Да живее Робин Хоб

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Да живее Робин Хоб

Post by Couatl » Wed May 11, 2005 8:37 pm

Въпреки обещанието което бях далне можах да издържа на изкушението и най-накрая привършвам Придворният Убиец. Мога да завърша дългата борба с книгата, накъсвана от периодични битки с Ботев, Вазов, Алеко и компания и да заключа следните неща:

Книгата не е някаква класика, както претендират препоръките на корицата, но определено е забавна. първата и втората част са доста увлекателни и там някакси глупавите постъпки на главния герой не бият толкова много на очи. Краят на първата книга е много добър, краят на втората е още по-добър. Третата книга... започва добре, има един доста дълъг период на сълзи и сапунени мехури по средата и накрая краят отново е интересн най-малкото поради обяснението и която авторката предлага да осезанието и умението...

същевременно, обаче, през цялата трета част (или поне втората й половина) глупостите които прави Фиц са си просто прозрачни... допеска такива грешки, които дори аз като читател се сещам как да избегна, а когато това се случва почти всеки път когато нещо се оплесква не говори добре за авторката и за удоволствието от четенето. когато видиш фактите и ти е пределно ясно какви са последствията изпитваш само мимолетно удоволствие, че си разгадал плоската примка на авторката и последва дългаагония в която просто се чудеш как Фиц ще се сети да оправи нещата и въобще кога ще разбере че ги е осрал...

И още темата, която авторката вкара за спасяването на света е толкова банална и изтъркана, че направо ме разочарова... добре че тази концепция се появи чак към края.

Нещо което бележа като огромен минус на книгата е, че така и не получих по-подробно описание какво става на островите на пиратите, нито някакво по-точно обяснение за претопяването. И все пак това може би е известен плюс,защото както казва Зелазни една от основите на които автора изгражда творбата си е да не обижда интелекта на читателя. може би същото важи и за фантазията... когато един читател си представя по един начин нещо може би си има и плюсове въпросното нещо да осане необяснено. може би тук трябва да кажа (всъщност това мже да се дължи и на промяната на възрастта ), че в тази книга на нито едно място не съм се връщал да препрочитам сложни пасажи за устойството на света и за магията и само да открия че още повече се обърквам, както много често правех при Фийст.

Идеята за каменоломната много ми хареса

Липсваха силни описания на местности, кавито търся о т доста време, но такива не съм намерил никъде освен при Толкин и до известна степен при Мартин....

И след всички тези глупости които наговорих иска да кажа че оценката ми за книгата може би достига 8 от десетобалната и тя застава на достатъчно високо място в класацията ми. с нея преживях доста приятни моменти в периода между 10 и 3, на каквито не бях серадвал може би от Землемория...

Ще ми бъда интересно да видя защо мненията ви са толкова крайни относно тази книга (ако съм останал с павилно впечатление) и да разбера заслужават ли си останалите книги на Хоб - онези на английски, които се намират в магазина на безистена на Славейков
...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed May 11, 2005 9:05 pm

Не мога да не се съглася със заглавието на темата. :wink:
да разбера заслужават ли си останалите книги на Хоб - онези на английски, които се намират в магазина на безистена на Славейков
Ами Liveship Traders е по-добра поредица от "Придворният Убиец", ако питаш мен, виж SD 20 за повече подробности. Oт Tawny Man (или "Фиц 15 години по-късно" :)) засега съм прочел само първата и като че ли е под очакванията ми. Но във следващите действието май се развива и на Външните Острови, така че ако те искаш толкова много да знаеш повече подробности за тях може би ще те заитригуват. Макар, че не разбирам какво по-точно обяснение искаш за претопяването, в края на трета част си обяснено доста прилично, че това по същество е процесът, чрез който нашите хора си
Spoiler: show
сътвориха дракони
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Voland
E'lir
Posts: 188
Joined: Thu Dec 23, 2004 11:32 pm
Location: София

Post by Voland » Wed May 11, 2005 10:10 pm

"Смърт!", както казах вече в един от предишните топици...

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Fri May 13, 2005 8:59 am

Night Wanderer wrote:Ще ми бъда интересно да видя защо мненията ви са толкова крайни относно тази книга
Малко ли беше това, което казахме в твоя топик "Препоръчайте ми"? Мисля, че там дискусията беше доста задълбочена (и разгорещена :) ), мненията - изчерпателни и аргументирани - и на защитниците, и на противниците на Фиц. Не знам какво повече може да се каже по въпроса, а и има ли смисъл? Всъщност, мога да добавя някоя и друга забележка, като чие все пак е детето на Кетрикен, ама айде да не задълбавам в подробности. :)
Друго от Хоб не съм чела и затова не мога да ти бъда полезна с препоръки.
pulled out

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri May 13, 2005 1:16 pm

Чие е детето на Кетрикен става доста очевидно в Tawny Man. Така, че RAFO. :D
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Mon Apr 13, 2015 3:15 pm

Ох, тази Хоб. :heart:
Откакто прочетох Вълшебния кораб (в кошмарен превод на български, да отбележа), огромна част от свободното ми време си отиде.....
Обожавам всичко от света на Древните/Праотците/Елдърлингите. Изгълтах трилогията за корабите, след това отидох на Придворния убиец (Фиц 1) и The Tawny Man Trilogy (Фиц 2). Сега след много вътрешна борба захапах първата книжка от последната трилогия (The Fitz and the Fool Trilogy, очакват се книга 2 и 3 да излязат тази година и догодина) и после смело се гмуркам в продължението на корабите (The Rain Wild Chronicles, 4 книги).
Страхотно емоционално обвързване към книгите и героите.. Прави ми впечатление как повечето първи книги от трилогиите изобщо не ме зарибяват толкова, колкото продълженията. Това важи и за трите й трилогии, които съм чела, с пълна сила. Но колкото повече затъвам в света, толкова повече ми се чете още и още. Ей на събота срещу неделя си легнах на зазоряване, защото просто не можех да оставя Съдбата на Шута, а това отдавна не ми се беше случвало.
Шутът ми е ол-тайм-фейворит <3 Преекспониран или не, страшно ме кефи концепцията за него, поведението му, историята и т.н.
Обективно погледнато смятам, че трилогията за корабите е по-добра, има и много повече гледни точки и прекрасни противоречиви герои. Но историята за Шута и Фиц ми бръкна по-надълбоко. Но пък Шута го има и в корабите така и така <3

Абе да изчета всичко най-сетне, че да имам отново социален живот :mrgreen:

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Apr 13, 2015 7:47 pm

Мели, как ти се стори първата книга от последната трилогия? Доста хора хич не са я харесали.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Apr 13, 2015 9:01 pm

Калоян я беше харесал, май, ако това значи нещо. Иначе аз съм силно във възторг от Liveship Traders трилогията, не бях откривал ново любимо фентъзи от Бакър през 2012 година, с уважението ми към Ротфъс, колкото и да е кадърен.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon Apr 13, 2015 9:22 pm

Абе малко втф е последната ама като първа от трилогията нормално. :whistle:
:ninja:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Mon Apr 13, 2015 9:24 pm

За мен лично ще е и последна от тази трилогия. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Apr 14, 2015 12:46 am

Егати якото! Точно съм на тази вълна и гледам - тема във форума, истински кеф. Аз вече съм на втората книга от "Съдбата на Шута". Не мога да оставя Хоб - 5 книги подред от една поредица не ми се беше случвало, откакто четох Карл Май, Нарния и Дризд на Салваторе преди да вляза в гимназията. По принцип колкото и да обичам фентъзи - никога не издържам повече от 3, максимум 4 (но рядко), книги наведнъж. Най-вече в последните години, когато чета повече класика, съвременна литература и фантастика и все по-рядко фентъзи. Така че сами можете да се досетите колко съм се зарибил по поредицата с Фиц. Емоционалната привързаност, лекия стил, супер яките герои, света и т.н, и т.н - всичко е налице и сами си го знаете, няма нужда да го обяснявам.

Обаче някои неща започват доста сериозно да ме дразнят. Най-вече абсолютно неадекватното поведение на Фиц в 80% от ситуациите в първите 2 книги от "Съдбата на Шута". Ако има нещо, което най-много да мразя, това е главните герои да са някакви вселенски морални типажи, които премислят всяко елементарно решение и вредят адски много и на себе си, и на хората около себе си... "шото така". От ония дето не изневеряват на Голямата любов, въпреки че не са я виждали от 15 години, които зарязват дъщерите и оставят жените си да бъдат чукани от пастроците им, защото така било по-добре за тях, но в същото време нямат проблеми да избият всеки в името на Клетвата към Пророците. Примерите са безкрай, но просто все повече ме дразни неадекватността на Фиц, който иначе обичам адски много. Като друг минус мога да извлека това, че динамичността е хаотична - понякога за 300 страници се случва по-малко, от колкото е нормално за 30, а друг път - точно обратното. Вече наистина ме вбесява развитието на сюжетната арка с Моли, Бърич и Копривка, която, заради емоционалното привързване и това, че си падам много по добре преплетени любовни мелодрами в качествените романи, не получава АБСОЛЮТНО никакво адекватно развитие 1500 + страници.

Не ми харесва и подмятането колко е епично Умението и тоталното му неразгръщане вече толкова много страници. Не ми харесва и това, че Шестте херцогства хем е описано като "ибаси и якото голямо кралство", хем усещането за армията му е 120 човека, които могат да въртят меч и съответно единствения, който трябва да оправя всички бакии, това е Фиц. Както и още доста дребни детайли, които ми се набиват в главата и ще напиша друг път, че сега отивам да гледам новия епизод на GoT.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Apr 14, 2015 10:04 am

Ако трябва да ги степенувам сега като съм изчел всичко почти повторно, Корабите ще си останат на първо място, после първите 3 за фиц и после Речните търговци и драконите. Фиц и болните му отношения с Шута толкова книги вече са ми малко... втора цедка. :roll:
:ninja:

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Tue Apr 14, 2015 8:30 pm

ЕДИТ: СПОКО, НЯМА СПОЙЛЕРИ :Д

Още съм на средата на последната за Шута и Фиц. Харесва ми, че поне са вкарали още една гледна точка, но иначе се развива доста доста бавно историята и вече половин книга нищо не се случва или само ни се загатва за това как се случват неща, но реално не успяват да стигнат до Фиц, който си блее и му минават интересните събития под носа. А и честно казано, както е тръгнала книгата, докато стигна до края, героите вече ще станат на 150 години баси. То бива, минава време, минава време, ама айде малко да се спре. Подозирам, че това е хитър ход на Хоб, която иска просто да ги убие накрая и да приключат с тормоза да я карат да пише още и още за Фиц и Шута. Но пък предвид невъзможността истински да се зарибя по която и да е първа нейна книга до момента, все още тая надежди за цялостната поредица. Тук да вметна, много много ме кефи похватът да се пишат цитати от трудове/писма/митове в началото на всяка глава. В началото мислех, че ще ги прескачам одосадено, за да се впусна в историята, но в един момент осъзнах, че си ги чета чинно и са ми много интересни :)
Още една рандъм вметка - забавно ми е като почне Хоб да избива герои (във Фиц конкретно) - централни герои умират зад кадър, ей така между другото, а други умират в продължение на няколко трилогии и все не успяват да умрат, барабар Фиц с мъжете :Д А някои продължават да са тотална мистика и забулени в мъгла. умрели неясно как преди време оно. И в резултат съм емоционално разбъркана, тъй като герои, които не съм харесвала особено, вземат да умрат по-драматично и ме разтърсват, а някакви мои любимци си взимат далеко от читателя и ме остават с неудовлетворено страдание.
Фиц е досаден и дразнещ, но не бих казала, че се е държал особено нелогично. Изчетох тук някакви стари теми, в които хора се жалват, че не било оправдано да е толкова тъп, ама толкова си може момчето бе. Всеки един момент на тъпотия може някак да се обясни, според мен :) Пък и аз това най-много й харесвам на Хоб - че персонажите просто не ти остават безразлични. Голяма част от героите са ми минавали през много спректри - от досадни, неубедителни, до неприятни, ужасни и в някакъв момент супер любими, за да се върнат до омразни и да финишират като поносими... (тук визирам Кенит от Корабите :Д не съм сигурна, че чувствата ми към него се разгръщат точно в този порядък, ама...) Към Малта също имаше подобни трансформации (като интересното е, че към края на Корабите вече не й се кефех чак толкова, колкото около средата, тъкмо когато започна да става човек).
Сега, на поредицата за Фиц като цяло основно ми е проблем липсата на достатъчно пълнокръвни герои, които да заобичам. Но пък Шутът си ми компенсира и през колкото книги да минах, не успя да ме издразни :)

Бтв за инфо в Испания съм в момента и все ПАК се надявам да успея да хвана малко време да разходя из града, вместо само да чета.. ама пуста зарибявка, добре че не захапах Рейн Уайлдс, а тази последната Фицова, която със сигурност няма да ми хареса колкото предните, така че поне малко да ми убие страстите и да стана човек отново.

И нещо доста сладко, на което попаднах случайно..
https://www.youtube.com/watch?v=bHQEfmG-_dg

И още едно, също толкова случайно... https://www.youtube.com/watch?v=R9-qKS-Woeo

И ПОСЛЕДНО :Д https://www.youtube.com/watch?v=14N2C2JWSYk

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed Apr 15, 2015 10:31 pm

Това ме подсеща, Soldiers son е бааааая зле, ако беше в 1, а не 3 книги щеше да е мега ама така е пълната болка. На фона на елдерлингите просто се едно не е същия автор... :(
:ninja:

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Thu Apr 16, 2015 10:32 am

След тази препоръка май ще скипна засега...
аз си чета пък стари шедоуденс броеве, конкретно това за Корабите на Мат:
http://www.shadowdance.info/800Broeve/B ... veship.htm
Tawny man (пак Мат)
http://www.shadowdance.info/800Broeve/B ... /tawny.htm

Има и още сигурно (примерно за първия Фиц? не съм изровила още).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests