Ip Man и други филми с бойни изкуства

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by Xellos » Tue Sep 20, 2016 6:54 pm

BIRTH OF THE DRAGON Trailer (2016) Bruce Lee Movie изглежда трейлърно доста ок... :hmpf:
https://www.youtube.com/watch?v=vbNib_NsVRU


на прическа поне са го докарали :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=Z1riSAUlpxY
:ninja:

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Sat Sep 24, 2016 12:07 am

Xellos wrote:BIRTH OF THE DRAGON Trailer (2016) Bruce Lee Movie изглежда трейлърно доста ок... :hmpf:
https://www.youtube.com/watch?v=vbNib_NsVRU


на прическа поне са го докарали :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=Z1riSAUlpxY
Трейлъра зарибява, ама толкова вече години станаха се нагледахме на трейлъри, 10000000% по яки от филма на който са трейлър. Все пак, да видим.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by Xellos » Sat May 20, 2017 6:08 pm

The Return Of Chen Zhen - Donnie Yen is saving the day

https://www.youtube.com/watch?v=OFUCv9h5K4g
:bow:
:ninja:

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Sat Aug 12, 2017 5:23 pm

Поради различни причини отдавна не съм пускал мнения за филми от жанра, а се събраха доста представители (ще бъде дълъг пост), та да започвам:

The thieves - корейска продукция с добри параметри що се отнася до зрелище, до завъртяни ситуации и краен резултат. Група професионални крадци се събират за голям удар на кражба на диамант на стойност 20 млн долара, но както обикновено се получава нещата се объркват и всеки гледа да прецака другия. Simon Yam (Ip Man, Bad blood, SPL) е в поддържаща роля, състава включва хора от бранша от Хонконг, Китай и Корея, като взаимоотношенията между тях бяха представени доста добре, къде с комедиен привкус, къде с малко повече стил, дори и имаше трагични нотки в цялата история, но успяха да запазят баланса до края.

Нещо като Бандата на Оушън, но по корейски и не съвсем - имаше аналогии между двете заглавия, но жълтите братя са направили малко по-различна трактовка на познатата история. Тук имаше пластове под основата, където се разкриха доста различни връзки и доста различни избори съответно.

След тежката драма Reign over me ми се гледаше нещо разпускащо и това се оказа чудесен екземпляр, ще гледам да наваксам с филмите от азиатския регион, че съм напълнил харда с такива, а от тази пуста конзола все не ми остава време да гледам някой филм.

Kung Fu Killer aka Kung Fu Jungle - Donnie Yen в много добра форма, забравям недоразумението The Iceman 3D и поставям този филм като един от по-добрите в кариерата на Дони - Wang Baoqian (The Iceman, Monk comes down the mountain) беше също на ниво и ме изненада с тази си роля на сериен убиец-психопат, който трепеше разни майстори на бойните изкуства, за да привлече вниманието на батко Дони за един финален двубой до смърт.

Бойните сцени бяха много добре направени с обичайното използване на жици на няколко места, но ненатрапчиво, имаше толкова много камеота на известни хора от жанра, но само добре запознатите с тези филми биха ги оценили, като в края на филма се изказва благодарност на всички тях за поддържане на традицията в Хонконгското martial arts cinema.

След като спечелих Zodiac Tournament на Sleeping Dogs, ми се догледа нещо от архивите на филмите за бойни изкуства и си пуснах два представителя на дядо Джеки, единия по-скорошен, другия от преди близо 25 години.

Little big Soldier - една от по-добрите продукции на Джеки Чан през последните 10 години, простичка история за обикновен войник и генерал по времето на ожесточени битки межди 3 царства малко преди същинското обединяване на тогавашния Китай или Средното Царство от династия Цин.

Джеки е невзрачен син на земеделец в родната си земя, изпратен на битка, от която само той оцелява и един ранен генерал от противниковата страна. Започва тяхното пътешествие през враждебни земи, изпъстрени с уйгурски племена, предатели, фатални жени и брат решен да вземе престола в родното си царство с подмолни средства.

Бойните сцени са доста обрани, но поставени на място и работеха наистина в такт с действието на екрана и историята на героите, които успяха да трансформират отношенията си от враждебност до равнопоставени. И както каза героят на Джеки - В мирни времена ние щяхме да сме приятели...

Типичните за Джеки Чан детайли ги има и тук, но в съответствие с годините му (филмът е от 2010) и напълно пасват на персонажа му и неговите разсъждения за живота и всичко край него.

Втория филм е от времето когато Джеки говореше на кантонския диалект и все още не беше направил американския си поход (който започва през '94 с Rumble in the Bronx) за слава и комерсиализация.

Police Story 3: Supercop е интересен хибрид с няколко локации, където героя на Джеки Chan Ka Kui е изправен срещу хора от прословутия Златен Триъгълник в Азия като ченге от Хонконг под прикритие с помощ от КНР в лицето на инспектор Ян от Интерпол (в ролята Michelle Yeoh, която прави завръщането си в света на хонконгските екшъни след неуспешен брак с известен филмов продуцент) и двамата стартират внедряването си в организацията на Чайбад (звучи като вид хляб) - главния лош, като преминават от китайски трудов лагер, през териториите на Хонконг и Камбоджа до финалния сблъсък в Малайзия.

Бойните сцени не са нещо невиждано и нечувано, но са построени и изпълнени с голяма прецизност, въпреки няколко гафа по време на снимките, които се виждат по време на надписите в края на филма (запазена марка на Чан, вдъхновен от outtakes по времето на двата филма Рали Кенънбол, където Джеки има две малки роли).

По-слаб от първата Полицейска история, но далеч по-добре от втората пресилено-драматична част, където само един иначе идеален тупаник на парковата площадка не спаси филма от протяжност и всеобща скука.

Headshot - честно казано не съм впечатлен – историята на места будеше откровен смях у мен, с това навиране на кървищата, които трябваше да изпъкнат, те направо провалиха цялостното усещане.

Тия двамата Мо братя е по-добре да не се занимават с филми където има бойна хореография, че мазалото е отвсякъде, не забелязах никакъв усет за градация на сцените, да не говорим за по-интересен поглед над темата за отмъщението. Хореографията е на Ико Уваис и Трай Юлисман (оня с бейзболната бухалка от The Raid 2) и докато в творението на Гарет всичко ми работеше с перфектен ритъм, тук се наложи да се пляскам по челото през поне десетина минути.

Освен наблъсканите самоцелни кланета, които да покажат само колко са брутални местните батки, имаше и клишета изсипани от кофата, като леко загатване се направи с поредицата за Борн и отчаяно търсех нещо с което да харесам този филм, но уви – дори и в бойния сектор нещата бяха тотално омаскарени с една шибана shaky cam, която ми докарваше спазми на повръщане, като гледах какъв резил са сътворили.

Може би само последния бой имаше някакви наченки на идеи и замисъл, всичко останало беше махленски бой между цигани за една тава кебапчета и каса бира. Нямаше някаква елегантност, уж по-суровия поглед се превърна в отегчителни схватки, които прозираха от безсилие и безхаберие. Това за мен е спад в качеството отвсякъде, историята можеха да я полират малко повече, а не да разчитат на торбичките с кръвна плазма да запълват сценарните дупки, бойните сцени също имат нужда от допълнително шлайфане, че тия са като дялани с тъпа тесла.

В трейлъра се видяха почти всички по-интересни кадри и тук в общата картина на филма си останаха най-интересните – останалото е плява за магарета… от мен получават едно солидно 2/10

Railroad Tigers - най-пресния продукт с участието на дядо Джеки се развива на фона на японската окупация в Китай през ВСВ, където Джеки и отбора му от доброволци, саботират влакове с продоволствия към фронтовата линия, докато не им се предоставя шанса да направят нещо наистина значимо с унищожаването на важен мост използвам от лошите японци.

Тук нямаше типичните бойни сцени присъщи за жанра - ако на някой му се гледат тупалки да се обърне към Call of Heroes - там наистина филма блести в това отношение. Но да не се отплесвам излишно, така или иначе ще напиша впечатления и за него - та тук имаме трети съюз между Джеки Чан и режисьора Дин Шен (направил едни от по-добрите филми в кариерата на Чан през последните 10 години - Little Big Soldier & Police Story 2013) и амалгамата забъркана на екрана, дори и без наличието на тупаници (има някакви наченки, но са проблясъци, отколкото да бъдат пълнокръвни боеве с ръце и крака) ми хареса и цялата смес от комедия, екшън, история и герои ми дойде в пъти повече балансирана отколкото изтърканата формула в предния му филм Skiptrace (преведен едно към едно с оригиналното заглавие като Дим да ни няма по БГ кина), където бях гледал този образ на Джеки в доста филми преди това.

Тук имаме нетипична роля за него, малко встрани от редовното му амплоа и аз горещо приветствам такива разнообразия, които да покажат други страни на актьора Чан. Имаше моменти на които се хилех като невидял, в други драмата надделяваше, но не чак толкова че да направи от филма сълзливо-патриотично-героична поетика как малките хора (Сяо Джен) побеждават големите лоши японци в името на висше благо.

Добре направени екшън сцени, с доста CGI около средното ниво (види се, че няма да могат да се мерят с Холивуд по този параграф, но за толкова пари - толкоз), заигравки с прякори от детството на Джеки Чан (викали му Голям Нос) в една обща сцена със своя син Джейси, на когото явно е простил прегрешението с марихуаната и задържането му преди време и сега те двамата бяха източник на не едно комично взаимодействие предложено на екрана.

Това което най-много ме изненада бе ролята на един от японските генерали в картинката изиграх от Хироюки Икеучи (може и да бъркам името), който направи генералска роля в първия Ип Ман, но далеч по-сериозна и брутална. В този филм японеца беше нещо като Мистър Бийн азиатско издание и лицевите му мимики, съчетани с действията му ме докарваха до здрав смях, въпреки проблемите със звука (поради редица ограничения тук се наложи да гледам филма през скайп чрез опцията Споделен Екран и през повечето време звука изобщо го нямаше), но се адаптирах към новите условия и това не ми попречи да се израдвам на филма.

От мен този филм получава едно стабилно 8/10 заради различния подход, заради генерирания смях, заради по-лекия тон на филма (не задълбаха в излишна пропаганда), заради разнообразието от герои и заради отсъствието на традиционни бойни сцени, които биха изместили сърцевината на филма.

Още по-пресен от Railroad Tigers идва другото отроче на Дядо Джеки Чан - Kung Fu Yoga, явяващо се нещо като продължение на леко безличния The Myth, със същия режисьор (Stanley Tong) и пак с локация Индия, където професор Джак и неговите подопечни търсят мистериозен камък от отдавна загубено съкровище. имаше и някакви бойни сцени хвърлени за цвят, имаше уж някакъв насилен хумор, който не действаше изобщо, имаше пак проповеди как реликвите по света принадлежат на света, а не на индивиди, имаше лъскави сцени, Дубай, храмове, прочее гирлянди за окото и CGI животни вариращи от повръщащ лъв, през бойни слонове (къде полу-индийска тъпня без слонове) до нахъсани хиени, които бяха доста недъгаво направени (както всички останали CGI сценки).

Началото стартира с ужасяваща визуализация на китайски генерал от Династия Тан, който наподобяваше Джеки, неговия верен другар от индийска страна и лошия владетел, който следва мотото "Един свят не стига", та тези тримата формират основната история за изгубеното съкровище и потенциалната археологическа стойност, която има за света, флората, фауната и атмосферното налягане. Професор Джак тръгва в търсене на това значимо съкровище и пътьом се оказва въвлечен в спор между две знатни фамилии, всяка наследник на добрия съратник и злия владетел - от там насетне филма задълбава в еднообразни кадри, уморени емоции, тъпи бойни сцени, тъпи смешки и един от най-изумително причиняващ ми желания за самоубийство край, където вместо Джеки да надуе кофата на лошия, те и двамата спряха, погледмаха се и взеха да танцуват и пеят на фона на типична индийска хореография, което ме караше да блъскам :facepalm: след :facepalm: през близо две секунди интервал.

За капак нямаше и кадри с гафове по време на финалните надписи, а нова по-лъскава версия на танците от което още повече се потресох. Фен съм на Джеки Чан от 30 години, но такова чудо не бях виждал още в негов филм, това директно праща Kung Fu Yoga в кофата, където стоят и подсмърчат The Tuxedo, Spy Next Door, Fantasy Mission Force, Dragon Blade, Rush Hour 3, Killer Meteors, The Prisoner и още няколко дебилизма от филмовата кариера на Чан досега.

Бойните сцени показват неспособност да се покаже някакво по-различно ниво на схватки, според вече напредналата възраст на дядо Джеки, еднотипност и вяло изпълнение доминираха в този сегмент, като единственото по-интересно включване беше на един от асистентите със звучното китайско име Джоунс, който показа малко по-интересни умения за отблъскване на противниците.

Женските образи също бяха там за стил, женственост и прочие елегантни сравнения, но за друго не ставаха, неизвесните за мен мангалки освен да крякат и да се опитват да играят с някакво нормално изражение не успяваха да ме отдалечат от картината, която си представях как са запретнали забрадки и сари-та и копат семейната нива, за да садят ориз и сладки картофи. Китайските им колежки не бяха по-стока - същите бездарни представяния, като спокойно можеха да минат и без тях, ама на - трябва да има и женски жълтурки, да правят компания на доста изгладения Чан и неговите зализани помощници.

В Дубай картинката беше лукс и лъскаво на квадрат, полицията караше Бугати, Джеки се возеше със CGI лъв на задната седалка и изглеждаше повече от нелепо, главния лош мангал ходеше като манекен и се биеше като все едно имаше бастун в задника наврян. Финалната част в Индия беше като техните отходни канали на открито - кафява, засрана и се виждаше ясно какво се има предвид под фразата "индийска магия", сцената на местния пазар казва много за цялостната реализация на този сегмент от филма. Подобието на бой накрая няма да го коментирам, че ще си образувам някой тромб от напрежение.

Красота отвсякъде - аз лично все още не мога да се отърся от видяното на екран, като поставям режисьорчето до тъпаци като Wong Jing, които опропастяват филмите с бойни изкуства и по-добре да отидат и да снимат документални филми за живота на поповите лъжички, отколкото да цапат кино фон(д)а с такива изповръщани карикатури...

Оценката за това недоразумение е 0.5/10 и във филма пукната йога не видях, нито като пози, нито като инструктор...

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Sun Aug 13, 2017 12:07 am

Джеки, ще доживеем ли продължение на Kung Fu Hustle?

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Sun Aug 13, 2017 12:11 am

Стивън Чоу не се казва Джеки.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Sat Aug 19, 2017 12:17 am

tigermaster wrote:
Sun Aug 13, 2017 12:11 am
Стивън Чоу не се казва Джеки.
Въпроса ми беше отправен към човека с аватар на Джеки Чан, и като цяло май е риторичен, щото едва ли ще има продължение.

User avatar
TheGrimReaper
Sorcerer
Posts: 408
Joined: Fri Apr 13, 2018 1:15 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by TheGrimReaper » Sun Aug 20, 2017 2:22 pm

coldie wrote:
Sat Aug 19, 2017 12:17 am
tigermaster wrote:
Sun Aug 13, 2017 12:11 am
Стивън Чоу не се казва Джеки.
Въпроса ми беше отправен към човека с аватар на Джеки Чан, и като цяло май е риторичен, щото едва ли ще има продължение.
За жалост май няма да има такова продължение, отчасти поради решението на самия Стивън Чоу да се дръпне малко от светлината на прожекторите и да наблегне над други проекти, които лично на мен не ми допадат. Тези смехотворни фентъзи филми над които се труди през последните няколко години не отразяват качествата му нито на режисьор, нито на нещо бегло оригинално. Имаше слухове за продължение, но те бяха смачкани и хвърлени в небитието за съжаление. Аз не бих отказал и едно продължение на "Шаолински футбол", но явно искам прекалено много :)

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Sun Aug 20, 2017 6:05 pm

TheGrimReaper wrote:
Sun Aug 20, 2017 2:22 pm
coldie wrote:
Sat Aug 19, 2017 12:17 am
tigermaster wrote:
Sun Aug 13, 2017 12:11 am
Стивън Чоу не се казва Джеки.
Въпроса ми беше отправен към човека с аватар на Джеки Чан, и като цяло май е риторичен, щото едва ли ще има продължение.
За жалост май няма да има такова продължение, отчасти поради решението на самия Стивън Чоу да се дръпне малко от светлината на прожекторите и да наблегне над други проекти, които лично на мен не ми допадат. Тези смехотворни фентъзи филми над които се труди през последните няколко години не отразяват качествата му нито на режисьор, нито на нещо бегло оригинално. Имаше слухове за продължение, но те бяха смачкани и хвърлени в небитието за съжаление. Аз не бих отказал и едно продължение на "Шаолински футбол", но явно искам прекалено много :)
Май са в творческа криза киайците. От няколко години аз поне не съм попадал на нищо наистина добро. Един Дедектив Ди да вземеш, който не кой знае какъв пример за голямо качество е в пъти по интересен от нещата на които поне аз съм попадал от 2-3 години.

Къде им отиде прословутата китайска философия? Та White Vengeance примерно, си заслужава да се гледа дори само заради финалните 2 минути.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Wed Aug 23, 2017 11:47 pm

Confidential Assignment
https://www.youtube.com/watch?v=CSBGOM94PD4
не е лошо филмчето

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by coldie » Mon Aug 28, 2017 8:56 pm

Memories of the Sword
https://www.youtube.com/watch?v=sFvAPcl_jUg&t=1s
също бива

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Fri Jan 26, 2018 11:54 pm

Рекох да си припомня два филма с дракони от доброто старо време.

"Целувката на дракона":
http://www.imdb.com/title/tt0271027/
Джет Ли в ония времена каква сила беше... Тресна ме носталгията доста яко, а едно време не ми беше харесал чак толкова. Не бях забелязал колко се е променил светът в последните седемнайсет години обаче. И откъм технология, и дори откъм дрехи... Странна работа. Филмът излезе, когато бях в осми или девети клас, и онова черно яке с оранжева подплата, каквото носиха половината от злодеите... Имах същото. Беше много удобно. Извън това, убийствени каскади, хубаво темпо, нелоша история и сценарий, в който почеркът на Люк Бесон си личи доста. Мисля, че това е най-добрият западен екшън с Джет Ли и като цяло един от по-хубавите му филми. Бих го гледал пак.

"Нинджа в пещерата на дракона":
http://www.imdb.com/title/tt0084267/
Едно време ми беше харесал много. Сега - не, въпреки доста откачените каскади и въпреки Хироюки Санада. Това е, общо взето, филм с Джеки Чан без Джеки Чан - което е големият проблем, всъщност - защото е ъпгрейдната имитация на филмите му от тогава. Почти добра, ама... Конан Лий е почти същият на външен вид като Джеки Чан, бойните му сцени са по-дълги и по-акробатични, уан-лайнерите му са доста по-продължителни, убийството на Хван Ян Лий (Гръмотевичния крак от "Пияния майстор") е по-ненормално и... Ами, темпото не е нацелено съвсем и филмът страда. Другото е, че, имам чувството, китайски хореограф не може да направи съвсем точна сцена с японски бойни изкуства.
Почти приятен филм, в крайна сметка, но се надявах да му се зарадвам повече.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Thu Feb 01, 2018 11:03 pm

"Triple Threat" ще е филмът на филмите:
http://www.imdb.com/title/tt6643972/
Игати кастинтга, т`ва Скот Адкинс, Майкъл Джей Уайт, Тони Джа, Ико Уваис..
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by трубадур » Fri Feb 02, 2018 9:18 am

Бе изборът на режисьор е притеснителен, ма ше видим, поне е каскадьорин, напоследък каскадьорините се справят добре и от режисьорското столче. :dunno:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Ip Man и други филми с бойни изкуства

Post by tigermaster » Sun Feb 11, 2018 12:24 am

От режисьора на горното:
http://www.imdb.com/title/tt6237612/
"Accident Man" - пак с Адкинс и Уайт, а и Рей Парк. (Рей Парк е Дарт Мол, ако някой не се сеща.) Ами, повечето от бойните сцени са точно това, което се очаква от филм с участието на такива хора. Само Джейн Изкормвачката не знам защо изобщо е вътре - дори не знае как да държи катаната, а и рита като Бъфи убийцата на вампири. (Това не е комплимент...) Като цяло - доволен съм, но ми се ще да видя Адкинс в главна роля в нещо с по-сериозен бюджет. (Егати, той трябваше да е доктор Стрейндж, а не просто да бъде пребит от наметалото му. И без това прави по-добър американски акцент от Къмбърбач, лол...)
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests