The Wheel of Time

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Roland » Sat Aug 17, 2019 11:20 pm

Смешното е, че основни недоволстващите всъщност “говорят” за репрезентацията. И тя именно така става “фокус”, щото чисто на сценарно ниво нищо не ти се променя от това някой да е черен вместо бял.

Това ми бие на как не сме против гейовете, “стига да не парадират”, но нон стоп си измисляме различни стандарти за това какво е то “парадиране”. Това някой да е имал репрезентацията наум по време на кастинга, не я прави с нищо “фокус” на сериала, щото няма как.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Roland » Sat Aug 17, 2019 11:24 pm

Moridin wrote:
Sat Aug 17, 2019 11:18 pm
Две реки е описано като затворено изолирано място, в което най-отличителният от ВСИЧКИ останали е Ранд с неговата червена (айилска) коса. Т.е. независимо КАКВИ са актьорите, трябва поне да изглеждат еднакво, докато тия са от целия спектър. И да, това е проблемно, щото показва незачитане на материала, откъдето лесно следва и неразбиране на материала. Което може и да е, а може и да не е атестат за качеството на продукцията, но евристиката говори в посока ноуп.

Най-безумното е, че КнВ предлага петнайсетина раси и народи от абсолютно всякакви разцветки, визуални, речеви и културни особености и беше точно НУЛА проблем отчаяната нужда от репрезентация във второразредни фентъзи епоси по стрийминг услуга да бъде задоволена каствайки по-разнообразна селекция актьори в Тийр, Кайриен, Арад Доман, Иллиан и т.н.

Ама не би.
Що се отнася до Две Реки, изобщо не знаем все още дали конкретният сетинг е запазен, и ако да, доколко ще следва оригинала. Това е адаптация все пак.

Що се отнася до расите, Дем го каза по-рано най-добре: тия различни етноси не се появяват до 3-4 книга, а от тях главни герои няма.

Може много да те боли от неуважението към белия епос на Джордан, но в 2020 сериал с универсално бял главен каст просто не можеш да получиш, мисля, че е време да свикнем най-сетне с този ужас, колкото и огромно и колосално влияние да има върху качеството на всичко.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Sat Aug 17, 2019 11:32 pm

Сигурно е възможно да се адаптира, заобикаляйки уникалността на Ранд в селото, да.
Или ще го запазят и ще е ridiculous :D

мисля, че Дем беше саркастичен, as in, о виж ти чааааааааааааааак в трети сезон ще има опция за по-разнообразен каст
ама дори и да не е бил, аргументът е пробит, още във втора книга има достатъчно опции, ако не и в първа.

инак фактите са, че в 2020 може и да не получиш такъв каст, но пак в нея година white supremacy групите ще са си все така във възход, по форумите ще громят "либерастията", някой пореден квази-националистически диктатор ще бъде избран в голяма държава, и т.н. и т.н.
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sat Aug 17, 2019 11:33 pm

Кажете ми, че няма да обсъждате тази нелепа и изтъркана тема от сега та чак до излизането на сериала, моля ви. То не че има друго за обсъждане и не че не ме сърбят пръстите да отговоря на някои от изхвърлянията и на двете страни в спора, но все пак години наред я дъвчем и никой не е убедил никого в каквато и да е степен. :lol:
Или поне да й направят хубава перука. Егвийн - като гугълирам името на актрисата, на цветните снимки виждам тотално различна физиономия.
Да, това е много странно, на първоначалната снимка изглежда като съвсем друг човек. Фотошоп? :)
Може много да те боли от неуважението към белия епос на Джордан, но в 2020 сериал с универсално бял главен каст просто не можеш да получиш
Game of Thrones did alright in 2019. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Sat Aug 17, 2019 11:37 pm

Мислех да го спомена, ама все пак почна 2009 или нещо такова ;р
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Sat Aug 17, 2019 11:38 pm

Аз пък не съм видял някой да настоява за репрезентация в този сериал или да е тръгнал да се хвали колко "diverse" са актьорите. Не мисля, че сериалът въобще е бил на радара на хората, за които такова нещо е важно. Кастнали са някакви актьори, обявили са ги и ако наистина няма значение какъв цвят им е кожата, няма да има причина за повече коментар. Много хора обаче са скандализирани, че не са бели, т.е. за тях е важно всичките да са бели.

Лиц, права си, че в известен смисъл има разлика, ама в друг смисъл има много очевидни прилики. Ако се заслушаш какво всъщност казват хората, ще чуеш дословно същите изрази и идеи като изказаните от хората милеещи по колонизаторското/робовладелското си минало и това не е съвпадение. Не случайно в САЩ след гражданската война бедните южняци, които никога не биха имали възможност да си купят роб, са били тотално против освобождаването на робите и не случайно в Кралството сега най-силно мразещите имигранти региони са тези с най-малко имигранти идващи да им крадат несъществуващите работи.

П.П. Две Реки е силно изолирано в момента, но населението е описано като завърнали се стари експати дошли от целия континент след унищожението на как им се казваше кралството. За колкото време са имали спокойно може да са постигнали културна, но не и генетична хомогенност. Не, че някакви такива анализи са влезли в мисленето кого да наемат за ролите на CW-like сапунката си.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Sat Aug 17, 2019 11:41 pm

Ениуей видях/припомних си, че всички аргументи са казани още на първа страница от треда, та няма смисъл да спамим наистина :D Инак сериалът си имаше woke спор преди тоя каст, прочети статията дето е линкната по-горе ;) също там има и милиони пъти по-як каст, сглобен от @LightOne :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sat Aug 17, 2019 11:55 pm

Ambartanen wrote:
Sat Aug 17, 2019 11:38 pm
Аз пък не съм видял някой да настоява за репрезентация в този сериал или да е тръгнал да се хвали колко "diverse" са актьорите. Не мисля, че сериалът въобще е бил на радара на хората, за които такова нещо е важно. Кастнали са някакви актьори, обявили са ги и ако наистина няма значение какъв цвят им е кожата, няма да има причина за повече коментар. Много хора обаче са скандализирани, че не са бели, т.е. за тях е важно всичките да са бели.
Знам, че се зарекох, че няма да коментирам, но шоуранърът още от самото начало се хвалеше колко diverse ще е сериалът и доста народ от месеци настояваше точно за това и в момента се хвали, че пушек се вдига. Така че и в двата лагера има твърде много народ, на които това нещо им е нездравословно важно, мен ако питате. Все едно шансът да се получи епохална боза не е около 90 процента, diversity or no diversity. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Sat Aug 17, 2019 11:57 pm

Мех, погледнах го и не виждам какво му е толкова по-доброто. Даже някои от тях ми се струват съвсем неподходящи на базата на едната снимка, но в крайна сметка затова истинския кастинг не става като погледнеш една снимка.

Добре, явно се е вдигало шум и аз просто откровено бях забравил, че ще има такъв сериал. Явно им работи подхода де, щото ето ме тук и споря колко е тъпо да се спори за това, ама не спирам :D

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Wheel of Time

Post by tigermaster » Sun Aug 18, 2019 1:01 am

Roland wrote:
Sat Aug 17, 2019 11:24 pm
Може много да те боли от неуважението към белия епос на Джордан, но в 2020 сериал с универсално бял главен каст просто не можеш да получиш, мисля, че е време да свикнем най-сетне с този ужас, колкото и огромно и колосално влияние да има върху качеството на всичко.
Не можеш ли? "Чернобил" не е ли в момента най-високооцененият в ИМДб художествен сериал? И за него имаше недоволствания, че всички били бели...

И ако не можеш, хайде тогава да не се правят адаптации на "бели епоси", става ли? Това - на чисто принципно ниво, нали. (И го казвам като човек, който мечтаеше да види Джет Ли в ролята на Муад`Диб едно време - съвсем сериозно.) Да бяха адаптирали на Сандърсън летописите, примерно, дето Далинар и хората около него са горе-долу буквално аниме самураи, даже хаками носят :) Хем е и популярно нещо, нали... (А и преди време видях фенска идея в ролята на Далинар да е Кен Ватанабе - което, ако стане, ще ме зарадва.)

Или да вземат да адаптират на Робърт Джордан поредицата, в която в първата книга имаш минимум айилците и калайджиите в доста важни роли, а по-натам - и още всякакви. Можеха и да направят всички в Две реки, с евентуалното изключение на Ранд, тъмнокожи - аз от това изнедоволствах по-рано, а и @Moridin също - че са разноцветни, което има бая сериозен шанс да ми счупи фантазията - `щото на снимките от първия пост изглеждат не като младежи от едно село, а като модели от каталога на някоя агенция, до голяма степен именно заради това. Може би в костюми, с грим, посред декорите на сериала, ще е различно, ама може да е и като "Мерлин" на BBC с тотално далтонисткия кастинг и сценарий, при който от зрителя едновременно се очаква да знае поне донякъде основните положения от Артуровите легенди и да ги игнорира напълно - заради което и в един момент спрях да го гледам, макар че го харесвах в началото.

Както казах по-рано, и на мен са ми върло неприятни хората отдясно, недоволстващи от репрезентацията - в този форум обаче за репрезентация не говорят те, а, най-вече, ти.


Встрани от това обаче, честно казано, не виждам никаква причина да се недоволства от актьорите за момента. Повечето, всъщност, имат стабилна кариера от преди този сериал, доколкото годините им позволяват, пък и поне си изглеждат на възрастта на героите - от първоначалната групичка младежи Нинив, доколкото помня, беше най-възрастна - а и тя нямаше двайсет и пет и селяните недоволстваха, че имат толкова млада премъдра. Това е важно. Едно време възприемането на тийнейджърите в "Бъфи" ми беше бая трудно в началото, понеже образи, които трябваше са са с по шест-седем-осем години по-млади от мен, бяха видимо по-възрастни.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Demandred » Sun Aug 18, 2019 2:12 am

Не знам защо толкова хора са си втълпили, че жителите на Две реки трябва да изглеждат еднакво. Това никъде не се споменава в книгите. Да, червенокосият сивоок Ранд се отличава там, обаче това не значи, че местните имат някакъв хомогенен външен вид. те са тъмнокоси и тъмнооки и с по-тъмна кожа от тази на бледия ginger Ранд. Това е всичко, което се споменава за външния им вид. На това описание отговарят около 85% от етносите по света.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Roland » Sun Aug 18, 2019 3:29 am

Небели фентъзи епоси с минимален шанс за филмиране няма, освен Летописите.

Иначе аз съм убеден, че тоя сериал ще е пълни крака и също така съм убеден, че ничия раса няма да е отговорна за това.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Wheel of Time

Post by Litz » Sun Aug 18, 2019 2:16 pm

Аз не мисля, че Чернобил е адекватен пример.

Все пак нека да има огромна разлика между фентъзи сериал и такъв базиран на реални събития в Украйна.

Макар, че не се съмнявам да се спретне филм за Пушкин/ дядо му и некой еджлорд да пищи срещу woke движението.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: The Wheel of Time

Post by The Dragon » Sun Aug 18, 2019 2:53 pm

Абе не бяха ли всички от Шара и Сеанчан черни? Има си достатъчно роли за чернокожи още от втори сезон. А андор определено си е Великобритания от Елизабетската епоха.

Както и да е. Чернокожите определено се са overrepresented навсякъде в медиите, така че тренда си е нормален.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Wheel of Time

Post by tigermaster » Mon Aug 19, 2019 12:50 pm

Litz wrote:
Sun Aug 18, 2019 2:16 pm
Аз не мисля, че Чернобил е адекватен пример.
На твърдението, на което отговорих, е - твърдението беше, че не може в 2020 да има изцяло бял сериал. Ами, може - зависи си от сетинга и останалото.

И не че нещо, обаче хайде да вземем предвид факта, че кастът за "Колелото на времето", който знаем до момента, с нищо не е по-разнообразен от каста на произволно долнопробно телевизионно фентъзи поне от началото на деветдесетте години насам. Тримата в дружината на Конан от сериала с Ралф Мьолер бяха чернокож, джудже и ням, егати. (Немият ме кефеше адски много, бтв. В осми клас обожавах този сериал, бтв, даже привикнах да ставам рано уикендите, за да го хвана по Диема. Как ли ще го приема сега?) Една от първите роли на Люси Лиу е в "Херкулес" - макар че там поне повечето гърци са бели. "Мерлин" вече го споменах. За негъра Орфей целокупната българщина още не може да млъкне, нищо, че филмът му беше от преди двайсетина години вече.
Ама не, дай да се правим, че откриваме топлата вода, защото някои от актьорите ни са с малко по-тъмен тен на кожата... Малко като на Марвел революцията ми идва това, дето най-сетне, омг, направиха филм с негър и правят филм с жена! (Нищо, че екшъни с жени в главни роли има от петдесетте години още...)
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests