Upcoming Books

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Post by Gilraen » Wed Nov 26, 2014 11:02 am

Demandred wrote:Хвърлих едно око на откъса на сайта на Бард - има някои странни неща в превода - думи като "офицера", "медика" и "лейтенанта", като в случая няма членуване.
Работата е там, че
Spoiler: show
За културата, от която идва Брек, главният герой/героиня, полът е нерелевантен. Брек не разпознава пола на останалите, а авторката е избрала при всчки случаи да използва местоимение за ж.р. Тук-таме вече бе обвинена в залитане към феминизъм. По този повод Урсула Ле Гуин е изразила съжаление, че в "Лявата ръка на мрака" не е използвала същия подход. Дори когато Брек знае какъв е полът, както е в случая със Сейварден, той продължава да не го отразява езиково. Докато четях, се чудех как ще се получи при превода на български. В блога си на livejournal.com Ан Леки също се чудеше, но повод на немския превод, тъй като се бе срещнала с преводача за немското издание. И на мен в откъса решенията на преводачата:)) отначало ми прозвучаха странно. Но се позамислих и реших, че " барманката", "офицерката", "лейтенантката" и др. в случая нямат място, защото за носителя на бъларски език те си носят граматическите маркери за пол, изразен чрез граматическия род, което не съществува в езика и културата на Брек. И тъй като нищо друго не ми хрумва, приемам вариантите в откъса. Цялото това повествуване в женски род придава една приятна двусмисленост на историята. И ние като Брек никога не ме сигурни за пола на даден персонаж. Но историята не е само това и само за това...


Клейморче, разбрах тъжния ти сарказъм, просто исках да внеса малко окуражаване:)

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Wed Nov 26, 2014 11:24 am

Spoiler: show
Светле, само да вметна, че е много яко, когато ти си в ролята на човека, внасящ окуражаване.

В ЧоБи ще взема да мрънкам повече... :D

*закачка*

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Fri Nov 28, 2014 8:04 pm

There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Fri Nov 28, 2014 10:26 pm

Брей, дочакахме тез мравки да излязат на български... :shock:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Nov 28, 2014 10:48 pm

Те колко са реално? Аз съм чел първата и Денят на мравките.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Sat Nov 29, 2014 12:42 am

Claymore47_Fen wrote:Те колко са реално? Аз съм чел първата и Денят на мравките.
3 са. И те пуснаха първите 2 преди n години и чак сега се сетиха да пуснат 3-тата. Way to kill the momentum.
Тая книга я чакам от толкова отдавна, че чак вече забравих, че я чакам.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Dec 04, 2014 4:46 pm

Вестник "24 часа" по случай излизането на Ancillary Justice у нас:

"Фентъзи обира четири от най-големите награда в жанра"

След това обясняват, че става въпрос за космически кораби и изкуствен интелект, за да е още по-видно, че е фентъзи. 8-)
Last edited by Demandred on Fri Dec 05, 2014 12:50 am, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

stealth
Scholar
Posts: 112
Joined: Thu Jan 03, 2008 3:37 pm

Post by stealth » Fri Dec 05, 2014 12:13 am

"Домът на слънцата" от Алистър Рейнолдс - http://iztok-zapad.eu/events/event/219

напоследък Изток-Запад издават повече фантастика от ИСФ на Бард :)

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Dec 05, 2014 1:10 am

Браво на тях! Аз я имам (фук-фук) втора ръка доста запазена с твърди корици (фук-фук), което издание иначе струва майка си и баща си на втора ръка от Амазон и други сайтове.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Fri Dec 05, 2014 12:29 pm

Винаги си има глад за качествена фантастика.

stealth
Scholar
Posts: 112
Joined: Thu Jan 03, 2008 3:37 pm

Post by stealth » Sun Dec 07, 2014 3:21 pm

инфодар били живи и даже ще издават нов Лукяненко - Училищен надзор - http://www.infodar.com/show_book.php?IS ... -761-552-6&

това, че е „книга 1“ и не е ясно дали ще доживея за да прочета продължението ме прави леко скептичен :) а, да, книгата, както изглежда, ще е за деца (млади възрастни може би), което не, че е лошо, но ще ми трябва повече убеждаване докато се навия да я прочета. когато, евентуално, я издадът.

User avatar
Gunslinger
Warmage
Posts: 1201
Joined: Sat Nov 06, 2004 6:24 pm
Location: Midworld in the Middle

Post by Gunslinger » Fri Dec 12, 2014 9:49 am

stealth wrote:инфодар били живи и даже ще издават нов Лукяненко - Училищен надзор - http://www.infodar.com/show_book.php?IS ... -761-552-6&

това, че е „книга 1“ и не е ясно дали ще доживея за да прочета продължението ме прави леко скептичен :) а, да, книгата, както изглежда, ще е за деца (млади възрастни може би), което не, че е лошо, но ще ми трябва повече убеждаване докато се навия да я прочета. когато, евентуално, я издадът.


Книгата издадена ли е вече? Защото поръчването от сайта на Инфодар в момента нещо не ми работи.
http://blogofidiots.wordpress.com/
http://tvseriesbg.com/
There they stood, ranged along the hillsides, metTo view the last of me, a living frame For one more picture! In a sheet of flame
I saw them and I knew them all. And yet Dauntless the slug-horn to my lips I set, And blew. 'Childe Roland to the Dark Tower came.'
X-Men Deadly Genesis е Decimation Tie In

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6921
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Fri Dec 12, 2014 10:10 am

Gunslinger wrote:
stealth wrote:инфодар били живи и даже ще издават нов Лукяненко - Училищен надзор - http://www.infodar.com/show_book.php?IS ... -761-552-6&

това, че е „книга 1“ и не е ясно дали ще доживея за да прочета продължението ме прави леко скептичен :) а, да, книгата, както изглежда, ще е за деца (млади възрастни може би), което не, че е лошо, но ще ми трябва повече убеждаване докато се навия да я прочета. когато, евентуално, я издадът.


Книгата издадена ли е вече? Защото поръчването от сайта на Инфодар в момента нещо не ми работи.
Имаше я на Панаира на книгата.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Mon Feb 09, 2015 4:30 pm

Много съм разочарован от липсата на новини в сайта.
Хайде, не очаквам да се ревюира всичко излизащо в България, все пак повечето от стафа изпозаминаха за белите страни.

Но поне може да се пуска малка новинка като излезе нещо интересно.

Представете си шока ми, като наминах през сиелата през обедната си почивка и попаднах на, I kid you not, преводно издание на Embassytown на Чайна Миевил.

Е, вече имат с едно по-малко.

Превода е на Комата. Корицата е яка. Хартията е евтина.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon Feb 09, 2015 4:59 pm

Излиза 3 част на Светлоносеца от Брент Уийкс. Бяха казали скоро, че ще е готова за панаира на книгата май месец, но явно са успели по рано. :lol:

http://www.bard.bg/book/?id=1906

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 53 guests