Ghost in the Shell (Teh Movie)

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Litz » Tue Apr 04, 2017 8:33 pm

Съединените Щати са единствената мултикултурна държава, в източна Азия никога не са имали етнически проблеми, японец и китаец е едно и също нещо, никога не е имало етнически геноциди. Въобще, бахму и американския центризъм, това че една държава не съвпада с критериите за мултикултурност на САЩ, не значи че не е мултикултурна. Камерун примерно е една от най-разнообразните страни на база етническа принадлежност, но те там са просто черни бе. Освен това последните антропологични, биологични и социологически изселдвания показват, че има по-големи различия вътре в самата раса, отколкото между расите.

Още само на мен ли ми е страно, че потомците на Кортез и компания, са считани за опресирани цветнокожи, а тези на британците за зли бели? Все пак испанците, доколкото знам идват от Европа и са бели?

Иначе понеже явно нямаме право да дискутираме дали е уместно или не японка да бъде кастната за Мулан и китайка за Майор, нека пренесен дискурса у нас. Ако е уместно квато и да е азиатка да играе Мулан/Майор, значи няма проблем за Виктор Крум да бъде кастнат руснак/македонец/сърбин/турчин/румънец/поляк/молдовец, че дори британец, щото сме бели европейци всите. Елена в девниците на вампира, също можеше да я играе някоя от гореизброените нации и нямаше да е проблем, така ли да разбирам? Кво да говорим за филми засягащо типично източноевропейското страдание като "Bitter Harvest", където украинци страдащи от геноцида на Сталин са играни от британци, които не знаят кво е да страдаш от геноцид, а само да го причиняваш?
И да, квото каза тайгърмастъра, щото заради тоя имидж дето го имаме във филмите АЗ лично съм страдала. Или е много яко да ти кажат "Ти идваш от България, вие там секс не отказвате"

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by aiva » Tue Apr 04, 2017 10:15 pm

Да, а Ана Каренина я игра британка и никой не пропищя от това, но Мулан трябва, просто ТРЯБВА да е изиграна от китайка, а не някаква друга жълтичка :roll: Не е ли по-важно в екипа на продукцията да има китайци/експерти по китайската култура и история, които да се погрижат филмът да отразява правилно нещата, откоркото произходът на актрисата точно?

Конкретно за Ghost in the Shell.. за толкова други филми/сериали е казвано и преповтаряно, че трябва да се считат за нещо отделно от първоизточника и да не се осъждат на база на първоизточника. Защо този случай да е различен? Защо когато сменят расата на даден герой от бял на нещо друго, не е проблем, но обратното е нечуван расизъм? Трябва да има diversity, ама ако пък са само японци в целия филм и няма diversity, това е наред? Трябва да има баланс някакъв, да се опитваме да компенсираме за едното с другото, според мен повече вреди.

Иначе за българското и даже целокупното източноевропейско представяне в западните филми.. съвсем на скоро в I, Daniel Blake имахме Иванчо с мега силния източноевропейски акцент и съответния занаят.. и защо не можеше да си е прост англичанин героят??

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Roland » Tue Apr 04, 2017 10:36 pm

Много ме забавлява Лиц как е първа писта да се гневи на патриархата, но като опре до раси внезапно всички мрънкат безпричинно.

Аз аргументите си ги казах по-рано. Разлика между националност и раса има и на хората им пука. Има макро битка да се спечели първо, преди да се фъчкаме за по-малките. И добре, че си ти да ми разясниш, че Азия не е една раса и различните етноси там имат търкания.


Ето още нещо по въпроса - много яко интервю с четири американски актриси от азиатски произход. Дълго е, носи струва.

http://www.hollywoodreporter.com/heat-v ... ist-990956
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Roland » Tue Apr 04, 2017 10:43 pm

aiva wrote:
Tue Apr 04, 2017 10:15 pm
Да, а Ана Каренина я игра британка и никой не пропищя от това, но Мулан трябва, просто ТРЯБВА да е изиграна от китайка, а не някаква друга жълтичка :roll: Не е ли по-важно в екипа на продукцията да има китайци/експерти по китайската култура и история, които да се погрижат филмът да отразява правилно нещата, откоркото произходът на актрисата точно?

Конкретно за Ghost in the Shell.. за толкова други филми/сериали е казвано и преповтаряно, че трябва да се считат за нещо отделно от първоизточника и да не се осъждат на база на първоизточника. Защо този случай да е различен? Защо когато сменят расата на даден герой от бял на нещо друго, не е проблем, но обратното е нечуван расизъм? Трябва да има diversity, ама ако пък са само японци в целия филм и няма diversity, това е наред? Трябва да има баланс някакъв, да се опитваме да компенсираме за едното с другото, според мен повече вреди.

Иначе за българското и даже целокупното източноевропейско представяне в западните филми.. съвсем на скоро в I, Daniel Blake имахме Иванчо с мега силния източноевропейски акцент и съответния занаят.. и защо не можеше да си е прост англичанин героят??
1. Защото - както отбелязах по-рано - отношението към расите в Западната култура (към която филмът се цели) не в едно и също. Ако белите бяха систематично "трити" от собствените си произведения и масово замествани от азиатци, това също щеше да е расизъм. Случаят е друг.

2. Ghost in the Shell не е римейк ала Ring, където цялото действие е пренесено на запад. Вместо това той запазва азиатския сетинг и необяснимо променя расата на всички главни герои - решение, което (както отбеляза и @Trip бтв) не е всъщност оправдано дори в света на филма.

3. Малко ми е неприятно, че на практика всичко в поста ти (вкл неща, за които не писах тук) вече съм го коментирал по-рано в темата. Ако не си съгласна, това е естествено твое право и ще ми е интересно да прочета аргументите ти. Но тоя пост изглежда все едно изобщо не си си дала труда да прочетеш моите...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Litz » Tue Apr 04, 2017 11:22 pm

Roland wrote:
Tue Apr 04, 2017 10:36 pm
Много ме забавлява Лиц как е първа писта да се гневи на патриархата, но като опре до раси внезапно всички мрънкат безпричинно.

Аз аргументите си ги казах по-рано. Разлика между националност и раса има и на хората им пука. Има макро битка да се спечели първо, преди да се фъчкаме за по-малките. И добре, че си ти да ми разясниш, че Азия не е една раса и различните етноси там имат търкания.

Ми не аз държа да деля хората по раси, като по времето на Хитлер, а ти. Хайде да не ми преиначаваш думите, щото никъде не съм казала, че всички мрънкат безпричинно. Аз съм за дайвърситито, но доста често американците сами игнорират АМЕРИКАНСКИ продукти, които са супер качествени и супер дайвърс откъм сексуалност, етническа принаджлежност, религия и етц неща. The Queen of Katwe, който е разкошен филм, мина незабелязано. Crazy Ex-Girlfriend също е разкошен и супер дайвърс по всеки един параграф. Смятам, че да борим доминацията на белите мъже, не трябва да само да крещим по тях и колко са зле, а да вложим средства и пари и да отделим внимание на качествените дайвърс продукти.

Да бе това междурасовите и междуетносните проблеми в Азия са некви дребни търкания, като Холокоста.

Прочее, аз все още искам да знам, защо потомците на Кортес, испанската и португалската империя или са считани за опресирани цветнокожи, а тези на английската империя за зли? Не е иронизиране на мъката им или нещо такова.

И пак не каза, щеше ли да си окей с Крум македонец? Руснак? Англичанин?

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by penzata » Wed Apr 05, 2017 12:01 am

Litz wrote:
Tue Apr 04, 2017 11:22 pm
И пак не каза, щеше ли да си окей с Крум македонец? Руснак? Англичанин?
Той Виктор Крум има толкова епохална роля във филма, че дори и да беше банциг пак нямаше да го забележа. Като цяло във филма (за книгите не знам как е) нямаше абсолютно никакво значение каква е расата му. А турчин няма как да бъде, защото нали в Goblet-а единия от отборите беше турски. :spite:

А това, че масово във филмите българите са или курви, или наркомани, или някакви престъпници си има причина. Масовката така ни вижда, а пък и ние (като филми говоря) изобщо не сме се и опитали да им противоречим или да ги оборим, така че си е съвсем резонно да ни приемат като такива. Сърдете се на износа ни на култура, не на тези, които използват готовия шаблон.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Roland » Wed Apr 05, 2017 12:05 am

Лиц, не е моя работа да отсъждам кое е ОК и кое не е. В случая Крум Е българин, така че академични спорове не са ми интересни. ЛИЧНО за мен ако човекът прилича визуално на мен, не ми е съществено важно каква националност е.

Тук целта ми е единствено да защитавам гледната точка на азиатци, живеещи в Западни страни. Ти можеш да си сучеш каквито искаш конфронтацийки върху това и да обясняваш защо не са прави. Free country.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Litz » Wed Apr 05, 2017 12:46 am

Роланд, аз не не търся конфронтации и не твърдя, че американските азиатци не са прави. Проблемът е, че всяко от мненията ти по подобни теми е "Мнението и чувствата на х група американци е алфата и омегата и всичко друго е невалидно", дори това да са мнения на представителите на същата група в други западни страни или в на такива от първородината им. Американските xyz винаги са най-важни? Защо?

Знам че живееш в Щатите, чудесно е това и е логично след толкова години да си прихванал много неща, няма лошо, но понякога прекаляваш с американския центризъм, като все още не си надминал култовото "Вий първобитни варвари, извън Щатите, не знаете какво е Нетфликс и не сте го чували", от 2016 .

Проблем е да се кастне бяла Майор. Съгласна съм, разбирам причините японците да го смятат за окей. Както и американците за не окей. Което не значи, че едното мнение автоматично е невалидно. Още, черния Ел в новото Дет Ноут би трябвало да бъде също толкова проблематичен, колкото белия Лайт и бялата Скарлет.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Roland » Wed Apr 05, 2017 1:29 am

1. Това просто не е вярно. Дет Ноут е ситуиран в Америка. Двете заглавия са несъпоставими в това отношение.

2. Филмът е американски и за американски пазар. Айде да има немалко значение какво мислят хората в САЩ, а?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Dr. Horrible » Wed Apr 05, 2017 1:35 am

Седя си аз, чета три страници дискусии дали е редно Скарлет Йохансон да играе робот от японска манга, или това е много обидно за азиатците в САЩ (и напълно приемливо за японците в Япония) и си мисля.... "Ох, милата ми тя, защо ѝ се налага да се занимава с толкова враждебна и неблагодарна публика, вместо да ѝ дадат шанса да си изиграе Блек Уидоу в соло филм."


А иначе филма го гледах, специално заради нея. Като визия е разкошен, като сценарий си е малко изтъркан. Общо взето не е кой знае какво, но е подходящ за гледане на кино.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Amelia » Wed Apr 05, 2017 3:29 am

Трябва да кажа, че въпреки че съм един от хората с SJW уклони в тоя форум, на моменти силно ми писва да коментирам такива теми. А в 70% от времето, коментираме тея теми, щото Лиц е дошла да изпищи за това, че някой някъде пищял за нещо и пищенето я дразнело.Та мое ли, верно, да поразредим тея дискусии или поне да ги съсредоточим в Сексистката тема, която хората могат спокойно да избягват, ако не им се занимава с това?

Не знам закво е спорът иначе. Да азиатци има секви, на вкус и цвет. Факт. Едно от нещата, по които си приличат, обаче, е че ВСИЧКИТЕ са дълбоко пренебрегнати от Холивуд, а когато Холивуд не ги пренебрегва, обикновено ги ебе в гъза. Както ебе в гъза източно-европейците. Има ли някой изобщо в тоя форум, който не е съгласен с тази очеизбождаща реалност?????? Ако да - моля да предостави някви данни, с които да ме убеди в противното, благодаря! Ако не - закво изобщо съществува тая тема, по тоя начин и закво се води тоя разговор?

Не знам за вас, но аз живея в общество, в което като изляза на улицата, виждам азиатец (къфто и да е на вкус и цвет) средно на всеки 200 метра. Навсякъде са. Във всичките ми класове - и като ученици, и като съученици. Последният семестър, за асайнментите си работих с: китаец, филипинка, виетнамка, две корейки, две иранки, индиец и непалец. И 4-ма бели от които едната беше източноевропейка и тя. Та от бая време насам като загледам някво поредно отроче на Холивуд и не видя почти никакви азиатци в него, изпадам в когнитивен дисонанс. Вие вероятно не изпадате в такъв, щото сте свикнали на много по-хомогенно общество, но в мултикултурните Канада и САЩ, киното ДЪЛБОКО не отразява реалността и това като го видиш веднъж не можеш да го отвидиш повече. И една от причините Холивуд да ми е безбожно скучен е липсата на това реалистино разнообразие от хора и това, че разнообразието е сведено до няколко расови и етнически клишета, от които ми е писнало до болка.

Аз, бялата жена, в тоя ред на мисли можеше и да се напъна да гледам Холивудски блокбъстър, в който ми разказват за приключенията на бял робот в Япония (втф), щото уайтуоша не ми е чак толкоз дерт, въпреки че НАИСТИНА НЕ РАЗБИРАМ толкова ли беше трудно да съберат азиатски каст. Не бе сериозно, азиатците са на всеки 200 метра, ВСЕ ЩЕ СЕ НАМЕРЯТ 4-5 ДЕТО ДА МОГАТ ДА ИГРАЯТ ВЪВ ФИЛМ, ОБЕЩАВАМ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Но абсолютно отказвам да дам пари на Холивуд, който въпреки че е разполагал с материал от едно от най-гениалните трансхуманистични киберпънк заглавия въобще изобщо, в крайна сметка, поне според ревютата на всичките блогъри, които следя, е произвел поредното бездарно рандъм сай-файче. Някаква черупка (или броня?!) без какъвто и да е дух в нея. Е, Холивуд може да си го начука. Евентуално в някакъв момент ще си сваля тоя филм от някой торент и ще го гледам, колкото да видя зрелище, щото той така или иначе само това предлага. Но пари от мен за това говно няма да получат, както не получиха и за Асасин'с Крийд.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by трубадур » Wed Apr 05, 2017 9:28 am

Както Роланд се дуе, че не му четат мненията така и аз - цяла минала страница говорим за едно специфично нещо, наречено пари и никой не го взима предвид. Никой няма да вложи 100 милиона с коя да е от 4-те японски мацки от интервюто. С която и да е азиатска актриса между другото. Дори с мега звезда от Япония или Китай. И както отделно казах, ако го бяха направили филма с по-непопулярна аткриса все пак - щеше да е с доста по-скромен бюджет за самата продукция и жълти стотинки за маркетинг, надяващ се повече нърд течението в нета да прави рекламата безплатно.

Взимайки предвид обаче как аниме феновете гледат на поамериканчена трактовка на любимите им неща продуцентите са взели правилното решение да се надяват на всички останали - незапознати с кво е тва гоуст ин дъ шел, тия, дето само са го чули някъде, фенове на скарлет, сай фай диваци и т.н. Т.е. най-малкото общо кратно - масовият зрител, дето търси да убие два часа с блуткаво забавление.

Една от основните причини този филм да съществува въобще е защото Скарлет доказа, че може да носи сходен тип история на гърба си и да е успешно (Луси). Даже го направи с много по-малък бюджет и минимална реклама. Въпреки това, ако някой смята, че костюмарите са взели с лека ръка решението да дадат зелена светлина на филма, особено в днешния климат - евала му правя. И макар нещото да бъде пуснато в Япония и Китай, в крайна сметка основната надежда за успех е в САЩ и Европа, където - ебааа го, все пак преобладаващото население е бяло. Експериментът не се оказа успешен (за моя радост от една страна, щото шансовете за игрален Акира са по-малки), но за феновете на вдовицата ептем не е празник. Сега ще се чака да се види как ще се представи Жената Чудо, ако тя изрине налъмите Марвел може би ще изтикат соло филм за черната вдовица много по-напред в графика. Каквото и да си говорим това представяне е черна точка за Йохансон. Която, въпреки популярността си, не може да се похвали с много главни роли в блокбастъри.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by Killua » Wed Apr 05, 2017 9:36 am

трубадур wrote:
Wed Apr 05, 2017 9:28 am
Една от основните причини този филм да съществува въобще е защото Скарлет доказа, че може да носи сходен тип история на гърба си и да е успешно (Луси). Даже го направи с много по-малък бюджет и минимална реклама. Въпреки това, ако някой смята, че костюмарите са взели с лека ръка решението да дадат зелена светлина на филма, особено в днешния климат - евала му правя. И макар нещото да бъде пуснато в Япония и Китай, в крайна сметка основната надежда за успех е в САЩ и Европа, където - ебааа го, все пак преобладаващото население е бяло. Експериментът не се оказа успешен (за моя радост от една страна, щото шансовете за игрален Акира са по-малки), но за феновете на вдовицата ептем не е празник. Сега ще се чака да се види как ще се представи Жената Чудо, ако тя изрине налъмите Марвел може би ще изтикат соло филм за черната вдовица много по-напред в графика. Каквото и да си говорим това представяне е черна точка за Йохансон. Която, въпреки популярността си, не може да се похвали с много главни роли в блокбастъри.
Но пък колко тъп филм беше Луси :mrgreen:
Иначе стискам палци Жената чудо да се справи - трейлърите всъщност ми изглеждат доста обещаващо, но то това никога не е гаранция.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by трубадур » Wed Apr 05, 2017 9:41 am

Тва дали е тъп е без значение, важното е, че накрая създателите бяха

Image

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Ghost in the Shell (Teh Movie)

Post by alshu » Wed Apr 05, 2017 10:26 am

трубадур
наречено пари и никой не го взима предвид
Напротив.
Точно дисонансът с желанията на публиката утрепва печалбите на филма в момента. Хората дори не искат да отидат и да видят колко е зле.
Който е искал да изкара пари от него си е направил доста криво сметката.

И въобще подходът да се вземе популярен бранд, популярни актьори, да са налеят пари и безразборната смес да се хвърли в лицето на публиката не работи винаги. Определено е печеливш при Трансформаторите, Костенурките нинджа и Лекс Лутър - ултивативният трол, но явно старите феновете и потенциалните бъдещи фенове на GITS са доста по-взискателни. Този материал изисква различно отношение, а и нищо чудно да не е достатъчно популярен, че да сработи, като блокбъстър.
Или с други думи аналогията на Trip - продуцентите са се провалили в детската игра, кое на коя форма съответства.

Дори и при по-смислено отношение (да кажем действието да беше на друго място) пак трудно си представям да бяха адаптирали вярно и с нужната дълбочина GITS.
Аз до ден днешен не си падам много по първия филм, точно защото е толкова неразбираем, ако не си запознат с контекста от мангата (или ако го гледаш години по-късно след ТВ сериала, да кажем). Прилича на край на някаква история, с която обаче не си запознат достатъчно, че да ти пука, а не на начало.
Доколкото съм забелязал, това си е стил на Мамору Оши - да те остави объркан за събитията и вместо обяснение да те залее с красиви гледки и импресии...с които обаче е трудно да се свържеш емоционално, защото чувстваш че ти липсва нещо (всъщност много неща).
За Patlabor филмите му ти трябва да си гледал OVA-то, а за първия GITS (ако го гледаш през 1995) да си чел мангата. Още трябва и да си готов и за необичайното темпо.
Вторият GITS филм е много по-разбираем и внушителен, точно защото вече си въведен от първия в света и проблематика.

Малко излишно отклонение, но не се сещам с какъв подход един (различен) игрален GITS би бил перфектен за новодошлия в поредицата - определено трудна задача. То и на сериала, който е най-доброто в аниме поредицата, му трябва известно време, за да може зрителя да осъзнае дълбочината му и да почне да се кефи истински.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests