то, аз... и.

Разкази, поезия, илюстрации...
Кътче за вашето лично творчество.

Moderators: Trip, Random, Marfa

Post Reply
User avatar
jabka
Smallfolk
Posts: 14
Joined: Sat Sep 10, 2005 11:29 pm

то, аз... и.

Post by jabka » Sun Sep 11, 2005 12:45 am

Навън вали, а аз седя в трамвай.
Той токущо тръгна и докато вратите се затваряха вътре нахълтаха две мокри момичета, с чанти на гърба. Едната дъвче дъвка, а другата се оплаква, че пак си е свършила цигарите. Говорят шумно и се кикотят; едното момиче навежда глава напред, после рязко тръсва косата си обратно и ме обсипват ситни капчици. Миришат на мръсна коса, сякаш ме заплюха хиляди пъти наведнъж, всеки мокър, грозен косъм плю , ох, искам да слязат, да ги няма.. Другата пък се изсмя, на мене ли се изсмя? Или не ме вижда? А изобщо някой вижда ли ме? Не, нека слязат, нека...

И слизат, наистина слизат, когато трамваят спира отново и отхласва врати, а после ги захласва пак и захласнат потегля , да му се чуди човек от какво захласнат - та нали това си му е маршрут, всекидневен, изтрит, изстърган, преминат безброй пъти? Кой се прехласва от ежедневието си? Трябва да съм в някакъв ненормален трамвай, може би... Но се движи стабилно, продължава и аз оставам.
Това е моят път, няма как, няма как, няма как - стене на завоя и трамваят.

Тръшва пак врати и се качва баба, с наполовина къносана коса, увита върху бялата си част, усукана някак правилно, но формата на оранжевото е гротескна, прилича на небрежно нарисуван с оранжев спрей върху бохча от стъклена вата фалос, толкова грозно и нелепо... Внучетата седят на седалките зад баба си и ближат капките дъжд от гърба на якето й, тъмносиньо. После плюят и си рисуват с пръсти картинки с плюнка върху мушамената дъска пред себе си... Ох, не може ли да ги няма, не мога... не искам да остават и да правят това, не, нека слязат, нека...Или да им направя забележка? Строга?
Правя им.
Пак ближат. Не се чувам ли? Не ме ли чуват? Изобщо някой чува ли...
Изблизаха якето, вече стигнаха жилетка в някакъв цвят под него и...Слизат, ох, няма ги, няма ги...

Приплъзват се навън, разминават се с един огромен, пъстър чадър, или не се разминават - не мога да разбера, защото трамваят потегля отново, а чадърът, отворен, се устремява навътре и блести от капчиците на дъжда отвън и реже, раздира всичко, след него пръска кръв, някакви пръсти паднаха един след друг - так-так-так - на гумената настилка и кой знае защо след тях падна вестникът, който те държаха преди чадърът да ги пресече. Може би вестникът е планирал докато те са падали отвесно - похлупва ги.
Поне ги похлупва.
Поне не се виждат. Това е ужасно!
Тази, с шарения лъскав чадър ще изпоколи всекиго, това... не може, не... Искам да я няма, да не прави повече така със своя чадър, да престане, да слезе... И онзи, с пръстите да се маха. Да си взема вестника и трите пръста, и да се маха, да се маха!
Не стигат до мене. Нито тя с чадъра, нито онзи, който се изправи, после се наведе, събра си вещите и вратите отново се отварят и те слизат, ох, слизат...

От друга врата е влязла друга жена. Тя няма чадър, има геврек.
Държи се с него както би се държал лаком, мършав и премръзнал гълъб - кълве отривисто. Не движи геврека към лицето си, а лицето - към геврека; геврекът намалява, лицето и то намалява, тя каца отстрани и чупи кръгли трохи, те летят, но тя ги лови и гълта.
После отскубва едно перо от джоба си и го перфорира, не че му личи. То е така опърпано, цялата е опърпана, опушена и жална. Мушва перото сред другите пера, после тръска перушина и я роши, за да я заглади, но не става, не става... Какво прави после - не зная, защото не искам да я гледам повече, не мога, просто не мога!
Май че изяде геврека.
Май че отлетя.

Трамваят се олюлява, олекнал. На всяка спирка някой напуска и хряс! Продължаваме, напред, накъдето водят релсите.
Постепенно слизат всички.

Като грамаден оранжев гол охлюв е този трамвай, хлъзга се през дъжда и върви, все върви по двойната следа, която сам е оставил...
От лирата се проточва бавно горяща метална капка, отпърво огнена, изцвърча от дъжда и перна стъклото отвън. Чу се "дзвън", или по-скоро "чук" и край. Край с искрата от окото на охлюва.
И няма никого.

Само аз седя там, само аз...
Отвътре прозорците са запотени, не виждам нищо. Не знам къде сме, трамваят и аз. Някъде сме.
Спира хряс! Хлас! И тръгва, много пъти, много пъти, много пъти, по пътя...

Изведнъж, на някаква спирка, се качва ТО. Точно ТО, което единствено искам в този трамвай!
Искам да ме види, усмихвам се, но ТО не ме вижда, тогава поздравявам, викам, но ТО не ме чува, тогава се опитвам да стана, но...
Нещо се е залепило на седалката, и мене е залепило и не мога да стана, а не мога да говоря и... не се виждам!
Мъча се да се изхлузя от дрехите си, но и те са се залепили, станали са едно цяло с плътта ми, със седалката, а тя е завинтена за пода, не, не мога, не мога, искам, трябва да отида при него!

Мога да движа ръцете си, опирам ръка в прозореца, остава отпечатък от разперена длан в матовото от дъхове върху стъклото, този отпечатък се вижда! ТО трябва да го забележи, трябва!

ТО се оглежда, сякаш търси някого в празния трамвай, оглежда се внимателно, не вижда никого, не чува никого и така ме е страх, че ще слезе и няма да можем да се срещнем, така ме е страх, а трамваят отново спира и...
Аз въртя глава на всички страни, всички врати се отварят и от всички врати влиза ТО, стотици пъти едно след друго влиза ТО, отвсякъде, сяда по седалките, държи се за дръжките, люлее се в танца на трамвая, кашля, бърше си очилата, после прибира кърпичката в джоба си и перфорира билет, но не ме вижда, по дяволите, не може да ме види! А трамваят е пълен с него, навсякъде е ТО, само при моята седалка не идва, не идва...

Отпечатъкът от дланта ми постепенно потича, замъглява се от дъха му.
Гледам капчиците дъжд, които се сплитат по стъклото отвън, а насъбраните от моята ръка се стичат, но отвътре.

После всичко по стъклото става еднакво матово, безследно.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Sep 11, 2005 10:38 am

Страшно ми хареса, наистина :) Адски... атмосферосъздаващ.
Единствено идеята МУ не схванах от целия разказ, ако ме разбираш, но вярвам, че ще ми я обясниш :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sun Sep 11, 2005 1:31 pm

Атмосфера има...
Даже е... Ъъъ, хубава?
А идеята...
Има ли идея?
Всъщност и да има, то явно си е нещо твое...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Sun Sep 11, 2005 3:21 pm

O, страхотно е. Образността и метафорите са прекрасни, браво :D.
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

User avatar
jabka
Smallfolk
Posts: 14
Joined: Sat Sep 10, 2005 11:29 pm

Post by jabka » Sun Sep 11, 2005 3:49 pm

Roland of Gilead wrote:Страшно ми хареса, наистина :) Адски... атмосферосъздаващ.
Единствено идеята МУ не схванах от целия разказ, ако ме разбираш, но вярвам, че ще ми я обясниш :)
а... кхм : )
ами, авторът тука раззява челюсти и започва да хрупа въпроса какво е искал да каже.
добре, де, ясно е, че щом не се е разбрало какво иска да каже - значи не го е казал напълно сполучливо, обаче какво сега, пък : )

и така.
човек понякога се чувства недоволен, неразбиращ, неразбран и ... сам.
доста често (отнася се за горното "понякога" - сега разпарчетосваме него) същият този човек е този, който е допуснал това нещо - да се чувства по отбелязания начин.
можеш да бъдеш сам(отен) сред тълпа, в затворено пространство, или сред простор - всякакви варианти има.
обикновено не ги избираме, така да се каже : ))
е, и...
седи описаният индивид в "трамвая" на своята неудовлетвореност, всичко го плаши, отвращава, нищо и никого не харесва, и пр. и пр. ... от всичко "дадено". (онези там с пръстите, шушляците и чадърите са даденост, нали така) и, обаче, той знае, очаква, желае... да дойде, да срещне някого, нещо, нещо прекрасно... ТО е то.
само че ТО надали когато (и ако изобщо) "дойде", ще се спре само; надали нечие очакване, че ТО ще дойде би се осъществило, ако очакващият само ей така си стои, чака си, недоволен и унил и "иска всички да слязат"

ама какво се разобяснявах сега...
: )))
значи лицето, от чието име се наблюдава този "шантав" ( а инак - съвсем ежедневен) "трамвай" - всъщност не е "отрицателен" образ.
не е и "положителен".
такива, и от двата вида - чисти - според мене просто няма, а и склад няма за тях...
чисто и просто наблюдавах, а после поканих и вас да погледнете с мене едно състояние.
нещо като снимка на *моментно състояние на духа в тялото... и бляблябля... и прочие и прочие : )
--------
*моментно - да. но понякога моментите биха могли да са ужасно, неприятно, отвратително продължителни...
зависи как си го направи човек, нали така ; )
JaimeLannister wrote:Атмосфера има...
Даже е... Ъъъ, хубава?
А идеята...
Има ли идея?
Всъщност и да има, то явно си е нещо твое...
ами понякога е мое, понякога е... може би даже твое : )
мисля, че всеки, който има (сравнително) сполучливо оборудване в най-горния си етаж, понякога се чувства по този начин.
или по някакъв подобен, не съм съвсем наясно.

добре, де, някой път ще опитам да го кажа другояче, ако изобщо опитам да кажа отново това, а не нещо друго.
то понеже доста неща има за казване, нищо, че някои твърдят, че всичко вече било казано някога, от някого : )

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sun Sep 11, 2005 4:23 pm

Аз, трябва да си призная, се изказах тъпо и прибързано...
Силно е, дори много силно. И е мое наистина. Мое по някакъв си мой начин както си го разбрах...
Може би в първия момент просто не исках да го разбирам...
Поздравления за творението.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
jabka
Smallfolk
Posts: 14
Joined: Sat Sep 10, 2005 11:29 pm

Post by jabka » Sun Sep 11, 2005 6:21 pm

JaimeLannister wrote:Аз, трябва да си призная, се изказах тъпо и прибързано...
Силно е, дори много силно. И е мое наистина. Мое по някакъв си мой начин както си го разбрах...
Може би в първия момент просто не исках да го разбирам...
Поздравления за творението.
ти пък : )
аз, ако знаеш какви тъпотии ръся отвреме-навреме... : )
само че, за разлика от тебе, после ми е адски трудно да кажа "абе не се изказах особено сполучливо".
то, за да го направиш, си трябват разни качества, за които те поздравявам, наистина.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Sun Sep 11, 2005 7:02 pm

Невероятно е :)
Поздравления, аз още снощи го прочетох, подейства ми много силно и реших да си изкажа мнението по-късно, като съм малко по-адекватна :) (то и то големото изказване де :lol: )
БТВ трамваите определено си имат една особена атмосфера, аз също съм си мислела да пиша, вдъхновена от поредната "трамвайна случка", но нещо не се получи(както и повечето ми идеи, които обикновено си остават в главата, докато съвсем се изпарят :) )

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Sun Sep 11, 2005 8:14 pm

jabka wrote:
JaimeLannister wrote:Аз, трябва да си призная, се изказах тъпо и прибързано...
Силно е, дори много силно. И е мое наистина. Мое по някакъв си мой начин както си го разбрах...
Може би в първия момент просто не исках да го разбирам...
Поздравления за творението.
ти пък : )
аз, ако знаеш какви тъпотии ръся отвреме-навреме... : )
само че, за разлика от тебе, после ми е адски трудно да кажа "абе не се изказах особено сполучливо".
то, за да го направиш, си трябват разни качества, за които те поздравявам, наистина.
Ами... Май не са особено хубави тия качества дето се искат...
Все пак мерси ...
Почувствах се поласкан...
:)
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Alanna
Arcanist
Posts: 959
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:53 pm
Location: In the Middle

Post by Alanna » Mon Sep 12, 2005 1:02 am

Ами... Май не са особено хубави тия качества дето се искат...
Все пак мерси ...
Почувствах се поласкан...
Smile
Ти пък ;) как да не е хубаво да можеш да си признаеш грешката. Това не значи, че се предаваш.

jabka, браво, хареса ми. Това "ТО" така ми навя асоциацията на това "То" на Кинг. Онемях като видях, че го искаш :lol:
Ма ТО е страшнууууу ужасно! Удивително потресаващо и... някак очаквах да е "То" след онези отрязани пръсти ;)
(\ /)
(X.x)
(> <)

Reality is an obstacte to halllucination.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Sep 12, 2005 10:28 am

Харесва ми, напомня ми начина, по който се чувствам, когато се плаша от себе си. Иначе е по-скоро чувство, отколкото история, но пък силно чувство явно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests