Брандън Сандерсън

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Tue Dec 05, 2017 12:48 pm

Сандерсън не е велик стилист в никакъв случай, но писането му е отдавна далеч по-грамотно от на всеки в този форум (поне повечето от които са завършили 4-ти клас) :bigtongue:
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Demandred » Tue Dec 05, 2017 1:23 pm

Moridin wrote:
Tue Dec 05, 2017 12:48 pm
Сандерсън не е велик стилист в никакъв случай, но писането му е отдавна далеч по-грамотно от на всеки в този форум (поне повечето от които са завършили 4-ти клас) :bigtongue:
Зависи дали Шайха го броим сред постващите... ;)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Tue Dec 05, 2017 1:37 pm

Да, прочее, айде да не се превъзнасяме по това колко лош стилист бил Сандерсън, все едно не сме чели Брукс, Фийст, Едингс или Гудкайнд...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Ambartanen » Tue Dec 05, 2017 1:42 pm

Има много какво да се желае от стила на Сандерсън, но човекът е много над средното ниво във фентъзи жанра и исторически погледнато, и в сравнение с другите популярни в момента автори. Мога да преброя на една ръка авторите пишещи традиционно фентъзи, които имат значително по-добър стил от него и сигурно ще ми останат няколко свободни пръста.

От друга страна има две конкретни слабости в това отношение, които много ме дразнят- не може да пише умни или смешни герои. Съответно някой като The Wit или Джасна Колин от Stormlight се провалят тотално като герои поради недостатъците му като писател.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Брандън Сандерсън

Post by Matrim » Tue Dec 05, 2017 1:51 pm

Roland wrote:
Tue Dec 05, 2017 1:37 pm
Да, прочее, айде да не се превъзнасяме по това колко лош стилист бил Сандерсън, все едно не сме чели Брукс, Фийст, Едингс или Гудкайнд...
Това какво ще рече, че винаги може и по-зле? Едингс и ко никой не ги бута за "ОМГ, най-великите автори евър", а Сандерсън се води топ автор. Нормално е да се очаква от него някаква базова компетентност в стилово отношение.
Мога да преброя на една ръка авторите пишещи традиционно фентъзи, които имат значително по-добър стил от него и сигурно ще ми останат няколко свободни пръста.
Аз пък не мога да се сетя за нито един, който има по-дървено праволинеен стил от Сандерсън (може би защото Едингс и т.н. никога няма да тръгна да ги чета в оригинал). И това го казвам като човек, който няма нищо против по-изчистен стил (примерно този на Бюджолд).
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1582
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Delegat » Tue Dec 05, 2017 1:52 pm

The Wit е тотална мистерия за мен и все още не мога да разбера, каква ще му е ролята в тази поредица (The Stormlight Archives), докато Джасна Колин е за сега второстепенен герой и тепърва й предстои да има сериозно участие (още не съм дочел третата книга, така че това може и да се промени). Така, че точно по тези два героя е трудно да се съди за стила на Сандерсън.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Demandred » Tue Dec 05, 2017 2:10 pm

Ambartanen wrote:
Tue Dec 05, 2017 1:42 pm
Има много какво да се желае от стила на Сандерсън, но човекът е много над средното ниво във фентъзи жанра и исторически погледнато, и в сравнение с другите популярни в момента автори.
Какво фентъзи четеш, щом считаш Сандерсън за много над средното ниво като стил? :shock: Може би аз съм твърде претенциозен, но честно казано от години не съм чел фентъзи роман, който да е по-зле от неговите като стил, а дори и сред стотиците разкази, които чета на година, надали има повече от 4-5, които да са такива...
Мога да преброя на една ръка авторите пишещи традиционно фентъзи, които имат значително по-добър стил от него и сигурно ще ми останат няколко свободни пръста.
Толкин, Кай, Маккилъп, Ле Гуин, София Саматар, Джемисин, Кат Валенте, Кейт Елиът, Елизабет Беър, К. Дж. Паркър, Карълайн Чери...

Освен първите двама тук включвам само автори, чиито романи съм чел напоследък и не пишат основно ърбън фентъзи или weird fiction, иначе списъкът щеше да е много по-дълъг.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Tue Dec 05, 2017 2:26 pm

Като цяло хуморът и сексът определен никакви ги няма при него, да.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Tue Dec 05, 2017 2:40 pm

Дем, от изброените колко пишат епично secondary world фентъзи. Щото тоя жанр все пак фокусира много повече върху светостроене и история - в които Сандерсън е феноменален - отколкото стил.

Също така пичът видимо израства с всяка нова книга. Кога за последно сте му чели нещо?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Брандън Сандерсън

Post by Matrim » Tue Dec 05, 2017 3:01 pm

Дем, от изброените колко пишат епично secondary world фентъзи. Щото тоя жанр все пак фокусира много повече върху светостроене и история - в които Сандерсън е феноменален - отколкото стил.
Но въпреки това преките конкуренти на Сандерсън - Мартин, Ериксън, Ротфъс и т. н. имат далеч по-качествен стил.
Също така пичът видимо израства с всяка нова книга. Кога за последно сте му чели нещо?
The Way of Kings, преди няколко месеца. Ако стотина страници се броят, де, при положение че Брандън произвежда горе-долу толкова на ден. Да, да, чувал съм, че му била ранна книга и я пренаписал и ставало по-добре. Може и стилово да се подобрява по-нататък, но героите бяха от типа хвани единия, удари другия, дреме ми на шушлека за светостроенето и историята при положение, че ми се искаше всичките да пукнат в страшни мъки или поне да отидат някъде много далеч и никога да не се върнат.

Интересно, че в Колелото стилът му не ме дразнеше чак толкова, може би защото бях нетърпелив да видя какво става по-нататък. Даже и героите имаха забележимо подобрение като цяло. Но първият Мистборн и The Way of Kings ме навеждат на мисълта, че Сандерсън просто не е за мен освен ако не пише по тотално различен начин сега в сравнение с тогава, което силно ме съмнява.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Moridin » Tue Dec 05, 2017 3:34 pm

поизтърка се тоя спор, давайте да бистрим световете на светостроителя!
This is it. Ground zero.

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1582
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by Delegat » Tue Dec 05, 2017 3:42 pm

То няма и как да водиш спор с хора прочели сто страници от първата книга.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Брандън Сандерсън

Post by coldie » Tue Dec 05, 2017 6:39 pm

Moridin wrote:
Tue Dec 05, 2017 10:41 am
Разкритията в тая книга сцепват - брутално измислено е всичко! Вярно, някои са малко прекалено форшадоунати, но начинът, по който се навързват туистовете, е наистина епичен, през цялото време си "омг да, колко яко!"

колди - за времето на Колелото Сандерсън написа 5 поредици и отгоре, създал е доста повече светове, някои от които далеч по-оригинални от Джордановия и с много по-интересни концепции.
Не съм чел друго от него, първият мългороден беше добра книга, втората я дочетох но ме отказа напълно, не знам какво е писал по другите си книги но предполагам че и там се люшка сериозно между качеството.
Тъй, като съм чел мъглороден само от него, та такво му е оригиналното на този свят?
Без да съм чел и малка част от по-попурярните фентъзита съвсем сериозно твърдя, че за оригиналности никъде не може да се говори. Може да се говори за интересен начин по който авторите вплитат история, митология езотерика и т.н.
И аз говоря за мащабността и разнообразните идеи вплетени в тях.
Чел съм около 7-8 тома на малазана и съм гледал всички филми за хари потър. Поне на прима ти виста не се сещам за други толкова обемни фентъзи саги, освен тия двете и колелото.
И от тях колелото и малазана могат да претендират за мащабен и разнообразен свят.
Що се отнася до оригиналността, специално за такива мащабни светове, кой е по-разнобразно вплетен от този на колелото?

И тука съвсем не си правете илюзии, че мнението ми за колелото е едностранчиво.Там има прекалено езотерика, книгата е мистерия под повърхността, омешани са идеи от езотерика, Библия, история, митология, преобърнати по начин по-който даже не искам да знам.
И кой знае какво всъщност е била идеята или целта на Джордан.
Всеки случай това е много далеч от класическо фентъзи, много-много далеч.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Roland » Tue Dec 05, 2017 7:18 pm

Боже...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Брандън Сандерсън

Post by Demandred » Tue Dec 05, 2017 9:34 pm

Roland wrote:
Tue Dec 05, 2017 2:40 pm
Също така пичът видимо израства с всяка нова книга.
Аз съм на противоположното мнение - първият том на Mistborn е с класи над следващите 2, които са основно разтягане на локуми и се чувства силно липсата на най-интересния герой, а при WoT книгите му това е още по-очевидно, първият е доста добър, последният е пълна трагедия.

А 10-томна поредица от тухли, която ще бъде завършена към 2029 г., ако имаме късмет, аз няма да седна да чета, ако не е написана от някой от най-най-любимите ми автори. Може да пробвам някои от по-новите му разкази да видя там забелязва ли се някакво подобрение...
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests