Абсурдистан: Възраждането

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Sat May 19, 2018 9:10 pm

трубадур wrote:
Sat May 19, 2018 9:07 pm

не че нещо, ама 2 страници точно тях нищят :ninja:
Yip...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by RRSunknown » Sat May 19, 2018 10:22 pm

Припомнете ми защото не виждам нищо странно в решенията на Боян.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Sat May 19, 2018 11:31 pm

Няма нищо странно в това, че е решил да се катери сам въпреки лошото време, докато останалата част от експедицията е останала да изчака времето да се оправи? Че не си е взел сателитния телефон, въпреки че е казвал, че ще го вземе? За инсулина му, дето беше намерен нейде по чукарите, въпреки че не намериха Боян и последвалата информация от собственият му тийм, че вероятно е оставил разни работи да не му тежат, няма дори кво да коментирам.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by RRSunknown » Sun May 20, 2018 2:38 am

Наистина най-добре да не коментираш като не си запозната.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Sun May 20, 2018 7:11 am

Тоя изглежда като да е запознат и говори в общи линии същите работи:
http://www.bgdnes.bg/Article/6860692
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Yan » Sun May 20, 2018 12:34 pm

Amelia wrote:
Sun May 20, 2018 7:11 am
Тоя изглежда като да е запознат и говори в общи линии същите работи:
http://www.bgdnes.bg/Article/6860692
Добър източник. Таблоид на Пеевски, в който водещите заглавия са:

Адреналинката Яна влюбена в жена
Тайни агенти заковават иманяри
Азис изгуби БИЦАРКИТЕ
Вачева СИ ГО РАЗВЯ

Важното е, че истината излезе наяве :roll:
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Sun May 20, 2018 6:24 pm

Това е оригиналното интервю - аз всъщност четох цитати от него в 24 часа в доста позитивно настроен към Петров материал и реших да потърся оригиналното интервю за по-точно:
https://www.24chasa.bg/novini/article/6866734

24 часа на Пеевски ли са? И има ли смисъл да си говорим за великата медийна конспирация срещу Боян Петров, когато от 10-дневната патаклама покрай него е пределно ясно и това за лошото време, и това че е бил сам, и това че е без телефон?

Иначе през цялата тая драма съм търсила материали и в англоезични вестници, щото знам качеството на българските, но да ви кажа - няма много, отвъд няколко поста в планинарски уебсайтове. Това в случай, че ви е интересно, пука ли му на някого извън България за българските алпинисти и Боян Петров.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by RRSunknown » Mon May 21, 2018 12:47 am

Аз като чета последния линк забелязвам, че всичко е обяснено логично - нищо общо с предишния линк.
Да сумаризираме това което знам аз
Отклонението от маршрута не е грешка защото няма ясен маршрут а се подбира на място
Според специалисти идеята е била да действа соло, без шерпи и въжета (специално този връх няма нито едно вертикално изкачване изискващо техника - само плавно се катери) и кислород за да не го бавят и да за следва собственото си темпо което е обичайната му практика.
Дали е взел телефона или не няма никакво значение защото лошото време ошумява сигнала и нямаше да му свърши никаква работа а за скоростния стил хората дори си режат етикетите от дрехите и носят олекотена екипировка.
Боян винаги използва подобна тактика защото заради диабета няма как да настъпва бавно .
Оставил си е инсулина за да пести тегло , защото и без това и защото повишената кръвна захар малко помага над 7000 метра.
На тоя връх ако се стовари в пукнатина под леда няма никакъв смисъл да го търсят със или без телефон и инсулин и това много добре го знаят всички. А такъв риск има винаги и всички го знаят .

В тези условия цялото "спасяване" е бутафория -спасителите едвам носят себе си камо ли да пренасят човек. Тези върхове са покрити с трупове и всички ги подминават както подминават и умиращите защото знаят, че не е възможно физически да ги носят.Някои от труповете даже ги ползват като пътепоказатели на Еверест.

Там няма случайни хора и всички съзнават ясно, че въртят рулетката на смъртта няма застраховани колкото и опит да имат.

Ако прегледате списъка на умрелите на Шиша Пангма ще забележите, че повечето са пропаднали в дупка или лавина - и в двата случая са неспасяеми - няма кой да рови лавина на тази височина.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by RRSunknown » Mon May 21, 2018 6:58 pm

Още двама са опукали днес -единия(японец) го намерили измръзнал в палатката, другия- Македонец сърдечен удар . Явно е, че и с предпазни мерки и без пак е до късмет .

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Mon May 21, 2018 9:31 pm

По-горният ти пост не обяснява защо не е изчакал времето да се оправи като останалите от експедицията. За телефона - не се знае дали нямаше да може да се обади и да даде координати за спасителната операция. Отделно, 21ви век е, не е като да нямаме GPS устройства, с които да може да се следи как се придвижват алпинистите и къде са запецнали вместо да се губи скъпоценно време в това да се търсят из снега на сляпо. А ако не е достатъчно физически силен, че да може да си носи инсулина и телефона по чукарите, няма кво да ходи по въпросните чукари. Всяко едно от тези решения може да му е коствало живота. При предишни катерения и в процепи е падал, и крак е чупил, и в хипогликемична криза е изпадал - тогава все се е случвало наблизо да има хора да му спасят живота. Сега заради лошото време е нямало.

Близките му се убиха да обясняват колко предпазлив бил и как не поемал рискове. Бих искала да чуя дефиницията на "риск" на тези хора и кога биха класифицирали една постъпка като рискована.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by RRSunknown » Tue May 22, 2018 1:07 am

Не е изчакал защото е бързал да хване катеренето на Еверест - риск който много алпинисти, от неговия ранг поемат .

А за другото пак не може да разбереш - НЕ могат да го спасят дори да го знаят къде е паднал. Няма кой да го спаси от такава височина дори най-опитния шерп не може да диша и да се придвижва. Не въпрос до физическа сила а до усвояване на кислорода. Това със спасителната операция важи само е под дадена височина която той очевидно е минал.

Така или иначе всеки който е тръгнал знае къде отива, поел е риска и не търси съчуствие. Японеца който умря вчера е правил осем неуспешни опита и е бил с ампутирани пръсти и пак се е пробвал.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by Amelia » Tue May 22, 2018 1:53 am

Е точно този риск от припряност е изумително тъпа грешка и е едно от нещата, заради които можем да спрем да се превземаме колко внимателен алпинист бил Боян Петров и как за алпинистите само върхове имало и боговете им ръкопляскали и ненам си какви там още глупости. Еверест нямаше да го преместят докато нашият чака да се оправи времето, това ти го обещавам.

За останалото - ако мислим по тоя начин, изобщо няма кво да се занимаваме със спасителни операции и десетдневната патаклама, на която станахме свидетели е напълно излишна щото те тея са приели, че ще мрат ениуей, закво да се полагат усилия и да се рискуват други животи заради тях? Е да, ама до едно определено време има шанс човекът да е жив и не може да бъде оставен така. Античовешко е. Дори да не могат да го извадят в лошото време, ако е жив пак има шанс да бъде спасен, ако му оставят припаси и изчакат да си го приберат с хеликоптер като се оправи времето. А ако не е жив, намирането на тялото поне може да даде някакъв closure за близките.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by RRSunknown » Tue May 22, 2018 9:56 pm

Хеликоптера даже не може да лети на такава височина . Общо взето търсят тялото .
А еверест няма да го преместят но ако изпусне другите отпада а всяка година раздават квоти не може да обикаляш когато си искаш .

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by The Dragon » Wed May 23, 2018 7:14 am

Така - изкачването на висок връх крие рискове. Работата на алпиниста е да се подготви за тях. Ясно е, че природата е смъртоносна и риска да умреш е baked in. Да поемаш излишни рискове извън крайно необходимите е тъпо. End of story. Има една поговорка "За да победиш, първо трябва да оцелееш". Ако това което се казва е истина - поел е сам, в лошо време и т.н. - не е мъдро от негова страна.

@Amelia Не съм сигурен, че след като е тръгнал е имало някакъв начин да се спаси. Връщането до базовия лагер е не по-малко смъртоносно от продължаването напред. GPS като цяло са само приемници, не предаватели. По куп причини съм си играл с BGAN направен за tactical needs - тук говорим за големи и тежки неща. Техниката която е направена за работа в екстремни условия е тежка. Виждам защо би ги оставил, особено ако е преценил, че дори и да стане нещо, няма начин спасителна мисия да дойде навреме.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Абсурдистан: Възраждането

Post by termit » Wed May 23, 2018 7:19 pm

Честно не мислех да пиша по темата, щото не бях чувал за Боян Петров допреди да се случи тая история, та не ми се виждаше смислено да коментирам. Обаче като чета постовете на Амелия VS всички останали, реших и аз да се изцепя, та дори и да е само от позицията на чиляк дето е качвал върхове само из българско. Значи нашите височини не са алпинизъм, ми са си прост пешеходен туризъм, обаче различни опитни хора, с които съм ходил (някои от тях сериозни алпинисти) по една или друга причина са споменавали сходно мнение - с планината не се ебаваш, дори и с нашата, и сам не тръгваш на сериозен преход, ако ти е мил живота. Аз лично съм виждал достатъчно посмъртни плочи по разни места из планините (включително и една масова, на няма и един час от хижа Амбарица - цяла група заминала щото решили зимата следобед да секат билото), и смятам, че съм си научил добре урока.

Та аз лично си мисля, че качването на поредния връх с нищичко не оправдава рисковете, които човекът е поел - нито ще е първи на върха, нито му е първият супер голям и тежък връх (по принцип не се кефя толкова и на концепцията за качване на 8 хилядниците - обърнали са Еверест на боклучкийска кофа). Жалко за семейството му...
Elves dig rocket launchers.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 13 guests