Social Justice in Speculative Fiction

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Thu Jul 05, 2018 8:10 am

Транс е на първо място идентичност, не биология.
А идентичността подлежи на актьорска игра, за разлика от биологията.
Пък и не е като филмът да представя някаква достойна транс личност или пък известна икона на борбата за равенство. Представя някакъв престъпник сутеньор, собственик на нелегални публични домове, който е предпазван от мафията.

Цялото това "един от нас" – "един от тях" ми се струва зле насочено. Бих подкрепил някаква борба или онлайн петиция на гей/транс актьор да играе дадена роля, но това "махнете един от тях и сложете един от нас, само ние можем да сме в тези истории" ми се струва като самоналожена сегрегация. Тоест да, в Холивуд има проблем и редица актьори с талант не могат да си намерят работа, но не мисля, че настояването за кастването им в Minority roles е доброто решение, по-смислената борба е за кастването им във всякакви роли.

И дори извън "кой колко пари прави и каква известност има" го има личният фактор и е нормално даден режисьор да предпочита да работи с определени актьори, особено пък такива, с които вече е работел. А всяка историческа личност на този свят е public domain, никой не държи правата и всеки има право да я разкаже както си иска.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Jul 05, 2018 9:39 am

Транс актьорите мисля ще са ОК да играят и лоши герои... И ми е супер странно, че инстинктивната реакция е да се търсят причини проблем да няма и това да е безпричинно мрънкаме.

За мен смисъл от “нас” и “тях” има. Без това разделение вероятно щях да съм се хвърлил от някой покрив на тоя етап...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Jul 05, 2018 10:04 am

Derp
Attachments
5B1AF8BC-5468-42BA-94F1-C9CA6ADE4683.jpeg
5B1AF8BC-5468-42BA-94F1-C9CA6ADE4683.jpeg (100.11 KiB) Viewed 3019 times
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by tigermaster » Thu Jul 05, 2018 10:41 am

Сложи и роля на славянка там.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Dr. Horrible » Thu Jul 05, 2018 10:55 am

Roland wrote:
Thu Jul 05, 2018 9:39 am
И ми е супер странно, че инстинктивната реакция е да се търсят причини проблем да няма и това да е безпричинно мрънкаме.

И на мен ми е супер странно, че инстинктивната реакция е да се търсят причини да има проблем и да се мрънка, че някой е длъжен на някой друг.

Деленето на "нас" и "тях" надценява междугруповите различия и подценява вътргруповите различия.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Thu Jul 05, 2018 11:01 am

Руският на Скарлет беше трагедия, трябваха ми 10 минути да разбера къв език говори. За speech coach явно не е чувала. Ма то така е като вадиш филм след филм.

Иначе не знам защо обсъждаме макдоналдс актриса, дето бълва боклук след боклук и в последния и океен филм, никой не помни нея, щото Круз и Бардим я засенчват яко.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Ordo Malleus » Thu Jul 05, 2018 12:46 pm

Рольо, сега като насочи разговора към куиър репрезентирането, според теб как е добре – хетеро си играят хетеро, куиър си играят куиър или всеки играе каквото иска и за каквото са го викнали? Щото както го пишеш, май ти е ок куиър да играят хетеро, но имаш проблем хетеро да играят куиър? Или не съм разбрал?
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by трубадур » Thu Jul 05, 2018 1:22 pm

Покрай тая тема се разрових и май ще ставам фен на скарлет.
Аргументи баце:
Scarlett Johannson is not hurting for money. She is in the Marvel Cinematic Universe and is about to get her own film: Black Widow. She is also a well-established actress so she doesn't need the increased profile. So why would she take work away from a trans actor?

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Litz » Thu Jul 05, 2018 1:28 pm

Ordo Malleus wrote:
Thu Jul 05, 2018 12:46 pm
Рольо, сега като насочи разговора към куиър репрезентирането, според теб как е добре – хетеро си играят хетеро, куиър си играят куиър или всеки играе каквото иска и за каквото са го викнали? Щото както го пишеш, май ти е ок куиър да играят хетеро, но имаш проблем хетеро да играят куиър? Или не съм разбрал?
Проблемът е куир ролите да се играят САМО от хетеро актьори, които после да обясняваме колко са гениални да ги номинираме с Окари, Глобуси етц, а когато куир актьор играе хетеро да няма такива хвалебствия, както и ако играе куиър.

Второ проблемът на куир актьорите е, че като са аут те вече няма как да играят хетеро ролите, а куир ролите са заети от хетеро актьори.

Ся примерно Шаламе и Езра Милър са абсолютно идентични като излъчване и физика и актьорски умения, но хайпа е основно насочен към Шаламе. А с Милър хората имаха проблем, че играе Флаш, щото е куир.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Matrim » Thu Jul 05, 2018 2:04 pm

трубадур wrote:
Thu Jul 05, 2018 1:22 pm
Покрай тая тема се разрових и май ще ставам фен на скарлет.
Аргументи баце:
Scarlett Johannson is not hurting for money. She is in the Marvel Cinematic Universe and is about to get her own film: Black Widow. She is also a well-established actress so she doesn't need the increased profile. So why would she take work away from a trans actor?
Весело е как тия хора си въобразяват как в такива случаи актьорът едва ли не краде ролята, вместо да обвиняват продуцентите и кастинг директорите. Това, че в някакви отделни случаи след като първоначално избраният актьор се е отказал, ролята била дадена на представител на еди кое си онеправдано малцинство далеч не значи, че всеки път ще стане така.

Каквото и да си говорим, Холивуд никога не е бил и вероятно никога няма да бъде на гребена на вълната на социалните промени. Твърде много пари са замесени, мейнстрийм продуцентите имат точно нулев интерес от правене на филми, които могат сериозно да разсърдят определени социални групи, без да донесат потенциално много по-високи приходи от други групи. Тях ги е шубе да дават главни роли на хетеро бели жени в повечето мейнстрийм жанрове, какво остава за куиър актьори/персонажи... Единственият начин това да се промени е да "гласуваме с портфейлите си", другото е губене на време в туитър/тъмблър/фейсбук и други подобни echo chamber-и.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Ordo Malleus » Thu Jul 05, 2018 2:07 pm

@Litz, ясно :beer: Честно казано, никога не съм се интересувал от сексуалните предпочитания на актьорите, повечето от вас разбирам как се идентифицират.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by трубадур » Thu Jul 05, 2018 2:20 pm

Ето това много хора не го разбират или решават да игнорират. Киното, макар да губи спрямо гейминга си остава второто по влияние и печалба в ентъртейнмънта. И Холивуд е един от основните играчи. Количеството пари, които се въртят там и проектите, планирани с поне десетилетие напред са буквално неразбираеми за масата. Това, че бизнесът е малко по-отворен кара едва ли не всеки втори кретен в интернет да смята, че знае как точно се процедира там. И най-често информацията е едно към едно с това, което са чули от Кевин Смит или друг индипендънт. А като че ли най-точни данни сме получили от Лукас и Дейвид Линч, ама карай.

Не виждам подобно разбирачество като опре до ръководенето на някоя марка коли или фармацевтична компания, ама щом опрем до филми - вижте ме сега колко знам и слушайте ся как трябва тия да си правят нещата, че да се получи... и е отправено към хора, които трябва да взимат решения за продукции, които струват по 100+ милиона долара. Най-малкото критиците дори не знаят откъде се взимат тези пари и какви точно сделки трябва да се сключат и колко народ участва в тях.

Ама да няква бяла пача краде на куърите ролите. Ся, не става въпрос че всичко е ток и жица и всички са равни. Няма такова нещо, а и се съмнявам някога да има, взимайки предвид пак за какви пари говорим и колко често тия, дето се целят в тях са възможно най, ама най-несоциално ангажираните чучаци, на които можеш да попаднеш. И парата е единственото, което ги интересува. Сега виждаме някои студиа се опитват да бутат към туитър тълпата, щото са сметнали, че може да има печалба, ама им трябват още сигурно 1, 2 флопа… даже не и флоп, ами ъндърпърформънс и гледай как ще се върнат на провереното и лесното за продаване.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Yan » Thu Jul 05, 2018 4:03 pm

Litz wrote:
Thu Jul 05, 2018 11:01 am
Иначе не знам защо обсъждаме макдоналдс актриса, дето бълва боклук след боклук и в последния и океен филм, никой не помни нея, щото Круз и Бардим я засенчват яко.
Не знам, тази "макдоналдс" актриса има 1 БАФТА, 4 номинации за Златен глобус и 1 награда Тони, та все ще да става за нещо :mrgreen:
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Jul 05, 2018 6:07 pm

Ordo Malleus wrote:
Thu Jul 05, 2018 12:46 pm
Рольо, сега като насочи разговора към куиър репрезентирането, според теб как е добре – хетеро си играят хетеро, куиър си играят куиър или всеки играе каквото иска и за каквото са го викнали? Щото както го пишеш, май ти е ок куиър да играят хетеро, но имаш проблем хетеро да играят куиър? Или не съм разбрал?
Тя @Litz отговори, ама да чаймна и аз все пак. Ситуацията е проста. В Холивуд има неравенство. И при все всите приказки за парите като двигател, истината е, че зрителите имат много силни примери за това как да се преодолее това неравенство в телевизията, от което консерватизмът на старчоците с парите в кино индустрията само се набива повече на очи. И те, като Мат, си мислят, че на недостатъчно хора им пука, но високопрофилните проекти с проблемни кастинги или сценарии масово не постигат добри резултати и в даден момент ще трябва да се вслушат в добрия стар Окам...

За останалото - вика му се “игра”, съответно ориентация, идентификация, раса, произход, професия - всичко това би следвало да няма значение и всеки да играе според таланта и предпочитанията си... в идеален свят, където всеки има равни възможности да изкове успешна кариера. В Холивуд това не е така. Статистики няма какво да гледаме, те са ясни. Но не показват достатъчно ясно отношението, за което Лиц говори. Това, че куиър актьори, които са аут, масово са третирани като недостатъчно “добри”, за да играят хетеро Love interests типажи. Че в свят, където нашите преживявания все още са интензивно *различни* от тези на мнозинството, не ни се дава шанс сами да разкажем и интерпретираме историите си. Една от причините Love, Simon да е толкова силен, е именно силното куиър участие на всички нива на проекта - от режисьора до много от актьорите - което прави историята да резонира по-автентично с хората, към които е насочена, от къде по-артистичния Call Me By Your Name. За транс хората да не говорим. Живеем в свят, където в т.нар. “Първи свят” очакваната продължителност на живота на черна транс жена е 30 години, но ще се тупаме по гърбовете какъв смел герой е някакво социопатично леке като Джаред Лето? Айде не....

Та, вкратце: отношението на много хора в тази тема би било on point, ако живеехме в свят, където сексуалност, идентичност, раса и пол не бяха фактор в актьорския успех. Но понеже случаят не е такъв, има смисъл кол аутваме tone deaf ситуации като СкарДжо, ОСОБЕНО когато въпросната се държи като гъз...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Social Justice in Speculative Fiction

Post by Roland » Thu Jul 05, 2018 6:17 pm

Yan wrote:
Thu Jul 05, 2018 4:03 pm
Litz wrote:
Thu Jul 05, 2018 11:01 am
Иначе не знам защо обсъждаме макдоналдс актриса, дето бълва боклук след боклук и в последния и океен филм, никой не помни нея, щото Круз и Бардим я засенчват яко.
Не знам, тази "макдоналдс" актриса има 1 БАФТА, 4 номинации за Златен глобус и 1 награда Тони, та все ще да става за нещо :mrgreen:
Струва си да се отбележи, че номинации за глобус само котките ми нямат, бафтата й е за роля отпреди 15 години, а тонитата всяка година награждават който там холивудяга е бил в постановка, защото това им вдига рейтингите сред филмовата публика :mrgreen:

Не казвам, че е най-слабата актриса от Меган Фокс насам, ама основните й меродавни награди са МТВ и Тийн Чойс ;)
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests