Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Tue Sep 19, 2017 9:10 pm

Та Робин Хоб изглежда и чудесна като човек, то се усеща дори от малко комуникация и изобщо ако я послушаш някъде как говори. Обрана е,
Я пак? Да нямаш предвид, че е обиграна или аз нещо не вдявам? :)

Много готино интервю, благородно ви завиждам. Аз не знам защо имах впечатлението от разни отзиви в нета и ревютата й на Гудрийдс, че Хоб била малко сприхава, но явно поне в случая хич не е било така.

Аз обаче подозирам, че на трубадура няма да му допадне Хоб. ;)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by трубадур » Tue Sep 19, 2017 9:11 pm

Matrim wrote:
Tue Sep 19, 2017 9:10 pm
Аз обаче подозирам, че на трубадура няма да му допадне Хоб. ;)
оти тъй? :cry:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Tue Sep 19, 2017 9:15 pm

Not edgy enough, dude. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."


User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by aiva » Tue Sep 19, 2017 10:15 pm

Killua wrote:
Tue Sep 19, 2017 7:05 pm
Гилраен, аз тия дни ще гледам да напиша едно ревю на Инхеританс, но особено много ми беше интересно да прочета разказите на Меган. Не че на Хоб не бяха добри, напротив, просто се изненадах колко ми допадна стилът й в кратката (имаше доста научнофантастични разкази включително) форма.
На мен разказите на Меган от Inheritance не ме впечатлиха много, но те не са ми много по вкуса принципно. Последният разказ в тази книга, ако не се лъжа, обаче беше друга работа. Този с котарака, който може и да се развива в света на Фиц, но може и да не се, не е изрично казано. Много простичка история, но много красива според мен. Страхотен герой в лицето на вече споменатият котарак :D Ако е в тази книга, ще ми припомниш ли как е заглавието на разказа?

И и аз да кажа, че интервюто ви се е получило много добре, повече като разговор, отколкото просто въпроси и отговори :)

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Tue Sep 19, 2017 10:32 pm

@Мат - обиграна също със сигурност, но в случая имах предвид точно обрана - че е пестелива откъм жестове и думи.
А трубадура не го знам какво обича да чете, но не преч да пробва. Човек, ако зачете повечко книжки, много се зарибява
Конкретно за Хоб не мога да си я представя сприхава - порязваща да, сприхава нещо не ми се връзва. Хари каза, че в техните писателски среди имала много добра слава и като човек, и професионалист.
@aiva - Cat's meat е точно от света на Фиц, но от друго време - мисля, че действието се развива преди Фиц да се появи на хоризонта. На мен този разказ всъщност ми хареса маже би най-малко от трите на Хоб, като се замисля. :)
@Гилраен и феновете - всъщност преводачът е предал превода на последния Хоб, но май не се знае конкретно кога Бард планират да я издадат... @Dr. Horrible може да сподели, че той май е говорил с тях?
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by трубадур » Tue Sep 19, 2017 10:51 pm

досега не ми се беше случвало да ме буукшеймват :violin:

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Wed Sep 20, 2017 4:13 pm

Killua и, разбира се, всички, които проявяват интерес - тук има доста книжки, писани от Хоб като Меган Линдхолм, на английски и дори на френски, основно от поредицата The Windsingers, но и други.
http://booksee.org/s/?q=Megan+Lindholm&t=0
Не съм запозната с тях, като изключим "Полетът на харпията", която е, доколкото зная, първият й роман и първата от въпросната поредица. Никак не е зле, напротив. По-нататък ще опитам и със следващите.
Хубава новина за готовия превод на последната част. Сега "Бард" са на ход.

На мен Робин Хоб ми изглежда блага и мила жена - съдя от прочетено и чуто по интервюта, някак излъчването й говори за това, не мога да си я представя като сприхава, но е възможно и да съм доста пристрастна :) . Все пак вие общувахте лично и не само за по един автограф, така че вярвам на вашите впечатления.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Sun Sep 24, 2017 1:57 am

Дочетох втората трилогия за Фиц.
Беше великолепна. Всяка дума и всеки ред останаха в сърцето ми, а последните 250 страници са повече от великолепни.
Вече уверено мога да кажа, че Светът на Праотците е най-любимата ми поредица изобщо. Първата трилогия за Фиц беше силна, но не ме отвя. Корабите обаче ме отвяха. А това тук ме разнищи и унищожи и разкъса на парчета и после ме съгради отново. Това беше невероятно, наистина невероятно. Толкова много плаках за тоз Фиц, за всички, които го обичаха и за всички, които той обичаше... Беше превъзходно.

Колкото до финалната книга от третата трилогия - от Бард ми казаха, че в момента не тече работа по нея и да не я чакам за Панаира този декември. Каза ми го човек на щанда им на Алеята на книгата. Може да не е бил много наясно, не знам, но звучеше доста сигурен и убеден.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Moridin » Tue Sep 26, 2017 10:49 am

Ето и ревюто на @Killua за The Inheritance :)
http://www.shadowdance.info/magazine/bo ... heritance/
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Matrim » Tue Oct 24, 2017 1:22 pm

Почнах The Inheritance благодарение на гореспоменатото ревю. Разбира се, отзад напред, защото в Cat's Meat има главен герой котарак. :) За пореден път се впечатлих страшно много от това колко добре описва Хоб домашно насилие и тормоз. Злодеите й са толкова гнусни, но едновременно с това толкова истински, че направо имаш чувството, че ги познаваш лично.
Spoiler: show
Краят малко ме разочарова обаче. Сюжетният обрат с котката убиец ме изненада, признавам си, нищо че знам, че котките могат да са безскурпулни копеленца, но пък Пел и гаджето му изведнъж мутираха в заговорници за двойно убийство, само и само да наследи той някаква жалка къщурка? Честно казано, на мен Пел ми се видя по-зловещ когато беше просто гадняр, който бие жена си, като стана mustache twirling villain, разказът позагуби доста от реализма си. Но може би така ми се видя, защото бързах да го дочета преди да си легна. ;)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Sat Oct 28, 2017 1:31 pm

И аз първо този разказ прочетох! Почнах с него,щото видях Розмари и помислих, че е Розмари от Фиц. И тъкмо го бях почнала, когато отидохме да интервюираме Хоб и преди интервюто аз й казах, че току-що съм хванала Cat's meat и я подпитах дали тази Розмари все пак е свързана по някакъв начин с другата и Робин каза "съвпадение на имената. same place, different time".

Иначе да, съгласна съм.
Spoiler: show
Всъщност и на мен това, което не ми хареса в този разказ, беше как се разви. И като цяло ми беше малко предвидим.
И да, Пел беше няма такова гнусно копеле... много много безсилна се чувстах и аз като Розмари, докато четях.
Мармалад беше супер як. <3 Жалко, че няма повече котки в книгите за Фиц, много ме кефят като герои и как ги описва Хоб.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Dr. Horrible » Tue Nov 14, 2017 8:43 am

Аз вчера най-после започнах The Dragon Keeper (Rain Wild Chronicles, #1) и вече съм минал една четвърт. Пак стоях до два и нещо през нощта, макар да не мислех, че ще го правя. Но нищо на света не е толкова силно, колкото това да четеш Робин Хоб...
Книгата за момента е прекрасна, разбира се. Обичам този свят и ми е много приятно да се запозная с нови герои от него. Те за момента изглеждат яки, но това, което ми доставя най-голямо удоволствие, е предусещането, че животът им ще се промени и ще им се случат ужасно много неща, на които аз ще стана свидетел. Замислих се колко прекрасни бяха героите от Корабите и колко динамични бяха като персонажи - как претърпяха такова гигантско развитие. Чел съм първите Кораби само веднъж, преди три години, но още си спомням съвсем ясно редица сцени в началото - Алтея на палубата на Вивачия, как докосква кораба и чувства сила, Уинтроу в манастира, как изобразява дърво, усеща единството си със Са и знае, че е създаден именно за живота в този манастир... И после им се случиха толкова много неща, толкова много се промениха. И с новите герои го имам това чувство и нямам търпение да изчета всичките 4 тома и после да си спомня как в началото Таймара е гледала излюпването на болните дракончета, докато приятелят на баща ѝ я обижда, а Алис е писала в стаята си, докато майка ѝ я кара да слезе да говори с ухажора си.
Ох, обичам, толкова много обичам този свят!
ДА ЖИВЕЕ РОБИН ХОБ!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Gilraen » Tue Nov 14, 2017 12:06 pm

@Dr. Horrible , мед ми капе на сърцето, докато ти чета коментара. Много се радвам, че тук намерих немалко истински фенове на Робин Хоб.
Няма да спойля, само ще те уверя, че историите в тези четири книжки са все така прекрасни до края :) .
Споделям линк за сборника The Book of Swords, поредната антология на Гарднър Дозоа. Включен е разказ на Робин Хоб, в който, както и тя самата споделя, говори за първи път в трето лице за Фиц.

https://drive.google.com/file/d/1lAaSG7 ... sp=sharing
Сигурно знаете, че въпреки многото дадени интервюта във Финландия, Робин Хоб споменава на сайта си нашите хора с мили думи.
Не зная вече какво да мисля за "Бард"... в коментарите на страницата им читателите питат и за още недовършени поредици.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Да живее Робин Хоб

Post by Killua » Thu Nov 23, 2017 12:25 pm

Супер аватар, Марто!
А последният Фиц излиза на 4 декември все пак (за скромната цена от 35лв..)
https://www.bard.bg/book/?id=2223

Ще пробваме за рубриката First look да пуснем част преди премиерата :)
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests