастет, скрит под слоеве лютеница и кашкавал да ми пробутат. След 20 години натиск проядох за известно време месо преди да стана вегетарианец. Спомням си като малък мразех дори да ям супа или боб, ако видех в него някакъв домат, който ми приличаше на кръвища.
Какво би направил на мястото на родителите си в тази ситуация?
Много пъти съм си задавал какво аз бих направил. Теоретично.
от една страна ще ми е много кофти да казвам на детето си как иска да живее живота си.
От друга страна вероятно ще ми още по-гадно ако един ден детето ми се върне от училище и някви тъпи хлапета са го тормозили щото е веган.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tiffany aching » Sun Sep 01, 2019 4:14 pm

The Dragon - Да, предимно плодове, зеленолистни зеленчуци, някои кореноплодни, не се лишавам(е) от билки/подправки (е, те са точно сурови)... на ядки, семена и прочие аз лично не съм голям фен, но ги консумирам понякога. Разбира се - ядките/семената сурови и след определено накисване. Може и под формата на тахан. Накисването е препоръчително също и за бобови и зърнени. Вкъщи сме си разпределили задачите, защото то ми е леееко досадно. :) И все още се храним и с приготвена (предимно от мен) храна.

А и не че нещо, но човешката анатомия (и в частност храносмилателната система), доколкото ми е известно, е най-сходна с тази на плодоядните маймуни.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Ghibli » Sun Sep 01, 2019 4:40 pm

lightning peregrine wrote:
Sun Sep 01, 2019 4:00 pm
От друга страна вероятно ще ми още по-гадно ако един ден детето ми
Мислех, че това изречение ще завърши с "има здравословни проблеми заради начина си на хранене", потенциалното отношение на някакви хора ме безпокои доста по-малко от вредите върху здравето.
Аз лично бих направила направя каквото зависи от мен детето ми да яде всичко.

tiffany aching wrote:
Sun Sep 01, 2019 2:47 pm
43 аргумента против веганството и техните отговори:
https://www.carnismdebunked.com/general-ethical
Шест пъти сравняват на яденето на месо с изнасилване (и едно "на момичета" добавено за ефект). Канибализмът се споменава само на две места, за сметка на това.
Last edited by Ghibli on Sun Sep 01, 2019 5:11 pm, edited 1 time in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by The Dragon » Sun Sep 01, 2019 5:03 pm

tiffany aching wrote:
Sun Sep 01, 2019 4:14 pm
The Dragon - Да, предимно плодове, зеленолистни зеленчуци, някои кореноплодни, не се лишавам(е) от билки/подправки (е, те са точно сурови)... на ядки, семена и прочие аз лично не съм голям фен, но ги консумирам понякога. Разбира се - ядките/семената сурови и след определено накисване. Може и под формата на тахан. Накисването е препоръчително също и за бобови и зърнени. Вкъщи сме си разпределили задачите, защото то ми е леееко досадно. :) И все още се храним и с приготвена (предимно от мен) храна.

А и не че нещо, но човешката анатомия (и в частност храносмилателната система), доколкото ми е известно, е най-сходна с тази на плодоядните маймуни.
В медицината основно използват прасета за човешки аналози. Те ядат всичко.

Дали ще стриваш бадемите на тахан или ще печеш картоф/пържола няма феноменална разлика. И в двата случая имаме обработка за извличане на повече калории и хранителни вещества от единица хранителен продукт. А и всъщност факта че суши, сашими, карпачо и тартар са популярни - явно има апетит и за сурово месо.

Човека се адаптира към средата, но и адаптира средата към себе си и се адаптира към новата среда и т.н. Днес не можем да ядем само сурова храна. Месото е част от хранителната култура на практически всички местности. И антропологично - когато хората засядат и от месо минават на житни - средния ръст се срива, зъбите падат по рано ...

А и суровата веганска диета е възможна само с масивно замърсяване. Банан долетял от еквадор надали е много "по-екологичен" от локално отгледано българско пиле.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tiffany aching » Sun Sep 01, 2019 5:47 pm

Бих избягвала, в случай, че се храня с месо, такова на животни, на свой ред приемащи в организмите си боклуци, екстременти, плът и мърши. Както и всякакви гъби. :mrgreen:

Остави какво е популярно... А и кой би консумирал само житни храни? :roll:

Но понеже засегна нещо важно - колкото по-скоро е откъснат един плод/зеленчук, толкова по-вкусен е и е с по-голяма хранителна стойност. Ето защо в сезон тревопасните животни ядат растението, без са си го късат предварително и кътат някъде. За съжаление не живеем в градини, така че ни остава да подкрепяме местните растениевъди с добри практики, които от градината отиват на пазара. В България има достатъчно изобилие на всякаква растителност (все още). Не че не ям и вносни плодове, де.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Sun Sep 01, 2019 6:44 pm

До колко анатомично сме екипирани да ядем месо не знам. Всеядни сме, но и мечките, и вълците са всеядни. Те клонят повече към месото, имат анатомия, която им позволява да муфтят месо. От зъбите в устата, до това че няма да умрат от висок холестерол или инфаркт, или пък да станат диабетици от тоновете мазнина, която консумират. Човеците клонят повече към зеленчуци, корени и плодове. Зъбките ни много много за ръфане на сурово месо не стават. Някои хора подхвърлят как сме яли месо 2 милиона години и т.н. Странно как за 2 милиона години ядене на месо не сме успели да еволюираме до нужните зъбки за да го ядем по-добре. Еле пък и да не се разболяваме, и да ни се задръстват артериите, да прекарваме по 20 минути в сране веднъж на 3 дена.

Та да, може и да сме всеядни, но далеч не сме от всеядните гадинки, които клонят към месото. Да не говорим, че ако в съвременния свят е лесно да си набавяме месото, защото вече доминираме хранителната верига, то същото не е важало в миналото, когато за да го ядеш това месо е трябвало да ловуваш с подръчни средства и да си изложиш живота на риск. Не е имало супер маркет с опакована мръвка.

И когато хората засядат и "минават от месо на житни" обикновено е съпътствано и с други катаклизми, и средния им ръст се срива, зъбите им падат щото не им стигат калориите по принцип, не щото се пръскат да ядат жито.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Moridin » Sun Sep 01, 2019 8:29 pm

Брат, идеално знаеш, че мазнините и месото не водят до диабет, а го възпрепятстват.
This is it. Ground zero.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Sun Sep 01, 2019 8:59 pm

Moridin wrote:
Sun Sep 01, 2019 8:29 pm
Брат, идеално знаеш, че мазнините и месото не водят до диабет, а го възпрепятстват.
Не мисля - https://nutritionfacts.org/2016/11/17/f ... -diabetes/

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amelia » Sun Sep 01, 2019 9:16 pm

Устройството на зъбите ни не е единственото нещо, което показва, че сме всеядни. Метаболизма ни е на всеядни животни, липсват ни ензими за обработка на целулозата, която е една от основните съставки в растението, нямаме нужната микрофлора, дето синтезира Б12 за нас, желязото го извличаме по-лесно от месото, 9-те аминокиселините, които не можем да си синтезираме сами, се получават най-лесно от месото и т.н. А това е по-добра мярка към какво сме приспособени от това как се самоповреждаме като ПРЕКАЛИМ с нещо. Тhe great apes, които са най-близо до нас откъм генетика, също са всеядни.

Ненам за холестерола иначе - напоследък излезе научна литература, която показва, че предложените диети за намаляване на еди кви си мазнини в храната ни не са подкрепени с кой знае кви доказателства, така че яденето на месо само по себе си не се знае доколко допринася за покачването на холестерола. Имаме по-големи проблеми (в смисъла на това, че прекаляването с тях ни поврежда) с нещата, които ядем отскоро - захар, мляко, grains. Интересното е, че при храносмилането на млякото (в частност, това на лактозата) са едни от най-новите ни еволюционни промени, което показва, че продължаваме да се адаптираме към диетата си на уседнали земеделци. Всяка една храна има потенциала да ти скапе организма, ако прекалиш с нея в общи линии, така че e малко безсмислено да си говорим за кво сме приспособени като обсъждаме некви екстремности. Никой от нас не яде САМО месо и повечето хора ядат някви нормални количества месо. Няма смисъл и да се обсъжда това дали яденето на животински продукти е естествено или неестествено за нас. Естествено е. Get over it. Дали е неизбежно в днешно време и дали е правилно от етична гледна точка (това, че нещо е естествено, не го прави автоматично етично) е друг въпрос и всъщност единственото нещо, което веганите наистина могат да пледират, когато искат да убедят някого да си промени естественият хранителен режим.

PS. The jury is still out on what causes 2nd type diabetes, независимо от това кво се дрънка в документалки като What the Health?. Засега изглежда като комплексен лайфстайл проблем, с генетичен компонент, който няма да бъде решен само с премахване на един вид храна (мазнини или захар) от диетата ни.
PPS. Хората подлагат на термична обработка храната си от бая време, поне 1 млн години, насам. Не ни трябват зъби като на чистите месоядни, при положение, че си правим месото по-лесно за дъвчене и храносмилане.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Moridin » Sun Sep 01, 2019 10:20 pm

Неа кво да размятаме линкове - всеки който се интересува от темата, отдавна се е запознал с редицата изследвания, че мазнините засищат за по-дълго, държат кръвната захар устойчива и естествено са крайно необходими за усвояване на витамини, за нормалното функциониране на хормоните и за изграждането на клетъчните мембрани. Захарта и всички свеждащи си до нея алибали кат най-вече преработена пшеница правят точно обратното и са основният билет към диабета. Набеждаването на мазнините за това е едно от огромните престъпления на диетологията и директна причина за тъжното състояние на затлъстяването в щатите.
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6452
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by tigermaster » Sun Sep 01, 2019 10:34 pm

Голяма картинка с Хю Лори и Стивън Фрай по (горе-долу) тоя повод:
Spoiler: show
Image
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Светът е лудница и всички сме пациенти

Post by Amikae » Mon Sep 02, 2019 1:22 am

Moridin wrote:
Sun Sep 01, 2019 10:20 pm
Неа кво да размятаме линкове - всеки който се интересува от темата, отдавна се е запознал с редицата изследвания, че мазнините засищат за по-дълго, държат кръвната захар устойчива и естествено са крайно необходими за усвояване на витамини, за нормалното функциониране на хормоните и за изграждането на клетъчните мембрани. Захарта и всички свеждащи си до нея алибали кат най-вече преработена пшеница правят точно обратното и са основният билет към диабета. Набеждаването на мазнините за това е едно от огромните престъпления на диетологията и директна причина за тъжното състояние на затлъстяването в щатите.
Не знам, аз блъскам въглехидрати сутрин, обед и вечер. Днес съм ял банани, праскови, овес, ориз, картофи, паста, хляб и леща. Грухтя огромни количества въглехидрати от 4 години. Още не съм станал диабетик.

Всички диабетици, които познавам ядат много сладко и заедно с това ядат месо и сирене. Комшията на дядо ми е тип 2 диабетик и е на инсулин. Дядо ми е пред диабетик. На работа имам колежка с тип 2 диабет. Всичките ядат бисквити, шоколади, чипсове, коли, фанти и т.н. и заедно с това кюфтета и сирена.

Още не съм срещнал един човек, който да яде само въглехидрати, дори от най-гадните, и да има диабет. Винаги вървят в комплект много въглехидрати и много мазнини.

Същевременно съм готов да се хвана на бас за пари с всеки диабетик, който твърди че се е "излекувал" на high fat low carb диета. Искам да видя щом мазнините са го излекували да яде една седмица въглехидрати и да видим как е инсулиновата му резистентност. Щот т'ва да ядеш 90% мазнини и да твърдиш, че си излекуван и кръвната ти захар е добре, са пълни глупости. Не са излекувани и не са добре, просто не ядат въглехидрати. Ако някой го кефи да живее живот, в който не може да яде едни от най-вкусните храни, окей, аз мисля да продължа да се тъпча с въглехидрати. :mrgreen:

Edit: Впрочем да, Амелиа е права, няма кой знае какво да го обсъждаме това. Не са ми от любимите аргументи, предпочитам хората да им пука за животните или за планетата, отколкото за дебелите им гъзове.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests