Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Ambartanen » Sun Aug 11, 2019 2:27 pm

Ако покрай логиката беше изучил малко статистика, щеше да ти е ясно че няма нищо сложно в това да се направи такова изследване. Да, няма RCT-та по върпоса по очевидни причини, но те не са и нужни. RCT ти трябва ако искаш да докажеш каузална връзка, но в случая изобщо липсва корелация.

Между другото не ми е изсвестно да има поле на науката, което да доказва неща директно с логика. Дори съм взимал курсове по експертни системи базирани на логика, но там също в крайна сметка трябва да тестваш как логическата ти система се сблъсква с реалния свят (често доста неуспешно).

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by termit » Mon Aug 12, 2019 11:21 am

Nuff' said
Spoiler: show
Image
Elves dig rocket launchers.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by coldie » Mon Aug 12, 2019 7:14 pm

Ambartanen wrote:
Sun Aug 11, 2019 2:27 pm
Ако покрай логиката беше изучил малко статистика, щеше да ти е ясно че няма нищо сложно в това да се направи такова изследване. Да, няма RCT-та по върпоса по очевидни причини, но те не са и нужни. RCT ти трябва ако искаш да докажеш каузална връзка, но в случая изобщо липсва корелация.

Между другото не ми е изсвестно да има поле на науката, което да доказва неща директно с логика. Дори съм взимал курсове по експертни системи базирани на логика, но там също в крайна сметка трябва да тестваш как логическата ти система се сблъсква с реалния свят (често доста неуспешно).
Без значение как ще го наречеш или анализираш, що се отнася до подобни неща ти никога нямаш нищо повече от "представителна извадка", която за да е възможно най-точна и пак недостатъчно точна, трябва да взема под внимание множество фактори. Науката Логика все пак има строги правила и там не можеш да докажеш, че "ако една котка има опашка и една лисица има опашка, то котките са лисици". Човек и човешката психология не са просто набор от "корелации".

За мен няма никакво съмнение, че всеки вид пропаганда, в случаят насилието в ентъртеймънта оказва сериозно влияние. При някой дори може да е позитивно - например "да си избият агресията" на компютъра, вместо в реалният живот, при други може да е обратното.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Roland » Mon Aug 12, 2019 7:23 pm

Ок, щом за теб няма съмнение, бъди така любезен да приемеш, че си спечелил спора, и напусни разговора :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by coldie » Mon Aug 12, 2019 8:12 pm

Roland wrote:
Mon Aug 12, 2019 7:23 pm
Ок, щом за теб няма съмнение, бъди така любезен да приемеш, че си спечелил спора, и напусни разговора :)
Абе просто си говорим, много зле ме преценяваш, ако си мислиш, че идеята ми е да спечеля спор, пък било то и само в моите очи. Всеки си казва вижданията и мнението. Не е нищо повече от това. Нямам претенция да съм последна инстанция.
Учил съм много скучни за мен предмети, като споменатата Логика. Нито Логика, нито Статистика (поне за мен) могат да дадат еднозначни отговори. Това е моето мнение, човешкият елемент никога не може да се пренебрегне и игнорира, а един човек е набор от най-различни способности и/или слабости. А хората са различни, може да се делят на групи и поведение и т.н. И психология съм учил и социология и педагогика. И техни подразделения. И никоя от тези науки не ме е убедила, че е някаква гаранция за точно заключение.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6451
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by tigermaster » Mon Aug 12, 2019 8:17 pm

По логика не са ли те учили, че макар корелацията да не означава зависимост, наличието на корелация е необходимо условие за наличието на зависимост?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by coldie » Mon Aug 12, 2019 8:28 pm

tigermaster wrote:
Mon Aug 12, 2019 8:17 pm
По логика не са ли те учили, че макар корелацията да не означава зависимост, наличието на корелация е необходимо условие за наличието на зависимост?
Това е като със зодиите. Наистина, най-общо казано, между хората от една зодия има някакви "корелации" но също и субстенциални разлики.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6451
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by tigermaster » Mon Aug 12, 2019 8:29 pm

Прекалено сложно ли се изразих?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by coldie » Mon Aug 12, 2019 8:36 pm

tigermaster wrote:
Mon Aug 12, 2019 8:29 pm
Прекалено сложно ли се изразих?
Точно от теб не съм очаквал да се правиш на интересен. Корелация и зависимост са почти взаимнозаменяеми терминологии. Макар на практика да не са еднозначни, защото всеки от тези два термина си е заживял "свой живот". Все едно да ми сравняваш релевантност и еднозначност. Пак са различни.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by The Dragon » Mon Aug 12, 2019 9:37 pm

И понеже се ужасявахме от дясното, сега един ужас от ляво. Слава богу май няма да мине гласуване.

RESOLVED, That the American Bar Association urges legislatures and courts to define consent in sexual assault cases as the assent of a person who is competent to give consent to engage in a specific act of sexual penetration, oral sex, or sexual contact, to provide that consent is expressed by words or action in the context of all the circumstances, and to reject any requirement that sexual assault victims have a legal burden of verbal or physical resistance.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Amelia » Tue Aug 13, 2019 3:09 am

Очаквам от @coldie , дето е учил "науката" логика, да ми представи логически аргументи, които да подкрепят това, че видеоигрите са причината за масовите престрелки в САЩ.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by Ambartanen » Tue Aug 13, 2019 10:04 am

Ми то е очевидно бре. Ако само се замислиш малко по един неформално мъгляв начин ще усетиш как го чувстваш за вярно, което си е просто чиста "логика."

Тъй де, и аз бях тръгнал да казвам, че логиката не е наука, но ме изпревари.

Сега малко рязка смяна на темата, ама дайте да си говорим за конспиративните теории около смъртта на Джефри Епстийн. Принципно не се увличам твърде много по конспирации и имам минимално разбиране на конкретните факти, ама научно-логически изчислих, че при наличието на толкова много могъщи и влиятелни хора, които той може да повлече със себе си, нещо цялата ситуация намирисва сериозно.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by coldie » Thu Aug 15, 2019 9:21 pm

Amelia wrote:
Tue Aug 13, 2019 3:09 am
Очаквам от @coldie , дето е учил "науката" логика, да ми представи логически аргументи, които да подкрепят това, че видеоигрите са причината за масовите престрелки в САЩ.
Аз не твърдя, че видеоигрите са причината, а целият ентъртеймънт. И не само в САЩ. В САЩ е по-отчетливо, заради законите за притежание на оръжие. А и други фактори, но тези на прима виста. Това е интуитивна логика. А сухо логично вероятно мога да ти го докажа, ако се заровя в сухите книги по логика. Там си има определени правила, които се калкулират на принципа на математиката. Има константи, променливи, и по-скоро променливи.
Благодаря за предложението, но към момента предпочитам да изглеждам глупав, отколкото отново да се занимавам с науката или "науката" Логика. Там са едни кръгове, едни формули, едни затормозяващи мозъка простотии с които в крайна сметка на хартия може и да докажеш нещо, но реално нищо не доказваш.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6451
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by tigermaster » Thu Aug 15, 2019 9:36 pm

Колди, стига вече. По време на тренировка много пъти съм чувал, че не съм достатъчно агресивен и си пазя партньорите твърде много. (Което, принципно, не е съвсем вярно, но съм, всъщност, бая миролюбиво създание.) Същевременно, във форума съм вероятно човекът, в чийто ентъртейнмънт процентно присъства най-много екшън под една или друга форма. Споменавал съм това неведнъж. Ако агресията в това, което гледам, чета или слушам, оказваше чак такова влияние върху личността ми, щях да съм доста по-неприятен тип.

Пък и, както вече беше казано в темата, навсякъде се гледат агресивни холивудски филми и се играят агресивни игри. В цивилизования свят обаче САЩ е единствената държава, в която от началото на тази година насам има около двеста и петдесет масови престрелки.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Северна Америка - по-близка, отколкото ни се иска

Post by coldie » Thu Aug 15, 2019 9:49 pm

tigermaster wrote:
Thu Aug 15, 2019 9:36 pm
Колди, стига вече. По време на тренировка много пъти съм чувал, че не съм достатъчно агресивен и си пазя партньорите твърде много. (Което, принципно, не е съвсем вярно, но съм, всъщност, бая миролюбиво създание.) Същевременно, във форума съм вероятно човекът, в чийто ентъртейнмънт процентно присъства най-много екшън под една или друга форма. Споменавал съм това неведнъж. Ако агресията в това, което гледам, чета или слушам, оказваше чак такова влияние върху личността ми, щях да съм доста по-неприятен тип.

Пък и, както вече беше казано в темата, навсякъде се гледат агресивни холивудски филми и се играят агресивни игри. В цивилизования свят обаче САЩ е единствената държава, в която от началото на тази година насам има около двеста и петдесет масови престрелки.
?

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Semrush [Bot] and 11 guests