Гръмотен ли е Балгърина ?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Ghibli » Fri Jul 13, 2018 6:02 pm

Мен пък яд ме хваща, защото училището - да, училището - активно допринася за този проблем. Нали вие сте институцията, която трябва да ги ограмоти тия индивиди? Защо не го правите?

(Браги, очевидно нямам предвид лично теб.)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Fri Jul 13, 2018 6:47 pm

Ghibli wrote:
Fri Jul 13, 2018 6:02 pm
Мен пък яд ме хваща, защото училището - да, училището - активно допринася за този проблем. Нали вие сте институцията, която трябва да ги ограмоти тия индивиди? Защо не го правите?

(Браги, очевидно нямам предвид лично теб.)
Ми... Делегирани бюджети знаеш какво означава. Плаща ти се на глава говедо, или пишеш 3 или затваряш кепенците. Ако не си училището на Фандъкова примерно всеки прием е война с другите училища.
Spoiler: show
Учителите имат постоянно увеличаващи се чисто бюрократични задължения, а учениците само права реално. Казва гладен съм, и излиза посред час да яде и ако се върне си благодарен. И кво... пишеш му отсъствия, но не много ако искаш да си запазиш местото до пенсията догодина. Заплатите са почти ок щото имат 40 дена отпуска за баланс. Колкото и тия дето ги търпим тези условия да ни е яд също това е реалността, предвид каква проста паплач тикви ни меринджейва тези няколко поколения, не знам как изобщо е останало образование в 2018-та. От 27 колеги 15 са почти или вече пенсионери, 1 дето да е под 40 и то художника на 1/2 щат. Специални предмети където се иска инж. отпред няма кадри за обувно и кожи. А в същото време от фирми за текстил и кожи и обувни ни искат кадри, в БГ има още такива, не всичко е от Китай!

Няма родителски контрол и култура в България. Липса на какъвто и да е контрол в гетата от социално и полиция и мешане с разни усвояващи средства НПО-та и /без майтап/ Евангелисти адвокати ги прави една особена група. Как да спреш 15-16 годишна циганка да не ражда примерно, след като училищата нямат механизъм да им се търси отговорност. Подаваш им там отсъствията, пишеш до социално, спират им евентуално някои от социалните помощи и това е максимума права дето има училището.

Пример: някакви откровени дебили в МОН и РУО в пресветата си мъдрост ни спуснаха от 1 година тази система:
За да обявиш, че едно дете има много+много+много отсъствия се пише от класния заявление за наказание на бланка с 100 неща на нея (служи за уведомяване родител и социално) /въпреки, че всеки месец качвам файл в системата на мон с броя на отсъствията на всеки за месеца и лесно могат да видят ако ги отмързи/, аз бия печати и номера и го входирам в дебелия дневник на ръка, Директора пише заповед до Класния, класния сяда да пише 1 писмо до социално и 1 до родителя ако има 1 такъв. Въпросните писма и заповеди минават пак през мен и дневника за изходяща поща с печати подписи и копия до класния за в личния картон на ученика. И така за поне 100 деца на месец, щото като дойде проверка, а те обичат, трябва да има документ, че си писал отсъствия и наказания и не им фармиш системата прекалено очевидно. Не можеш и да пишеш реалните отсъствия, щото губиш след месеци ученика и парите за главата му и закриваш училището. Слагат се тия 10000 листа убиващи амазонската гора в пощенски плик и се адресират до: бараката в ъгъла на гетото дето са 27 души... плаща се от училището пощенски разход от 2 и нещо лева за всяко препоръчано писмо с обратна разписка, след което се носят до пощата. След седмици се връщат ест. маса неполучени на адреса писма, но класния си ги пази писмата и бележките, в случай че някой експерт от РУО реши да прави проверка, щото мангалката е подала жалба що няма помощи този месец. Тези писма до социално подпомагане за деца отдела потъват безследно, или от Люлин примерно пристига един и същи ксерокопиран каращ ти се отговор от 3 страници, че не е тяхна работа, щото така. Сега уж някаква нова система правят safeschool за екипи за тая работа ма още всичко се прави в движение и щеше да е смешно като не попълвах постоянно документи и анкети по въпроса вместо да си върша мойте си работи. Та така работим в училищата в момента Гиб :(.
Колкото по-големи и разнообрази екипи дето уж ще правят сега да обхождат и задържат в училище множащото се на поразия ромско население, толко повече шанс да се прехвърлят топки и да потъват едни пари ама да видим, до сега не са пуснали нещо дето да улесни нещата в образованието.

При нас е гимназия 8-12 клас и съответно им липсва Основното. Няма как да им предаваш "Машини и съоръжения в кожената галантерия" примерно, след като не могат сами да начертаят правоъгълник. Масата родители доколкото имат легални са по-неграмотни от сегашните дори, те си спамят следващата зерг вълна на всеки 15 години като гледам. Имаме дете в 8а, чичото в 12б и т.н... друга вселена просто. И по-белите училища не са цвете де, ма там поне има и родителски контрол, който пак е нож с 2 остриета де, предвид колко яко прости българи има.

Ей пресен пример с оценката на учебниците в мафиотска България. Всяка година, сума ти бюрокрация... доставки, комисии, протоколи, попълване хартии носени на ръка в РУО в определен ден и час, паралелно с онлайн платформа /само за това направена и работеща едва едва... като всяка година е една и съща и нема едно ИТ да я оправи/ и за кво. Яко кинти в печатниците избрани с ясен и честен конкурс муахахаха! Никой не смее да пише официално за който и да е учебник, че не става щото до живот ще му искат обяснения и ще го изкарват некадърен учител.

Примери до без край...
Не виждам нищо почти в днешната система на образованието дето да мотивира млад учител.
:ninja:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Sat Jul 14, 2018 8:55 am

Жестоката ирония в действие. :roll:
Image
:ninja:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Fri Feb 07, 2020 6:37 pm

Внимавайте с посвещенията. :shock:
84359391_10218614973798664_5507057872099344384_n.jpg
84359391_10218614973798664_5507057872099344384_n.jpg (41.54 KiB) Viewed 3243 times
:ninja:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Sun May 24, 2020 1:31 pm

Честит праздьнъ :D
81154405_578373243015280_7289357970092064768_o.jpg
81154405_578373243015280_7289357970092064768_o.jpg (41.4 KiB) Viewed 3044 times
:ninja:

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by трубадур » Sun May 24, 2020 2:16 pm

4estit praznig bylgariq nat fsi4ko

но да сме честни тая година фейсу нещо издиша, няма лавина от некадърни поздрави, покрай пандемията да не би и родителите да са внимавали в час, докато хлапетата сричат

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Xellos » Sun May 24, 2020 6:38 pm

Те сега за заети да се борят срещу арабските цифри. :D

https://blitz.bg/obshtestvo/stolitsa/ma ... 46237.html
:ninja:


User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Killua » Fri Oct 30, 2020 8:28 am

Липсата на надеждни източници относно правилата в интернет е сред основните причини за неспазването им, отчитат специалистите.
Как се пише си е доста надеждно, какво! Макар в едничкия път, в който питах Павлина за нещо, тя ми отговори, че този конкретен случай не бил нормиран!
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Litz » Fri Nov 06, 2020 12:20 pm

Аз ще кажа нещо леко проблематично, но не смятам че бъркането на кой/кого или пълен и кратък член е толкова голям проблем, а е по-скоро абсолютно нормално развитие на езика от синтетичен към аналитичен и българският не е някъв аутлайър в това. Езикът си се развива независимо кво нафталиновите чичета и лелки в БАН смятат, че простолюдието прави грешно.

Абсолютно сигурна съм че кой/кого и пълен и кратък член ще измре скоро, но не трябва да го гледаме като загуба, а трябва да видим кво печелим и да анализира ме причините за феномена.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by трубадур » Fri Nov 06, 2020 12:31 pm

Пълен и кратък член даже е вкарано изкуствено в правописа, щото един виден руски българист сака да докаже, че в езика все още са останали падежи, по-точно падежни форми, (който и когото същия чеп, само че там поне има повече исторически доказателства, а и тяхното включване в правописа и правоговора не идва от прищявка), докато членовете са, реално защото идва от голямо име и другите големи имена не са били чаааак толкова големи, за да спорят и сега ядеме дедовия в даскало.

Бтв, още един пирон в ковчега на члена е, че нашият просто не съществува така разделен в диалектите. На някои места го ползват за всичко, докато в други региони въобще не съществува, а там където го има е повече следствие на кофти преподаване в училище и несхванати правила и мазалото е още по-голямо. Защото е доста нетипично да чуеш пълен член от устата на някого (ю сий ват ай дид деър :spite:).

За който и когото съм по-чил и ме кефи да остане, макар да го бъркам постоянно, ако не се замисля. То и със членовете е същото. Докато пише човек силно се съмнявам от воле да ги кове нещата без да се върне и редактира страницата. Но така става с изкуствено въведени норми в нещо толкова податливо на промени като езика. Обаче можеше да е по-зле, може да сме като английския, дето просто отказват да си ъпдейтнат правописа и така ще бъде до края на света. Мързелива история. :mrgreen:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Claymore » Fri Nov 06, 2020 12:54 pm

Litz wrote:
Fri Nov 06, 2020 12:20 pm
Аз ще кажа нещо леко проблематично, но не смятам че бъркането на кой/кого или пълен и кратък член е толкова голям проблем, а е по-скоро абсолютно нормално развитие на езика от синтетичен към аналитичен и българският не е някъв аутлайър в това. Езикът си се развива независимо кво нафталиновите чичета и лелки в БАН смятат, че простолюдието прави грешно.

Абсолютно сигурна съм че кой/кого и пълен и кратък член ще измре скоро, но не трябва да го гледаме като загуба, а трябва да видим кво печелим и да анализира ме причините за феномена.
:heart: :heart: :heart: :heart: Аре да се женим :mrgreen:
Наистина не мога да изразя колко ми е досадно българското вторачване в правописа като някакъв висш признак за интелигентност, сякаш като сбъркаш някакъв член мнението ти е абсолютно невалидно и си пълен илитерат. И винаги е придружено с едно такова ехидно високомерие "Хехе, сгащих те!" :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Встрани че пак, чисто семантично/морфологично в много от случаите членът не добавя абсолютно нищо като смисъл. А за кой и кого, то и в английски се случва това в момента с who и whom, като второто вече изпада от употреба, независимо някои grammar nazis колко го дървят като могат да кажат на някой, че трябвало да използва whom в еди-кой-си случай

Пак не сме на ниво Academie Francaise, но то това не е много висока летва като опре до прескпритивизъм
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Litz » Fri Nov 06, 2020 1:44 pm

То да беше само правописът, ами и правоговор и смятането на всеки, който говори на диалект за идиот и простак. Тоя спор го водих с майка ми наскоро и много ѝ крещях. Смисъл да, вярно е, че в източна България азбуката е а, б, в, г, д, Ж и тн, но това по никакъв начин не говори за интелигентността на говорещия. Казах ѝ, че тва е все едно да смятаме, че всеки англоговорящ, който ползва пост вокално р е идиот. Интересното, е че бг прескриптивистите виждат липсата на логика в това да кажеш, че някой в Лондон говори по-правилно от некав пич в Тексас или возотрос устедес драмата , но си остават на мнение, че в София се говори пРаВилЕн български.

Освен тва имаме некви безумни изключения от рода на "шкафът, който поправих" вместо когото. Или тва че прозвищата са винаги с кратък член. Никва логика.

Така де, ако от тия правила имаше такава огромна нужда, те нямаше да се пренебрегват толкова много. Същото е и със свой и мой примерно. Аи някой път кого просто звучи гнусно :mrgreen: Един мой професор по историческа лингвистика казваше, че е наивно и глупаво да искаш да налагаш некви норми, напук на говорещите и че хората ще си говорят както си искат и както е най практично, а не спрямо това кви правила ги караш да спазват. В крайна сметка ако кажеш "Кой търсите" абсолютно никой няма да има проблем с разбирането на посланието, което е важното.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Claymore » Fri Nov 06, 2020 2:03 pm

Ами и според мен в повечето контексти прагматика uber alles. Разбираме ли се? Разбираме се. Тогава какъв е проблема точно? Ако не се разбираме, ще поясня.

Аз и преди да уча филология се дразнех като хората се ебават на някого заради диалекта, както ме дразни и сега като ми се ебават за натъртването на "а", дето си е плевенски диалект. Или преобразуването на "а" към "ъ" като "под асмътъ" :mrgreen: За мен диалектите са богатство и са интересни, независимо от езика, даже мразения Brummie диалект в Англия си ме кефи да слушам. Същото с нашите северозападни, шопски и прочие, дядо ми е шоп от Извор и винаги ми е било приятно и забавно да го слушам.

Не съм за някаква пълна анархия, естествено че особено в книжовен език трябва да се спазват норми (според целите на писането естествено), но да е някакво желязно правило за мен е глупаво. А това че диалектите и жаргоните са деградация на езика и не знам какво друго не мога да кажа освен че е тъпотия. African American Vernacular English-а редовно се изкарва тъп и опростен и не знам какво, и после ако поискаш същите дето го хранят да parse-нат различните употреби на "be" e.g. "I be vibin sometimes" или фрази като "What had happened was" които за мен компенсират липсата на преизказно наклонение в английския и не знам още какви други примери, ще кажат че е неграмотно и неразбираемо. Вместо да приемат че има други вътрешни правила, както всеки език/диалект
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Гръмотен ли е Балгърина ?

Post by Killua » Fri Nov 06, 2020 3:09 pm

Litz wrote:
Fri Nov 06, 2020 1:44 pm
Освен тва имаме некви безумни изключения от рода на "шкафът, който поправих" вместо когото. Или тва че прозвищата са винаги с кратък член. Никва логика.
Мен пък тотално ме шашва това да чуя "шкафът, когото поправих", особено когато това е от хора, които иначе почти перфектно владеят книжовния език. Защо "когото" звучи ок тук? На мен ми е убер странно и направо ми бърка в ухото/окото. Не е ли нормално да има разграничие между одушевени и неодушевени предмети?
Подобно е и с "един стол, два стола, много столове" vs "един ученик, двама ученици, много ученици". В доста езици има сходни разграничения при одушевени предмети/хора, на мен това не ми е особено непонятно като логика.
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests