M*A*S*H (Военнополева болница)

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
Post Reply
User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

M*A*S*H (Военнополева болница)

Post by passer-by » Fri Oct 10, 2014 3:22 am

Image

Няколко примерни сцени от първи сезон:
http://www.youtube.com/watch?v=e3PMwNofIxE

Става дума за историята на военнополева болница (Mobile Army Surgical Hospital) поделение 4077 в Южна Корея по време на Корейската война (1950-1953 г.). Сериалът започва през 1972 г., та доста очевидно коментира безумието на Виетнамската, която завършва през 1975 г. За разлика от нея "Военнополева болница" продължава до 1983 г. и показва някои страни на войната и армейския живот по забавно-сериозен начин.

Гледал съм само 20 епизода от първи сезон, но вече съм в захлас. Изумен съм, че седемдесетарски сериал остава толкова свеж и точен 40 години по-късно, ама на.

Разбрах, че сериалът постепенно от комедиен става комедийно-драматичен и завършва баш като драма. Нямам търпение да видя как настъпва промяната.

При всяко положение евала на хората, които пишат сценариите и репликите, страхотен усет за комедия имат. Седемдесетарският стилистичен полъх в режисурата и играта си се усеща, но мен лично не ми пречи, нито ме дразни. Има сума ти сцени, които при разказване не са нищо особено, но като ги гледам в ситуация се смея с глас на практика във всеки епизод. На други пък се понатъжавам и изпадам в настроение тип "War... Huh!... What is it good for - absolutely nothing!"


Някои от историите в първите 20 епизода са трампата на най-свидната собственост на командира на поделението за връщането на откраднат от черноборсаджии хидрокортизон, тайното вземане на кръв от Франк и паническите усилия да го спрат от контакти с гаджето му майор Горещите Устни докато не му направят тест на урината защото подозират, че може да има хепатит, обявеният от медсестрите "сух режим" за всички мъже докато най-нежеланата сред тях не бъде изпонаухажвана и главният герой изтегля късата сламка, заварката между срамежливия Радар и нова медсестра, която за зла беда се оказва страстен почитател на класическа музика и литература, измислянето на фиктивния капитан Тътъл, от чието име даряват лекарства и заплатата му на местното сиропиталище, усилията на Хоукай и Трапър да върнат в САЩ некадърен полковник, който им праща твърде много ранени войници (в ролята Лесли Нилсен), тежката зима, в която единственият в поделението зимен долен гащеризон (на Хоукай) обикаля няколко мъже и жени като най-ценна стока, неизбухналата бомба и обезвреждането й на фона на футболния мач между сухопътните сили и ВМС.

Абе малко като смекчено-телевизионна версия на "Параграф 22".



Единственото, което мога да кажа след първите 20 епизода е, че нямам търпение да изгледам и останалите 236. По 23-24 минути са, много леко вървят.



От над стотината сериала, с които съм запознат изцяло или отчасти, този ми е вече в Топ 10, а ако запази това ниво до края може и в Топ 5 да се вмести. Изключително добре ми пасва като усмихнато-замислен поглед върху живота.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Fri Oct 10, 2014 1:23 pm

Велик сериал, просто велик, преди няколко години го даваха по някоя от телевизиите и не съм изпускал епизод, но трябва пак да си го изгледам :mrgreen:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Fri Oct 10, 2014 2:38 pm

Да Алън Алда държи фронта до края във всякакъв смисъл. Едно от качествените дълги заглавия, още връткат някакви епизоди по нашите телевизии ама май от по-ранните все.

Иначе да war... war never changes...

Пълнометражния също става.
:ninja:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Oct 18, 2014 4:50 pm

Стигнах до 2.14 "Hot Lips and Empty Arms".

Много добри комедийни моменти както обикновено, но най-вече трогателен с човечността си в начина, по който показа майор Горещите Устни.

А, и в 2.09 "Dear Dad... Three" историята, която разказа Хоукай за смъртта на изобретателя на кръвната плазма доктор Чарлс Дру не отговаря на истината. Просто сериалът е подхванал ширещия се слух, че Дру е починал след автомобилна катастрофа в южняшкия щат Северна Каролина от кръвоизлив, защото е чернокож и му били отказали лечение в местната болница, която била само за бели.

Всъщност самите спътници на Дру са свидетелствали, че лекарите в болницата са направили всичко възможно да го спасят, но той е бил твърде тежко ранен и кръвта, която са му преливали, не е стигала до сърцето му.
http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Drew#Death

Все пак дори слухът е използван добре в конкретния епизод, за да даде храна за размисъл на войник-расист (действието протича през 1950 г., да не забравяме).
А и си е ужасяваща ирония на съдбата изобретателят на кръвната плазма да почине от загуба на кръв.


Другите епизоди дотук също много ми харесаха, но ако взема да ги изброявам, ще стане чаршаф, пък и най-добре случките да се изгледат в контекст.


Невероятно добре написан и изигран сериал. Вещо борави с комедията, драмата и човечното им поднасяне. Ако трябва да го опиша с една дума, тя ще е любимата ми българска дума - човещина. В най-широкия смисъл - всичко, което ни прави човеци.


Знаете, че има не един и два сериала, на които се възхищавам и с които се забавлявам. "Военнополева болница" обаче е първият, за който докато го гледам си мисля: "Тоя сериал сякаш за мен са го правили."
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Nov 03, 2014 7:43 pm

Стигнах до 3.12 "A Full Rich Day", който много добре показва натоварения ден на медиците от поделението.

В това отношение също як 3.05 "O.R.", който протича изцяло в операционната зала. Бая затрогващ.

Сред най-добрите заглавия на епизоди отличавам 3.09 "Alcoholics Unanimous". :mrgreen:

Да спомена и 3.11 "Adam's Ribs", в който Хоукай си поръча ребърца от Чикаго. :rofl:


Но общо взето всички епизоди са добри по един или друг начин, досега няма нито един, който да ми идва слаб.

Все така умело комбиниране на смешни, тъжни и трогателни моменти. :bow:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Thu Feb 26, 2015 12:45 am

Бях позанемарил сериала, но възобнових гледането тия дни.

Стигнах до края на четвърти сезон и нивото се запазва, че и се покачва, включително чрез промените след трети сезон, лично мен ме устройват и двете. :wink:

Последните два епизода на четвърти сезон са впечатляващи даже на фона на общото качество.

4.23 "Deluge" и 4.24 "The Interview". Покъртително добри и прекрасно отговарят на въпроса "Защо е направен M*A*S*H ?"

Отделете 50 минути от живота си и ги вижте, няма проблем да се гледат самостоятелно (е, малко при втория, ама не е фатално, особено ако няма да гледате сериала поред). Ако ви се струва много - отделете поне 25 минути и гледайте 4.23. Особено ако не смятате да гледате друго от този сериал - вижте поне Deluge. Остава болезнено актуален и днес с начина, по който съпоставя цивилния и военния живот.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Mar 02, 2015 5:04 pm

Стигнах до 5.13 "Hawk's Nightmare".

The dream is peaceful, reality is the nightmare. :(

Използвам случая да похваля участието на психиатъра Сидни Фрийдман (Алан Арбъс) в тоя сериал, още един много точен персонаж.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests